Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Κυριάκος Κοζάνη Log

    Καλησπέρα σε ολους παιδιά. Έχω ξεκινησει το γυμναστήριο τον Μαϊο μετά απο παύση πολλών ετων κυρίως λόγω αυξήμενης πρωινης τιμής γλυκόζης στο αίμα. Εξαίτιας αυτής της κατάστασης επρεπε, και πρέπει ακόμη, να προσεχω τη διατροφή και κυρίως τους κακούς υδατάνθρακες, καθώς και το ζόρι που θα έτρωγα στο γυμναστήριο γιάτι αντί να ρίξω τη γλυκόζη υπήρχε ο κινδυνος να έχω εντελώς αντίθετα αποτελέσματα. 7 μήνες μετά τα πράγματα είναι πολύ καλά. Η γλύκόζη εχει σταθεροποιηθεί, το σωματικό λίπος έχει πέσει απο 23% στο 8,4%, και η μυική μάζα αυξήθηκε απο 23 κιλά στα 29,4. Το σωματικό μου βάρος ειναι στα ιδια επίπεδα δηλ. από 86 κιλά έπεσε στα 84,5 και το ύψος μου είναι 1,82. Αυτή την στιγμή το πρόγραμμά μου είναι μια παραλλαγή πυραμίδας. Παράδειγμα πεκ ντεκ κάνω με ενα λεπτο διάλειμμα ανάμεσα στα σετ: 12Χ35kg, 10X40kg, 8X45, 6X50, και 2 σετ απο 12 επαναλήψεις με 3 δευτερόλεπτα διάλειμμα ανάμεσα τους με 45kg. Με αυτή την τακτική κάνω τρεις ασκήσεις στήθους, τρεις πλάτης, δύο δικέφαλους, δύο τρικέφαλούς, και απο μία σε κάθε ομάδα των ποδιών. Cardio δεν κάνω καθόλου ενώ κοιλιακούς ραχαίους τους κλασικους με δεκα σετ απο 30. Αντέχω και 3 λεπτά σανίδα. Η διατροφή μου ειναι μεσογειακή, προσεγμενη λόγω γλυκόζης αλλά οχι στοχευμένη.

    Το θέμα μου ειναι οτι παρά τα αποτελέσματα που σαφώς εχω και φαινονται, δεν έχω καταφέρει συσφιξη. Υπάρχει μια πλαδαρότητα πανω μου που σπαει τα νεύρα. Θα ήθελα πολύ τα σχόλια σας πάνω στο πρόγραμμα μου καθώς και τις προτάσεις σας. Σας ευχαριστώ και πάλι καλως σας βρήκα!

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Default

    Καλώς ήρθες φίλε. Πλαδαρότητα στο 8,4% bodyfat λιγάκι δύσκολο (έως αδύνατον) να έχεις - εξάλλου και οι υπόλοιπες μετρήσεις θα έβγαιναν παράλογες (85 κιλά με 8% λίπος και 25 κιλά μυς, το υπόλοιπο 50-60% τι είναι;)

  3. #3

    Default

    Αυτά είναι αποτελέσματα που εβγαλε ο γυμναστής που με μετρησε κοιλιά, πλευρά, πλάτη, στήθος, δικέφαλο και τρικέφαλο με ένα όργανο σαν παχύμετρο. Τα αποτελέσματα ήταν 14 χιλιοστά στην κοιλιά, 8 στην πλάτη, 3 σε δικέφαλο και τρικέφαλο, και δεν θυμάμαι στα πλευρά. Με βάση αυτά και το σωματικό βάρος μου έκανε κάποιους υπολογισμούς, δεν ξέρω τι είδους, και έβγαλε τα αποτελέσματα που έγραψα πιο πάνω. Το θέμα μου είναι βασικά στην κοιλιά και ελαφρώς στο στήθος.

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  4. #4

    Default

    * και στήθος 8 χιλιοστά..

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Μήπως πλαδαροτητα εννοείς την χαλάρωση;
    Απο 23 σε 8 ειναι άλμα για να εχεις πλαδαροτητα!
    Βασικα μια φωτογραφία θα ταν χρήσιμη εδω


    Gesendet von iPad mit Tapatalk
    Obese To Fit

  6. #6
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Καλώς όρισες παλικάρι. Μπράβο σου που ξεπέρασες τα προβλήματα υγείας.
    Αερόβια κατά τη γνώμη μου κακώς δεν κάνεις, μόνο οφέλη θα έχεις.
    Και όχι νηστικός αερόβια και άλλα τέτοια, απλή, κλασσική αερόβια, γρήγορο περπάτημα.
    Ρώτα το γιατρό σου και πες του αν κάνεις 3 φορές τη βδομάδα από 30' έως 45' (χωρίς να εξαντλήσαι)
    κατά πόσο θα έχει οφέλη στο πρόβλημά σου.

    Όσο για το ποσοστό λίπους, πες του γυμναστή σου ότι είναι πολύ επιεικώς πανάσχετος.
    Για παράδειγμα, δες εδώ



    Και μην κολλάς στα νούμερα. Κοίτα να προσπαθήσεις να φτιάξεις το σώμα σου έτσι που να
    σε ικανοποιεί εσένα, κανένας δε ζητάει πιστοποιητικό ποσοστού λίπους.
    Ξανά, καλωσόρισες

  7. #7

    Default

    Ναι ok ούτε κατά διάνοια... :) Το κυρίως θέμα μου ήταν και είναι η γλυκόζη και το πως θα καταφέρω να μη μου γυρίσει σε διαβήτη τύπου 2. Και για αυτό το λόγο δίνω βάση και στο λίπος και όχι για να γίνω σαν τον κύριο του βίντεο. Απλώς αφου κάνω την όλη προσπάθεια θα ήθελα ένα κλικ παραπάνω. Μπορεί να ειναι και καθαρά θέμα διατροφής. Να διευκρινήσω εδώ οτι δεν παιρνω κανενος είδους σκεύασμα, είτε πρωτεΐνη ειναι αυτό ή κάτι άλλο. Όσο για τον γύμναστη θα το διευκρινήσω το θέμα του λίπους μήπως εννοούσε κάτι άλλο ο άνθρωπος και άλλο κατάλαβα εγώ. Αυτού του είδους την πυραμίδα την εχει κάνει κανείς; Μήπως το τελευταίο σετ που ειναι 2χ12 με 3 δευτερόλεπτα διάλειμμα με τα κιλά του προτελευταίου σετ, και επειδη οι παλμοί ανεβαινουν γρήγορα, αντικαθιστά κατα κάποιο τρόπο το cardio;
    ΥΓ. Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για την υποδοχή και τις απαντήσεις σας!

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Τιποτα δεν αντικαθιστά την αερόβια δλδ το να κρατάς για μεγάλο χρονικό διάστημα (20-45 λεπτά) σε Χ παλμούς.
    Τωρα αμα το καταφέρνεις αυτο με τα βαρη, τι να πω; Άξιος!


    Gesendet von iPad mit Tapatalk
    Obese To Fit

  9. #9

    Default

    Θα ελεγα οτι πιο πολύ μοιάζει με διαλειμματική αερόβια προπόνηση παρά με αερόβια όπως την περιγράφεις.

    Στάλθηκε από το JY-S3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κυριάκος - Log
    By NewKuriakos in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 755
    Last Post: 17-06-19, 21:01
  2. Γειά Σας - Κυριάκος!
    By KTSIM in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 01-04-14, 13:31
  3. Γυμναστηριο στη κοζανη;
    By thoba in forum Γυμναστήρια & Εξοπλισμός Για Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 15-02-13, 15:28
  4. Σχολές στην Κοζάνη
    By ShadowReaper in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 5
    Last Post: 28-10-08, 06:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •