Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default Wrist Wraps Γονατα ζωνη Σκονη μαγνησιας

    Κυριοι εχω φτασει στα 50 κιλα βαθυ καθισμα και στα 70 αρσεις. Ξεκινησα να νιωθω καπως λιγο στους καρπους. Μηπως ειναι καιρος να αγορασω wrist wraps οπως επισης και για γονατα? Επισης δεν μπορω να βρω σκονη μαγνησιας για τα deadliftss! Σχετικα με αυτα τα θεωρειται απαραιτητα? Καποια σελιδα αν εχετε να μου προοτεινετε να παραγγειλω γιατι εδω στην κομοτηνη δεν εχει καταστηματα σχετικα! Καλημερα σας!

  2. #2
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    προσωπικα κανενα απ αυτα δεν τα κρινω απαραιτητα.straps επιλεγω να μη χρησιμοποιω για grip strength κι ετσι δεν κανω κατι ξεχωριστο για πηχεις.Σκονη ουτε καν.Για τα γονατα ουτε αυτο το βρισκω απαραιτητο εκτος αν γυμναζεσαι με πρωτοκολλο τυπου μονες και τριπλες η εχεις καποια προδιαθεση στο γονατοΕιδαλως κι αυτο δεν θα το σκεφτομουν για αγορα.Φυσικα θα ακουσεις διαφορες αποψεις αλλα σου παραθετω την δικια μου.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Δεσμιώτη σε ευχαριστω παρα πολυ!Δεν ξερω βεβαια σε τι αναφερεσαι οταν λες grip strength... εγω απλα ακολουθω starting strength.. Εσυ ασχχολεισαι με κατι αναλογο? γενικοτερα προγραμμα pl?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Starting Strength με 5ρες σωστα?νομιζω καλα εισαι.Eχει τυχει να κανεις deadlifts και να αφησεις την μπαρα κατω,οχι γιατι δεν μπορεις να εκτελεσεις αλλο λογω κοπωσης των μυων αλλα γιατι "γλυστραει η μπαρα" η δεν μπορουσες αλλο "να την κρατησεις την μπαρα"? Αυτο γιατι η δυναμη της λαβης σου ειναι μικρη.Εγω γενικα δεν βαζω wraps για να την δουλευω εμεσα μεσο αρσεων.αν θες να κανεις κατι για grip strength μπορεις να γυμναζεις τον πηχη αν και σε προγραμμα starting strength δεν ξερω κατα ποσο μπορεις να το εισαγεις αν και δεν ειναι αμαν και τι.Προπονητης ειμαι αλλα δεν κανω ενα συγκεκριμενο προγραμμα γιατι τα εναλλασω η συνδυαζω διαφορα πρωτοκολλα στην ιδια προπονητικη βδομαδα/μερα
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #5
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    μικρη δυναμη λαβης= με την ενοια οτι φτανει σε κοπωση πριν φτασουν οι εμπλεκωμενοι μυς κι ετσι η ασκηση τερματιζεται λογω κοπωσης εμεσα εμπλεκωμενων μυων κι οχι των κατα κυριο λογο στοχευμενων μυων
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  6. #6
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    εχεις δουλεψει καθολου το ss φιλε μου?

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Είναι ακόμα νωρίς. Wrist wraps χρειάζεσαι για πιέσεις όχι για έλξεις. Και για να φτάσεις να χρειάζεσαι για πιέσεις, σημαίνει πως θα πρέπει να μπορείς να σηκώσεις πολλά κιλά. Για έλξεις χρειάζεσαι lifting straps. Στο επίπεδό σου δεν χρειάζεσαι ακόμη. Για γόνατα δεν χρειάζεσαι γενικά. Μόνο εάν σκοπεύεις να αγωνιστείς σε διαγωνισμό. Ουσιαστικά απ'όλα αυτά τα lifting straps χρειάζονται για ασκήσεις όπως romanian deadlifts και barbell rows. Σκόνη μαγνησία για deadlifts. Μην αγχώνεσαι θα δυναμώσει το κράτημά σου με τον καιρό.

  8. #8
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Άσε τα wrist wraps, τη ζώνη και τους επιδέσμους για γόνατα, δεν τα χρειάζεσαι προς το παρόν.

    Σκόνη μαγνησίας θα βρείς σε υγρή μορφή στο myprotein. Εγώ αυτή χρησιμοποιώ και μπορώ να πω ότι είναι πολύ καλή.

    Σε ότι αφορά τα deadlifts, σου φεύγει η μπάρα απο τα δάχτυλα; Τί λαβή χρησιμοποιείς;

    Σε ό,τι αφορά τον πόνο στους καρπούς στο squat, 99% πιάνεις λάθος την μπάρα. Έχεις κάποιο βίντεο με τον εαυτό σου να ανεβάσεις;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  9. #9
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    τα wrist wraps θα βοηθησουν και σε πιεσεις.Γενικα ειμαι υποστηρικτης της σωστης τεχνικης και οχι της υποβοηθειας.απο κει και περα αν καποιος εχει προβλημα η πηγαινει για μονες διπλες και δεν συμαζευεται, μπορουμε να μιλησουμε.SS δεν εχω κανει για πολυ καιροΕιχα κανει στην αρχη της πρωετοιμασιας για εναν αγωνα Powerloifting αλλα εχω κανει PH3 και 5/3/1 και μετα στην ρουτινα μου βαζω ασκησεις/μερες με πρωτοκολλο δυναμης/λειτουργικης υπερτροφιας.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  10. #10
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Βασικά δες εδώ για το squat τις εικονες. Θες οι καρποί να μη "σπάνε".
    Attached Images Attached Images
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  11. #11
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Καταλαβα για την λαβη! θα το κοιταξω να ναι ευθεια το χερι στο σημειο του καρπου στα σκουοτ! τριτη θα χω παλι προπο και θα βγαλω βιντεο για καθε ασκηση που κανω ωστε να δω το λαθος μου και θα ποσταρω..στο myprotein δεν βρισκω σκονη μαγνησιας.. ισως δεν κανω καλη αναζητηση δεν μπορω να βρω! Achileazzz μπορεις να μου στειλεις καποιο λινκ απο το προιον που παιρνεις ή καποιο αλλο?
    Δεσμιωτη νομιζω θα κολλησω γρηγορα στιςς πιεσεις ....ηδη στα 12.5 κιλα ζοριζομαι αρκετα. Εσυ τι κιλα κατεληξες να σηκωνεις απο το SS?

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    http://www.myprotein.com/sports-acce.../10529941.html

    Δε θα κολλήσεις στα 12.5 κιλά. Έχεις πολύ ψωμί ακόμα μην ανησυχείς. Οι ώμοι είναι δύσκολο πράγμα γενικά, αλλά θα δυναμώσεις. Πάρε fractional plates αν θες πιο αργό progression και να ξες οτι αν δεν βγούν σε μια προπόνηση θα βγούν στην επόμενη, στανταράκι.

    btw, το ίδιο για τη λαβή ισχύει και στον πάγκο και στους ώμους.
    Last edited by Achillezzz; 19-11-16 at 18:22.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Θα τα χω ολα υποψην! Σε ευχαριστω και παλι! να σαι καλα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σκόνη Μαγνησιας Για Σταθερότητα Μπάρας
    By tsigiax in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 29-06-15, 20:04
  2. Ασπράδι Αυγού Σε Σκόνη (Νωπο-Σκόνη)
    By Musclemar in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 44
    Last Post: 22-03-14, 18:37
  3. Wrist wrap - lifting straps για Deadlifts
    By panathinaikara in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 26-12-09, 09:37

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •