Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 31 to 46 of 46

Thread: Arianas log

  1. #31
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    52 κιλα εισαι, δεν εχει νοημα να σκεφτεσαι για γραμμωση. Εστιασε σε αυτο που κανεις τωρα.
    Οταν σου ειχα γραψει να αλλαξεις τα μακρος σου γιατι δεν το εκανες;! Ανεβασε σταδιακα πρωτεινη οπωσδηποτε!

  2. #32

    Default

    Όταν μ το ειπες το άλλαξα κ το κράτησα μέχρι κ πριν λίγο καιρό!!απο τα Χριστούγεννα κ ως τώρα δεν μέτραγα μάκρος κ τώρα αποφάσισα ν ξεκινήσω κ έλεγα να ανεβάσω τον υδατανθρακα Γτ θέλω ν βάλω μυική μάζα κ έλεγα μήπως τρώω λίγο!!οποτε συνεχίζω 40 40 20 κ βλέπουμε;

  3. #33

    Default

    Καλημέρα!!
    Λόγω ίωσης πήγα στο κέντρο υγείας να μ γράψουν αντιβίωση κ εν τέλη βρέθηκα στο νοσοκομείο στο καρδιολογικό για κάτι εξετάσεις γιατί κατι Άκουγαν αλλά ευτυχώς οι εξετάσεις μ μια χαρά!ειχα όμως ανεβασμένη στις εξετάσεις αίματος τη CPK (μυικό ένζυμο) 539 αλλά αποτι μ πε ο γιατρός είναι σύνηθες σε άτομα που κάνουν προπονήσεις με βάρη!!
    Μου είπε όμως να κάνω αποχή 1 εβδομαδα από τη γυμναστική να ξανακάνω εξετασεισ για να βεβαιωθούμε ότι είναι ανεβασμένη λόγω άσκησης!

    Το ερώτημα μου οσο αφορά τη διατροφη είναι
    Τώρα που θα καθομαι αυτή τη βδομάδα να μειώσω λίγο τις θερμίδες η τον υδατανθρακα;;
    Κυμαίνομαι 40 40 20 θερμίδες 2070

  4. #34
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Mπορείς να μειώσεις υδατάνθρακα (και τις θερμιδες κατα συνεπεια) και να τον περιορισεις στα 3 πρωτα γευματα. Η μειωση θα ειναι για παράδειγμα, αν έτρωγες 50γρ βρωμη στο πρωινο σου, να βάλεις 35 ή αντι για 200γρ πατατα, 150. Ετσι κι αλλιως μονο προπονηση θα απεχεις, δεν ειναι οτι θα εισαι σε εναν καναπε ολη μερα.

  5. #35

    Default

    Τέλεια κάπως έτσι το σκεφτόμουν κ έπεσες ακριβώς μέσα στα γραμμάρια που τρώω !μολις περάσει η ίωση σε 2 3 μέρες σκέφτομαι ν κάνω χαλαρά αεροβιο κ κοιλιακουσ και να απέχω μόνο από τα βάρη αυτή την εβδομαδα!!(Ξενερα)

  6. #36

    Default

    Καλημέρα παιδιά!!εχω τον εξής προβληματισμό!!τι κάνουμε όταν έχουμε πιάσει plateau ??γενικα είμαι άτομο που χάνει γρήγορα και εύκολα βάρος όμως φέτος τα είδα σκούρα .απτο χειμώνα κ μετά μείωσα σταδιακά τις θερμίδες ώσπου έφτασα να είμαι ως κ -300 χωρίς αποτελέσματα για 1,5 μήνα κάνω carb cycling πάλι χωρίς αποτελέσματα δε μπορώ να χάσω βάρος αλλά ούτε κ στον καθρέφτη βλέπω διαφορά θα έλεγα μηδαμινή ! Είμαι συνέχεια -1 +1 κιλό!εχω αυξήσει αεροβιο έχω κάνει μια βδομάδα off από γυμναστική δε κάνω cheat meal η cheat day έχω κάνει refeed αλλά δε βλέπω αποτελέσματα!!τι μπορω να κάνω;;
    Ζυγίζω πάντοτε το φαγητό μου. Είμαι 55,5 με 57 κιλά

  7. #37
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Mην πανικοβάλλεσαι, θα βρουμε τι φταιει.
    Αρχικά, γράψε τι διατροφή έκανες ΠΡΙΝ ξεκινήσεις τη μείωση και μετά τι διατροφή κάνεις τώρα (στις -300 θερμιδες). Επίσης πόσες και τι αερόβιες κάνεις (διάρκεια, συχνότητα).
    Πόσες φορές κάνεις γυμναστική με βάρη;

  8. #38

    Default

    Καλησπέρα καρδούλα,αρχικά να πω πέρυσι το καλοκαίρι έκανα μια υπό θερμιδική διατροφη όπου έφτασα γύρω στα 51 με 52 κιλά,μέσα στο χειμώνα λίγο ξέφυγα κάνοντας μια παύση διατροφικά κάνοντας όμως 4 με 5 μέρες προπονήσεις με βάρη χωρις καθόλου αεροβιο όπου έφτασα τα 57 με 58 κιλά έχοντας δυναμώσει αλλά κ λιπώσει ΠΟΛΥ μάζεψα τη διατροφη μου για δυο μήνες ισοθερμιδικα 40 40 20 κ γύρω στον Απρίλιο ξεκίνησα σταδιακά να μειώνω θερμίδες όπου κ έφτασα -300 γιατί έχω αρκετό λιπακι που με ενοχλεί για το καλοκαίρι κ δε μ κάνουν τα ρούχα μου! Χωρίς κανένα αποτέλεσμα εδώ κ 3 εβδομάδες διανύοντας την 4η έχω ξεκινήσει carb cycling την οποία μπορώ αργότερα να γράψω αναλυτικά κ 3-4 φορές αεροβιο σταθερής έντασης (τρέξιμο στο 8) ξέρω ότι τα έχω κάνει σαλάτα με τις διατροφές κ έχω κολλήσει.τα βάρη είναι παντα 4 με 5 προπονήσεις σπλιτ

  9. #39

    Default

    Σε μια τέτοια περίπτωση πως πρέπει να κινηθώ τώρα;;

  10. #40
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Λοιπον πρόσεξε Αριανα πως θα το κανουμε..
    Σταματα το carb cycling και γραψε μου μεχρι στιγμης τι ετρωγες ωστε να ξερω ποσοτητες κ θερμιδες.
    Θα ανεβασουμε αεροβιες (θα σου πω πως και τι) αλλα πρωτα να δω τι τρως.
    Σιγουρα αυτο το διαστημα δεν ξεφευγες διατροφικα;

  11. #41

    Default

    Όχι δεν έχω ξεφύγει ακολουθώ το carb cycling 3βδομαδες τώρα

    1st day no carb
    Πρωινό 4ασπραδια 2 κρόκοι 100 γρ πεπόνι
    2ο γεύμα 25γρ αμύγδαλα 100 γρ μπλου Μπέρι η πράσινο μηλο
    3ο 150 γρ κοτόπουλο 150 γρ σαλάτα
    4ο 25 γρ αμύγδαλα πράσινο μηλο
    5ο 150 γρ κοτόπουλο 150γρ σαλάτα

    2η μέρα low carb το ίδιο μόνο προσθέτω στο πρωινό 30γρ βρώμη με 120 ml γάλα

    3ημερα no carb

    4η μέρα high carb
    Πρωινό 4ασπραδια 2 κρόκοι
    30γρ βρώμη 120ml γάλα 0%

    2ο 1 σκουπ πρωτ

    3ο 150 γρ πατάτα 150 γρ κοτόπουλο κ 150 γρ σαλάτα.
    4ο 25γρ αμύγδαλα 1 μηλο
    5ο 150 γρ πατάτα κ κοτόπουλο κ σαλάτα


    5η κ 6η μέρα low carb

    7η μέρα high
    Last edited by Arianapriv; 09-07-18 at 15:52.

  12. #42
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Δεν ξέρω αν αυτό το πλάνο το έφτιαξες εσύ ή το βρήκες κάπου, αλλά δεν γίνεται έτσι η κυκλική λήψη υδατάνθρακα.. έχει λάθος δομή.
    Άρα στην ουσία δεν έκανες carb cycling.
    Προτείνω να κάνεις ένα σταθερό διαιτολόγιο των 1600 περίπου θερμίδων (γιατι καπου εκει υπολογίζω κινείσαι) με 40/40/20 και παραλληλα να ανεβάσεις αερόβιες σε 5 χ 45 λεπτά. Αν μπορείς με άδειο στομάχι κάντο. Το κρατάς για 2 εβδομάδες και από κει και πέρα αρχίζεις και μειώνεις υδατάνθρακα.
    Δεν σου λέω πως θα χάσεις αμέσως λίπος, αλλά χρειάζεται να ανεβάσεις τη δραστηριότητα σου (αεροβιες) παραλληλα ομως με φαγητο.

  13. #43

    Default

    Μου το δώσανε αυτό το πλάνο!!Ευχαριστω πολύ, μετά τις 2 βδομαδες ποσό θα τον μειώσω;;στην προκειμένη αυτό που με ενδιαφέρει είναι να φτιάξω τον μεταβολισμό μου γιατί αποτι καταλαβαίνω τον έχω μπλοκάρει!ειναι λογικό αυτό π έχει συμβεί;;

  14. #44
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αν στο έδωσαν, τότε αυτός που το έφτιαξε δεν έχει ιδέα από carb cycling..

    Αυτό ακριβώς θέλω να πετύχουμε, γι αυτο και σου είπα να ανεβάσεις φαγητό και δραστηριότητα (αερόβια) μαζί.
    Θέλει υπομονή και χρόνο αυτο που κάνεις, γι αυτό μη βιαστείς για άμεσο αποτέλεσμα.
    Κοίτα, δεν ξέρω με λεπτομέρειες τι διατροφή έκανες , ούτε σε έχω δει ούτε γνωρίζω αναλυτικά το ιστορικό σου, αλλά με βάση αυτά που έγραψες κάπου γίνεται το λάθος.. Γι αυτό θα το πάμε από την αρχή, να βάλουμε σωστές βάσεις.

    Οταν πας να ολοκληρώσεις τις 2 βδομάδες εδώ ειμαστε να δουμε πως εισαι σωματικα και απο θεμα βάρους και θα δουμε πως θα κινηθούμε.
    Εγω θα λεγα να μετρηθεις και με μεζούρα , μη στηριζεσαι μόνο στη ζυγαρια.
    Στήθος/μεση/περιφέρεια/μπούτι/μπράτσο.
    Last edited by Kardoula; 09-07-18 at 21:36.

  15. #45

    Default

    Καλημέρα,
    Σήμερα κλείνω 2 βδομαδες ακολουθώντας 1600 θερμίδες 40 40 20 κ το αεροβιο!!δεν έχει αλλάξει κάτι από κιλά ούτε κ στον καθρέφτη ίσως να έχω ξεπρηστει λίγο, να αλλάξω κάτι η όχι ;;

  16. #46
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,853

    Default

    Αυτος ηταν και ο στόχος της διατροφης αυτής. Γράψε ομως και τι ακριβως τρως όχι μονο θερμίδες και μάκρος


    Sent from my iPhone using Tapatalk Pro


 
Page 2 of 2 FirstFirst 12

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •