Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 70
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default Τώρα Στα 39 Πρόγραμμα & Γυμναστήριο

    Τωρα που έφτασα στα 39 και πάω για 40 χρόνων τι προλαβαίνω να κανω αν πάω γυμναστήριο;να πω ότι εκανα το 1998 και για ένα χρόνο ακομη και σταμάτησα για πρωσοπικους λόγους αν και γυμνάζομουν με ένα πολυ καλό προπονητή και είχαμε βλέψεις μεγάλες.δυστιχως όλα άλλαξαν ξαφνικά τότε.τωρα το σκέφτομαι πάλι αλλα κολαω στο ότι τότε εκανα με άλλους στόχους να φτάσω σε επίπεδο αγώνα τωρα ποιο μπορεί να ειναι το κίνητρο μου;

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Έτσι όπως το λες είναι σαν να εισαι 80 χρόνων.. Ενα χρονο μεγαλύτερος από μένα είσαι. Το κίνητρό σου ειναι η αγάπη για το bbing, η αγάπη για τον εαυτό σου και το να είσαι υγιής με καλή φυσική κατάσταση και σωματική εικόνα. Δεν χρειάζεται να έχεις αγωνιστικές βλέψεις , δες το ως τρόπο ζωής! Η αρχή είναι δυσκολη, μετά όλα θα κυλήσουν νερό.

  3. #3
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Το Φεβρουάριο κλείνω τα 46. Και ξαναξεκίνησα γυμναστήριο πρόπερσι το Μάρτιο μετά από 20+ χρόνια.
    Πολλά μπορείς να κάνεις, πίστεψέ με.

  4. #4
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Wellcome, 40 σε 2μηνες :-)
    A head full of fears has no space for dreams.

  5. #5
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    23-10-16
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    133

    Default

    Στα 39 ήμαστε νεαροί με εμπειρίες :P Το κίνητρο είναι η βελτίωση, η υγεία, η αισθητική και οτιδήποτε άλλο μπορεί να έχει ο καθένας μας.... Σιγά μη βγούμε σε απόσυρση από τώρα

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλώς όρισες και μη κολλάς ρε πουθενά! Ξέρεις πόσα πιπίνια ήμαστε εδώ μέσα!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Το κίνητρό μου ειναι να μη γεράσω, ή έστω να μη γεράσω πριν την ώρα μου. Για να περιορίσω τις πιθανότητες να πάω απο εγκεφαλικό/καρδια, να μειώσω το στρες μου. Να έχω δύναμη, να μη φοβάμαι τραυματισμούς έτσι και περπατήσω σε κανα βουναλάκι, να ειμαι καλύτερη στη δουλειά μου.

    Στα 20 το τζυμ μπορει να εχει και μια δόση απο ποζεριά ή γενικά για θέματα εμφάνισης. Μετά τα 35 ειναι ανάγκη για καλύτερη ποιότητα ζωής. Δες εναν αγύμναστο 45άρη και δες έναν γυμνασμένο. Δες εναν αγύμναστο 55αρη και γυμνασμένο. Κάνε συγκρίσεις. Όσο περνάνε τα χρόνια η διαφορά σε ποιότητα ζωής ακόμα και εμφάνιση ειναι ολοένα και ποιο εμφανής.

    Δεν ξέρω καλά απο αυτα, αλλα νομίζω οτι υπάρχουν κατηγορίες στους αγώνες για μεγαλύτερους σε ηλικία αθλητές (εδω ας απαντήσει κανας άλλος πιο ειδικός)

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Φυσικα και υπαρχουν κατηγοριες για μεγαλυτερους αθλητες.Ειναι οι κατηγοριες masters aν τις εχεις δει ως ονομα.Και μαλιστα η χωρα μας βγαζει πραγματικα εξαιρετικους αθλητες masters(40+ αλλα ακομα και 50+).Ενδεικτικα Τασος Κολιγκιωνης,Γιωργος Αιχμαλωτιδης,Γιαννης Βασαλος,Γιαννης Λεωδης και αλλοι πολλοι,για να μην αδικησω καποιον.Ολοι αυτοι ειναι ανθρωποι οικογενειαρχες,με τις δουλειες και τις υποχρεωσεις τους,οπως ολοι μας και οχι ''τυποι'' που καθονται ολη μερα και απλα τρωνε και προπονουνται οπως πολλοι πιστευουν.


    Στη ζωη μπορεις να εισαι εξαιρετος επαγγελματιας,εξαιρετος οικογενειαρχης και κοινωνικος ως ανθρωπος αλλα παντα ΠΡΕΠΕΙ να εχεις και ενα κομματι μεσα στη μερα καθαρα δικο σου,το οποιο θα εστιαζει στη βελτιωση του εαυτου σου.Και δεν μιλαω για το σωματικο κομματι,οσο για το πνευματικο.Μολις μπιε αυτο σε μια σειρα ,το σωματικο θα ακολουθησει.Ειναι κανονας.Το αντιθετο δυσκολα να γινει.Ολα ξεκινανε απο το πως νιωθω με εμενα.

  9. #9
    Senior Bodybuilder DIVER's Avatar
    Join Date
    29-08-11
    Location
    Αθήνα-Νέα Ιωνία
    Posts
    8,865

    Default

    Quote Originally Posted by anna_lou View Post
    Καλώς όρισες και μη κολλάς ρε πουθενά! Ξέρεις πόσα πιπίνια ήμαστε εδώ μέσα!!!!
    Παρών!!!
    BP:120
    BSQ:160
    DL:190
    OHP:87,5

  10. #10
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by DIVER View Post
    Παρών!!!
    Μη σε φωνάξω αμέσως να έρθεις!!!!!
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    04-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Καλά, τι να μας πεις και 'σύ, πιτσιρικά!
    48 και βελτιώνομαι!
    Μην κολάς πουθενά!
    Η ηλικία είναι απλώς ένα νούμερο.
    Εμπρός, με τσαμπουκά!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    Σας ευχαριστω όλους .!!!!θα σκεφτώ πολυ καλά Τό τι ακριβώς θελω και τι μπορω βέβαια ,γιατι και τα οικονομικά ειναι ένας παράγοντας . Βλέπετε περιμένουνε το δεύτερο παιδάκι μας το Μάρτιο ! Σας ευχαριστω και πάλι όλους σας .!!! Και κάτι αλλο ειμαι 1.70 ύψος θα φαινετε ωραία που θα ειμαι ποιο ογκώδες η ειμαι κοντός και δεν θα ειναι ωραίο ;
    Last edited by g.t; 01-12-16 at 18:52.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    03-02-12
    Posts
    169

    Default

    Quote Originally Posted by Secret of Steel View Post
    Το Φεβρουάριο κλείνω τα 46. Και ξαναξεκίνησα γυμναστήριο πρόπερσι το Μάρτιο μετά από 20+ χρόνια.
    Πολλά μπορείς να κάνεις, πίστεψέ με.
    Έτσι ακριβώς κι εγώ. Πριν λίγες μέρες έκλεισα τα 52. Ξαναάρχισα προπονήσεις πριν 5 χρόνια (Ιανουάριο του 2012) μετά από μεγάλη αποχή, αλλά άμα το έχεις στο αίμα σου δεν σε αφήνει. Όσες φορές κι αν σταμάτησα η επιθυμία να ξαναξεκινήσω ήταν μεγάλη. Πριν 3-4 μήνες σταμάτησα λόγω υποχρεώσεων και επισκευής του χώρου που έχω όλα τα βάρη και μηχανήματα, αλλά τώρα δεν βλέπω την ώρα να ξανααρχίσω.
    Να μαστε καλά να γυμναζόμαστε μέχρι τα γεράματα!

  14. #14
    Pumping Iron giotaras's Avatar
    Join Date
    15-12-13
    Location
    thessaloniki
    Posts
    481

    Default

    Μακάρι να ήμουν και εγώ 39 και βαδίζω για τα 51.Αλλα δεν το βάζω κάτω, μαλώνω συνέχεια με τις μπάρες και τους αλτηρες.
    Βάλε έναν στοχο και επικεντρώσου σε αυτόν. Πίστεψέ με παπάδες θα κάνεις.
    Καλή συνέχεια.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    τελικα εχω καποια νεα και θελω να τα μοιραστω μαζι σας....πολυ κοντα μου δηλαδη πηγαινε ελα 14 χλμ ανοιξε μια καφετερια και διαθετει καποια οργανα δωρεαν απλα με οτι παρεις απο το καφε.στα οργανα τα οποια ειναι σε αλλο οροφο δεν τα χρησιμοποιει κανεις δηλαδη εισαι μονος σου.για να καταλαβετε εκει παλια ηταν γυμναστηριο σε ενα χωριο διπλα απο το δικο μου χωριο δεν πηγε καλα και εκλεισε .ο τυπος τωρα εκανε στον πρωτο οροφο καφετερια στον δευτερο μπιλιαρδα και στον τριτο εβαλε καποια οργανα απο το γυμναστηριο που ειχε.και δεν τα πουλησε και τα οποια ειναι χρονολογιας 2012 και σχεδον αδουλευτα.ειναι ολη μερα ανοιχτο και πας οτι ωρα θες.ολα αυτα τα εμαθα απο το τηλ που μιλησα μαζι του.σημερα θα παω να πιω ενα καφεδακι και να δω και τι οργανα εχει.θα τα ανεβασω εδω φωτο να τα δειτε και να μου πειτε την γνωμη σας αν αξιζει να παω η οχι.να σας πω οτι για να παω σε κανονικο γυμναστηριο εκτος απο την συνδρομη ειναι και 34 χλμ πηγαινε ελα.ισως να αξιζει να πληρωσω παραπανω και να ειμαι σε ενα κανονικο χωρο.

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πιστεύω ότι σου έκατσε λαχείο!!! Καφεδάκι, εννιάμπαλο και προπόνηση!!!

    Τα βασικά όργανα να έχει, αλτήρες, δίσκους βαρών, παγκο ρυθμιζόμενο και μια μπάρα έστω, θα κάνεις την δουλειά σου.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17
    Senior Bodybuilder lary2332's Avatar
    Join Date
    30-07-11
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    2,527

    Default

    34 km πηγαινε ελα ειναι μακρια ρε συ....
    οτι σου ειπε ο mazda τα βασικα οργανα να εχει ..που πιστευω στανταρ θα τα εχει και εισαι κομπλε!
    οτι φτιαχνεται δυσκολα χαλαει και δυσκολα!!!!!

  18. #18
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Σε λίγες μέρες κλείνω τα 40 φίλε μου, για πρώτη φορά στη ζωή μου το περασμένο καλοκαίρι έπιασα μονοψήφιο σε ποσοστό λίπους... Με διατροφή, διάθεση και θέληση, μπορείς να πετύχεις τα πάντα!!!! Τέλος...
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  19. #19
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    Να μην ανοίγω νέο θέμα εδώ πάλι πλέον να βαδίζουμε για 42 συν και τελικά μετά απο παρά πολλα άτυχα συμβάν και οικονομικές δυσκολίες Ευτηχως απο υγεία είμαστε τέλεια ήρθε η ώρα να γυρίσω στο γυμναστήριο Τετάρτη θα ειναι η πρώτη μέρα ποτέ δεν ειναι αργά ηλικιακά πάντα το λέω θα προσπαθήσω να φτιάξω ένα ωραίο σώμα με γράμμωση σε νορμαλ επίπεδα πάντα απλά να ειναι σε φόρμα θελω θα τα λέμε απο εδώ και θα σας λέω τα αποτελέσματα. Έχετε να προτείνετε κάτι για το ξεκίνημα;
    Last edited by g.t; 20-01-20 at 18:16.

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλή επάνοδο! Ποτέ δεν είναι αργά, η ηλικία είναι μια χαρά!
    Ξεκινησε με full body πρόγραμμα για 2 βδομάδες και μετά το πας σε upper / lower.
    Από κει και πέρα χωρίζεις το σώμα αναλόγως πόσες μέρες μπορείς να διαθέσεις για προπόνηση.

  21. #21
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    το αργά αργεί ακόμα φίλε μου
    καλή συνέχεια στην προσπάθεια

  22. #22
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    Τελικά έγινε η αρχή εξάμηνη συνδρομή και πρώτη μέρα σήμερα μετά απο τόσα χρόνια ξανά στο γυμναστήριο ένιωσα παράξενα αλλα ωραία,αρκετοί μεγάλυτεροι απο εμένα σε ηλικία την ώρα φυσικά που πήγα εγω στις 13:00 όλοι έκαναν με σκοπό την γυμναστική του σώματος τους αλλα στο πίσω μέρος του μυαλού μου έτρεχαν πολλές σκέψεις.αυτο που ήθελα να κανω απο ποιο μικρός αλλα οι γονείς δεν άφηναν γιατι τρελένοταν όταν έβλεπαν τα συμπληρώματα μετά τα πρωσοπικα μου θέματα, ετρεχε στο μυαλό μου.ας ειναι η αρχή και πιστεύω να δω το σώμα μου σε ένα επιθυμητό καλο αποτέλεσμα στα 42 μου πλέον χρόνια,θα τα πούμε πάλι μόλις μπω σε ρυθμούς προπόνησης γιατι μέχρι το τέλος της άλλης εβδομάδας θα κανω όπως μου λένε οι γυμναστές εκεί..!
    Last edited by g.t; 22-01-20 at 15:15.

  23. #23
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλη αρχη!
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  24. #24
    Advanced Bodybuilder babisvaleris's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Posts
    1,088

    Default

    Παμε δυνατα

    Στάλθηκε από το ATU-L31 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    09-10-12
    Posts
    262

    Default

    Quote Originally Posted by g.t View Post
    τελικα εχω καποια νεα και θελω να τα μοιραστω μαζι σας....πολυ κοντα μου δηλαδη πηγαινε ελα 14 χλμ ανοιξε μια καφετερια και διαθετει καποια οργανα δωρεαν απλα με οτι παρεις απο το καφε.στα οργανα τα οποια ειναι σε αλλο οροφο δεν τα χρησιμοποιει κανεις δηλαδη εισαι μονος σου.για να καταλαβετε εκει παλια ηταν γυμναστηριο σε ενα χωριο διπλα απο το δικο μου χωριο δεν πηγε καλα και εκλεισε .ο τυπος τωρα εκανε στον πρωτο οροφο καφετερια στον δευτερο μπιλιαρδα και στον τριτο εβαλε καποια οργανα απο το γυμναστηριο που ειχε.και δεν τα πουλησε και τα οποια ειναι χρονολογιας 2012 και σχεδον αδουλευτα.ειναι ολη μερα ανοιχτο και πας οτι ωρα θες.ολα αυτα τα εμαθα απο το τηλ που μιλησα μαζι του.σημερα θα παω να πιω ενα καφεδακι και να δω και τι οργανα εχει.θα τα ανεβασω εδω φωτο να τα δειτε και να μου πειτε την γνωμη σας αν αξιζει να παω η οχι.να σας πω οτι για να παω σε κανονικο γυμναστηριο εκτος απο την συνδρομη ειναι και 34 χλμ πηγαινε ελα.ισως να αξιζει να πληρωσω παραπανω και να ειμαι σε ενα κανονικο χωρο.
    Δεν παίζεται η εφευρετικότητα της ελληνικής επαρχίας !! Τι απέγινε αυτό το μαγαζί ;

  26. #26
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    Υπάρχει ακομη αλλα με αλλο ιδιοκτήτη δεν τραβάει όμως .εγω προτίμησα να μην πάω ποτέ, περειμενα την στιγμή που θα πάω σε κανονικό γυμναστήριο και να που όλα έγιναν όπως τα ήθελα !!!!!!!!!κατι αλλο που θελω,την γνώμη σας τι ζέσταμα να κανω τωρα που ειναι η αρχή μπορειτε να μου προτείνετε κάτι ;γιατι αυτό που μιυ πρότειναν και εκανα χθες Τετάρτη δεν μου άρεσε και ένιωσα κρύος εντελώς
    Last edited by g.t; 23-01-20 at 13:00.

  27. #27
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Καλή αρχή, g.t

    Quote Originally Posted by g.t View Post
    [...]κατι αλλο που θελω,την γνώμη σας τι ζέσταμα να κανω τωρα που ειναι η αρχή μπορειτε να μου προτείνετε κάτι ;γιατι αυτό που μιυ πρότειναν και εκανα χθες Τετάρτη δεν μου άρεσε και ένιωσα κρύος εντελώς
    Μπορείς να κάνεις ένα ήπιο τρεξιματάκι 5-10 λεπτά και σε κάθε μυική ομάδα να βάζεις 1-2 σετ με ελαφρύτερα κιλά. Λίγη προσοχή στην εκτέλεση των ασκήσεων και στο να μην υπερεκτιμάς τις δυνατότητές σου και θα είσαι μια χαρά.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    Κανω δέκα λεπτά διάδρομο και μετά όργανα .αλλα ένα σετ ζέσταμα με λίγα κιλά και μετά τρία σετ Με τα κανονικά κιλά εννοείς;

  29. #29
    Advanced Bodybuilder astrosunnefo's Avatar
    Join Date
    25-08-19
    Posts
    950

    Default

    Ναι, ακριβώς. :)

  30. #30
    New Member
    Join Date
    27-11-12
    Posts
    41

    Default

    αυριο τέλος δεύτερης εβδομάδας προσαρμογησ στο γυμναστήριο και απο Σάββατο ξεκινάω με διατροφή και απο Δευτέρα κανονικό προγραμμα κρατάω και φωτο για να βλέπω τα αποτελέσματα κάθε μήνα Οποτε κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτο.


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το Πρόγραμμα μου μέχρι τώρα - Συμβουλές δεκτές
    By Kingsglaive in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 09-10-16, 20:37
  2. Πρόγραμμα Στο Γυμναστήριο
    By manwlis77 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 1
    Last Post: 01-06-14, 18:52
  3. Προτεινόμενο πρόγραμμα για γυμναστήριο ?
    By Elena1990 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 2
    Last Post: 18-07-13, 15:42
  4. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 01:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •