Καλησπέρα μετά από πολύ καιρό. Συστήνομαι πάλι γιατί νιώθω την ανάγκη να το κάνω. Με λένε Άκη είμαι 18 χρονών, 1,81 ύψος και αυτήν την στιγμή βρίσκομαι γύρω στα 92 κιλά. Πάει ένας χρόνος που σταμάτησα και χάθηκα από το φόρουμ. Κυρίαρχος λόγος υπήρξαν οι πανελλήνιες εξετάσεις στις οποίες συμμετείχα. Αν και πέρασε χρόνος λοιπόν, έχω μεγάλη χαρά που θα επανασυνδεθώ με το φόρουμ και ειδικότερα με τρόπο ζωής που ακολουθούσα σχεδόν από πάντα. Στο συγκεκριμένο log, θα αναρτώ όπως όλοι δηλαδή τα νέα μου σχετικά με την βελτίωση και την εξέλιξη που θα έχω, καθώς και ορισμένους προβληματισμούς που σίγουρα στο άμεσο μέλλον θα προκύψουν.

Αύγουστος 2015: Ξεκίνησα από τα 81-82 κιλά έχοντας φτιάξει μια καλή σωματική κατάσταση για τα δεδομένα μου. Καθ' όλη την περίοδο που διήρκεσαν οι εξετάσεις έκανα μια μεγάλη βουτιά στα 94-95 κιλά. Δυστυχώς, έχασα όπως καταλαβαίνετε τον μπούσουλα και κάθε προσπάθεια που είχα καταφέρει ναυάγησε μια και καλή. Είχα σχηματίσει το λεγόμενο "σωσίβιο" γύρω γύρω από την μέση μου, όπως επίσης έβαλα λίπος στα πόδια και στους γλουτούς. Πολλές ραγάδες ήρθαν στο φως και παρόλο την απογοήτευση που ήδη είχα συνέχισα με τους ίδιους ρυθμούς μέχρι και τον Αύγουστο 2016.

Ανακοινώθηκαν οι βάσεις, και για καλή μου τύχη πέρασα. Η ιδέα να ξεκινήσω από την αρχή και να προσπαθήσω να αντιστρέψω όλη μου την στεναχώρια σε κάτι περισσότερο δημιουργικό ήταν στα πρώτα σχέδιά μου. Πολλές γνώσεις από το μυαλό μου είχαν χαθεί μα είχα αρχίσει να βρίσκω ήδη τα κίνητρα που έψαχνα. Γράφτηκα λοιπόν στο γυμναστήριο και άρχισα να βάζω στη ζωή μου ένα πρόγραμμα. Πιο συγκεκριμένα:

Μέχρι τώρα έχουν περάσει 2 μήνες και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Θα αναφερθώ πρώτα στο προπονητικό κομμάτι και έπειτα στο διατροφικό.

Τον πρώτα μήνα μπήκα σε κυκλική προπόνηση όπως πρότεινε ο γυμναστής, με δι-σετ και μικρά διαλείμματα. Αερόβια υπήρχε σε χαμηλό απ όσο είχα συνηθίσει τέμπο(γύρω στο τέταρτο μετά από κάθε προπόνηση). Τώρα, ακολουθώ ένα κλασσικό slpit χωρισμένο σε: Στήθος-δικέφαλα, Πλάτη-Τρικέφαλα, Πόδια- Ώμοι. Φυσικά την ημέρα πόδια-ώμοι την τροποποίησα καθώς γνωρίζω σε σημείο που μπορώ να επεξεργαστώ το πως πρέπει να γυμνάζω τα πόδια και το φόρτο που απαιτούν. Δεν ήταν δυνατόν να έχω Και ώμους. Θα καταγράψω τις ασκήσεις στο αμέσως επόμενο ποστ για να μην βγει τόσο μεγάλο παρόλο που έχω την εντύπωση ότι ήδη είναι. Ως ένα βαθμό είμαι ικανοποιημένος, καταφέρνω να φέρω σε πέρας το ασκησιολόγιο με καλή τεχνική στις ασκήσεις.

Διατροφικά χάνομαι λίγο. Λόγω των απαιτήσεων της σχολής πολλές φορές ξεχνιέμαι, αποδιοργανώνομαι και αποσυντονίζομαι ενώ έχω όλα τα φώτα εδώ στο φόρουμ να φτιάξω ένα πλάνο διατροφής με θερμίδες, μάκρο και γεύματα. Έχω σκοπό να το κοιτάξω άμεσα και να δω τέλος πάντων τι μπορώ να κάνω και κατά πόσο μπορώ οικονομικά να το πετύχω. Είμαι αισιόδοξος και θετικός ως προς αυτό και ευελπιστώ να τα καταφέρω!

Σε γενικές γραμμές: Το σώμα μου έχει αλλάξει συγκριτικά με τότε. Το σωσίβιο μειώνεται όλο και περισσότερο παρόλο που όπως προείπα διατροφικά το χάνω λίγο καθώς και φαίνεται να έχει χαθεί λίπος και από τους γλουτούς. Στα κιλά μπορεί να μην κατέβηκα αλλά βλέπω πως το σώμα μου βελτιώνεται και δυναμώνει και δεν με ανησυχεί ακόμα. Έχω δει βελτίωση στα πόδια, ακόμα και στις γάμπες που είναι ένα αδύναμο σημείο του σώματός μου και στους μηριαίους δικεφάλους. Εντοπίζω ένα τακ στο εύρος της πλάτης χωρίς κάποια ανάλογη γράμμωση δυστυχώς. Θα υπάρξουν και φωτογραφίες οπότε δεν αναλώνομαι σε αυτό τώρα.

Ζητώ συγγνώμη για το μακροσκελές ποστ απλά προσπάθησα να συνοψίσω όσο το δυνατόν καλύτερα αυτές τις πληροφορίες και να μην μακρηγορήσω! Ευχαριστώ όποιον το διαβάσει και με βοηθήσει παρακάτω σε κάποιες απορίες μου. Οποιαδήποτε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη, θα χαρώ να συζητήσω με εσάς. Ευχαριστώ το φόρουμ για τις ευκαιρίες που προσφέρει τόσο απλά και σε όλους δίχως εξαίρεση κανέναν. Εκτιμώ το έργο που προσφέρετε και την προσπάθεια να είστε όσο το δυνατόν αποδοτικότεροι και εξυπηρετικοί! Τα καταφέρνετε μια χαρά!