Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-16
    Posts
    4

    Default Μυική Μάζα Χωρίς Λίπος

    Ειμαι 14 χρονων 67 κιλα υψος 1:84 . Τον μαιο ειμουν 85 κιλα με πολυ λυπος και ανθυγιεινη ξεκινισα αεροβια με λιγα βαρη και υποθερμιδικη διατροφη.Πηγα στα 73 μετα απο 4 μηνες χανοντας αρκετο λιπος βγαζοντας λιγες ραγαδες και χασιμο αρκετης μυικης μαζα μΜετα καταλαβα το λαθος και διατηρησα την αεροβια ξεκινησα πιο εντατικα βαρη και υγιηνη διατροφη με ελαχιστο θερμιδικο ελλειμα φτανοντας στα 67 με χασιμο αρκετου λιπους προσθεση λιγης μυικης μαζα και αρκετη γραμμωση

    Σκεφτεικα προγραμμα ογκου(θελω να ασχοληθω επαγγελματικα)
    Πρωινο(7:00):1 scoop protein(22gr.Total protein)
    + 300 ml γαλα + 1μιση φλιτζανη βρωμη + 10 αμυγδαλα ή καρυδια ή 1κουτ.Φυστ/τυρο
    Γευμα(9:00)
    1 μηλο
    Γευμα ( 10:40)
    2 slice ολικη + 2 φετες τυρι light+2 γαλοπουλας
    Γευμα(12:10)
    Γιαουρτι 2% με μελι
    Μεσημεριανο(2:00)
    50-70γρ. πρωτεινης απο κοτοπουλο απαχο ή χιρινο ή ψαρι + 2 πατατες + 2 φλιτζ.ρυζι η Μια κουπα Οσπρια + Λαχανικα ή Σαλατα
    Γυμναστηριο(4:30-6:00)
    6 φορες την εβδομαδα:διαφορετικη ομαδα μυων καθε μερα (1ωρα)+ 2 φορες εβδ. 40 λεπτα μετρια καρδιακη ασκηση + 20 λεπτα κοιλιακους
    Μεταπροπονητικο(6:00)1 scoop protein+ 1 μπανανα
    Βραδυνο (7:00) 50-70 γραμ. πρωτεινης απο φαγητο + ρυζι ή 2πατατες
    Πριν υπνο(10:30)1 scoop protein
    ***Πολυ νερο + 2-3 φλιτζ.πρασινο τσαι + 1 caffe + οχι επεξεργασμενα τροφια + οχι αλκοολ
    Στοχος : Καλοκαιρι να προσθεσω αρκετους μυες χωρις λιπος και με λιγη επιπλεον γραμμωση

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα Γιώργο.
    Για ενα παιδί 14χρονών είναι υπερβολή 6 προπονήσεις με βάρη. 4 φορές είναι αρκετές. Ουτε χρειαζεται να κανεις 20 λεπτα κοιλιακους!
    Όσο για τη διατροφή σου, μειωσε το συμπληρωμα πρωτεινης μονο για μετά τα βάρη. Οι γονείς σου ειναι ενήμεροι πως την χρησιμοποιείς;

    Όσο για τη διατροφή, φροντισε σε κάθε γεύμα να έχεις μια πηγή πρωτεινης. Το πρωι ασε τη σκονη πρωτεινης και βαλε αβγουλακια. Επισης μαζι με το μηλο φαε λιγο κοτατζ ή γιαουρτι.
    Διαβασε τα αρθρα στην αντιστοιχη ενοτητα, θα μαθεις πολλά πράγματα!
    Καλή διαμονή.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Γεια σου Γιώργο και καλώς όρισες στο φόρουμ.

    Είσαι 14 χρονών, δε χρειάζεσαι συμπλήρωμα πρωτεΐνης, το μόνο που χρειάζεσαι είναι φαγητό. Με σωστό και ποιοτικό φαγητό μπορείς να πετύχεις τους στόχους σου.

    Μέσα στο φόρουμ θα βρεις πολλά άρθρα για διατροφή και άσκηση. Διάβασε και τα πάρα κάτω thread:

    Πλήρης Οδηγός Προπόνησης Για Αρχάριους Bodybuilding

    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.


    Last edited by Vasiliki16; 04-12-16 at 20:49.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-16
    Posts
    4

    Default

    Φιλοι ξεκινησα πρωτεινη επειδη λογω οικονομικων και σχολειου δεν εχω πολυ χρονο ετσι τα περνω πιο ευκολα.Μαλιστσ εχω γνωστους που περνουν και μου τι σονιστισαν ως καθαρη και υγιεινη Total Protein. Επισης οταν κανω 2 μυικεςς ομαδες επειδη ακολουθω βαρετες προπονησεις κουραζομαι και δεν μπορω στη δευτερη ενω ετσι ειμαι καλα και περνω ποιοτηκα την μερα αγαπω το γυμναστηριο ... Ευχαριστω ελπιζω ως την ανηξη να βαλω αρκετη μυικη μαζα και μετα να παω για στεγνωμα.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    14 χρονών παιδί το τελευταίο που θα πρεπε να λες είναι για "στέγνωμα". Πρέπει να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα και να μην επηρρεάζεσαι από αυτά που σου λένε ή διαβάζεις στο διαδίκτυο. Είσαι μικρό παιδί, δεν διαθέτεις τη μυική μάζα για να μιλάς για γραμμώσεις και στεγνώματα. Από αυτά που λες φαίνεται πως ακολουθείς λάθος προσέγγιση.
    Όσο για το ότι δεν έχεις πολύ χρόνο.. καλά αυτό το αφήνω ασχολίαστο.. Αν ένα παιδί 14χρονο δεν έχει χρόνο τι να πούμε κι εμείς που είμαστε 23 χρόνια μεγαλύτεροι με ένα κάρο υποχρεώσεις.
    Αφιέρωσε χρόνο, διάβασε το φόρουμ, είναι πηγή ΣΩΣΤΩΝ πληροφοριών!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-16
    Posts
    4

    Default

    Εγω αν θες ειμαι πολυ προσεκτικος και παρατιρικος . . Παντα διαβαζω υπακκουω ακουω συμβουλευες. Σταματησα την ανθυγιειμη ζωη, κανω πολυ καλη γυμναστηκη,δεν μπινω δεν καπνιζω και σκεφτομαι να αφιερωθω επαγγελματικα δεν βιαζομαι θελω σιγα σιγα και λογω της ηλικιας μου πιστευω ειναι πιο ευκολο λογο μεταβολισμου
    Την πρωτεινη την πηρα αφου ρωτησα γιατρους,γυμναστες,χημικους που την πηρα για ελεχο απλα την εχω για να αυξησω μυικη μαζα πιο ευκολα.Ευχαριστω θα βαζω την προοδο καθε μηνα

  7. #7
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Εγω ειμαι σιγουρη οτι θα τα καταφερεις.Φαινεται οτι εισαι ατομο με επιμονη και υπομονη παρα το νεαρο της ηλικιας σου και συγχαρητηρια για ολη τη προσπαθεια που εχεις καταβαλει ως τωρα.Κατα τη γνωμη μου ασε το συμπληρωμα το κανονικο ποιοτικο φαγητο θα σε βοηθησει πολυ περισσοτερο στο στοχο σου.Και απο οικονομικη αποψη και απο θεμα ποιοτητας.Τρωγε πολυ και κανε δυνατες προπονησεις στο γυμναστηριο για να δυναμωσεις και να παρεις καλα κιλα.Εισαι μικρος ακομα και ο οργανισμος ειναι στο ζενιθ του!εκμεταλευσου το!

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-12-16
    Posts
    4

    Default

    Ευχαριστω να ρωτησω κατι αλλο κανο δευερα ποδια τριτι ομους+40 λεπτα αεροβια μετριας εντασης τεταρτη στηθος πεμτη δικεφαλο παρασκευη τρικεφαλο σαββατο πλατη+40 λεπτα αεροβια μετριας εντασης + 15 λεπτα κοιλιακους την φορα . Ειναι καλα που εχω την αεροβια ετσι?

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by giwrgosbeasttt View Post
    Ευχαριστω να ρωτησω κατι αλλο κανο δευερα ποδια τριτι ομους+40 λεπτα αεροβια μετριας εντασης τεταρτη στηθος πεμτη δικεφαλο παρασκευη τρικεφαλο σαββατο πλατη+40 λεπτα αεροβια μετριας εντασης + 15 λεπτα κοιλιακους την φορα . Ειναι καλα που εχω την αεροβια ετσι?
    Για να καταλάβω καλά, αυτό είναι το πρόγραμμα σου;;;

    Δευτέρα: Πόδια
    Τρίτη: Ώμοι + αερόβιο
    Τετάρτη: Στήθος
    Πέμπτη: Χέρια μόνο δικέφαλα
    Παρασκευή: Χέρια μόνο τρικέφαλα
    Σάββατο: Πλάτη + αερόβιο + κοιλιακούς

  10. #10
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αφου ακολουθεις αυτο το προγραμμα εγω θα προτιμουσα να βαλω την αεροβια με τις μικρες μυικες ομαδες, οχι οτι εχει και μεγαλη σημασια, οποτε μην κολλας σε τετοιες λεπτομερειες...


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκή Μάζα & Λίπος
    By Lupus1453 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 30-03-14, 14:18
  2. Πως μπορω να χάσω το σωσιβιο χωρίς να χάσω μυική μάζα
    By steve_ in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 16-03-13, 18:53
  3. Λίπος και Μυική Μάζα
    By ThePimaoner1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 10-02-13, 01:01
  4. Πως να χάσετε λίπος ΧΩΡΙΣ να χάσετε μυική μάζα!
    By ZedCe6 in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 03-02-05, 20:55

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •