Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Ανοιχτές Πλάτες - Απορίες Προπόνησης

    Γεια σας ! Εχω μια απορια σχετικα με την προπονηση πλατης. Εχω εκ γενετης ανοιχτες πλατες και ειχα κανει και για καποιο διαστημα (ουτε εναν χρονο βεβαια) κολυμβηση.Επειδη δεν θελω να "μεγαλωσω" γενικα αυτο το σημειο τι πρεπει να κανω σχετικα με επαναληψεις,σετ, ασκησεις κτλ ? Συνηθως για ολο το αλλο σωμα κανω 8-10 επαναληψεις οσο πιο πολυ βαρος μπορω. Επισης δεν ειμαι σιγουρη αμα φταίει η πλατη που δινει αυτο το ανοιγμα ή οι ωμοι! Θελω βεβαια να εχω μυες και στην πλατη απλα δεν θελω να δινω τοση εμφαση σε αυτο το σημειο! Τι προτείνετε ?
    Την ημερα που γυμναζω την πλατη κανω και δικεφαλους και οι ασκησεις ειναι συνηθως dumbell rows , barbell rows κ.α. παραλλαγές με αλτηρες και barbell
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Έλενα καλησπέρα. Μπορείς να φανταστείς νομίζω πως να "κερδίσεις" άνοιγμα στην πλάτη σε ποσοστό που θα είναι αντιαισθητικό ή υπερβολικό είναι λίγο δύσκολο.

    Μπορείς ως λύση να επικεντρωθείς σε κωπηλατικές ασκήσεις που ήδη κάνεις φαντάζομαι και από ασκήσεις έλξεω να κρατήσεις μονάχα μια που δεν ευνοεί τόσο το άνοιγμα της. Προτείνω:

    Εμπροσθολαίμιες έλξεις με V λαβή
    Pull Over με αλτήρα
    Ραχιαίους με βάρος ή άρσεις θανάτου αν κάνεις
    Κωπηλατική με αλτήρα
    Κωπηλατική με μπάρα
    Κωπηλατική στο μηχάνημα με V λάβη
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default Ανοιχτές πλάτες απορία προπόνησης

    Καλησπερα κι από μένα.
    Είπες μεγάλες πλάτες και ευτυχώς που έβαλες φωτο. Εγώ βρε κοριτσάκι μου δεν βλεπω κάτι το αντιαισθητικό. Απλώς έχεις στενή μεσουλα και τονίζει λίγο περισσότερο τη πλάτη σου.
    Δώσε βάση σε κωπηλατικες ασκήσεις και απέφευγε ελξεις τροχαλιας με ανοιχτή λαβή.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. #4
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Χαχαχ ναι δεν ηθελα να εννοήσω οτι ειμαι κανενα τερας στην πλατη απλα το σκεφτομουν πολλες φορες κατα την διαρκεια της προπονησης και δεν έδινα το 100/100! οποτε ειπα να κανω την ερωτηση επιτελους! Και με ενδιέφερε και για λογους γνωσεων να δω τι ακριβως γυμναζεται και με ποια ασκηση οσον αφορα την πλατη οποτε σας ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες και που μου λύσατε την απορία!!

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Συγγνώμη που επεμβαίνω αλλά βρε Έλενα εσύ αυτή την εικόνα τη θεωρείς ανοιχτή πλάτη σε σημείο να μη θες να τη γυμνάσεις ως προς το άνοιγμά της; Έχει δίκιο η Ειρήνη, είναι που έχεις στενή μέση και σου φαίνεται η πλάτη ανοιχτή. Εγώ πιστεύω πως γυμνάζοντας με τον καιρό ΣΥΝΟΛΙΚΑ το σώμα σου και βλέποντας τις αλλαγές που γίνονται, θα δεις πώς θα δένει με το υπόλοιπο και μην σου πω πως θα ψάχνεις ασκήσεις για άνοιγμα. Όσο γυμνάζεσαι συνολικά, τόσο θα βλέπεις πιο αρμονικές αλλαγές πάνω σου.

    Αν εσένα βέβαια δεν σου αρέσει πάνω σου, κάνε αυτό που σου είπαν παραπάνω, επέλεξε 1 άσκηση έλξεων και δώσε έμφαση σε ασκήσεις γεμίσματος. (Μεταξύ μας βέβαια επειδή και εγώ για ένα διάστημα είχα παρόμοια άποψη και τελικά άλλαξα γνώμη, εδώ θα είμαστε να τα λέμε :Ρ)

  6. #6
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ναι καλε δεν εννοώ οτι εχω πλαταρες αλλα σε σχεση με το σωμα μου φαίνεται ετσι αυτο ηθελα να πω! Θα συνεχισω να γυμναζομαι συνολικα και τωρα ακομα πιο εντονα που μου λύθηκε η απορια! Οταν λες ασκησεις γεμισματος τι εννοεις? :p

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Ναι καλε δεν εννοώ οτι εχω πλαταρες αλλα σε σχεση με το σωμα μου φαίνεται ετσι αυτο ηθελα να πω! Θα συνεχισω να γυμναζομαι συνολικα και τωρα ακομα πιο εντονα που μου λύθηκε η απορια! Οταν λες ασκησεις γεμισματος τι εννοεις? :p
    Όπως αυτές που σου έγραψα εγώ. Μόνο η πρώτη είναι για "άνοιγμα" αλλά και πάλι με την κλειστή λαβή επικεντρώνεται στο κέντρο της άνω πλάτης.

    Οι υπόλοιπες είναι ασκήσεις που δουλεύουν το "γέμισμα" που λέμε στην αργκό των γυμναστηρίων, δηλαδή τους μυς γύρω από την σπονδυλική στήλη που κάνουν την πλάτη να φαίνεται πιο γεμάτη κι όχι ανοιχτή.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Ναι καλε δεν εννοώ οτι εχω πλαταρες αλλα σε σχεση με το σωμα μου φαίνεται ετσι αυτο ηθελα να πω! Θα συνεχισω να γυμναζομαι συνολικα και τωρα ακομα πιο εντονα που μου λύθηκε η απορια! Οταν λες ασκησεις γεμισματος τι εννοεις? :p
    Εδω εισαι.

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Έλενα καλησπέρα. Μπορείς να φανταστείς νομίζω πως να "κερδίσεις" άνοιγμα στην πλάτη σε ποσοστό που θα είναι αντιαισθητικό ή υπερβολικό είναι λίγο δύσκολο.

    Μπορείς ως λύση να επικεντρωθείς σε κωπηλατικές ασκήσεις που ήδη κάνεις φαντάζομαι και από ασκήσεις έλξεων να κρατήσεις μονάχα μια που δεν ευνοεί τόσο το άνοιγμα της. Προτείνω:

    Εμπροσθολαίμιες έλξεις με V λαβή
    Pull Over με αλτήρα
    Ραχιαίους με βάρος ή άρσεις θανάτου αν κάνεις
    Κωπηλατική με αλτήρα
    Κωπηλατική με μπάρα
    Κωπηλατική στο μηχάνημα με V λάβη
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    to pullover με αλτηρα θεωρείται πως ανοίγει τον θώρακα. Μιλάμε για πολύ λίγο και πολύ μακροπρόθεσμα. Αλλά είναι μάλλον η καλύτερη άσκηση για αυτή την δουλειά. t-nation.com/training/ribcage-expansion-fact-or-fiction

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες παιδια! Ευτυχως που εκανα το ποστ γιατι δεν ειχα ιδεα τι παιζει με την πλατη και τωρα εμαθα!
    (Οσο για το pull over εγω το κανω την ημερα που γυμναζω στηθος :p Αλλα αφου δουλευει και πλατη, μια χαρα!)


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συστημα Προπονησης ALL IN ONE Αποριες.
    By aggelos1994 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 07-05-15, 08:41
  2. Απορίες Για Διαχωρισμό Προπονησης
    By BruceLee97 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 16-03-13, 12:11
  3. αποριες περι προπονησης
    By razor023 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 09-02-13, 15:19
  4. Απορίες για το Διαχωρισμό Προπόνησής μου
    By kosmos in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 17-11-09, 07:03

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •