Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1

    Default Απωλεια κιλων...χωρις γυμναστικη

    Παιδια επειδη εχασα καποια κιλα αλλα δν εκανα καθολου γυμναστικη...γυρω στα 40 και επειδη δν ειχα δραστηριοτητα χαθηκαν πολλοι μυς και δυναμη και εχω μεινει πολυ κοκκαλο με 11,8% λιπος...θελω να παρω ογκο οι θερμιδες συντηρησης ειναι 2800...αυτο π θελω να ρωτησω ειναι πρεπει τα κιλα πρωτα να δουλευτουν με ισοθερμιδικη??και ποσσο καιρο πριν αρχισω ογκο...εχω σχεδον 2 μηνες τωρα που ειμαι σε ισοθερμιδικη και λεω να αρχισω ογκο...αρχικα να ανεβασω 200 θερμιδες...δηλαδη καπου στις 3000 με μακρος 50 υδ 30 πρ 20 λιπ
    ....οχι υπερβολες γιατι υπηρξα παχυσαρκος....απο 112 κιλα στα 72 με 1.78 υψος και 17 χρονων...οποτε να αρχισω ογκο η να μεινω εκει που ειμαι...τωρα κανω κανονικα βαρη πεντε προπονησεις τη βδομαδα και 3 φορες αεροβια απο ενα μισαωρο...καμια βοηθεια οποιος μπορει??

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2

    Default

    Τα κιλα τα εχασα σχετικα γριγορα σε 7 μηνες....και δν ηξερα οτι θα κατεληγε ετσι...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Εγω θα προτεινα να κινηθεις συντηριηικα, χωρις υπερβολες και μεγαλες αλλαγες να δεις πως αντιδρα το σωμα σου, με μικρες αλλαγες για να υπαρχουν περιθωρια διορθωσεων σε περιπτωση λαθους.
    Εισαι σιγουρος για τους αριθμους σου? μου φαινεται λιγο περιεργο να εισαι 1,78 υψος 72 κιλα με 11%λιπος και εχεις 2800 θερμιδες συντηρησης...κατι δεν μου κολλαει αλλα οκ εσυ ξερεις...
    Οπως το εχεις σκεφτει νομιζω ειναι καλα αν και εφοσον ισχυουν οι αριθμοι.και κανεις μικροαλλαγες στη συνεχεια.

  4. #4

    Default

    2740 μ βγαζουν μερικοι υπολογισμοι και αλλοι 2840 οποτε τον τελευταιο καιρο π τρωω 2800 δβ εχω δει αλλαγες...αλλα θελω γεμισμα φιλε μου γιατι τα πραγματα εχουν δυσκολεψει πολυ..μηδενικη ενεργεια ορεξη και δυναμη...απλα θελω βοηθεια να βρω επιτελους μια ακρη...απλα δν ηξερα τοτε π ξεκινησα διαιτα οτι χωρις βαρη δεν γιβεταιβτιποτα και το σωμα μ τωρα ειναι ασθενικο...εχει χαλαρωσειωκαι το δερμα σε κοιλια και μπουτιαωοποτε...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Last edited by peter1891; 15-12-16 at 11:15.

  5. #5

    Default

    Κανενας ρε παιδια μια βοηθεια

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by peter1891 View Post
    Παιδια επειδη εχασα καποια κιλα αλλα δν εκανα καθολου γυμναστικη...γυρω στα 40 και επειδη δν ειχα δραστηριοτητα χαθηκαν πολλοι μυς και δυναμη και εχω μεινει πολυ κοκκαλο με 11,8% λιπος...θελω να παρω ογκο οι θερμιδες συντηρησης ειναι 2800...αυτο π θελω να ρωτησω ειναι πρεπει τα κιλα πρωτα να δουλευτουν με ισοθερμιδικη??και ποσσο καιρο πριν αρχισω ογκο...εχω σχεδον 2 μηνες τωρα που ειμαι σε ισοθερμιδικη και λεω να αρχισω ογκο...αρχικα να ανεβασω 200 θερμιδες...δηλαδη καπου στις 3000 με μακρος 50 υδ 30 πρ 20 λιπ
    ....οχι υπερβολες γιατι υπηρξα παχυσαρκος....απο 112 κιλα στα 72 με 1.78 υψος και 17 χρονων...οποτε να αρχισω ογκο η να μεινω εκει που ειμαι...τωρα κανω κανονικα βαρη πεντε προπονησεις τη βδομαδα και 3 φορες αεροβια απο ενα μισαωρο...καμια βοηθεια οποιος μπορει??

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

    Καλησπέρα Πέτρο.
    Καταρχήν ξέχνα τη λέξη "όγκος". Ως πρώην παχυσαρκος πρέπει να εισαι πολύ προσεκτικός στις θερμίδες και κυρίως στον υδατάνθρακα. Δεν σου λέω να μην τον τρως, αλλά χρειάζεται σταδιακά να τον ανεβάζεις και όχι απότομα. Επίσης κινησουν ισοθερμιδικά. Μην μένεις στους υπολογισμούς ως ιερό ευαγγέλιο, ξεκινα μεν με αυτούς αλλα στην πορεία βλεπε το σώμα σου πως αντιδρά. Αν βλέπεις να ανεβαίνει το βάρος γρήγορα ή βλέπεις οτι βάζεις λιπος τότε μειωσε.
    Επίσης ανέβασε σε 4 τις αερόβιες! Οι αερόβιες σου ειναι ακρως απαραίτητες για να κουμαντάρεις το λίπος αλλα και να εχεις καλη φυσικη κατασταση. Και βαρη!!!! Οπωσδηποτε βαρη, σωστη τεχνικη, σωστο πρόγραμμα.
    Μην ανεβάσεις τοσο γρηγορα 200 θερμιδες. Ξεκινα ανα 10 ημερο και ανεβαζε 100. Κρατα το για 2 βδομαδες. Δες και μετα αναλογως ανεβαζεις ή το κρατας.

  7. #7

    Default

    Ναι αυτο σκεφτομουν και γω...σιγα σιγα ουτε π νου περναει απο το μυαλο να ανεωασω γριγορα μετα απο τοσα π περασα να χασω το λιπος και τοσα που εχω διαβασει εδω μεσα...ουτε για αστειο...πιστευω εχω εναν καλο μεταβολισμο...δεν εκανα καιρο να χασω το λιπος και να φτασω εδω ουτε κολλησα ουτε μια φορα...τον υδατανθρακα τον τωρα 350 γρ στις 2800 θερμιδες και μενω σταθερος...δεν βαζω λιπος ουτε χανω...οι αεροβιες μ ειναι τρια μισαωρα τρεξιμο στο 12.5.....εγω δν ειπα ογκο δηλαδη γουρουνιασμα μεχρι αηδιας αλλα εχασα τοσσους μυς και δυναμη επισης και μ εχει επιρεασει και την ενεργεια και τη διαθεση...και δν το μπορω αυτο...θελω να γεμισω λιγο...οχι υπερβολες...απλα μπορει 100 αντε 200 θερμιδες πανω απο τη συντηρηση...δν ξερω εχω μπερδευτει λιγο....δεν πηγα γυμναστηηριο απο τοτε που αρχισα τη διαιτα και θα το πληρωνω για καιρο μου φαινεται..επισης πειναω παρα πολυ μες τη μερα και νιωθω οτι ο οργανισμος μου δεν λειτουργει καλα οπως ειπα και παραπανω δν εχω καθολου διαθεση...εκανα και μια λιπομετρηση πριν λιγο καιρο .στην αρχη στα 115 κιλα ειχα απαχη μαζα 80 κιλα...και τωρα στα 72.7 κιλα η απαχη μαζα ειναι καπου στα 63 κιλα...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  8. #8

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα Πέτρο.
    Καταρχήν ξέχνα τη λέξη "όγκος". Ως πρώην παχυσαρκος πρέπει να εισαι πολύ προσεκτικός στις θερμίδες και κυρίως στον υδατάνθρακα. Δεν σου λέω να μην τον τρως, αλλά χρειάζεται σταδιακά να τον ανεβάζεις και όχι απότομα. Επίσης κινησουν ισοθερμιδικά. Μην μένεις στους υπολογισμούς ως ιερό ευαγγέλιο, ξεκινα μεν με αυτούς αλλα στην πορεία βλεπε το σώμα σου πως αντιδρά. Αν βλέπεις να ανεβαίνει το βάρος γρήγορα ή βλέπεις οτι βάζεις λιπος τότε μειωσε.
    Επίσης ανέβασε σε 4 τις αερόβιες! Οι αερόβιες σου ειναι ακρως απαραίτητες για να κουμαντάρεις το λίπος αλλα και να εχεις καλη φυσικη κατασταση. Και βαρη!!!! Οπωσδηποτε βαρη, σωστη τεχνικη, σωστο πρόγραμμα.
    Μην ανεβάσεις τοσο γρηγορα 200 θερμιδες. Ξεκινα ανα 10 ημερο και ανεβαζε 100. Κρατα το για 2 βδομαδες. Δες και μετα αναλογως ανεβαζεις ή το κρατας.
    ..

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να μην αγχωνεσαι και πάρε τα πράγματα με τη σειρά.
    Οτι εγινε έγινε. Ξεκινα τωρα γυμναστήριο και ακομα με ισοθερμιδική διατροφή, θα βαζεις μυς! Αλλα θελει χρονο και σωστό πρόγραμμα.
    Βαλε λαχανικα στη διατροφη σου. Αν νιωθεις πεινες φαε λαχανικο!!! Λάχανο, μπροκολο, κουνουπιδι, πρασινα φασολακια, πιπεριες.. τοσα υπαρχουν. Κανε σαλατες. Οι φυτικες ινες θα σε χορτασουν και δεν θα μπαινεις στον πειρασμο να τρως βλακειες.

  10. #10

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Να μην αγχωνεσαι και πάρε τα πράγματα με τη σειρά.
    Οτι εγινε έγινε. Ξεκινα τωρα γυμναστήριο και ακομα με ισοθερμιδική διατροφή, θα βαζεις μυς! Αλλα θελει χρονο και σωστό πρόγραμμα.
    Βαλε λαχανικα στη διατροφη σου. Αν νιωθεις πεινες φαε λαχανικο!!! Λάχανο, μπροκολο, κουνουπιδι, πρασινα φασολακια, πιπεριες.. τοσα υπαρχουν. Κανε σαλατες. Οι φυτικες ινες θα σε χορτασουν και δεν θα μπαινεις στον πειρασμο να τρως βλακειες.
    Να σ πω οτι η διατροφη μου ειναι 100 τις εκατο καθαρη..μετταω θερμιδες και μακρος...τωρα για υο αλλο θα βαλω μυς με ισοθερμιδικη αλλα ποσσους??πιστευα οτι αν ανεβαινα κανα εφταρι κιλα πολυ καθαρα και με συντηρητικα υπερθερμιδικη διατροφη θα μπορουσα μετα να χασω το λιπος που θα περνα....αλλα αφου το λες εσυ κατι ξερεις...θα ειναι ικανοποιητικο ομως αυτο??και για ποσσο καιρο να μεινω ακομα σε αυτην την διατροφη...Το θεμα της διαθεσης και της ενεργειας με νοιαζει....υπαρχει περιπτωση ναα χρειαζομαι βιταμινες γιατι τα τελευταια δεκα κιλα τα εχασα με απιστευτα εξαντλητικη διατροφη...1600 θερμιδςς και λιγοτερο μη σ πω...τι να πεις αφου δεν ηξερα...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  11. #11
    New Member
    Join Date
    22-07-16
    Location
    Ελλάδα
    Posts
    14

    Default

    Μέτρα θερμίδες και κάνε γεύματα που έχουν καλούς υδατάνθρακες πρωτεΐνες και λίγα λιπαρά .. και κάνε το πρόγραμμα γυμναστικής σου .. δεν γίνεται να μην ανεβάσεις κιλά έτσι .. σωστά κιλά εννοώ ..

  12. #12

    Default

    Ευχαριστω...μετραω θερμιδες απλα αγχωνομαι για την προοδο π θα εχει το σωμα μου...εχω ψιλοκουραστει και ψυχολογικα...

    Στάλθηκε από το SM-G530FZ μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απώλεια Λίπους Χωρίς Απώλεια Μυϊκής Μάζας
    By morales in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 27-12-15, 01:42
  2. Απώλεια κιλών: διατροφή και γυμναστική
    By Ruddie in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 20-01-15, 15:25
  3. Χάσιμο 30 Κιλών & Χαλάρωση-Βοηθάει Η Γυμναστική;
    By antonis_kall in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 11-08-13, 11:09
  4. Απώλεια Κοιλιάς Χωρίς Απώλεια Μυών
    By amar'e in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 06-12-12, 00:48
  5. Χωρις γυμναστικη...
    By lola8 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 10
    Last Post: 02-09-11, 22:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •