Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-07-16
    Posts
    19

    Default Καλησπέρα - Βοήθεια Με Διατροφή

    Καλησπέρα σας.Είμαι 16 χρονών,71 κιλά(κανονικό λίπος) και 1,75 ύψος.Πάω μπάσκετ και γυμναζόμουν παλιά με το σωματικό βάρος ενώ εδώ και κάποιους μήνες έχω αγοράσει ελεύθερα βάρη.Γυμνάζομαι 3 φορές την εβδομάδα με βάρη και θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με τη διατροφή που πρέπει να ακολουθώ.Αυτό, γιατί νιώθω κάπως απογοητευμένος θα έλεγα επειδή δεν έχω δει και μεγάλα αποτελέσματα.Πιστεύω πως η διατροφή φταίει και γι αυτό θέλω βοήθεια σχετικά με το θέμα αυτό.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.


    Υ.Γ. Διάβασα κάποια άρθρα σχετικά με το carb cycling diet και αναφέρει πως ταυτόχρονα κερδίζεις μυική μάζα και καις λίπος.Τι γνώμη έχετε για αυτό το είδος διατροφής;;

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Στην ηλικια σου δε θα ψαχνομουνα για carb cycling κλπ. Θα διαβαζα τα αρθρα του φορουμ περι διατροφης.
    απο την αλλη δε μας ειπες τι ακριβως τρως τωρα, εχεις συγκεκριμενο πλανο, και οσον αφορα την προπονηση που κανεις με βαρη κανεις συγκεκριμενο προγραμμα? εχεις στοχους? πλ θες να κανεις ασκησεις που θα σε βοηθησουν στο μπασκετ ή προσπαθεις να αυξησεις τη μυικη σου μαζα?
    Γενικα να ξερεις οτι θελει πολυ υπομονη.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-07-16
    Posts
    19

    Default

    Έχω πρόγραμμα προπόνησης γυμναζομαι 3 φορές την εβδομάδα(Τρίτη πόδια,κοιλιακούς,Πέμπτη πλάτη τρικεφαλους,Σάββατο στηθος δικεφαλους ,ώμους)ο στόχος μου είναι να αυξήσω την μυϊκή μου μάζα και πιστεύω αυτό να με βοηθήσει στο μπάσκετ παράλληλα.Όσο αναφορά την διατροφή προσπαθώ να τρώω όσο περισσότερα γεύματα με πολύ πρωτεΐνη και υδατάνθρακες π.χ πρωινό:ένα μπολ γάλα με κουακερ ,δύο φέτες ψωμί με ταχίνι,μερικά αμύγδαλα.Επίσης θα ήθελα να σε ρωτήσω για το τι να τρώω μετά την προπόνηση με βάρη(συνήθως τρώω 100 gr cottage cheese ή δύο μπανάνες)Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!!

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Για να βάλεις ποιοτικό βάρος, εκτός των προπονήσεων πρέπει να τρως επαρκώς και σωστά! Γραψε μας μια μέρα τι περίπου τρως.
    Όσο για τη μεταπροπονητική διατροφή (αν και στη φάση αυτή εκεί που πρέπει να εστιάσεις είναι το σύνολο και όχι μεμονομένα εκεί), διάβασε αυτό το άρθρο. Το ρεζουμέ είναι πως μετά τα βάρη το σώμα θέλει μια πηγή πρωτείνης και υδατάνθρακα.
    Απλοποίηση Μεταπροπονητικής Διατροφής & Χρονισμός Γευμάτων

  5. #5
    New Member
    Join Date
    02-07-16
    Posts
    19

    Default

    Πχ μια μέρα με προπόνηση
    Πρωινό:Ένα μπολ δημητριακά με 2 φέτες ψωμί με ταχίνι
    Δεκατιανό:Ένα σάντουιτς με τυρί ντομάτα γαλοπούλα
    Μεσημεριανό:ότι έχει το σπίτι μαζί με πράσινη σαλάτα
    Απογευματινό(προ?προπονητικό ρόφημα):Στο μίξερ 250ml γάλα,μια χούφτα αμύγδαλα,μια μπανάνα,δύο κ.σ κουακερ,μια κ.σ ταχίνι και λίγο μέλι.
    Αμέσως μετά την προπόνηση 100γρ cottage cheese και μια μπανάνα
    Βραδινό:ότι έχει το σπίτι μαζί με 100 γρ cottage ή ένα γιαούρτι.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στο πρωινό σου βάλε 3-4 ασπράδια
    Το μεσημερι μια μεριδα σπιτικο φαγητό με σαλατούλα , το απόγευμα πριν την προπονηση θα βαζα μοσχάρι με ρύζι ή κοτόπουλο με ρύζι ή μια μπαγκέτα με κοτοπουλο τυρι ντομάτα και ενα φρουτο. Μεταπροπονητικά το ρόφημα που βαζεις για πριν και το βράδυ μια μεριδα σπιτικό φαγητο με 1 γιαουρτάκι.

    Ξέρω πως εισαι μονο 16χρ γι αυτο και δεν σου δινω πιο συγκεκριμενα γευματα. Φροντισε να κανεις σωστη προπονηση, οσο γινεται να νιωθεις τους μυς που δουλευεις και να εχεις συνεπεια στα γευματα σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    02-07-16
    Posts
    19

    Default

    Έγινε ευχαριστώ πάρα πολύ!Καλές γιορτές!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα! Βοήθεια Με Διατροφή.
    By MilkyWay in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 9
    Last Post: 13-07-14, 21:24
  2. Replies: 70
    Last Post: 05-11-13, 20:55
  3. Καλησπέρα σας! Θέλω τη βοήθειά σας για τη διατροφή μου
    By opt1mus in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 3
    Last Post: 28-01-12, 16:42
  4. Καλησπέρα..Λιγη βοήθεια παρακαλώ με την διατροφή;
    By GiannisK in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 19-06-11, 12:10
  5. Καλησπέρα παιδιά - Βοήθεια με διατροφή fitness!!
    By shahsem_1 in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 6
    Last Post: 21-03-11, 01:40

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •