Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 18 of 18
  1. #1
    New Member
    Join Date
    04-09-16
    Posts
    12

    Post Συμπληρώματα και Ακμή

    Το τελευταιο διαστημα εχω μια μεγαλη επιδείνωση της ακμης στο προσωπο . Δηλαδη αν ειχα 5 σπυρακια μικρου μεγεθους που δυσκολο τα διεκρινες τωρα εχω 15 και με τεραστιο προβλημα στο κουτελο. Ας μην κατσω να αναλυσω τι ψυχολογικα προβληματα μου εχει δημιουργησει ολη αυτη η ιστορια στην ζωη μου αλλα θα ηθελα να δουμε την αιτια αυτου του προβληματος η οποια οι γονεις μου,φιλοι και συγγενεις λενε πως φταινε τα συμπλωρωματα τα οποια παιρνω. Δεν λεω πολυ πιθανο αλλα λεω απο μεσα μου σκεφτομαι κατσε ρε φιλε βλεπω στο γυμναστηριο 50 ατομα. Ειμαι 100% οτι παιρνουν παρομοια πραγματα με εμενα γιατι αυτοι δεν εχουν το παραμικρο προβλημα και ειναι ολοι καθαροι? Ειμαι 18 χρονων να προσθεσω. Αυτα που παιρνω τα θεωρω παιδικα πραγματα( creatine monohydrate,preworkout και whey isolate. Να πω την αληθεια τωρα τελευταια πηρα την πρωτεινη και ισως να φταιει αυτη αλλα πιο πιθανο να φταιει το preworkout. Εχω σταματησει ηδη την πρωτεινη απο σημερα και θα δω πως θα παει.Η κρεατινη δυσκολα να φταιει καθως παιρνω απο το καλοκαιρι και ημουν καθαρος περιπου ολο το καλοκαιρι. Το προβλημα ειναι δυστηχως οτι αν σταματησω το preworkout η προπονηση μου θα ειναι αθλια γιατι καλως κακως ειναι εξαρτηση. Μιλησα και μια δερματολογο καλη στο τηλεφωνο και ειπε οτι σε αλλους κανουν ζημια και σε αλλους οχι. Μου εδωσε μια κρεμα η οποια δεν κανει τιποτα και θα με κοιταξει σε 3 βδομαδες. Εσεις ομως απο εμπειρια σας τι πιστευετε οτι μπορει να φταιει?

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Μπορει να φταινε πολλα πραγματα, διατροφη, ορμονικα, στρες, κλπ.... μονο απο εξετασεις θα μπορεσεις να καταλαβεις τι ειναι αυτο που σε πειραζει.
    Δε νομιζω οτι θα βρεις γιατρο που θα σου πει οτι δε φταινε τα συμπληρωματα.... Μπορει να φταινε και ολα ή και τιποτα απο αυτα
    Το μονο σιγουρο ειναι οτι οταν κατι δεν επηρεαζει καποιον δε σημαινει οτι αυτο δε θα επηρεασει κι εμενα...

  3. #3

    Default

    Τα μόνα συμπληρώματα που προκαλούν σίγουρα ακμή είναι τα ενέσιμα. Φαντάζομαι ότι μπορεί να φταίει η πρωτεΐνη, τα γαλακτοκομικά συνήθως επιδεινώνουν την ακμή και αν η δίαιτά σου δεν περιέχει πολλά γάλατα γιαούρτια κλπ. είναι πιθανό να το προκάλεσε το whey. Πάντως η ακμή στην περίπτωσή μου γινόταν πολύ χειρότερη σε περιόδους που ακουμπούσα και έξυνα συνέχεια το πρόσωπό μου χωρίς να το συνειδητοποιώ, και μόλις το σταμάτησα είδα μεγάλη βελτίωση. Έχε το νου σου μήπως κάνεις κάτι αντίστοιχο και το όλο θέμα είναι άσχετο με τη διατροφή.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Δεν νομίζω να φταίει η πρωτεΐνη καθώς είναι isolate και δεν έχει λακτόζη.

    Στάλθηκε από το GT-I9060I μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by NoobGains View Post
    Τα μόνα συμπληρώματα που προκαλούν σίγουρα ακμή είναι τα ενέσιμα. Φαντάζομαι ότι μπορεί να φταίει η πρωτεΐνη, τα γαλακτοκομικά συνήθως επιδεινώνουν την ακμή και αν η δίαιτά σου δεν περιέχει πολλά γάλατα γιαούρτια κλπ. είναι πιθανό να το προκάλεσε το whey. Πάντως η ακμή στην περίπτωσή μου γινόταν πολύ χειρότερη σε περιόδους που ακουμπούσα και έξυνα συνέχεια το πρόσωπό μου χωρίς να το συνειδητοποιώ, και μόλις το σταμάτησα είδα μεγάλη βελτίωση. Έχε το νου σου μήπως κάνεις κάτι αντίστοιχο και το όλο θέμα είναι άσχετο με τη διατροφή.
    υπαρχουν ενεσιμα "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ" και δε το ξεραμε? Ε ρε τι μαθαινει κανεις
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  6. #6
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Φιλε μου η πρωτεϊνη να σου δημιουργεί σπυράκια ειναι κατι που ακουω 1η φορά στην ζωη μου (και δεν νομιζω να το ξανακουσω)....
    Το preworkout ειναι για λιγο καιρο, ενα μηνα μεσα και μετα διαλειμμα γιατι δεν πιανει.... στους περισσοτερους τουλαχιστον...

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    υπαρχουν ενεσιμα "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ" και δε το ξεραμε? Ε ρε τι μαθαινει κανεις
    Υπάρχουν, για ηλικιωμένους ενέσιμες βιταμίνες/ιχνοστοιχεία. Καμία σχέση με ακμή βέβαια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Υπάρχουν, για ηλικιωμένους ενέσιμες βιταμίνες/ιχνοστοιχεία. Καμία σχέση με ακμή βέβαια.
    ενεσιμη καρνητινη κ.α. συμπληρωνω ...

  9. #9
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Να μην τα πειραζεις πολυ βασικο και βαζε κρεμες που σου δινει η δερματολογος τακτικα.Δε μπορεις να κανεις και πολλα αφου ειναι κληρονομικο το θεμα.Η πρωτεινη αν ειναι σοκολατα μπορει να επιδρα αρνητικα,θυμαμαι εμενα μου ειχε πει η γιατρος οτι η καταναλωση σοκολατας επιβαρυνει την κατασταση.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  10. #10
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Quote Originally Posted by JasonBlack View Post
    ενεσιμη καρνητινη κ.α. συμπληρωνω ...
    ενοεις το superamin, δε ξερω κατα ποσο πιανετε ως συμπληρωμα
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  11. #11
    New Member
    Join Date
    02-10-14
    Posts
    15

    Default

    Πολλα συμπληρωματα ανα διαστηματα νοθευοντε με αναβολικα. Εαν εχεις παρατηρισει εντονη μυικη αναπτυξη/περιεργα πρηξηματα μαζι με το διαστημα που σου αυξηθηκε η ακμη, θα πρεπει να αρχησεις να σκεφτεσαι το ενδεχομενο να κανεις καταρχην οπως ηπανε και τα υπολοιπα μελοι εξετασεις, και κατα δευτερον να στιλεις για χημικη αναλυση τα συμπληρωματα.

    Απο κει και περα, γνωριζω εκ πειρας τουλαχιστον, οτι την ακμη την καταπολεμας με παρα πολυ καλη προσωπικη υγιινη, γιατι αυτο που στην ουσια προκαλει τα μπιμπικια ειναι τα βακτηρια. Πρεπει να πλενεις το προσωπο σου 2 φορες την ημερα, ιδικα οταν θα εχεις ιδρωσει, και να βαζεις ζεστο νερο και σαπουνη που θα το αφηνεις για 1-2 λεπτα να "δρασει".

  12. #12
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by NoobGains View Post
    Τα μόνα συμπληρώματα που προκαλούν σίγουρα ακμή είναι τα ενέσιμα. Φαντάζομαι ότι μπορεί να φταίει η πρωτεΐνη, τα γαλακτοκομικά συνήθως επιδεινώνουν την ακμή και αν η δίαιτά σου δεν περιέχει πολλά γάλατα γιαούρτια κλπ. είναι πιθανό να το προκάλεσε το whey. Πάντως η ακμή στην περίπτωσή μου γινόταν πολύ χειρότερη σε περιόδους που ακουμπούσα και έξυνα συνέχεια το πρόσωπό μου χωρίς να το συνειδητοποιώ, και μόλις το σταμάτησα είδα μεγάλη βελτίωση. Έχε το νου σου μήπως κάνεις κάτι αντίστοιχο και το όλο θέμα είναι άσχετο με τη διατροφή.
    Quote Originally Posted by jesueah View Post
    Να μην τα πειραζεις πολυ βασικο και βαζε κρεμες που σου δινει η δερματολογος τακτικα.Δε μπορεις να κανεις και πολλα αφου ειναι κληρονομικο το θεμα.Η πρωτεινη αν ειναι σοκολατα μπορει να επιδρα αρνητικα,θυμαμαι εμενα μου ειχε πει η γιατρος οτι η καταναλωση σοκολατας επιβαρυνει την κατασταση.
    Πραγματικά είχα την εντύπωση πως εν έτει 2016 τέτοιες αντιλήψεις ήταν ξεπερασμένες αλλά βλέπω ότι δεν ισχύει... Δεν υπάρχουν τροφές που να προκαλούν ακμή ή να τη φουντώνουν. Δεν φταίει η ίδια η τροφή, εκτός αν κάποιος έχει κάτι σε αλλεργία.

    Από τα 13 μέχρι τα 19 μου είχα ακμή, είχα δοκιμάσει από αγωγές δερματολόγου με κρέμες και αλοιφές, μέχρι καλλυντικές σειρές, καθαρισμούς σε αισθητικό, να θέλω να ανοίξει η γη να με καταπιεί κάθε φορά, να μην βγαίνω χωρίς μέικ απ έξω από το σπίτι. Ο τύπος ακμής που είχα εγώ ήταν η λεγόμενη ροδόχρους ακμή που είναι κατά κύριο λόγο κοκκινίλες στο δέρμα, όχι τα κλασσικά σπυράκια με το πύον. Αυτά που είναι μικρά, κοκκινωπά και κάνουν το δέρμα ανάγλυφο. Στα 19 μου επιτέλους έκανα 4 μήνες αγωγή με χάπια ισοτρετινοίνης και τότε μόνο μου είχε πει η γιατρός μου να προσέξω τη διατροφή, όχι όμως για την ακμή αλλά επειδή τα συγκεκριμένα χάπια επηρεάζουν πολύ το συκώτι, ανεβάζουν τις τρανσαμινάσες και αν δεν προσέξεις, μπορούν να σου επηρεάσουν χοληστερίνη και σάκχαρο. Οπότε εκεί με είχε συμβουλέψει να τρώω πιο στεγνά, όχι πολλά λιπαρά, όχι αλκοόλ. Και οι οδηγίες που δίνουν όλοι ΓΕΝΙΚΑ και για να είμαστε πιο υγιείς και για να έχουμε πιο καθαρό δέρμα, είναι να πίνουμε αρκετό νερό, να τρώμε λαχανικά και φρούτα, όχι πολλά κορεσμένα λιπαρά και τα σχετικά.

    Τώρα όσον αφορά την καθαριότητα, εννοείται πως θες καθαρισμό πρωί-βράδυ με σαπουνάκι ειδικό, μετά να σκουπίζεις το πρόσωπο με καθαρή πετσέτα όχι με τρίψιμο αλλά ταμποναριστά για να μην ερεθίσεις το δέρμα, να φροντίζεις να πλένεις τακτικά τα χέρια σου, να μην αγγίζεις το πρόσωπο όσο γίνεται.

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by bebeto View Post
    υπαρχουν ενεσιμα "ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑΤΑ" και δε το ξεραμε? Ε ρε τι μαθαινει κανεις
    Προφανώς αστειευόμουν εννοώντας αναβολικά στεροειδή. Γιατί τόση ειρωνία;

  14. #14

    Default

    Quote Originally Posted by Raynor View Post
    Πολλα συμπληρωματα ανα διαστηματα νοθευοντε με αναβολικα.
    Υπάρχει εταιρία που δίνει δωρεάν αναβολικά μέσα στο whey; Πες μας ποια είναι για να πάρουμε και εμείς! Πέρα από την πλάκα τα στεροειδή είναι ακριβά. Η πρωτεΐνη όντως κάποιες φορές νοθεύεται, αλλά σίγουρα όχι με αναβολικά.

  15. #15
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Ειμαι και χαμηλα να πεσω απο το παραθυρο ρε γαμωτο...αυτο μονο
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  16. #16
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,666

    Default

    Προσωπικα ακμη μου εκανε πρωτεινη παλιοτερα με γεύση σοκολατα. Αλλα οχι επειδη φταιει η πρωτεινη, απλα ημουν αλλεργικος στη σοκολατα και τα παραγωγα της.
    Μπορει να φταιει καποιο συστατικο στα συμπληρωματα, μπορει να ειναι το pre.
    Παιρνεις κρεατινη οπως ειπες, ισως δν πινεις αρκετο νερο (δεν ειναι αιτια για ακμη αλλα λεω) ωστε να ενυδατωνεσαι οπως πρεπει.
    Και αλλες 1002 υποθεσεις μπορουμε να κανουμε.
    Εγω θα σου προτεινα να σταματησεις το pre για αρχη κσι πραττειε ανάλογα.

    Επισης pre στα 18 ειναι τζαμπα χρηματα, με ενα καφε πριν την προπονηση και σωστη διατροφη εισαι κομπλε!
    Μην αρχιζεις απο τωρα με τα pre γιατι στα 22 δε θα σε πιανει τιποτα κ χωρις αυτα δε θα κανεις.
    Υπαρχει η καταλληλη στιγμη για ολα, μη βιαζεσαι.

  17. #17
    Junior Bodybuilder Txc's Avatar
    Join Date
    08-02-11
    Location
    Αττική
    Posts
    161

    Default

    παίζει να φταίει κάποια γλυκαντική ουσία;

  18. #18
    New Member
    Join Date
    22-07-16
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    14

    Default

    Μπορεί να σε επηρεάζει ο συνδυασμός των τροφών που κάνεις. Η πρωτεΐνη σαν ουσία και οτιδήποτε θρεπτικό συστατικό και να παίρνεις δε μπορεί να κάνει κακό στην ΑΚΜΗ, επίσης σίγουρα η πρωτεΐνη και οι βιταμίνες βοηθάνε στην ανάπλαση του δέρματος.

    Δε μπορεί πχ τα φρούτα που έχουν βιταμίνες ή το καθαρό κρέας που έχει πρωτεΐνη να σου προκαλεί ακμή. Food is the medicine.

    Τα λιπαρά από την άλλη, και κυρίως τα κακά λιπαρά μπορεί να επιδεινώνουν το πρόβλημα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Γάλα Και Ακμή
    By nikos_kavala in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 13-02-10, 03:43
  2. Συμπληρώματα Πρωτείνης Προκαλούν Ακμή?!
    By Kalabrese in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 7
    Last Post: 07-04-09, 19:44
  3. συμπληρωματα και ακμη
    By enositis21 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 16-02-09, 05:42

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •