Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Βοήθεια στη Διαμόρφωση Προγράμματος

    Παιδιά, καλησπέρα!
    Είχα ξεκινήσει μόνη μου το Σεπτέμβρη το πρόγραμμα με τις ασκήσεις που έδινε η Καρδούλα για αρχάριους και πραγματικά τα πήγαινα πολύ κάλα, μέχρι που βρήκα δουλειά. Λόγω πίεσης λοιπόν άρχισα να αμελλώ το πρόγραμμα μου και γι αυτό είπα να γραφτώ σε ένα studio που έχω στη γειτονιά μου το οποίο είναι τύπου personal, δηλαδή υπάρχει μια γυμνάστρια η οποία είναι από πάνω σου και σου λέει τι ασκήσεις θα κάνεις. Εγώ λοιπόν θυμούμενη τις συμβουλές σας της είπα ότι θέλω Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή να μου κάνει ένα πρόγραμμα με ασκήσεις και βαράκια και Τρίτη-Πέμπτη μόνο αερόβια για κάψιμο. Η ερώτηση τώρα είναι η εξής: Εχθές που πήγα μου έβαλε πάλι κάποιες ασκήσεις με βάρος για τα πόδια και κοιλιακούς. Είναι σωστό? Η αερόβια που θα κάνω τι μορφή πρέπει να έχει? Οι κοιλιακοί μπορούν να είναι καθημερινά? Θεωρούνται και αυτοί μιας μορφής αερόβια?
    Συγνώμη που σας ζαλίζω αλλά έχω περισσότερη εμπιστοσύνη σε εσάς και γι αυτό!
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαταρχήν πες μας τα στατιστικά σου (ηλικια, βαρος , υψος) και τι στόχο έχεις για να καταλάβω λίγο.
    Και γιατί πας σε στούντιο και δεν πας σε κανονικό γυμναστήριο;

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Καταρχας να εχεις εμπιστοσυνη στη γυμναστρια σου μεχρι αποδειξεως του αντιθετου(οταν δε βλεπεις αποτελεσματα απο τη δουλεια που κανει )χαχα
    Η ερωτηση σου ειναι αν μπορεις να κανεις ποδια και κοιλιακους μαζι ή αν μπορεις να κανεις κοιλιακους με βαρος , δεν καταλαβα, αλλα η απαντηση ειναι οτι μθα χαρα μπορεις και στα 2...
    Αεροβια μπορει να ειναι τα κλασικα, δηλαδη τρεξιμο, ποδηλατο κλπ, μπορει να ειναι και ενα προγραμμα υψηλης εντασης με ασκησης με βαρος ή χωρις που εκτελουνται η μια μετα την αλλη χωρις διαλειμα. Δεν υπαρχει σωστο λαθος δοκιμαζεις και βλεπεις τι σου αρεσει και βασικοτερο τι δουλευει καλυτερα πανω σου, αλλα αν θα σου αρεσει θα δουλευει κιολας αφου θα το κανεις με περισσοτερο "ορεξη".

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    cardio είναι ό,τι ανεβάζει τους παλμους της καρδιάς. Το cardio γυμνάζει την καρδιά και τα πνευμόνια. Το χρησιμοποιούμε για λόγους υγείας και ως εργαλείο για να μας βοηθήσει να χάσουμε βάρος. Δεν χτίζει μυες.
    -Εχθές που πήγα μου έβαλε πάλι κάποιες ασκήσεις με βάρος για τα πόδια και κοιλιακούς. Είναι σωστό?
    Ναι αν το βάρος είναι μικρό. Εαν το βάρος που σηκωνεις είναι μεγάλο, δηλαδή πάνω από περιπου το 60% της μέγιστης δύναμής σου τότε η άσκηση είναι αναερόβια.
    -
    Η αερόβια που θα κάνω τι μορφή πρέπει να έχει?
    Ό,τι μορφή θέλεις εσύ. Δεν έχει καμία συμμασία αρκεί να ανεβάζεις τους καρδιακούς παλμούς σου.
    -
    Οι κοιλιακοί μπορούν να είναι καθημερινά?
    Εξαρτάται. Αν δεν τους γυμνάζει έντονα ναι.
    -Θεωρούνται και αυτοί μιας μορφής αερόβια?
    Εξαρτάται πως θα τους κάνεις. Εαν χρησιμοποιείς βάρη είναι αναερόβια. Εαν η εκγύμναση τους είναι τύπου zumba(και ολες αυτες τις βλακειες που κανετε οι γυναικες) τότε είναι αερόβια.
    Last edited by lgiorgos; 23-11-16 at 22:01.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    "Και ολες αυτες τις βλακειες που κανετε οι γυναικες"??

  6. #6

    Default

    Καλησπέρα! Κατ' άρχήν συγνώμη που δεν απάντησα πιο γρήγορα αλλά αυτές τις μέρες είμαι τόσο πολύ στο τρέξιμο, που πιστεύω ότι και ο Βέγγος ωχριά μπροστά μου!
    Λοιπόν, είμαι 40 χρονών (αλλά μη γελάτε, δε μου φαίνεται!), 1,58 και 58 κιλά. Έχω μπει είδη στην εμμηνόπαυση (πάλι με γελάτε!), έχω οστεοπενία και λίγο ξερυθμισμένο θυρεωειδή (όλα τα καλά!) Στόχος μου είναι η καλύτερη εικόνα γενικώς. Θέλω να χάσω 4-5 κιλά το οποίο το παλεύω με διατροφή. Σε studio πήγα γιατί δυστυχώς δεν έχω κοντά μου γυμναστήριο, τουλάχιστον όχι χωρίς μεταφορικό μέσο. 'Εχω αρκετή χαλάρωση σε μπούτια και κοιλιά, το οποίο ξέρω ότι με την γυμναστική δεν θα γίνουν θαύματα, αλλά γενικά θέλω να βελτιωθεί η όψη μου. Στο συγκεκριμένο studio πήγαινα και παλιότερα αλλά σταμάτησα για οικονομικούς λόγους. Η αλήθεια είναι ότι τότε πήγαινα περίπου για 3 μήνες πριν κανένα χρόνο περίπου και είχα αρχίσει να βλέπω μια κάποια βελτίωση όμως αυτό που ανησυχεί λίγο είναι ότι ξέρω κάποιους που συνεχίζουν από τότε αλλά δεν βλέπω να έχουν μεγάλη διαφορά. Αυτό βέβαια δε λέει τίποτα γιατί εξαρτάται τι κάνει ο καθένας. Από τότε μέχρι σήμερα βλέπω ότι έχουν προσθέσει κάποια πολυόργανα και βαράκια, κάτι που δεν είχανε παλιότερα.
    Αυτά. Απλά δεν είμαι σίγουρη αν γίνεται σωστή δουλειά μιας και δεν έχω και τις απαραίτητες γνώσεις και σκέφτομαι μήπως θα ήταν πιο σωστό να πηγαίνω τρείς φορές την εβδομάδα και άλλες τρείς να κάνω μόνο τρέξιμο, ζούμπα (χι!χι!), σκοινάκι και τέτοια.
    Σας ευχαριστώ πολύ και πάλι και ειλικρινά η γνώμη σας μου είναι πολύτιμη!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. 16 χρονων- βοηθεια για διαμορφωση προγραμματος
    By Bbuilding in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 28-04-16, 17:41
  2. Βοήθεια για διαμόρφωση προγράμματος στο σπίτι.
    By Τsoyk19 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 13-08-15, 17:51
  3. Διαμόρφωση Προγράμματος
    By dipatrx8 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 27-01-15, 15:02
  4. βοηθεια σχετικα με διαμορφωση προγραμματος
    By dexter08 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 19
    Last Post: 26-05-08, 04:56

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •