Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16

Thread: Last Hope

  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-12-16
    Posts
    4

    Default Last Hope

    Καλησπέρα σε όλους άπο εμένα και την απογνωσή μου..
    Δεν ξέρω αν υπάρχει θέση για εμένα αναμέσα σας αλλά θα ήθελα όσο τίποτα άλλο να με δεχτείτε.
    Ετών 36,ύψος 1,60, κιλά 99 ψυχολογία και κουράγια υπό του μηδενός.
    Θέλω να αλλάξω τελείως ζωή-σώμα-ψυχολογία.
    Δεν έχω ίδεα απο γυμνάστικη, μου φαίνονται κινέζικα τα όσα λέτε, όμως σας διαβάζω καθε βράδυ πριν κοιμηθώ και νιώθω ότι για πρώτη φορά βρίσκομαι στο σώστο μέρος.
    Θα προσπάθησω μόνη μου,με πολλά εμπόδια συναισθηματικά-ψυχολογικά- οικονόμικα και από το περιβάλλον μου που δεν θα έλεγα οτι θέλει να βοηθήσει..
    Στο σπίτι υπάρχει διάδρομος,ενα βαλιτσάκι με μια σπαστή μπάρα που βιδώνουν τα βάρη πάνω της, ενα σχοινάκι, ενα στεπ, ένα μονόζυγο και μιά ψυχή που θέλει να τα καταφέρει.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στην παρέα μας!

    Η ψυχολογία και τα κουράγια θα ανέβουν. Στο χέρι σου είναι κοριτσάρα μου. Εμπόδια πάντα θα υπάρχουν. Πάρε μια απόφαση, ξεκίνησε να ασχολείσαι με τον εαυτό σου και κάθε μέρα θα βάζεις ένα λιθαράκι.
    Προσπάθησε να βλέπεις θετικά τα πράγματα, άσε τα αρνητικά συναισθήματα και πάλεψέ το.
    Τη δύναμη την έχεις.

    Στο φόρουμ στις γυναικειες ενότητες θα βρεις υλικό. Θα σε βοηθήσουμε να κάνεις μια σωστή αρχή. Χωρίς άγχος, χωρίς ακρότητες.

    Καλή διαμονή!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-12-16
    Posts
    4

    Default

    καρδούλα μου! σε ευχαριστώ, είσαι ο λόγος που εγγράφηκα στο φόρουμ,Αρχικά μπήκα να διαβάσω και να αρχίσω απο κάπου και όταν διάβασα τις απάντησεις που έδινες σκέφτηκα ότι θέλω πολύ να μιλήσω μαζί σου.Διαβάζω ασταμάτητα αλλά ακόμα δεν ξέρω από που να αρχίσω και τι να κάνω διατροφικά..Είνα όλα εντελώς καινούργια για εμένα και προσπαθώ να βγάλω άκρη.
    Σε ευχαριστω τόσο πόλυ για την απάντηση

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Εγώ σ'ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!

    Θα ξεκινήσεις από την αρχή. Βήμα βήμα, όπως ένα παιδάκι πάει σχολείο και πάει από την πρώτη δημοτικού. Θα τα πάρουμε σταδιακά, χωρίς να μπαίνουμε σε λεπτομέρειες που σε αυτή τη φάση το μόνο που θα σε κάνουν θα ναι να σε μπερδέψουν ακόμα περισσότερο.

    Έχουμε και λέμε λοιπόν :

    1) Τα κιλά αυτά πότε τα πήρες και πως;

    2) Κάνεις κάποια φαρμακευτική αγωγή; (πχ αντισυλληπτικά, θυροειδή κλπ)

    3) Γράψε ενδεικτικά μια τυπική σου μέρα, τι τρως. Με βάση αυτό που κάνεις μέχρι τώρα θα ξεκινήσουμε να "χτίζουμε" τη νεα σου διατροφή.

    4) Από τα συμφραζόμενα καταλαβαίνω πως δεν έχεις ασχοληθεί ποτέ με γυμναστήριο και γενικότερα γυμναστική κάθε είδους/σπορ. Σωστά; Και μάλλον λόγω οικονομικών δεν μπορείς να πας σε γυμναστήριο. Άρα θα πορευτούμε με τον εξοπλισμό που διαθέτεις ΑΛΛΑ με την προϋπόθεση πως θα είσαι συνεπής και δεν θα το αναβάλλεις.

    5) (και κυριότερο...) Αυτό που θα κάνεις από δω και πέρα δες το ως τρόπο ζωής. Όχι σαν κάτι που είναι σαν παρένθεση στη ζωή σου και μετά θα γυρίσεις στις παλιές συνήθειες. Μόνο έτσι θα ανεβάσεις την ποιότητα ζωής σου και θα έχεις ένα μόνιμο αποτέλεσμα.

  5. #5
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Καλως ορισες. Θεληση να υπαρχει και υπομονη και ολα γινονται!

  6. #6
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-12-16
    Posts
    4

    Default

    Καρδούλα μου καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    Με γυμναστικη δεν ασχοληθηκα ποτε παραπάνω απο 3 μήνες με τεραστία κενα καθιστικης ζωης.
    Τα κιλά ήταν πάντα θέμα στη ζωη μου παντα ειχα 7-8 παραπάνω,
    Τα τόσα κιλά μπήκαν απο κατάθλιψη και παράιτηση απο τη ζωή μου, όσο κι αν ντρεπομαι να το παραδεχτώ.
    Μένω σε χωριο εχουμε 2 γυμναστηρια τα οποια δεν φημιζονται για τις γνωσεις και τον εξοπλισμο τους,
    Τυπική μέρα διατροφής δεν υπάρχει γιατι πέρναώ απο την αφαγία που μπορει να φτανω τις 300 θερμιδες με το ζορι ,στα υπερφαγικά επεισοδια που μπορει να φτασω και στις 3000 θερμιδες.
    Φαρμακα δεν παίρνω ευτυχώς.
    'Ολα αυτά θα αλλάξουν τώρα, έχω πολυ δυναμη μέσα μου το ξέρω, πάντα το ήξερα απλά ήρθε η ωρα τώρα να αλλάκω τη ζωή μου.
    Eννοείται ότι θα είμαι συνεπής και ότι θέλω να το κάνω τρόπο ζωής ποα εδώ και πέρα..και πολύ άργησα. Cano σε ευχαριστώ !
    Last edited by change; 27-12-16 at 22:17.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ξεκίνησε τότε από το να έχεις μια καλή ψυχολογία και όσο γίνεται να είσαι θετική και να χαμογελάς!
    Βάλε έναν συγκεκριμένο στόχο και ενδιαμεσους "σταθμούς" που θα σε οδηγήσουν σε αυτόν.
    Ως πρώτο βάλε να έχεις ενα συγκεκριμένο διαιτολόγιο, για αρχή 3-4 γευματάκια. Σταδιακά θα ανεβάζεις θερμίδες. Παράλληλα θα ξεκινήσεις προπόνηση στο σπίτι, απλές ασκήσεις (υπάρχουν οδηγοί/άρθρα στο φόρουμ).

    Γράφε ως ημερολόγιο εδώ τι κάνεις κάθε μέρα και ολα τα μέλη θα σε βοηθάμε να βελτιώνεσαι.

  8. #8
    New Bodybuilder
    Join Date
    03-12-16
    Posts
    4

    Default

    Καλησπέρα και πάλι!! Κάνω αυτό το ποστ με την ελπίδα ότι κάποιος που έχει την ψυχολογία που είχα εγώ πριν 2 μήνες ίσως δεί τι γράφω και βοηθήθει.
    Εγραψα στο πρώτο μου ποστ ότι ένιωθα πως βρίσκομαι στο σώστο μέρος παρότι έιμαι άσχετη με το αντικείμενο,και τελικώς ένιωθα σωστά.
    Ο τρόπος που μου μίλησε η καρδούλα ( Είρηνη Τζάνε) με έκανε να αισθανθώ την αποδοχή που αναζητούσα και αποφάσισα να την ψάξω εκτός φορουμ προκειμένου να με βοηθήσει στον αγώνα μου.
    Είμαι παράπάνω απο ευγώμων που δέχτηκε να γίνει η personal trainer μου και έτσι σε λιγότερο απο 2 μήνες έχουμε πετάξει 10 κιλά καθαρού λίπους και πολλους ποντούς.
    Ξεκίνησα με φόβο και αμφιβολία και με μεγαλά θέματα στην σπονδυλικη στηλη , που με εμποδιζαν να κάνω ακόμα και την αερόβια μου, κι όμως βρέθηκαν λυσεις για όλα,δεν πονάω πια πουθενά και με τις ειδικές ασκήσεις που είχα στο πρόγραμμα μου δυνάμωσε τρομερά το σώμα μου στα πάσχοντα σήμεια σε βαθμό που δεν περιγράφεται.
    Να σημείωσω ότι η συνεργασία μας γίνεται on line μια και μας χωριζουν κάτι παραπάνω απο 500 χιλιόμετρα αλλά μέσω καθημερινής επικοινωνίας και καθοδήγησης μέσω βίντεο ,φωτογραφιας των ασκήσεων κτλ έχω την πολύτελεια να γνωρίζω ότι εκτέλω τις ασκήσεις μου σωστά και είναι σαν να έχω τον προπονητή μυ δίπλα μου.
    Το σπουδαιότερο κομμάτι της συνέργασιας όμως είναι η εποικοινωνία μας, είναι η πρωτη φορά που συνεργάζομαι με κάποιον επαγγελματία με σκοπό την απώλεια βάρους και νιώθω ότι ακούει αυτά που λέω.
    Θυμάμαι να διαφωνώ με διαιτολόγους που για απογευμάτινο μου έβαζαν σοκόφρετα ή νουτέλα με κριτσίνια επείδη απλά χωρούσε στις θερμίδες μου, ενω η Ειρήνη όπως κι έγω συμφωνούμε οτι τα καύσιμα που δίνουμε στο σώμα μας πρέπει να είναι ποιοτικά και κρατάμε τα ''διατροφικά σκουπίδια΄' για το cheat meal εάν και εφόσον το επιθυμήσω , πράγμα που συμβάινει όλο και σπανιότερα καθώς σταδιακά απέξαρτάμαι απο την σαβούρα.
    Αυτό που θέλω να πω σε αυτό το πόστ ,εκτός τα χιλιάδες ευχαριστώ στην Ειρήνη, είναι οτι εφόσον έχετε αποφασίσει να απευθυνθείτε σε επαγγελμάτια, βρείτε κάποιον να σας ακούει , να σας ταιριάζει και να σας εμψυχώνει, το λέω με αγάπη γιατι έχω χάσει λεφτά και χρόνο με άτομα που σε ερώτηση μου για το πότε θα πάσουμε ενα συγκεκριμένο φράγμα κιλών μου απαντούσαν ''όταν θα σταματήσεις να τρως σαν βόδι''
    Δεν θέλω να φανεί σαν διαφήμιση και εύχομαι να μην θυμώσεις Ειρηνάκι μου , η προθέση μου ήταν να βοηθήσω.
    Είμαι η change και έιμαιν καλά!!! και επιτέλους αλλάζω.
    Θα ενημερώνω για την πορεία μου, εύχομαι καλή δυνάμη και να έχετε τα αποτελέσματα που θέλετε όλοι σας.

  9. #9
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πολλά συγχαρητήρια για την συνεργασία σας και την προσπάθειά σου!!!

    Φανεί δεν φανεί διαφήμιση, ένα "ευχαριστώ" σε ανθρώπους με σοβαρότητα και υπευθυνότητα, δεν βλάπτει, ειδικά όπως εδώ με την Ειρήνη που σε βοήθησε τόσο πολύ!!!

    Καλή συνέχεια!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ελπιδούλα μου γλυκιά,

    ξέρω την πρόθεσή σου να γράψεις αυτά τα λόγια και πραγματικα σ'ευχαριστώ που με εμπιστεύτηκες και σε αυτό το διάστημα έχουμε καταφέρει τόσα πολλά!
    Και αυτό έγινε όχι μόνο με τη δική μου καθοδηγία, αλλά γιατί προσπαθούσες και πάλευες με πολλά πράγματα.
    Το κυριότερο όμως είναι που καταφέραμε να αποκαταστήσουμε τη σχέση σου με το φαγητό, να τρως σωστά, να τρως καθαρές τροφές και να βλέπεις το αντίκτυπο στο σώμα σου.
    Το ίδιο κάναμε και στο θέμα της προπόνησης, όπου βαθμιαία ξεπερνάς τα θέματα που είχες και που σε λίγο καιρό θα πετάς!!!

    Χαίρομαι και είμαι περήφανη για την πρόοδό σου και τα καλύτερα έρχονται μανδάμ!!!!


    Σταύρο, σ'ευχαριστώ πολύ, όπως κι εσύ έτσι κι εγώ κάνω κάτι που αγαπώ και που θέλω τα άτομα που βοηθάω να τα στηρίζω ουσιαστικά με το να αλλάξουν τον τρόπο ζωής τους προς το καλύτερο.

  11. #11
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλησπέρα Ελπίδα. Μόνο μπράβο αξίζουν για την προσπάθεια σας. Ξέρω από πρωτο χέρι πως ειναι να έχεις σωστή συνεργασία αλλά και να σε ακούει ο άνθρωπος που του ζητάς βοήθεια. Που χωρίς να ειναι εκει, ειναι σα να ειναι και χωρίς πολλά λόγια να ξέρει τι θέλεις από το σώμα σου και από τη διατροφή σου.
    Η μεγαλύτερη απόλαυση είναι να βλέπεις το σώμα σου να αλλάζει όλο προς το καλύτερο.

    "Θυμάμαι να διαφωνώ με διαιτολόγους που για απογευμάτινο μου έβαζαν σοκόφρετα ή νουτέλα με κριτσίνια επείδη απλά χωρούσε στις θερμίδες μου, ενω η Ειρήνη όπως κι έγω συμφωνούμε οτι τα καύσιμα που δίνουμε στο σώμα μας πρέπει να είναι ποιοτικά και κρατάμε τα ''διατροφικά σκουπίδια΄' για το cheat meal εάν και εφόσον το επιθυμήσω , πράγμα που συμβάινει όλο και σπανιότερα καθώς σταδιακά απέξαρτάμαι απο την σαβούρα." Αυτό ειδικά το κομμάτι με άγγιξε γιατί και εγώ είχα το ίδιο θέμα και μη σου πω και τωρα το έχω ακούω κατα διαστήματα.
    Το θέμα ειναι να ταιριάζουν οι φιλοσοφίες αλλά και να αποδίδουν ολο και περισσότερο.
    Καλή μας συνέχεια.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ε να βαζα τώρα να τρώει η κοπέλα σοκοφρέτες και νουτέλες.. θα γελούσε κάθε πικραμένος.
    Και πόσο μάλλον οταν έχουμε να κάνουμε με παχύσαρκα άτομα που θέλουμε να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής τους. Τώρα αν αυτή η κοπέλα κάνει εξετάσεις αίματος, θα ειναι ολα κομπλέ.. Ενώ αν έτρωγε βλακείες, θα είχε θέμα. Βλέπεις πως δεν ειναι θέμα μόνο εικόνας, αλλά και υγείας. Και αυτός είναι ο πρώτος λόγος που ασκούμαστε και κάνουμε σωστή διατροφή.

    Και αυτό ειναι το ένα κομμάτι.. Έπρεπε να παλέψουμε με σοβαρά θέματα υγείας, κατι που το καταφέραμε με ειδικό ασκησιολόγιο ( ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας και ασκήσεις σε fit ball ).

    Εύχομαι καλή συνέχεια ( που θα την έχει) και τα καλύτερα έρχονται!!!

  13. #13
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ε να βαζα τώρα να τρώει η κοπέλα σοκοφρέτες και νουτέλες.. θα γελούσε κάθε πικραμένος.
    Και πόσο μάλλον οταν έχουμε να κάνουμε με παχύσαρκα άτομα που θέλουμε να βελτιώσουν την ποιότητα ζωής τους. Τώρα αν αυτή η κοπέλα κάνει εξετάσεις αίματος, θα ειναι ολα κομπλέ.. Ενώ αν έτρωγε βλακείες, θα είχε θέμα. Βλέπεις πως δεν ειναι θέμα μόνο εικόνας, αλλά και υγείας. Και αυτός είναι ο πρώτος λόγος που ασκούμαστε και κάνουμε σωστή διατροφή.

    Και αυτό ειναι το ένα κομμάτι.. Έπρεπε να παλέψουμε με σοβαρά θέματα υγείας, κατι που το καταφέραμε με ειδικό ασκησιολόγιο ( ασκήσεις ιδιοδεκτικότητας και ασκήσεις σε fit ball ).

    Εύχομαι καλή συνέχεια ( που θα την έχει) και τα καλύτερα έρχονται!!!
    Μα νομίζω προς πρώτα από όλα μας νοιάζει να σεβόμαστε την υγεία μας και μετα το σώμα μας.
    Ασκήσεις ιδεοσεκτικότητας χμ κατι μου θυμίζει !
    Εγώ θα πω τέλος κα΄λή δύναμη να έχει και τα καλύτερα έ έ έρχονταιιιιιιιιιιιιιιιι
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Change, στο πρώτο σου ποστ τελειώνεις λέγοντας "και μια ψυχή που θέλει να τα καταφέρει". Πολύ ωραίο. Μπράβο σου κι από εμένα που μπήκες σε ένα δρόμο που σε βγάζει εκεί που θέλεις να πας. Για την Καρδούλα, και για τα άλλα παιδιά εδώ, το έχω ξαναπεί αλλά θα το ξαναλέω, πολλά μπράβο που κρατάνε ψηλά το επίπεδο, που δεν θα ακούσεις σαχλαμάρα, θα ακούσεις σωστά πράγματα κι από εκεί και μετά ο καθένας κρατάει ό,τι του ταιριάζει και θέλει.

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Σ'ευχαριστούμε πολυ φίλε μου! Ως ομάδα παλεύουμε να κρατάμε επίπεδο γνώσεων και βοήθειας για άτομα που πραγματικά θέλουν να φτιάξουν το σώμα τους και τη φυσική του κατάσταση.

  16. #16
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    27-08-08
    Location
    Athens, Greece.
    Posts
    2,180

    Default

    Change θα ήθελα να σου δώσω πολλά πολλά συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, με την καθοδήγηση της Ειρήνης είμαι σίγουρος οτι θα φτάσεις το στόχο σου

    Εύχομαι οτι καλύτερο για το μέλλον !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •