Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 41
  1. #1
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default Αρχαριος με Starting Strength και 7 ερωτησεις

    Ειμαι δευτερο μηνα στο Starting Strength... Χωρις να κανω βεβαια powerclean. Εχω μερικα ερωτηματα οποιος μπορει να απαντησει θα ναι μεγαλη βοηθεια καθως δεν γνωριζω καποιον που να ασχολειται με τετοιου ειδους προγραμματα, να πω πως τα κιλα που γραφω ειναι αυτα που βαζω πανω στην μπαρα και πως η μπαρα ειναι 20αρα. Σκουοτ 35 κιλα.
    Αρσεις 42.5 κιλα
    πιεσεις παγκου 17.5 κιλα
    πιεσεις ορθιος 15
    Προβληματισμοι και ερωτησεις:
    1. Στις πιεσεις (ωμους)εκανα ηδη μια φορα αποτυχημενη προσπαθεια. Πηγα να βαλω 17.5 και δεν εβγαλα ουτε πρωτο σετ..ετσι επαιξα 15 κιλα και τις εβγαλα 3 σετ 5 επαν. Το τζυμ δεν εχει πιο μικρους δισκους απο αυτων των 1.25 κιλων. οποτε πως να δουλεψω ωμους? να μεινω αλλη μια στα ιδια? Ισως να ανεβαζα κιλα καθε δευτερη προπο με ωμους?
    2. Στα 35 κιλα σκουοτ μετα ενιωσα σαν ενοχληση στα γονατα. Η τεχνικη μου θεωρω πως ειναι πολυ καλη και σωστη! Η ενοχληση δεν ηρθε την ωρα που εκτελουσα. Οταν γυρισα σπιτι. Δεν θα το λεγα πονο σε καμια περιπτωση... Σαν ενοχληση κυριως απο την μεσα μερια των γονατων.. Μηπως τα γονατα μου δεν ειναι ετοιμα για τοσα κιλα (συνολο 55 μαζι με την μπαρα)
    3. Τα powerclean να τα αντικαταστησω με barbel rows? ή υοπαρχει κατι προτιμοτερο?
    4. Το ζεσταμα μου πριν τα σκουοτ να ναι παλι μονο 8 λεπτα ποδηλατο τωρα που χω ανεβασει κιλα? ειναι αρκετο? Να κανω μηπως με τον βαρος μου κανα σκουοτ η κατι τετοιο?
    5. Ενα διαστημα απο 20 δεκεμβριου μεχρι 20 ιανουριου(τελος εξαιταστικης) θα μαι οφφ τελειως. Οταν θα επιστρεψω να συνεχισω τα κιλα απο κει που τα αφησα?
    6. Επισης εχω την εντυπωση πως με τσιμπησε λιγο την μεση την μερα που εκανα 35 κιλα σκουοτ και 42.5 κιλα αρσεις η μεση,, Ισως εχασα για πολυ λιγο την τεχνικη. Να σκεφτω να φορεσω ζωνη ή οταν φτασω 3ψηφια νουμερα?
    7. Στα σκουοτ οταν κανω επαναληψη η τελικη θεση θα ναι τεντωμενα ποδια η λιγο λυγισμενα?
    Ευχαριστω εκ των προτερων οποιον και οποια βοηθησει.

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    1. Πάρε fractional plates (amazon) του μισού κιλού. Πιθανό να βρείς και σε μαγαζιά με είδη γυμναστηρίου.

    2. Ανέβασε βίντεο με το squat σου. Διατάσεις κάνεις στο τέλος; Ο πάγος βοηθάει. Καμιά φορά λίγος πόνος ή ενόχληση δεν είναι κάτι. Απλά συμβαίνει.

    3. Εκρηκτικά deadlifts (λίγα κιλά, με μεγάλη ένταση σε κάθε επανάληψη).

    4. Ζέσταμα, μετά το ποδήλατο ξεκινάς με squat σε άδεια μπάρα λίγες επαναλήψεις, και μετά βάζεις 5-10 κιλά κάνοντας 1-2 επαναλήψεις μέχρι να πιάσεις τα κιλά σου (πχ 2x5 με 20κιλα, 2 με 30, 1-2 με 45, λίγες δυναμικές διατάσεις και μετά ξεκινάς με τα 55 που κάνεις).

    5. Όχι, θα πέσεις στα κιλά. Και θα ξανανεβείς, απλά λίγο πιο γρήγορα.

    6. Μια ζώνη βοηθάει στα βαριά σετ. Η τέχνική πρέπει να είναι σωστή με ή χωρίς τη ζώνη όμως. Δες το 2.

    7. Τεντωμένα, όπως όταν στέκεσαι χωρίς τη μπάρα. ΟΧΙ όμως σε υπερέκταση. Δες τη διαφορά: http://corewalking.com/wp-content/up...ended-Knee.jpg
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Για τα εκρηκτητικα deadlifts υπαρχει καποιο βιντεο σστο ιντερνετ? Να τα κατεβαζω μεχρι το πατωμα και ξανα εντονα μεχρι πανω? επισης να κανω 3 σετ των 5 ?επαν?

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    https://www.youtube.com/watch?v=y4Zkd1OlxKc

    Δεν αλλάζει κάτι ως προς το πως δείχνει, τα κάνεις ακριβώς όπως και τα κανονικά (κατεβάζεις πάντα μέχρι το πάτωμα, και ξεκινάς πάντα αφού η μπάρα μείνει ακίνητη). Απλώς χρησιμοποιείς πιο ελαφριά κιλά και προσπαθείς να κάνεις την κάθε επανάληψη εκρηκτικά, για να μιμιθείς το power clean. Ναι, 3x5 είναι οκ.

    Δυο άσχετες ερωτήσεις. Με φαγητό και ύπνο πως τα πας;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Υπνο καθε μερα τουλαχιστον 8 ωρες φαγητο κανω 3 γευματα τις μερες που δεν εχω προπο.. πρωινο 2 αυγα τηγανι 2 φετες γαλοπουλα ψωμι ολικης 100% 2 φετες ισως και λιγο κουακερ.. μεσημερι γερη μεριδα αν ειμαι σπιτι. αν ειμαι λεσχη τρωω οτι εχει . βραδυ παλι απο μεσημεριανο ή λεσχη. Τις μερες της προπονησης τρωω πρωι ιδιο πρωινο.. το μεσημερι κοιταω να χω υδατανθρακα λιγο περισσοτερο απο τις αλλες και να ναι μπολικο φαγητο. μετα στις 3 και μιση τρωω 2 κουταλιες της σουπας κουακερ ολικης και ενα καφε (φαση pre workout) και προτου φυγω μιση κουταλια μελι. Οταν γυρναω απο προπο κανω ροφημα 1/3 γαλα 2% 4-5 κουταλιες γιαουρτι 2% μια μπανανα. και μετα απο 1 ωρα περιπου χτυπαω γευμα τυπου μακαρονια κυμα. πιπεριες γεμιστες με κυμα ή κυπριακη πιτα με κοτοπουλο φιλετο και μπολικο μαρουλι + μια χουφτα καρυδια.

  6. #6
    New Member THE SAILOR MAN's Avatar
    Join Date
    29-01-16
    Location
    Βορεια
    Posts
    30

    Default

    Λεγονται speed deadlifts και εκτελεις οχτω σετ επι τρεις επαναληψεις 8χ3 οσο ποιο γρηγορα και εκρηκτικα μπορεις με διαλειματα των 60 δευτερολεπτων αυστηρα..τα κιλα σου θα ειναι στο 55% μεχρι 65% του ORM(ONE REP MAX) δηλ του μεγιστου που μπορεις να σηκωσεις.Mπες στο σαιτ των elitfts και θα βρεις τα παντα και σε πολυ υψηλο επιπεδο για το powerlifting... Αυτα φιλε μου.. καλες και ασφαλεις προπονησεις..

  7. #7
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Απο ύπνο σούπερ. Σιγά σιγά θα πρέπει να προσέχεις παραπάνω τι και πόσο τρως αλλιώς θα κολλήσεις, αν και μέχρι τώρα έχεις ανεβάσει κιλά πολύ καλά, μπράβο. Δεν θυμάμαι τι ύψος/κιλά είσαι αλλά έχω την αίσθηση ότι τρως λίγο. Στο μήνα που ξεκίνησες πήρες βάρος;
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  8. #8
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Ειμαι 1.90 ισως και λιγο παραπανω. ειχα ξεκινησει 75 κιλα και ειμαι 73... Το πρωινο μου θελει να το αυξησω πιστευω αρκετα. αλλα δεν μπορω να φαω περισσοτερο 9 και μιση το πρωι παραπανω.δεν τραβαει (τρωω νωρις λογο σχολης).Για το ποσο τρωω εννοεις πρεπει περισσοτερο? να αυξησω? καμια καλη προταση? (π.χ. σε ενα thread ειδα οτι ελεγαν για το γαλα οτι ειναι ευκολες θερμιδες μαζι με πρωτεινες).

  9. #9
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Ω φίλε θες φαγητό. Άμεσα.

    Θα στο πω πολύ μπακάλικα: 3 μερίδες φαγητό με τουλάχιστον 40γρ πρωτείνη (2 παλάμες κρέας να στο πω έτσι) + 50γρ υδατάνθρακα + λαχανικά/φρούτο ανα γεύμα. Απο 3 γεύματα δηλαδή 150γρ πρωτείνη, 200 υδατάνθρακα, 65 λίπος. Στο καπάκι, έξτρα whey με γάλα 2-3 φορές την ημέρα, (1 μεταπροπονητικό). Αν σταματήσεις να παίρνεις βάρος με αυτή τη δίαιτα, προσθέτεις έξτρα θερμίδες (πχ φυστικοβούτυρο στα shakes).

    Δεν είναι τόσο τα μάκρος και οι λεπτομέρειες που πρέπει να κοιτάς, όσο το να παίρνεις άπλετη πρωτείνη & υδατάνθρακα και συνολικά αρκετές θερμίδες για να πάρεις βάρος.

    Διαφορετικά τέτοιο πρόγραμμα με +2.5κιλά σε κάθε άσκηση 3 φορές τη βδομάδα δεν βγαίνει, στο προσυπογράφω.

    Ξέρω ότι ακούγεται υπερβολή -πολλά παιδιά αν το διαβάσουν θα έχουν τις ενστάσεις τους, θα σου πουν ότι θα γεμίσεις λίπος κοκ- αλλά επειδή έχω κάνει το πρόγραμμα, στο λέω μετά λόγου γνώσεως. Αν δεν ΦΑΣ, θα κολλήσεις σύντομα (και όχι, δε θα γεμίσεις τόσο λίπος όσο νομίζεις).
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by ZisisC View Post
    Ειμαι 1.90 ισως και λιγο παραπανω. ειχα ξεκινησει 75 κιλα και ειμαι 73... Το πρωινο μου θελει να το αυξησω πιστευω αρκετα. αλλα δεν μπορω να φαω περισσοτερο 9 και μιση το πρωι παραπανω.δεν τραβαει (τρωω νωρις λογο σχολης).Για το ποσο τρωω εννοεις πρεπει περισσοτερο? να αυξησω? καμια καλη προταση? (π.χ. σε ενα thread ειδα οτι ελεγαν για το γαλα οτι ειναι ευκολες θερμιδες μαζι με πρωτεινες).
    Εσύ θέλεις να χάσεις ή να αυξήσεις κιλά; Ποιος είναι ο στόχος σου;

  11. #11
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    ετσι οπως ειμαι τωρα θα θελα να χασω το σωσιβιο (εχω λιγο για κακη μου τυχη) και να βαλω καποια καθαρα μυικα κιλα στο στηθος πλατη χερια. Οι ωμοι θεωρω πως ειναι πολυ γυμνασμενοι(γονιδιακο ισως).

  12. #12
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by Vasiliki16 View Post
    Εσύ θέλεις να χάσεις ή να αυξήσεις κιλά; Ποιος είναι ο στόχος σου;
    Starting Strength κάνει. Θέλει να γίνει δυνατός σαν ταύρος και να ζυγίζει 90 κιλά (συγγνώμη ZisisC αλλά δεν αντιστάθηκα )
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  13. #13
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    χαχαχαχαχαχαχαχαχαα..ετσι ετσι ειναι! απλα λιγο το σωσιβιο να μην μεγαλωσει! σωστος ομως!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Starting Strength κάνει. Θέλει να γίνει δυνατός σαν ταύρος και να ζυγίζει 90 κιλά (συγγνώμη ZisisC αλλά δεν αντιστάθηκα )
    Γι' αυτό τον ρώτησα, γιατί μου φάνηκε παράξενο να κάνει starting strength με 1.90 ύψος και να τρώει τόσο λίγο και να χάνει κιλά.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Βασιλικι16 αν εχεις να μου προτεινεις κατι ελευθερα.. Απλα 3 γευμαατα κανω γενικα. γιατι εχω και αλλες υποχρεωσεις περα απο την σχολη

  16. #16
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    3 μεγάλα γεύματα χρειάζεσαι (όπως σου πα επάνω. Το λαδερό με 1 μπούτι δεν είναι γεύμα) + γάλα & whey.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Γενικά, ότι στόχο και αν έχουμε, τον πρώτο ρόλο τον έχει η διατροφή.

    Συμφωνώ με τον Achillezzz πρέπει να αυξήσεις φαγητό.

    Έπρεπε να έμενες, τουλάχιστον, σταθερός σε κιλά και όχι να χάνεις.

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Όσα γεύματα και αν κάνεις, εγώ θα σου πρότεινα να μετράς θερμίδες (αν δε το κάνεις), ώστε να έχεις καλύτερο έλεγχο των κιλών που θα βάζεις (λίπος/μυική μάζα).

    Με μία εφαρμογή όπως το myfitnesspal είναι εύκολο.
    Last edited by Vasiliki16; 28-11-16 at 17:02.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Κατεβηκα αποτομα και δεν ειδα το μηνυμα σου :P . . Πολυ ενδιαφερον το πλανο αυτο. πρωτεινη να φανταστω δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους? μια whey με υψηλη πρωτεινη να παρω π.χ.?

  20. #20
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Μία καθαρή πρωτεΐνη χωρίς extra. Μία 80άρα Whey μια χαρά είναι.

  21. #21
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by ZisisC View Post
    Κατεβηκα αποτομα και δεν ειδα το μηνυμα σου :P . . Πολυ ενδιαφερον το πλανο αυτο. πρωτεινη να φανταστω δεν εχουν διαφορες μεταξυ τους? μια whey με υψηλη πρωτεινη να παρω π.χ.?
    Κάνε το πλάνο σου όσο πιο απλό γίνεται. Εγώ θα σου πρότεινα σταδιακά αλλά σχετικά σύντομα να αυξήσεις φαγητό στις 3 μεγάλες μερίδες χοντρικά στα μάκρος που σου έγραψα και απο κει να δεις πόσο παραπάνω θα τραβάει ο οργανισμός σου και σταδιακά να κάνεις αλλαγές των +/ 20γρ υδατάνθρακα, 5-10 λίπος την ημέρα, κρατώντας τις πρωτείνες στο 35% (+-) των θερμίδων. Είμαι σίγουρος ότι όσο ανεβαίνουν τα κιλά το σώμα σου θα τραβάει παραπάνω φαγητό απο αυτό (είσαι και 2μετρος σχεδόν) αλλά το πόσο θα το βρείς εσύ.

    Δεν ξέρω αν το εξηγώ καλά ή αν ακούγεται πολύπλοκο αλλά αν μετράς για κανένα 3μηνο τη διατροφή σου και το βάρος σου και κάνεις τέτοιου είδους μικρές αλλαγές θα ξέρεις αρκετά καλά πως αντιδρά το σώμα σου στο φαγητό.

    Όντως, το myfitnesspal είναι θυσαυρός.

    Για συμπλήρωμα πρωτείνης τσέκαρε απο myprotein, καλή φτηνή και με έκπτωση για τα μέλη του φόρουμ.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Επιπλέον, θα σου έλεγα να βρεις θερμίδες συντήρησης 3 Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού & Προσαρμογής Θερμίδων Για Διατροφές Bodybuilding!

    Είναι απλά αριθμοί, στην πράξη θα δείξει πόσες ακριβώς είναι.

    Δες για κάποιες μέρες πως θα πας με αυτές τις θερμίδες και αν μένεις σταθερός ή χάνεις, άρχισε να τις αυξάνεις σιγά σιγά. Αν παίρνεις κιλά τότε κράτα τες.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Ευχαριστω πολυ! θα κανω αυτα που μου ειπες. Απο το νεο ετος θα παρω λογικα και καμια πρωτεινη! να στε καλα και οι δυο :)

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Εδώ ήμαστε να ανταλλάσσουμε γνώμες και να βοηθάμε ο ένας τον άλλο όταν το χρειάζεται!
    Last edited by Vasiliki16; 28-11-16 at 18:16.

  25. #25
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Quote Originally Posted by ZisisC View Post
    Ειμαι 1.90 ισως και λιγο παραπανω.
    Φίλε είσαι πολύ ψηλός για βάρη. Εκτός και αν έχει πολύ μεγάλο κορμό. Οι ψηλοί έχουν μεγάλα μηριαία οστά και αυτο τους δυσκολευει στις ασκήσεις του starting strength. Επιβαρύνεται ιδιαίτερα η μέση, σε αντίθεση με αυτούς που έχουν κοντότερα πόδια και μακρύτερο κορμό, στους οποίους επιβαρύνονται οι γλουτοί. Σε αυτους που εχουν μεγαλα ποδια το squat μοιάζει με good mornings. Στην περίπτωση σου (εαν εχεις μακρια ποδια) θα ήταν καλό να αγοράσεις παπουτσια αρσης βαρών η να βάλεις μικρούς δίσκους κάτω από το τακούνι του παπουτσιου οταν κανεις καθισματα. Εαν έχεις και κοντά χέρια τότε και το deadlift θα σου είναι πιο δύσκολο και θα επιβαρύνει ακομα περισσοτερο την μέση. Γενικά εάν έχεις πόνους στην μέση να μην πηγαίνεις γυμναστήριο ή όταν πηγαίνεις να μην κάνεις squats και deadlifts. Ίσως για σενα θα ταν καλό να πάρεις και μια ζώνη. forum.bodybuilding.com/attachment.php?attachmentid=5634851&stc=1&d=1366024648
    Όπως βλέπεις και στην φώτο, αυτοί που έχουν μακριά πόδια χρειάζονται μεγαλύτερη ευλυγισία στους γοφούς και στον αστράγαλο από τους άλλους. Πιθανότατα να μην κάνεις τελείως σωστά το squat και να κάνεις το λεγόμενο butt wink. Γενικά η τεχνική σχεδόν πάντα γίνεται να καλυτερεύσει.

  26. #26
    Advanced Bodybuilder jesueah's Avatar
    Join Date
    09-05-14
    Location
    Αθήνα
    Posts
    734

    Default

    Διαφωνω με το 'ψηλος για βαρη', τι να πουν και οι strongmen δηλαδη...(2.05m. ο bjοrnsson).Ταπεινη μου αποψη,οποιαδηποτε και αν ειναι η σωματοδομη,με σωστη τεχνικη δεν ποναει(με την κακη εννοια) τιποτα.1.86 ειμαι προσωπικα και ποτε δεν ειχα θεμα αλλα ψαχτηκα πολυ καλα για την ορθοτερη εκτελεση.
    Being negative and lazy is a disease that leads to pain,hardship,depression,poor health and failure.
    Be proactive and give a damn to achieve success!

    P.H.


    Some days it's not about health or good looking... It's just therapy!!

  27. #27
    New Member
    Join Date
    14-07-16
    Posts
    65

    Default

    Μεγαλα ποδια πιο κοντο κορμο και σχετικα κοντα χερια... Μεχρι στιγμης εχω σηκωσει συνολο 62.5 κιλα αρσεις θανατου 5 επαναληψεις... Οσο αφορα τα παπουτσια εχω κατι σαν τα Chuck taylor(converse-σταρακια) αλλα μαρκα lotto. Κατεβαινω μεχρι κατω τελειως .Τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω..

  28. #28

    Default

    τουμπανο εισαι φίλε, σφυρηλατημένος για ψηλά , συνέχισε έτσι

  29. #29
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Quote Originally Posted by ZisisC View Post
    Οσο αφορα τα παπουτσια εχω κατι σαν τα Chuck taylor(converse-σταρακια) αλλα μαρκα lotto. Κατεβαινω μεχρι κατω τελειως .Τουλαχιστον αυτη την εντυπωση εχω..
    Και γω τετοια παπούτσια φοράω. Αλλά εγω είμαι 1.78 και με μακρύ κορμό. Ενδέχεται να έχεις καλή ευλυγισία. Πάντως να προσέχεις να μην κάνεις το λεγόμενο butt wink. Στα λίγα κιλά δεν είναι θέμα, αλλά όσο ανεβαίνεις γίνεται επικίνδυνο. Είναι η νο1 αιτία τραυματισμού στα καθίσματα. Γενικά οι διατάσεις είναι απαραίτητες. Εγώ τον τελευταίο καιρό κάνω σχεδόν κάθε μέρα διατάσεις, στατικές και δυναμικές στο σπίτι γιατί δεν μπορώ να κατέβω πολύ χαμηλά χωρίς να κάνω butt wink. Ο λόγος είναι το ότι δεν έχω μεγάλη ευλυγισία στους γοφούς.

  30. #30
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Φίλε είσαι πολύ ψηλός για βάρη.

    να βάλεις μικρούς δίσκους κάτω από το τακούνι του παπουτσιου οταν κανεις καθισματα.

    Πιθανότατα να μην κάνεις τελείως σωστά το squat και να κάνεις το λεγόμενο butt wink.

    Ο λόγος είναι το ότι δεν έχω μεγάλη ευλυγισία στους γοφούς.
    Κανείς δεν είναι πολύ ψηλός ή πολύ κοντός για βάρη. Οι περισσότεροι strongmen είναι 2μετροι. Η επιβάρυνση στη μέση είναι ακριβώς η ίδια διότι το κέντρο βάρους είναι ακριβώς το ίδιο με σωστή τεχνική. Αυτό που μπορεί να δυσκολέψει έναν ψηλό είναι να βρει τη θέση εκκίνησης στα deadlift. Αλλά απο κει και πέρα η επιβάρυνση είναι η ίδια. Αν δεν υπάρχει σωστή τεχνική δεν φταίει το ύψος.

    Η συμβουλή για μικρούς δίσκους κάτω απο τα πόδια είναι ό,τι πιο επικίνδυνο μπορεί να κάνει. Παπούτσια άρσης βαρών, ναι. Σταράκια, ναι. Ξυπόλυτος, (αν και είναι σιχαμένο & επικίνδυνο) ναι. Οτιδήποτε ανάμεσα στο πόδι και στην πλατφόρμα, όχι. Μη γράφετε τέτοια πράγματα, θα χτυπήσει κόσμος.

    Το "butt wink" δεν σημαίνει τίποτα. Αν η κάτω μέση αλλάζει θέση κατά τη διάρκεια του squat, υπάρχει πρόβλημα (τεχνικής) και λέγεται spinal flexion. Αν απλά οι γλουτοί έρχονται σε πλήρη έκταση και το ισχίο κουνιέται λίγο παραπάνω, δεν πειράζει.

    Το squat δεν θέλει πολύ μεγαλύτερη ευλυγισία απο το κάθισμα στην τουαλέτα. Αν μπορείς να πας τουαλέτα, μπορείς να κάνεις και squat. Πιο πιθανό είναι να έχεις κακή τεχνική και να κάθεσαι με τα πόδια τελείως παράλληλα (αντί να κινούνται τα γόνατα προς τα έξω). Χωρίς βίντεο φυσικά, κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Starting Strength και Χέρια!
    By ZisisC in forum Powerlifting & Αρση Βαρών
    Replies: 15
    Last Post: 26-11-16, 16:22
  2. Starting Strength
    By Redykt. in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 19-09-15, 23:54
  3. Wendlers Starting Strength Log
    By Wendler in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 18-02-11, 12:26
  4. ShadowReaper's "Starting Strength"
    By ShadowReaper in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 18-03-09, 05:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •