Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default Πλάνο Διατροφής Και Αλλαγή Με Βάση Την Ώρα Προπόνησης

    Καλησπέρα στην παρεα

    Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο πλάνο διατροφής ανάλγα με την ώρα προπόνησης

    Αυτό που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια(με μέτρια επιτυχία) είναι το κλασσικό πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, προ-προπονητικό-γυμναστηριο-μεταπροπονητικο-απογευματινο-βραδυνο

    Δυστυχώς όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να ξυπνάω πρωινές ώρες σχεδόν με τιπότα(εχω συνηθισει να μένω ξύπνιος μεχρι πολυ αργα το βραδυ και να ξυπναω μεσημερι) με αποτελεσμα να καθυστερω πολυ τα γευματα μου και να καταληγω να γυμναζομαι αργα το βράδυ..Η καθυστερηση επισης οφειλεται στο οτι οταν ξυπναω δεν εχω πολυ ορεξη για φαγητο και τρωω σχεδον παντα με το ζορι αλλα οσο νυχτωνει η ορεξη μου μεγαλωνει αισθητα

    Η βοηθεια που θα ηθελα απο εσας ειναι πανω σε αυτο το πλανο δηλαδη ας πουμε οτι ξυπναω 1 με 2 το μεσημερι και τρωω το πρωινο μου αν γινεται να παω μετα απο 1 ωρα περιπου γυμναστηριο και να συνεχισω τα γευματα μου μετα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω

    Τα γευματα μου ειναι τα εξης:

    Πρωινο: 250μλ γαλα+50γρ βρωμη+ 40γρ φυστικοβουτηρο+1κ.σ μέλι+1 μπανανα ή 4 ρυζογκοφρετες με φυστικοβουτηρο + μελι+ μπανανα
    Δεκατιανό: Γκεινερ(600 θερμιδες) ή φρουτο με ξηρούς καρπους ή 2 ρυζογκοφρετες με 2 φετες γαλοπουλα + 1 φετα τυρι μιλνερ
    Μεσημεριανο: 200-250γρ μακαρονια ή 200γρ πατατα ή 150γρ γλυκοπατατα+ 120γρ κοτοπουλο ή ψάρι
    Προπροπνητικο:5-10 αποξηραμενες φραουλες + 1 σκουπ πρωτεινης + νιτρικο
    Μεταπροπονητικο:1 μπανανα + 1,5 σκουπ πρωτεινης + 1κ.γ κρεατινη
    Απογευματινό:Ιδιο με το μεσημεριανο
    Βραδυνο: γιαουρτι στραγγιστο με ταχινι και μελι + 10-15 αμυγδαλα ή καζείνη με 10-15 αμυγδαλα

    Αυτο που θελω ειναι να πηγαινω νωρις γυμναστηριο δηλαδη αν ειναι εφικτο μετα το πρωινο οπως ειπα πιο πανω και αντε και το δεκατιανο

    Τι θα πρεπει να αλλαξω πανω σε αυτο το πλανο

    Αρκει αυτο το πρωινο?Χρειαζεται κατι παραπανω η κατι λιγοτερο?

    Μετα μπορω να ακολουθησω το ιδιο πλανο στην ημερα η πρεπει να γινουν καποιες διορθωσεις

    Σας ευχαρτιστω προκαταβολικα για την οποια συμβουλη σας!!

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Η διατροφη σου εχει αρκετα λαθακια... αλλα περα απο τη διατροφη και η ωρα ξεκουρασξς αν θες να κανεις κατι σοβαρο εχει μεγαλη σημασια, κυριως για τη σωστη λειτουργια του ορμονικου...ο ανθρωπινος οργανισμος ειναι φτιαγμενος για να λειτουργει το πρωι και να ξεκουραζεται τη νυχτα.
    Γι αυτο ακι οσοι δουλευουν βραδυ για μεγαλο χρονικο διαστημα ειναι δυσκολο να αναπληρωσουν τον υπνο τους οσες ωρες κι αν κοιμηθουν.
    Τωρα για τη διατροφη ειναι πολυ μπερδεμενη...για παραδειγμα λες στο δεκατιανο γκεινερ ή φρουτα με ξηρους καρπουςκλπ?????
    Θερμιδες και μακρος μετρας? τι στοχους εχεις? εχεις καποιο συγκεκριμενο χρονοδιαγραμμα στο μυαλο σου που θες να πετυχεις

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by 13Alex13 View Post
    Καλησπέρα στην παρεα

    Θα ήθελα τη γνώμη σας πάνω στο πλάνο διατροφής ανάλγα με την ώρα προπόνησης

    Αυτό που ακολουθώ τα τελευταία χρόνια(με μέτρια επιτυχία) είναι το κλασσικό πρωινό, δεκατιανό, μεσημεριανό, προ-προπονητικό-γυμναστηριο-μεταπροπονητικο-απογευματινο-βραδυνο

    Δυστυχώς όσο κι αν έχω προσπαθήσει δεν μπορώ να ξυπνάω πρωινές ώρες σχεδόν με τιπότα(εχω συνηθισει να μένω ξύπνιος μεχρι πολυ αργα το βραδυ και να ξυπναω μεσημερι) με αποτελεσμα να καθυστερω πολυ τα γευματα μου και να καταληγω να γυμναζομαι αργα το βράδυ..Η καθυστερηση επισης οφειλεται στο οτι οταν ξυπναω δεν εχω πολυ ορεξη για φαγητο και τρωω σχεδον παντα με το ζορι αλλα οσο νυχτωνει η ορεξη μου μεγαλωνει αισθητα

    Η βοηθεια που θα ηθελα απο εσας ειναι πανω σε αυτο το πλανο δηλαδη ας πουμε οτι ξυπναω 1 με 2 το μεσημερι και τρωω το πρωινο μου αν γινεται να παω μετα απο 1 ωρα περιπου γυμναστηριο και να συνεχισω τα γευματα μου μετα μεχρι το βραδυ που θα κοιμηθω

    Τα γευματα μου ειναι τα εξης:

    Πρωινο: 250μλ γαλα+50γρ βρωμη+ 40γρ φυστικοβουτηρο+1κ.σ μέλι+1 μπανανα ή 4 ρυζογκοφρετες με φυστικοβουτηρο + μελι+ μπανανα
    Δεκατιανό: Γκεινερ(600 θερμιδες) ή φρουτο με ξηρούς καρπους ή 2 ρυζογκοφρετες με 2 φετες γαλοπουλα + 1 φετα τυρι μιλνερ
    Μεσημεριανο: 200-250γρ μακαρονια ή 200γρ πατατα ή 150γρ γλυκοπατατα+ 120γρ κοτοπουλο ή ψάρι
    Προπροπνητικο:5-10 αποξηραμενες φραουλες + 1 σκουπ πρωτεινης + νιτρικο
    Μεταπροπονητικο:1 μπανανα + 1,5 σκουπ πρωτεινης + 1κ.γ κρεατινη
    Απογευματινό:Ιδιο με το μεσημεριανο
    Βραδυνο: γιαουρτι στραγγιστο με ταχινι και μελι + 10-15 αμυγδαλα ή καζείνη με 10-15 αμυγδαλα

    Αυτο που θελω ειναι να πηγαινω νωρις γυμναστηριο δηλαδη αν ειναι εφικτο μετα το πρωινο οπως ειπα πιο πανω και αντε και το δεκατιανο

    Τι θα πρεπει να αλλαξω πανω σε αυτο το πλανο

    Αρκει αυτο το πρωινο?Χρειαζεται κατι παραπανω η κατι λιγοτερο?

    Μετα μπορω να ακολουθησω το ιδιο πλανο στην ημερα η πρεπει να γινουν καποιες διορθωσεις

    Σας ευχαρτιστω προκαταβολικα για την οποια συμβουλη σας!!

    Όπως είπε και ο cano, ο βραδινός ύπνος είναι πάρα πολύ σημαντικός θα σε συμβούλευα να τον ρυθμίσεις.

    Ναι, όταν ξυπνάς μπορείς να φας, μετά από κάνα 2ωρο να πας γυμναστήριο και μετά να συνεχίσεις με τα υπόλοιπα γεύματα κανονικά.

    Η διατροφή σου θέλει διορθώσεις. Λαχανικά δεν τρως;

    Αν η διατροφή σου είναι επαρκείς ή όχι, έχει να κάνει με πολλούς παράγοντες. Θερμίδες μετράς;

    Αν θες πες μας ηλικία, ύψος, κιλά και τι στόχο έχεις.


    Διάβασε αυτό το thread Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    27-07-13
    Posts
    46

    Default

    Καταρχας σας ευχαριστω για τις αμεσες απαντησεις και κατα δευτερον να σας πω καποια πραγματα πιο αναλυτικα

    Το οτι κοιμαμαι αργα δεν σημαινει οτι δεν κοιμαμαι και τουλαχιστον 8 ωρες..Φυσικα πολλοι λενε οτι σαν το βραδυνο υπνο δεν ειναι τιποτα αλλα ο οργανισμος μου εχει μαθει ετσι απο τοτε που πηγενα ακομα σχολειο..Γενικα λειτουργω παντα καλυτερα το βραδυ σε σχεση με το πρωι

    Ο στοχος μου ειναι αυξηση της μυικης μαζας με σκοπο τα 80 κιλα οσο πιο καθαρα γινεται κανοντας 3 μερες την εβδομαδα βαρη και 3 μερες προπονηση πυγμαχιας
    Τα μακρος τα εχω περιπου υπολογισμενα και θερμιδες που εχω σαν στοχο καθημερινο ειναι 3000-3500
    Ειμαι 31ετων 1,75 και αυτη τη στιγμη 72 κιλα με 16-18% λιπος στο περιπου...Οταν εκανα μονο βαρη ειχα φτασει μαξιμουμ 76 κιλα που ειναι και τα περισσοτερα που εχω φτασει στη ζωη μου(πριν ασχοληθω με βαρη-διατροφη κτλ ημουν 59-60 κιλα)

    Σχετικα με τα λαχανικα δεν πολυ τρωω γιατι οπως ειχα γραψει σε ενα αλλο ποστ εχω θεμα με μονιμο πρηξιμο στην κοιλια(τυμπανισμο) και μου εχουν προτινει να αποφευγω τα σαλατικα χωρις ομως να εχει μειωθει το πρηξιμο στο παραμικρο επομενως θα τα επαναφερω τουλαχιστον στα κυρια γευματα και συνηθως θα ειναι μαρουλι η λαχανο καροτο

    Στο δεκατιανο εγραψα κατι πολυ χοντρικα γιατι αλλες φορες πινω γκεινερ και αλλες τρωω αυτα που ειπα που μπορει να εχουν καποια θερμιδικη αποκλειση μεταξυ του κατι που προσπαθω να εξισορροπησω με τα υπολοιπα γευματα


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πρόγραμμα Διατροφής βάση στόχου ?
    By Armoros in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 16-08-13, 11:57
  2. Πλάνο Διατροφής-Προπόνησης.. Help!
    By niknik in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 20-01-09, 02:19
  3. Πλανο προπονησης-διατροφης
    By Base in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 31-03-06, 08:07

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •