Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 28 of 28
  1. #1

    Default Βουλιμικά Επεισόδια !

    Καλησπέρα ! Χαίρομαι πολυ που έγινα επιτέλους μέλος για να λεω τους προβληματισμούς μου ! Να αναφέρω οτι ειμαι 1,68 και 46 κιλα κανω 6 φορες την εβδομάδα προπόνηση στο γυμναστήριο εκ των οποίων οι τρεις ειναι με βάρη και αεροβιο πριν και μετα και οι άλλες τρεις ειναι μονο αεροβιο ! Γενικά τρέφομαι υποθερμιδικα και δεν πεινάω , δεν μπαινω σε πειρασμό να φαω κατι στο σπίτι ανθυγιεινό κλπ. Συνήθως μετα την κατανάλωση αλκοόλ (πινω μονο κρασί , συνήθως μια φορα την εβδομάδα -στις άλλες εξόδους αποφεύγω το αλκοόλ για λόγους υγείας -3 ποτήρια το πολυ ) με πιάνει μια τάση να φαω τα πάντα , πρώτα αλμυρό μετα γλυκό μετα παλι αλμυρό με αποτέλεσμα την αλλη μερα να πονάει το στομάχι μου , να μένω νηστική και να τρέχω χιλιόμετρα στο διαδρομο απο τις τυψεις μου !

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mετέφερα το ποστ σου σε νέο τόπικ για να μη μπερδευόμαστε.

    Όπως σου έγραψα και πριν, αυτό που χρειάζεται είναι να αλλάξεις διατροφικές συνήθειες ώστε να αλλάξει ο φαύλος κύκλος.
    Μείωσε συχνότητα αερόβιων καθώς και διάρκεια (4 φορες των 30 λεπτών φτάνουν και περισσεύουν). Επίσης οργάνωσε τη διατροφή σου ώστε να τρως 5-6 μικρογεύματα μέσα στη μέρα. Ανέβασε βαθμιαία τις θερμίδες σου. Ανέβασε σε 4 φορές την προπόνηση με βάρη.
    Αλλά για να γίνει αυτό πρέπει να το πάρεις ζεστά. Να έχεις υπομονή επιμονή και να ξέρεις πως είναι μια διαδικασία που απαιτεί χρόνο αλλά είναι κάτι που πρέπει να σου γίνει τρόπος ζωής.

  3. #3

    Default

    Η αλήθεια ειναι οτι επισκέφθηκα διατροφολόγο προκειμένου να ζητήσω βοήθεια καθώς έβλεπα με τον καιρο να χάνω συνεχώς και μου συνέστησε αυτο ακριβώς να κανω πολλά μικρά γεύματα προκειμένου να ενίσχυσω και το μεταβολισμό μου ο οποίος εχει πέσει δραματικα. Η λίπομετρηση έδειξε 15,4% λίπος και μου είπε οτι πρεπει να βάλω Τούλαχιστον 4 κιλα εκ των οποίων το ενα να ειναι λίπος . Δεν ξερω μήπως ειναι πολλά ; Μήπως δε θα μοιραστεί σωστά στο σώμα μου ; Πάντα εχω αυτο το φόβο που με κρατάει πισω

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Γεια σου Μαρία!
    Νομίζω λίγο πολύ όλες μας έχουμε περάσει από παρόμοιο ψυχαναγκασμό και εμμονή με το βάρος μας, το τι θα φάμε και πότε, το να μας πιάνουν τύψεις μετά το ξέσπασμα και όλα τα σχετικά.

    Εγώ θα σου έλεγα να μην αγχωθείς με νούμερα και με το πόσα κιλά πρέπει να πάρεις και πώς θα κάτσουν στο σώμα σου. Κοίτα να εστιάσεις στο να κάνεις κάτι στην καθημερινότητά σου που θα σε ευχαριστεί. Άλλαξε αυτό που κάνεις στο γυμναστήριο όπως σου είπε η Καρδούλα, μείωσε αερόβιες και κάνε παραπάνω βάρη. Φτιάξε τη διατροφή σου (θα βρεις τις κατευθυντήριες γραμμές εδώ στο φόρουμ και θα βοηθήσουμε και εμείς) ώστε να τρως σωστά και να μην φτάνεις σε τέτοια "επεισόδια". Πάνω απ όλα είναι θέμα ψυχολογίας. Δώσε βάση στο να είσαι και να νιώθεις καλά και η εικόνα να είσαι σίγουρη πως θα ακολουθήσει. Και αν δώσεις χρόνο σε αυτό που κάνεις, θα βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει με τέτοιο τρόπο που η άνοδος στα νούμερα της ζυγαριάς μόνο ικανοποίηση θα σου φέρνει.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Γεια σου Μαρία και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Η kardoula τα είπε όλα. Πρέπει να το πάρεις ζεστά και να αλλάξεις τις διατροφικές σου συνήθειες όπως και το πως γυμνάζεσαι.

    Η αλήθεια είναι ότι πολλές έχουμε περάσει από τέτοια κατάσταση και τις περισσότερες φορές μας συμβαίνει λόγο πεσμένης ψυχολογίας.
    Όπως είπε και Elena29 κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν.


    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Η λίπομετρηση έδειξε 15,4% λίπος και μου είπε οτι πρεπει να βάλω Τούλαχιστον 4 κιλα εκ των οποίων το ενα να ειναι λίπος . Δεν ξερω μήπως ειναι πολλά ; Μήπως δε θα μοιραστεί σωστά στο σώμα μου ; Πάντα εχω αυτο το φόβο που με κρατάει πισω
    Μη φοβάσε, για το ύψος σου δεν είναι πολλά. Αν οργανώσεις τη διατροφή σου σωστά, κάνεις 4 φορές προπόνηση με βάρη και 4 φορες των 30 λεπτών αερόβια, θα δεις το σώμα σου να αλλάζει προς το καλύτερο. Δώσε χρόνο στο σώμα σου να προσαρμοστεί και να έχεις υπομονή.

  6. #6

    Default

    Κι εγω αυτο θελω να καταφέρω ! Περισυ ζυγιζα 57 κιλα με πολλά βάρη κλπ και όλοι μου έλεγαν τα καλυτερα για το σώμα μου και η ίδια ειχα μια πολυ καλη εικόνα για τον εαυτό μου . Μετα πέρασα μια φάση , όπως πολλές γυναίκες , ανασφάλειας, και ξέσπασα ετσι στον εαυτό μου . Όσον αφορά τα γεύματα θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα του εαν μπορω μια φορα την εβδομάδα για παράδειγμα να εντάξω στη διατροφή μου κατι ποτ με ευχαριστεί για παράδειγμα ενα γλυκό η ενα πλούσιο brunch . Πι φίλες μου πήγαινουν μια φορα την εβδομάδα και τρώνε εξω ολα αυτα τα "παχυντικά" κρουασάν , pancakes κλπ .. Κατα ποσο επιτρέπεται να εντάξω αυτο στη διατροφή μου ; Θα επηρεάσει το σώμα μ;

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Θέλεις να μας γράψεις τι τρως μέσα στη μέρα; Πόσο χρονών είσαι;


    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Όσον αφορά τα γεύματα θα ήθελα τη γνώμη σας στο θέμα του εαν μπορω μια φορα την εβδομάδα για παράδειγμα να εντάξω στη διατροφή μου κατι ποτ με ευχαριστεί για παράδειγμα ενα γλυκό η ενα πλούσιο brunch .
    Δεν πιστεύω πως υπάρχουν πρέπει και δεν πρέπει να καταπιέζεσαι, γιατί θα έχεις αντίθετα αποτελέσματα. Αν έχεις μία σωστή και οργανωμένη διατροφή, μπορείς να έχεις και το γλυκό που σου αρέσει και σε ευχαριστεί, με μέτρο. Όλα μπορούμε να τα έχουμε με μέτρο.


    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Πι φίλες μου πήγαινουν μια φορα την εβδομάδα και τρώνε εξω ολα αυτα τα "παχυντικά" κρουασάν , pancakes κλπ .. Κατα ποσο επιτρέπεται να εντάξω αυτο στη διατροφή μου ; Θα επηρεάσει το σώμα μ;
    Και βέβαια θα βγεις με τις φίλες σου έξω και θα φάτε. Όλα επιτρέπονται και δεν θα σε επηρεάσει, αν υπάρχει μέτρο.

  8. #8
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Η ψυχολογία είναι το παν, είτε μιλάμε για απλούς καθημερινούς ανθρώπους που γυμνάζονται και ακολουθούν μια συγκεκριμένη διατροφή, είτε μιλάμε για αγωνιστικούς που τα κάνουν όλα αυτά σε πολύ πιο απαιτητικό επίπεδο. Οι ίδιοι είμαστε "εχθροί" του εαυτού μας τις περισσότερες φορές.

    Δεν θα ξεκινάς το οτιδήποτε με το σκεπτικό του τι απαγορεύεται ή τι θα στερείσαι γιατί αυτό από μόνο του σε προδιαθέτει αρνητικά. Σκέψου γιατί το επιλέγεις να το κάνεις και τι επιδιώκεις απ αυτό. Γράψε μας αν θέλεις τι γεύματα κάνεις για να το δούμε.

  9. #9

    Default

    Μια μερα μου περιλαμβάνει :
    Πρωινό: βρώμη με γάλα αμυγδάλου
    Μετα απο δυο ώρες περίπου πηγαίνω γυμναστήριο και ακολουθώ το προγραμμα που προανέφερα.να προσθέσω οτι τις ημερες που κανω μονο τρέξιμο προτιμώ το πρωί ενα μηλο γιατι χωνεύω πιο ευκολα.
    Μεσημέρι: φιλετο κοτόπουλο ψητό η ψαρι (λαβρακι,τσιπουρα,σαρδέλες η σολωμο) και βραστά λαχανικά όπως καροτο,μπρόκολο, κουνουπίδι χωρίς λαδι.
    Βραδινό: ενα γιαουρτι χωρίς λιπαρά

  10. #10
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Μαρία απολύτως λογικό να έχεις κάθε τρεις και λίγο διατροφικά ξεσπάσματα... Τρως ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΛΙΓΟ και κάνεις κακό και στον οργανισμό και στο μεταβολισμό σου. Καταρχάς ταλαιπωρείσαι πολύ με τις τόσες αερόβιες, είναι αρκετό στρεσάρισμα για το σώμα. Επιπλέον τρως ελάχιστα και το σώμα σου με τα ξεσπάσματα αυτά σου βαράει καμπανάκια.

    Καλό είναι να αυξήσεις σταδιακά τις θερμίδες σου, να εμπλουτίσεις τη διατροφή σου και να μειώσεις αερόβιες. Ρίξε μια ματιά στα άρθρα του φόρουμ περί διατροφής να πάρεις μια γενική ιδέα.

  11. #11
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Τρως πάρα πολύ λίγο.

    Σε κάθε γεύμα σου πρέπει να έχεις Πρωτεΐνη, Υδατάνθρακα και καλά Λιπαρά.

    πχ.

    Πρωινό: Πρωτεΐνη+Υδατάνθρακα+Λιπαρά

    Δεκατιανό - Μεταπροπονητικό: Πρωτεΐνη+Υδατάνθρακα

    Μεσημεριανό: Πρωτεΐνη+Υδατάνθρακα+Λαχανικά+Λιπαρά

    Απογευματινό: Πρωτεΐνη+Υδατάνθρακα+Λιπαρά

    Βραδινό: Πρωτεΐνη+Λαχανικά+Λιπαρά ή Πρωτεΐνη+Λιπαρά ή Πρωτεΐνη+Λαχανικά


    Διάβασε τα άρθρα του φόρουμ για τη διατροφή.


    Μη φοβάσαι τον υδατάνθρακα και τα καλά λιπαρά, τα χρειαζόμαστε.
    Last edited by Vasiliki16; 20-11-16 at 18:35.

  12. #12

    Default

    Έλενα , εχεις δίκιο . Τουλαχιστον θεωρώ σημαντικό το οτι εχω εικόνα του εαυτού μου και της κατάστασης και δεν λεω οτι ειμαι χοντρή η κατι που δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του σώματος μου . Το πρόβλημα ειναι οτι ακομα και καποια σνακ όπως λίγα αμύγδαλα η κάποιο φρούτο συνήθως δυσκολεύομαι και τρώω με το ζόρι νιώθω να μην πεινάω . Ωστόσο πρεπει να πιεστω μαλλον λιγο για να προλάβω την κατάσταση ! Ευχαριστώ πολυ για το χρονο και τις συμβουλές !

  13. #13
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Έλενα , εχεις δίκιο . Τουλαχιστον θεωρώ σημαντικό το οτι εχω εικόνα του εαυτού μου και της κατάστασης και δεν λεω οτι ειμαι χοντρή η κατι που δεν ανταποκρίνεται στην εικόνα του σώματος μου . Το πρόβλημα ειναι οτι ακομα και καποια σνακ όπως λίγα αμύγδαλα η κάποιο φρούτο συνήθως δυσκολεύομαι και τρώω με το ζόρι νιώθω να μην πεινάω . Ωστόσο πρεπει να πιεστω μαλλον λιγο για να προλάβω την κατάσταση ! Ευχαριστώ πολυ για το χρονο και τις συμβουλές !
    Θα τα κάνεις όλα σιγά σιγά. Προπόνηση κάνεις μετά το πρωινό σου συνήθως; Κράτα τη βρώμη και βάλε αντί για το γάλα αμυγδάλου, ασπράδια και 1 ολόκληρο αβγό. Για τη γεύση ίσως αν θες μπορείς να βάζεις λίγο γάλα αμυγδάλου ή ακόμα πιο απλά, κανέλλα που ταιριάζει πολύ ωραία.

    Μετά την προπόνηση ξεκίνα σιγά σιγά, βάλε αρχικά κάτι πιο ελαφρύ και μετά το κάνεις κανονικό γεύμα. Μπορείς να βάλεις μπανάνα ή μήλο μαζί με μερικά ασπράδια ή (δεν ξέρω αν έχεις ή αν έχεις σκοπό να πάρεις για ευκολία) 1 scoop πρωτείνη. 1 ωρίτσα μετά μπορείς να φας κανονικό γεύμα (πχ κοτόπουλο με πατάτα/ρύζι).

    2-3 ώρες μετά γεύμα με πρωτείνη-υδατάνθρακα-λιπαρά.

    Για βράδυ μπορείς είτε να κρατήσεις το γιαούρτι σου (απλά το κάνεις στραγγιστό με 2% λιπαρά κατά προτίμηση) με μερικά αμυγδαλάκια ή καρύδια ή να κάνεις γεύμα με πρωτείνη, λαχανικά και ελαιόλαδο.


    Σου τα γράφω εντελώς χονδρικά όλα αυτά γιατί δεν μπορώ να ξέρω τι ποσότητες χρειάζεσαι στην κάθε τροφή, αυτά θα πρέπει να τα υπολογίσεις μόνη σου με τη βοήθεια των άρθρων που θα βρεις στο φόρουμ. Σου δίνω μια πολύ γενική εικόνα. Απλά έχε κατά νου πως τις αλλαγές σου τις κάνεις σιγά σιγά, δεν έχει νόημα ούτε να ζοριστείς ούτε να σε πιάσει πανικός.

  14. #14

    Default

    Ευχαριστώ πολυ για το χρονο και τις συμβουλές σας ! Επισης , ήθελα να αναφέρω οτι όταν τρώω γλυκό πχ μια κρέπα με μερεντα την αλλη μερα εχω τόση ενέργεια στο γυμναστήριο Τρέχω στο διαδρομο το μηδενίζω το ρολοι των 60' και μπορεί να συνέχισω και να μην εχω νιώσει κούραση ! Δλδ ναι μεν εκδικούμαι τον εαυτό μου για την ατασθαλία που έκανα την προηγούμενη ημέρα και φοβούμενη οτι θα γίνει λίπος κλπ αλλα απο την αλλη ειναι θεαματικό πόση ενέργεια μου χαρίζει αυτο το κατι διαφορετικό

  15. #15
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Ευχαριστώ πολυ για το χρονο και τις συμβουλές σας ! Επισης , ήθελα να αναφέρω οτι όταν τρώω γλυκό πχ μια κρέπα με μερεντα την αλλη μερα εχω τόση ενέργεια στο γυμναστήριο Τρέχω στο διαδρομο το μηδενίζω το ρολοι των 60' και μπορεί να συνέχισω και να μην εχω νιώσει κούραση ! Δλδ ναι μεν εκδικούμαι τον εαυτό μου για την ατασθαλία που έκανα την προηγούμενη ημέρα και φοβούμενη οτι θα γίνει λίπος κλπ αλλα απο την αλλη ειναι θεαματικό πόση ενέργεια μου χαρίζει αυτο το κατι διαφορετικό
    Είναι πολύ λογικό να έχεις ενέργεια λόγο του υδατάνθρακα και των λιπαρών που έχεις φάει.

    Όταν δε τρώμε ή τρώμε πολύ λίγο το σώμα μας δεν έχει ενέργεια.

    Όπως ένα αυτοκίνητο χρειάζεται καύσιμα για να κινηθεί, έτσι και το σώμα μας χρειάζεται καύσιμα για τις ανάγκες του. Χρειαζόμαστε ποιοτικά καύσιμα.

    Μη φοβάσαι τον υδατάνθρακα και τα καλά λιπαρά, τα χρειαζόμαστε.
    Last edited by Vasiliki16; 21-11-16 at 12:22.

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Ευχαριστώ πολυ για το χρονο και τις συμβουλές σας ! Επισης , ήθελα να αναφέρω οτι όταν τρώω γλυκό πχ μια κρέπα με μερεντα την αλλη μερα εχω τόση ενέργεια στο γυμναστήριο Τρέχω στο διαδρομο το μηδενίζω το ρολοι των 60' και μπορεί να συνέχισω και να μην εχω νιώσει κούραση ! Δλδ ναι μεν εκδικούμαι τον εαυτό μου για την ατασθαλία που έκανα την προηγούμενη ημέρα και φοβούμενη οτι θα γίνει λίπος κλπ αλλα απο την αλλη ειναι θεαματικό πόση ενέργεια μου χαρίζει αυτο το κατι διαφορετικό

    Πέρα από τις διατροφικές συμβουλές, εγώ θα το πήγαινα και στο ψυχολογικό κομμάτι. Δες ποια είναι η ρίζα που το προκαλεί όλο αυτό. Είτε μόνη σου, είτε με βοήθεια ατόμου που έχεις εμπιστοσύνη ή ειδικού. Δεν γνωρίζω το ιστορικό σου, αλλά σου δίνω τροφή για σκέψη ώστε να βρεις οριστικά τη λύση στο θέμα σου.

  17. #17
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Xρειαζόμαστε ισορροπίες στα πάντα. Αν είναι να κάνουμε κάτι και να το βλέπουμε σαν ψυχαναγκασμό ή σαν τιμωρία στον εαυτό μας επειδή πχ φάγαμε παραπάνω και εκτός προγράμματος, τότε δεν αξίζει να το κάνουμε, αλλά να κοιτάξουμε για κάτι άλλο που θα μας ταιριάζει καλύτερα. Αργά και σταθερά βήματα σε όλα.

    Η ψυχολογία είναι το παν. Εγώ αυτό που έχω καταλάβει και από εμένα και από πολλές κοπέλες είναι ότι τέτοιες συμπεριφορές συνδέονται πολλές φορές με την προσπάθεια να έχουμε τον έλεγχο. Μπορεί σε κάποιον τομέα στη ζωή μας να χάνουμε τον έλεγχο και να μας βγαίνει η τάση στο φαγητό και στην εικόνα μας. Μπορεί να στερούμαστε κάποια άλλα πράγματα και να ξεσπάμε εκεί.

    Οπότε Μαρία έχει δίκιο η Ειρήνη. Ψάξε τι βρίσκεται πίσω από όλο αυτό. Και προχώρα σε αυτό που θέλεις να κάνεις με καθαρό μυαλό.

  18. #18
    New Member
    Join Date
    17-08-15
    Location
    Θεσσαλονίκη - Λήμνος
    Posts
    21

    Default Βουλιμικά επεισόδια !

    Quote Originally Posted by Maria3415 View Post
    Καλησπέρα ! Χαίρομαι πολυ που έγινα επιτέλους μέλος για να λεω τους προβληματισμούς μου ! Να αναφέρω οτι ειμαι 1,68 και 46 κιλα κανω 6 φορες την εβδομάδα προπόνηση στο γυμναστήριο εκ των οποίων οι τρεις ειναι με βάρη και αεροβιο πριν και μετα και οι άλλες τρεις ειναι μονο αεροβιο ! Γενικά τρέφομαι υποθερμιδικα και δεν πεινάω , δεν μπαινω σε πειρασμό να φαω κατι στο σπίτι ανθυγιεινό κλπ. Συνήθως μετα την κατανάλωση αλκοόλ (πινω μονο κρασί , συνήθως μια φορα την εβδομάδα -στις άλλες εξόδους αποφεύγω το αλκοόλ για λόγους υγείας -3 ποτήρια το πολυ ) με πιάνει μια τάση να φαω τα πάντα , πρώτα αλμυρό μετα γλυκό μετα παλι αλμυρό με αποτέλεσμα την αλλη μερα να πονάει το στομάχι μου , να μένω νηστική και να τρέχω χιλιόμετρα στο διαδρομο απο τις τυψεις μου !



    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by !konstantina!; 10-02-17 at 21:02.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    17-08-15
    Location
    Θεσσαλονίκη - Λήμνος
    Posts
    21

    Default

    [QUOTE=!konstantina!;13202


    Sent from my iPhone using Tapatalk[/QUOTE]




    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #20

    Default

    Καλησπέρα μετα απο καιρο ! Δυστυχως ο χειμώνας ήταν δύσκολος .. απο 46 σημερα ζυγίζω 41 κιλα με ύψος 1,68 όπως σας ειχα αναφέρει αρχικά. Έκανα καποια προσπάθεια μόνη μου να αυξήσω θερμιδες με ποιοτικές τροφές , να προσθέσω υδατάνθρακες κλπ ομως το στομάχι εχει κλείσει αρκετά , με αποτέλεσμα τρώγοντας παραπάνω σε ενα γεύμα , να αδυνατώ να φαω το επόμενο , χάνοντας γεύματα κλπ . Σημερα λοιπον εχω ραντεβού με νεα διατροφολόγο ώστε να ζητήσω βοήθεια . Παράλληλα ξεκίνησα δυο φορες την εβδομάδα με προσωπικό γυμναστή προγραμμα μυϊκές υπερτροφιας, το οποίο περιλαμβάνει δέκα λεπτά πριν ζέσταμα , μια ωρα ασκήσεις και ενα τεταρτο ελλειπτικό στο τέλος . Εκτός απο αυτο , κανω δυο φορες την εβδομάδα μόνη μου αεροβιο , ή 45' τρέξιμο ή ενα 45 λεπτο και αλλο ενα διαλειμματικη προπόνηση . Ο φόβος μου (που με κρατάει τοςο καιρο πισω) ειναι μην τα κιλα που θα μπουν γίνουν λίπος . Καλο λίπος με κοιλιά κλπ δεν ειχα ποτε και δε θελω να αποκτήσω τωρα . Μαλλον πρεπει να ηρεμήσω και φανταζομαι οτι με υγιεινές τροφές δεν θα λιπώδη πολυ ε ; θα ήθελα τη γνώμη σας ! Δεσμεύομαι το βράδυ να σας ενημερωσω για τα αποτελέσματα της λιπομετρησης και το διατροφικό πλάνο που θα μου προτείνει η διατροφολόγος !

  21. #21
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Μαρία εισαι 41 κιλά και φοβάσαι μη βάλεις λίπος; Φυσικά και θα βάλεις και πρέπει να βάλεις! Το λίπος είναι απαραίτητο για πολλούς λόγους. Το υπερβολικό είναι το κακό.
    Μείωσε τις αερόβιες σου, άσε τις διαλειμματικές, δεν έχουν να σου προσφέρουν κάτι. Κράτα 2-3 μόνο και μόνο να έχεις καλή φυσική κατάσταση και να γυμνάζεις την καρδιά σου.
    Πρέπει να ξεπεράσεις τις φοβίες σου και με βοήθεια ειδικού να έχεις ένα υγιές βάρος και σώμα.

  22. #22

    Default

    Θα βοηθούσε αν βλέπατε τη διατροφή μου;

  23. #23
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    Μαρία, 41 κιλά με ύψος 1,68 είναι τραγικά μικρό.
    Κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε να είσαι 60 κιλά τουλάχιστον.
    Άρχισε να αυξάνεις την ποσότητα της τροφής σου σταδιακά, τρώγωντας φυσικά υγιεινά.
    Πολύ φοβάμαι ότι έχεις συμπώματα νευρικής ανορεξίας κι ενώ είσαι πολύ αδύνατη...φοβάσαι μην παχύνεις!
    Θα έπρεπε να φοβάσαι το να μην παχύνεις.

  24. #24

    Default

    Ο φόβος μου αφορά την "άσχημη" κατανομή των κιλών στο σώμα μου ..

  25. #25
    New Member
    Join Date
    16-04-17
    Posts
    42

    Default

    Mαρία καλησπέρα και από μένα. Η νευρική ανορεξία είναι σοβαρή υπόθεση. Τώρα εδώ τι να σου πουν τα παιδιά; 41 κιλά σχεδόν 1.70 ύψος το τελευταίο που πρέπει να σκέφτεσαι είναι η άσχημη κατανομή κιλών. Έχασες 5 κιλά στο τέλος δεν θα φαίνεσαι ρε κορίτσι μου. Θέλει χρόνο και βοήθεια ειδικού. Εύχομαι γρήγορα να επανέλθεις.

  26. #26

    Default

    Καλησπέρα ! Επανήλθα με τα νεα απο τη διατροφολόγο .. λοιπον βγήκε Βάρος: 40,2 kg και ποσοστό λίπους 1,6% . Γινεται αυτο ;; μου έκανε δυο φορες για να σιγουρευτεί !

  27. #27
    New Member
    Join Date
    22-08-16
    Posts
    19

    Default

    Εχεις περιοδο κανονικα (επειδη εχεις πολυ χαμηλο %λιπους που δεν πιστευω πως ανταποκρινεται στην πραγματικοτητα); Ημουνα και εγω 43 κιλα με 1.71 πριν 7 χρονια και θυμαμαι πως δεν μπορουσε να δει το ακριβες ποσοστο λιπους γιατι ημουνα τρομερα αφυδατωμενη.
    Με σωστη, υπερθερμιδικη, διατροφη και γυμναστηριο εφτασα στα 53 κιλα (τα εχασα δυστυχως λογω ασχημης γριπης) και θα σου πω πως με προτιμουσα στα 53 κιλα, πολυ πιο δυνατα χερια/ποδια/κοιλιακοι. Μην φοβασαι να παχυνεις, θα αισθανεσαι πολυ καλυτερα και εσυ η ιδια οταν τρως σωστα. Δεν το δεχομαι πως κοπελα 1.68 τρωει 700 θερμιδες το πολυ, τοσο να ειναι το πρωινο σου :P!!! Σιγουρα αισθανεσαι κουρασμενη και υποτονικη!! Εχεις ενα πολυ ομορφο σωμα και δεν πρεπει να ταλαιπωρεις ετσι τον εαυτο σου. και εχεις κακη διαθεση λογω αυτου.

  28. #28

    Default

    Η διατροφή που μου έδωσε ειναι λέει των 1200 θερμίδων και θα την ακολουθήσω για 2 εβδομάδες προκειμένου να προσαρμοστεί το στομάχι μου. Στην Τρίτη εβδομάδα θα παω για προσαρμογές και για προσθήκη επιπλέον θερμίδων .. ευχαριστώ πολυ για το χρονο σας !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •