Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default Αγορά Πάγκου

    Καλησπέρα!Είμαι ο δημήτρης και είμαι 15 χρόνων.Παλιοτερα είχα κάνει μερικά ποστ εδώ ωστόσο λόγο μονοτονίας , ένταξη στη σχολική χρονιά και στα φροντιστήρια είχα σταματήσει τη γυμναστική.Γενικα έχω διαβάσει πολλά άρθρα εδώ και αλλού και γνωρίζω αρκετά πράγματα.Τα χριστούγεννα θα αρχίσω να δουλεύω και θα πάρω μερικά λεφτά και έτσι σκέφτηκα να αγορασω πάγκο και μπάρα.Αυτο που με προβληματίζει είναι τι πάγκο να πάρω,εψαξα και για αναλογο ποστ και τίποτα και αυτό διότι ψάχνω τον πιο οικονομικό τρόπο να αγοράσω έναν πάγκο με ορθοστατη αλλά και ψηλότερη βάση για στρατιωτικές πιέσεις και σκουωτ καθώς σκέφτομαι να το παω λίγο προς παουερλιφτινγκ.Ελπιζω να με βοηθησετε να λύσω το πρόβλημα μου ευχαριστώ εκ των προτέρων.Παρεπιπτοντως είμαι 1,74 δεν νομίζω να υπάρχει θέμα ύψους στον πάγκο.

  2. #2

    Default

    Γειά σου Δημήτρη και καλώς ήρθες και πάλι στο forum.

    Προσωπική μου συμβουλή είναι να μην το πας σε powerlifting από αυτή την ηλικία. Ακούγομαι σαν παππούς αλλά τα μεγάλα βάρη (μεγάλο ποσοστό του 1 rep max) στην ηλικία μας (και εγώ 16 είμαι) σε οποιαδήποτε άσκηση μπορεί να σου αφήσουν πρόβλημα που θα σε κυνηγάει για πολλά χρόνια. Για παράδειγμα εγώ πέρυσι έκανα έλξεις στο μονόζυγο πριν αποκτήσω αρκετή δύναμη για να κάνω πάνω από 3-4, συν ότι τις έκανα με μέτρια τεχνική, και δημιουργήθηκε τενοντίτιδα που πήρε 6-7 μήνες να περάσει και ακόμα επανεμφανίζεται ελαφρώς όταν πάω να χρησιμοποιήσω μεγάλο βάρος. Είναι όντως ωραία η αίσθηση του να μετακινείς πολλά κιλά αλλά πιθανόν να σου κάνει περισσότερο κακό παρά καλό στην ηλικία που βρίσκεσαι.

    Θα σου πρότεινα να επικεντρωθείς σε μια προπόνηση στιλ bodybuilding (8+ reps, μέτριο βάρος) και στη διατροφή σου. Αν έχεις ως μοναδικό στόχο την αύξηση της δύναμης θα έλεγα να το αφήσεις προς το παρόν και να ασχοληθείς με powerlifting σε λίγο μεγαλύτερη ηλικία.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Ευχαριστω φιλε μου για την απαντηση σου και τωρα που το λες σκεφτομαι πως εχω χρονια ακομα.. αλλα εξακολουθω να χρειαζομαι αυτο που ζηταω καθως παλι θα κανω τις ιδιες ασκησεις εστω και στο bb.

  4. #4

    Default

    Eναν ελευθερο παγκο χρειαζεσαι που να γινετε επικλινης μεχρι 90 μοιρες για πιεσεις ωμων η ακομα και κατακλινης...ορθοστατες εχει που μπορεις να τους χρησιμοποιησεις ειτε για στηθος ειτε για ωμους και καθισματα...για κατι πιο οικονομικο μπορεις να ψαξεις και για μεταχειρισμενα ολο και κατι θα βρεις
    Life is to short to be small

  5. #5
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Ευχαριστώ για την απάντηση σου φίλε μου δεν είχα σκεφτεί να ψαξω για μεταχειρισμένο.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    13-12-15
    Location
    Τρίκαλα
    Posts
    60

    Default

    Πιστεύω πως το πιο χρήσιμο είναι πάγκος με ορθοστατη και ψηλότερα βάση για bp,squat όπως αυτό: marcy md-857.α αυτό κάνει 190 ευρώ περίπου.κατι φθηνότερο πιστεύετε ότι υπάρχει;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αγορά Πάγκου Γυμναστικής
    By Daglari in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 05-06-15, 22:37
  2. Αγορά Πάγκου Γυμναστικής
    By dinelos in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 24
    Last Post: 17-01-14, 17:08
  3. Αγορά Πάγκου Γυμναστικής
    By intr in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 21-12-12, 09:58
  4. Βοήθεια για αγορά πάγκου
    By perakis in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 18
    Last Post: 02-09-11, 12:10
  5. Αγορα παγκου online...προτασεις
    By Xorxhs in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-12-06, 11:00

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •