Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Άποψη για την διατροφή μου

    Καλησπερα σε όλο το forum.Είμαι σε αρχάριο ακόμα επίπεδο και δεν εχω αποκτησει ακόμα την κατάλληλη εμπειρία στα θέματα διατροφής.Με την βοηθεια των αρθρων εδώ έχω καταλήξει σε μια διατροφή και θα ήθελα γνώμες.Στα υπόψην είμαι 20ετων 1,97 και 92 κιλά.Είχα ακολουθησει μια υποθερμιδικη διατροφη τους τελευταιους 3 μήνες όταν ειχα αρχισει στα 103,5 κιλα.Δεν θελω να την συνεχισω αλλο μιας και να χάσω και αλλα κιλα δεν νομιζω να μου κάνει καλο.Στόχος μου είναι μια ισοθερμιδικη διατροφή για χτισιμο μυων και απώλεια λίπους.(ατομα εδω στο φόρουμ μου είπαν οτι μπορει να γινει μιας και ειμαι πρωταρης)Λοιπον:


    Πρωινο:100 gr βρωμη,400γρ γάλα 2%,1φέτα ψωμι σικαλεως και 1 κουταλια φυστικοβουτυρο
    Δεκατιανό:1 μηλο,1 ακτινιδιο
    Μεσημεριανό:2 ημέρες-200γρ κοτοπουλο με 300γρ basmati , 1 ημέρα-150 γρ σολωμου 300 γρ πατατα,2-ημέρες οσπρια με 200 γρ γιαουρτι 2%,1 ημερα-140 γρ τονο και 300 γρ μακαρονια ολικής, 1 ημερα-300 γρ μακαρονια ολικης και 200 γρ μπιφτεκι μοσχαρισιο(ολες τις μέρες υπάρχει και σαλατα μποκολο-μαρουλι-ροκα κουνουπιδι-λαχανο με λιγο λάδι)
    Προ-Προπονητικο:1 μπανανα,200 γρ χυμο πορτοκαλι
    Μετά-Προπονητικό:ασπραδια απο 6 αυγα+2 κρόκους και 2 φετες ψωμι σικαλεως
    Βραδυνό:Τις μέρες που εχει κρεας το μεσημεριανο κραταω το ίδιο με μειωμενo τον υδατανθρακα κατα 2/3 δηλ τρωω 100γρ.Τις μέρες που έχω οσπρια τρωω εναλλάξ μια μεγάλη πρασινη σαλατα ειτε με κοτοπουλο ειτε με τονο.
    Πριν τον ύπνο:200 gr γιαουρτι και 30 γρ καρυδια
    Πρωτεινη-190γρ περιπου Υδατανθρακας-340 γρ περιπου Λιπαρα 60 γρ περιπου.Προσπαθησα να ειναι πιο κοντα στις αναλογιες 30-50-20

    Απο ασκηση ακολουθω εναν τυπικο διαχωρισμο με Δευτερα-στηθος-τρικεφαλα,Τριτη κενο,Τεταρτη-Πλατη-δικεφαλα,Πεμπτη-Ωμοι-Ποδια,Παρασκευη-Κοιλιακοι-αεροβιο,Σαββατο-οποιο μερος του σωματος ειναι λιγοτερο πιασμενο.Κυριακη-κενο
    Last edited by Nikoskats; 15-11-16 at 20:01.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα Νίκο,

    θα ξεκινήσω από τον διαχωρισμό προπόνησης. Θέλει αναδιοργάνωση. Προπόνηση του στυλ "κανω οποιο μερος του σωματος ειναι λιγοτερο πιασμενο" δεν έχει κανενα νόημα.
    Οπως επισης και το να κανεις ποδια με ωμους. Τα πόδια σου ειναι το μισο σωμα, αξιζουν μια προπονηση από μόνα τους.
    Υπάρχουν ενδεικτικα προγραμματα στα άρθρα του φορουμ που μπορεις να παρεις ιδεες για εναν απλο 4 ημερο διαχωρισμο.

    Τώρα οσο αναφορα την διατροφη, λες πως κινεισαι ισοθερμιδικα. Δηλαδη ποσες θερμιδες ειναι αυτο το πλάνο;
    Για παραδειγμα.. το φυστικοβουτυρο στο πρωινο μπορει να εχει μεγαλη αποκλιση και χωρις να το καταλαβαινεις να ξεφευγεις στις θερμιδες. Δεν μετραει μονο οι αναλογια αλλα και οι επιλογες τροφων.

    Πραγματα που χρειαζεται να αλλαξεις επισης ειναι -
    βγαλε το ψωμι απο το πρωινο. Εχεις βρωμη, τι το θες το ψωμι;! Δεν εχεις πρωτεινη, αρα μπορεις να βαλεις αβγα(ασπραδια και κροκο)

    Στο δεκατιανο παλι δεν εχεις μια πηγη πρωτεινης. Προσθεσε λιγο κοτατζ. Αν κι εγω θα εβγαζα το φρουτο και θα εβαζα λιγο ρυζι με κοτοπουλο.

    Το ιδιο και στο προ-προπονητικο. Μπορεις να βαλεις ενα γιαουρτι με ενα φρουτο.

    Στο μεταπροπονητικο, βγαλε τα ψωμια! Βαλε πατατα μαζι με τα αβγα.

    Περιθωρια βελτιωσης υπαρχουν, αρα βαλε μπρος να τα διορθωσεις ωστε να εχεις ενα καλο αποτελεσμα!
    Αερόβια μονο μια φορα κανεις;

  3. #3

    Default

    Αρχικά ευχαριστω για τις συμβουλες,θα φτιαξω το προγραμμα οπως μου ειπες θα κανω τις απαραιτητες αλλαγές στην διατροφή μου για να δω αν δουλευουν πανω μου αυτές οι αλλαγές.Όσο για τις θερμιδες 3200 ειναι περιπου οι θερμιδες συντηρησης μου,2800 περιπου ειναι αυτες που σκεφτομουν να ακολουθησω.Τωρα με τις αλλαγες που μου προτεινες και την αναπροσαρμογη των γραμμαριων θα φτασω στις 3200.Αεροβια κανω μια φορα στο γυμναστηριο,μαζι με κοιλιακους,και κάθε κυριακη πηγαινω με το ποδηλατο απο ηρακλειο που μενω μεχρι κηφισια και πισω ή μπασκετ σε εντονους ρυθμους.
    Last edited by Nikoskats; 15-11-16 at 22:15.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Ναι αλλα αυτες οι θερμιδες θα ειναι απο πρωτεινη που δεν εχεις καθολου. Αλλο ειναι να προερχονται απο κοτοπουλο και ασπραδια και αλλο απο ψωμια.
    Εγω παντως θα εριχνα και ενα κλικ τον υδατανθρακα!
    Αερόβια ανεβασε οπωσδηποτε!! 3-4 φορες παση θυσια θα εχεις 30-45 λεπτα.

  5. #5

    Default

    Εισαι πολυ κατατοπιστικη και σε ευχαριστω.Διατροφή δεν ξαναποσταρω ξερω τι πρεπει να γίνει,αλλα σχετικά με την άσκηση θα ήθελα ακόμη μια βοηθεια.
    Δευτερα-Στήθος-Τρικεφαλα-45 λεπτα αεροβιο
    Τριτη-Κενο
    Τετάρτη-Πλάτη-Δικέφαλα-45 λεπτα αεροβιο
    Πέμπτη-Πόδια-Τρικέφαλα(θελω πολυ δουλεια εκει δεν μπορω να κάνω ενα σετ βυθισεων της προκοπης)
    Παρασκευη-Κενό
    Σάββατο-Ωμοι-Κοιλιακοί-Ραχιαιοι-30 λεπτα αεροβιο
    Κυριακή-Αεροβιο(Ποδηλατο-μπάσκετ)

  6. #6

    Default

    Καπως ετσι θα εκανα τον διαχωρισμο
    Στηθος-τρικεφαλα
    Πλατη δικεφαλα
    κενο
    Ωμοι τρικεφαλα
    Ποδια κοιλιακοι
    Life is to short to be small

  7. #7

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση,θα κάνω τον διαχωρισμό που προτεινεις.Μια ερωτηση εγκυκλοπεδικου χαρακτηρα:Γιατι άλλαξες την 2η προπονηση τρικεφάλων με αυτην των κοιλιακών?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αποψη για Διατροφή
    By golemis in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 24-04-16, 06:46
  2. Την άποψη σας για διατροφη
    By xaris110 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 12-03-11, 05:50
  3. Tην Άποψή Σας Για Τη Διατροφή Μου!
    By guardian4ce in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 25-08-10, 01:42
  4. Η διατροφη μου και η αποψη σας
    By Giorgosal in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-10, 12:03
  5. Διατροφη για γραμμωση-Η αποψη σας
    By PetexHLS in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 25-04-06, 03:30

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •