Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Έμφαση Σε Προπόνηση Χεριών

    Καλησπερα στη παρεα!Λοιπον θελω να φτιαξω λιγο τα χερια μου δλδ να δωσω εμφαση σ αυτα!Το προγραμμα μου τ γυμναστηριου ειναι τριτη στηθος τρικεφαλα παρασκευη ποδια σαββατο ωμους δικεφαλα κυριακη πλατη.Επισης κανω και 2 φορες τν βδομαδα μποξ(οχι τις ιδιες με βαρη)Λοιπον και σκεφτομαι αν θα με βοηθουσε εκει π εχω στηθος τρικεφαλα.να προσθεσω και 2 ασκησουλες δικεφαλα και εκει π εχω ωμους δικεφαλα να προσθεσω 2 ασκησουλες τρικεφαλα!Επισης για να ανεβασω κιλα στο παγκο κανω το εξης μετα απο τν προπ πλατης και ποδιων κανω 1 σετ με σκετη μπαρα παγκο και ανεβαζω ανα σετ τα κιλα για 5 μεχρι να φτασω τα κανονικα κιλα π λπορω να παιξω και να κανω 4 σετ.Αυτο το κανω για να ανεβουνε πιο ευκολα τα κιλα στο παγκο αφου θα χω μεγαλυτερη συχνοτητα?????????

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπέρα αν κατάλαβα καλά εννοείς να κάνεις προπόνηση των χεριών συνολικά 2 φορές μέσα στην εβδομάδα ? Άποψη μου είναι πως όχι γιατί για την μυικη ανάπτυξη χρειάζεσαι σωστή διατροφή, ξεκούραση και καλή προπόνηση. 2-3 ασκησεις για τα δικεφαλα και 3 ασκησεις για τα τρικεφαλα θεωρώ είναι μια χαρά. Ας με διορθώσει κάποιος ποιο έμπειρος αν κάνω λάθος.
    Last edited by panos798; 15-12-16 at 19:59.

  3. #3

    Default

    Μαλιστα!Σ αυτο πε το παγκο π ειπα συμφωνεις?

  4. #4
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,661

    Default

    Quote Originally Posted by Lefteris2121 View Post
    Μαλιστα!Σ αυτο πε το παγκο π ειπα συμφωνεις?
    Αν θες να δυναμωσεις στον παγκο κανε απλα 5χ5 στον παγκο και προσπαθησε σε καθε προπονηση να ανεβαινεις εστω 2.5 κιλα απο την προηγουμενη. Παντα με σωστη τεχνικη κλπ. Δεν χρειαζεται να κανεις παγκο 2 και 3 φορες τη βδομαδα,μια χαρα ανεβαινει κ με μια.
    Αλλά γενικα το να ανεβασεις τ ανουμερα στις ασκησεις θελει χρονο,δε γινεται μεσα σ ελιγους μηνες οπότε κανε υπομονη.
    Χερια 1 φορα ειναι αρκετη αν κανεις σωστα τις ασκησεις και δεν το παρακανεις με τα σετ.
    6-8 σετ δικεφαλα και 9-10 τρικεφαλα ειναι αρκετα.

  5. #5
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Η πιο αποτέλεσματικη μέθοδος για να δυναμωσεις σε κάποιο λίφτ, είναι να το προπονήσεις καλά. Τι θέλω να πω με αυτό ? Να βρεις εσύ πρώτα και κύρια το μοτίβο της κίνησης που ταιριάζει στο σώμα σου, και έπειτα να βρεις αυτόν τον όγκο προπόνησης (πόσο πολύ δηλαδή θα το προπονεις μέσα ατην εβδομάδα σου) που να εξηπυρετει αυτά εδώ

    Α. Ανάρρωση καλή
    Β. Αύξηση της δύναμης
    Γ. Αύξηση του μεγέθους.


    Και αττο δεν θα γίνει μόνο με μια φορά την εβδομάδα. Ξεκινά με δυο φορές, μια με σχετικά χαμηλές επαναλήψεις (6-8), και μια με περισσότερες(8-10).

    Τώρα στα σετ...

    Εγώ προσωπικά αυξησα τον πάγκο μου απο 115 σε 135 μόνη, μέσα σε ένα εξάμηνο. Και έκανα πάγκο δύο φορές την εβδομάδα, τη μία μέρα 3σετ των 6 στα 105 και την άλλη 6χ4 στα 95(με παύση ατο κάτω μέρος).μετά από ένα εξάμηνο τεσταρα τα Μαξ και βγήκαν αυτά που σου είπα.

    Τώρα,εξαιρετικές ασκήσεις για να αυξήσεις τη δύναμη σου, είναι το μονόζυγο και οι βυθισεις. Δώσε βάση σε αυτές τις 2 και θα δεις τρελά κέρδη στα χέρια σου.

    Και προπάντων για να δυναμωσεις, φάε σωστά και αρκετά!

    Στάλθηκε από το E5603 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  6. #6
    Advanced Bodybuilder EKRIG's Avatar
    Join Date
    18-05-10
    Location
    TRIPOLI
    Posts
    1,077

    Default

    Επίσης να δοκιμάζεις καί άλλες ασκήσεις να μην κάνεις συνέχεια τις ίδιες γιατί οι μυεις μένουν στάσιμοι ή μπορείς να αλλάζεις και την σειρά των ασκήσεων ( αυτά μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις σε όλες τις μυηκές ομάδες).
    PAIN AND GAIN


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έμφαση Στα Πόδια;
    By cathy007 in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 14
    Last Post: 03-10-14, 14:52
  2. Τραυματισμός Καρπού & Προπόνηση Χεριών
    By chazz in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 8
    Last Post: 10-06-14, 15:53
  3. Replies: 3
    Last Post: 04-01-13, 23:26
  4. Έμφαση Σε Σχήμα V
    By Tsiripas in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 12-06-12, 23:12

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •