Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 16 of 16
  1. #1
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default Η Διατροφή Μου Προς Σχολιασμό

    Σας παραθρτω την δοατροφη μου με σκοπο τις παρστηρησεις/συμβουλες σας :) οπου α β κτλ ειναι οι εναλακτικες

    Πρωινο

    Flexit της nutrend.
    Α)5 αυγα (2 κροκους) +2 φετες ολικης με φυστικοβουτιρο η ταχινι και μελι (ριχνω και βρωμη απο πανω)
    Β)200γραμμαρια γιαουρτι 2% + 4 κ.σ βρωμης + 1κ.σ φυστικοβουτιρο

    Ενδεκατιανο (στην δουλεια) 2 φρουτα+καμια 10ρια καρυδια

    Μεσημεριανο(παλι στην δουλεια)
    Α)οσπρια (παντα βαθυ πιατο) + φετα
    Β) 200-250γρ ρυζι/μακαρονια/φαγοπυρο/κριθαρακι η 5 βραστες πατατες + 150γρ κοτοπουλο η μοσχαρι + σαλατα με 1-2 κ.σ ελαιολαδο

    Προ-προπονητικο
    1 σκουπ whey + 1 μπανανα(μπανανα οχι παντα)
    Σαν intra βαζω καμια φορα bcaa αν οχι intra τα βαζω after
    Υπαρχουν μερες που τα βαζω και σαν pre και σαν after

    After workout
    1,5 σκουπ omni-mx leancore της sci mx + 5γρ creatine mega strong της nutrend. Αν βαλω bcaa σαν after πινω τα bcaa πρωτα μαζι με την κρεατινη και μιση ωρα μετα την πρωτεινη.
    Το after workout θα ξεκινησω την ultra mass της stacker

    Βραδυνο
    Εδω τα πραγματα ειναι περιεργα...αν προλαβαινω κανω τονοσαλατα (τονο,καλαμποκι,μαρουλι η λαχανο,κοκκινη πιπερια,φετα και 1κ.σ ελαιολαδο).
    Αν δεν προλαβενω (καποια στιγμη πρεπει να κοιμηθω) τρωω 100-200γρ γιαουρτι 2% (total) + 1 φρουτο.
    Στο βραδυνο θα προστεθει και cottage απο βδομαδα.
    Αν ειμαι τοσο απλας απο χρονο (σπανιο) θα φαω γυρο στα 120-150γρ κοτοπουλο με μαρουλι και 1 κ.σ ελαιολαδο.

    Αυτη ειναι η βαση και προσπαθω να την διατηρω ...τα σκ λογο αδρανιας μειώνω υδατανθρακα (δε ξερω αν ειναι σωστο) εκτος κι αν σαββατο κανω αεροβιο πραγμα σπανιο.

    Να πω πως εχω υψος γυρο στο 1.78-1.80 στα 76 κιλα και στοχο εχω να βαλω γυρο στα 8.
    Δουλευω ως αποθηκαριος και φευγω σαν βοηθος σε δρομολογια (τεταρτη απογευμα φευγω παρασκευη γυρναω) τεταρτη η μερα δε παει χαμενη,πρωι δεν κατεβενω στην αποθηκη οποτε ειναι μια ωραια μερα για ποδια :D

    Την whey την βαζω προ-προπονητικα καθως εχω διαβασει ερευνες οτι ειναι ποιο αποδοτικη με αυτον τον τροπο.
    Σας κουρασα με την εκθεση το ξερω....παρατηρησεις/συμβουλες απο οποιον διαβασε το λατεβατω ακρως δεκτες!!!!
    Εχω διαβασει οτι σε περιοδους υπερθερμιδικης τα bcaa δεν πολυχρειαζονται,εσυς τι λετε?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπερα!

    Να ρωτήσω κάτι πριν πω οτιδήποτε πάνω στο πλάνο που ακολουθεις..
    Γιατί θες να βάλεις τόσα κιλά πάνω σου;! Μιλάμε για κιλά που θα ναι λίπος και νερό. Μετά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις να ξελιπώνεις.

  3. #3
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπερα!

    Να ρωτήσω κάτι πριν πω οτιδήποτε πάνω στο πλάνο που ακολουθεις..
    Γιατί θες να βάλεις τόσα κιλά πάνω σου;! Μιλάμε για κιλά που θα ναι λίπος και νερό. Μετά θα τρέχεις και δε θα φτάνεις να ξελιπώνεις.
    Καλησπερα:) ειναι σωστη η ερωτηση σου και καταλαβαινω το σκεπτικο σου απολυτα!εως τωρα (χωρις αεροβιο) βλεπω οτι δε λιπωνω, απο την νεα χρονια θα βαλω και 1-2 αεροβιες...! Βεβαια θα εχω και οδηγο τον καθρέφτη!! Το 8 που γραφω ειναι το μαξ...και με 4 συμβιβαζομαι :P αντιλαμβανομαι οτι δε θα ειναι ολα μυς...εδω που τα λεμε απο τα 4 το 1 να ειναι μυς !

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ουτε καν 1 :) Δεν στο λεω για να σε αποθαρρύνω, αλλά για να εχεις μια σωστή εικόνα του πόσο δύσκολα μπαινει μυικός ιστός.

    Οι αερόβιες δεν γινονται μονο για να ελέγχουν το λιπος, αλλα βοηθουν και στην υπερτροφία. Και το κυριοτερο, γυμναζουν τον σημαντικοτερο μυ σου - την καρδια!

    Οσο για το πλανο σου γνωριζεις κατα προσεγγιση ποσες θερμιδες ειναι;
    Στο πρωινο , η Α επιλογη δεν ειναι καλή, ασε τα ψωμια μαζι με την κουταλια φυστικοβουτυρο. Βρωμη με αβγουλακια ειναι σκαλες ανωτερο.

    Επισης σκονη πρωτεινη πριν κ μετα τα βαρη.. Βαλε στερεό γευμα πριν, ειναι πολυ καλύτερη επιλογή. Οι έρευνες μπορει να λενε οτι θελουν, κι εγω μπορω να σου βρω αλλες που το αντικρούουν. Ασε το ροφημα για μετα τα βαρη, οταν το σωμα διψα για γρηγορη αναπληρωση. Και το λαδι με ρεγουλα γιατι βλεπω ολες οι κουταλιες ειναι της σουπας. Γι αυτο σε ρωτησα αν μετρας θερμιδες. Αυτες οι εξτρα μπορουν να αναπληρωθουν με ποιοτικοτερο φαγητο.

  5. #5
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Ουτε καν 1 :) Δεν στο λεω για να σε αποθαρρύνω, αλλά για να εχεις μια σωστή εικόνα του πόσο δύσκολα μπαινει μυικός ιστός.

    Οι αερόβιες δεν γινονται μονο για να ελέγχουν το λιπος, αλλα βοηθουν και στην υπερτροφία. Και το κυριοτερο, γυμναζουν τον σημαντικοτερο μυ σου - την καρδια!

    Οσο για το πλανο σου γνωριζεις κατα προσεγγιση ποσες θερμιδες ειναι;
    Στο πρωινο , η Α επιλογη δεν ειναι καλή, ασε τα ψωμια μαζι με την κουταλια φυστικοβουτυρο. Βρωμη με αβγουλακια ειναι σκαλες ανωτερο.

    Επισης σκονη πρωτεινη πριν κ μετα τα βαρη.. Βαλε στερεό γευμα πριν, ειναι πολυ καλύτερη επιλογή. Οι έρευνες μπορει να λενε οτι θελουν, κι εγω μπορω να σου βρω αλλες που το αντικρούουν. Ασε το ροφημα για μετα τα βαρη, οταν το σωμα διψα για γρηγορη αναπληρωση. Και το λαδι με ρεγουλα γιατι βλεπω ολες οι κουταλιες ειναι της σουπας. Γι αυτο σε ρωτησα αν μετρας θερμιδες. Αυτες οι εξτρα μπορουν να αναπληρωθουν με ποιοτικοτερο φαγητο.
    Καλημερα καρδουλα και σε ευχαριστω για την απαντηση σου:) δεν με αποθαρρύνεις καθολου! Δεν ειχα ονειρικες βλεψεις οτι μεσα σε κατι μηνες θα βαλω τοσους μυς πανω μου !! Το λαδι που λες μπαινει μονο σε ενα γευμα κι αυτο οχι καθε μερα!! Αυτο που λες για το πρωινο την βρωμη με τι να την βαλω?σκετη δε κατεβαινει :P επισης πριν τα βαρη το γευμα το τρωω μολις σχολασω (καθοδον για την σταση του λεωφορειου) και εχω στην διαθεση μου 1 ωρα και κατι λεπτα να χονεψω...ποια εναλλακτικη προτείνεις? Να τρω ενν-δυο ελαφρια τοστ με 1 φρουτο,και να βαλω την whey στο ενδεκατιανο που και εκει θελω γρηγορο γευμα (γιαυτο και εχω φρουτα εκει) ? Επισης το φυστικοβουτιρο σε ποιο γευμα να το βαλω?2 κιλα παρήγγειλα καπου πρεπει να μπει :P
    Επισης θερμιδες δε μετραω,απο βδομαδα εχω σκοπο να αρχησω,κατα προσεγγιση πιστευω θα ειναι κοντα 2800 πανω κατω...στις 2-3 βδομαδες που την κανω την διατροφη εβαλα 1,5 κιλο παντως κι αυτα δε ξερω να τα αποδοσω στην κρεατινη η οχι
    Αεροβιες μετα την δουλεια (μιλαμε για βαρια δουλεια) απλα δεν εχω κουραγιο γιαυτο και θα την βαλω εντελως αλλη μερα, σκεφτομαι για διαδρομο (κλασσικα) και μετα ισως ελλειπτικο

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Αυτό το 1.5 κιλό που έχεις τσιμπήσει δεν είναι όλο από την κρεατίνη! Αν νιώθεις στον καθρέφτη πως έχεις βάλει λίγο λίπος τότε μείωσε λίγο ποσότητες.
    Πριν την προπονηση, αφου εισαι στο ποδι, θα εχεις ενα σνακ του τυπου γιαουρτι/μήλο. Είναι ελαφρύ, ευκολοχώνευτο και το γιαουρτακι κρατάει και λιγο εκτός ψυγείου που ειναι χειμώνας!
    Το φυστικοβούτυρο βάζε το σε βραδινό γεύμα/σνακ και στο πρωινό μπορείς αλλά μη βάζεις της σουπας!! Θα το μετρας με γραμμάρια. Βάζε 15γρ. για παράδειγμα.

    Όσο για τη βρώμη, υπαρχουν τοσοι τροποι που πιστεψε με, θα τη λατρεψεις!! Εγω τη χυλωνω με νερακι στο φουρνο μικροκυματων, γινετα κρεμωδη και μετα ριχνω λιγο στιγμιαιο καφε με γευση φουντουκι και γινεται ΚΟΛΑΣΗ!! Επίσης μπορεις να κανεις πιτακι βρωμης (χτυπας αβγα και βρωμη και ριχνεις το μειγμα σε αντικολητικο τηγανακι).

    Στο γρηγορο γευμα/σνακ στη δουλεια κανε το εξης - 1σκουπ πρωτεινη στο σεικερ, 40-50γρ αλεσμενη βρωμη, βαζεις νερό (παρε κ ενα κουταλι να ανακατευεις μη κατσει κατω η βρωμη) μαζι με 10 αμυγδαλα (προαιρετικο εξαρταται απο τις θερμιδες σου).
    Αεροβιες αν η δουλεια σου ειναι απαιτητικη, τοτε ξεχωριστα. Αλλα δωσε μεγαλη βαση στη διατροφη, ξεκινα να μετρας γιατι μπορει χωρις να το καταλαβεις να βαλεις λιπος και μετα ειναι κριμα να παιδευεσαι να τα χασεις.

  7. #7
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Σε ευχαριστω ρε καρδουλα!! Ειναι πολυ ανεβαστικο οταν παιρνεις tips απο ατομα με την δικια σου εμπειρια πραγματικα!!! Ειμαι τοσο χαρουμενος που παρε αλλη μια καρδουλα <3 :D θα κανω αυτο που ειπες!!! Τις θερμιδες τις εχανα οταν ζυγιζα ειδικα τις μερες πιυ ετρωγα οσπρια εκει απλα βαζω ενα βαθυ πιατο και εχω μια εικονα θερμιδων στο περιπου!!
    Το ρυζι 200γρ εννοω βρασμενο,που λογικα βγαζει γυρο στα 100 αβραστου,σωστα?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Α πα πααα, καρδούλες <3 <3 <3

    100γρ αβραστο ρυζι βγαινει πανω απο 600γρ βρασμενο! Εγώ θα σου προτείνω να το μετράς άβραστο. Κάθε φορά στο βράσιμο απορροφά διαφορετική ποσότητα νερού. Ενώ οταν μετράς παράδειγμα 50γρ ωμό, ξερεις πως ΟΣΟ και να βρει βρασμένο θα ειναι στανταρ 50γρ άβραστο και ξερεις με μεγάλη ακρίβεια ποσες θερμιδες τρως.

  9. #9
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Α πα πααα, καρδούλες <3 <3 <3

    100γρ αβραστο ρυζι βγαινει πανω απο 600γρ βρασμενο! Εγώ θα σου προτείνω να το μετράς άβραστο. Κάθε φορά στο βράσιμο απορροφά διαφορετική ποσότητα νερού. Ενώ οταν μετράς παράδειγμα 50γρ ωμό, ξερεις πως ΟΣΟ και να βρει βρασμένο θα ειναι στανταρ 50γρ άβραστο και ξερεις με μεγάλη ακρίβεια ποσες θερμιδες τρως.
    Ναι....το μονο προβλημα ειναι οτι δεν ειμαι ο σεφ της υποθεσης :P αλλα θα εχω μια βαση τα 500 και αναλογα την πεινα χααχαχ ευχαριστωωω

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το να ζυγισεις 100γρ ρυζι και να το ρίξεις στην κατσαρόλα και μετά να το μετρήσεις δεν νομίζω πως θέλει να σαι ο Πετρετζικης.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #11
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Το να ζυγισεις 100γρ ρυζι και να το ρίξεις στην κατσαρόλα και μετά να το μετρήσεις δεν νομίζω πως θέλει να σαι ο Πετρετζικης.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    χαχαχαχαχαχαχχα σιγουρα οχι !!! αλλα οταν δεν εχεις ασχοληθει ποτε με την μαγειρικη...? και μιλαω κυριολεκτικα τωρα...το μονο που ξερω να κανω ειναι να βραζω αυγα
    προφανώς δεν χαίρομαι που το λέω....! και ετσι οπως ειναι τα πραγματα θα ειχα χρόνο μονο τα σ/κ ...!το να ξυπναω 6:30 το πρωι και να μπαίνω στης 9-10 στο σπιτι δεν βοηθάει...
    ασε που καθε βδομαδα τεταρτες απογευματα μεχρι παρασκευη απογευμα/βραδυ λύπω σε δρομολογιο με την δουλεια...φορτηγο διανομές και τετοια...και μια φορα στον μήνα φευγω και κυριακη και γυρνάω τριτη !! δεν εχω απλό προγραμμα δυστηχως καρδουλα μου...δεν προσπαθώ να δικαιολογηθώ..δεν ειμαι απ'αυτούς. σιγουρα ειναι μεγαλη μ***α να μη ξερω να μαγειρεύω....

  12. #12
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Και πως ζεις βρε παιδί μου, με ξηρή τροφή για σκύλους;
    Αν έχεις τέτοιο δύσκολο πρόγραμμα, τότε ένας λόγος παραπάνω να αφιερώσεις χρονο να δομήσεις σωστά τη διατροφή σου. Οταν θα λείπεις για μεγάλο διάστημα θα έχεις εύκολα σνακ που δεν θελουν μαγείρεμα, αλλά οταν μπορεις να εισαι κ λιγο στο σπιτι, τοτε θα μαγειρευεις σε ποσοτητες και θα τα εχεις χωρισμενα σε μεριδουλες.
    Ακόμα και για έναν άσχετο με το μαγείρεμα, μπορεί να κάνει τα βασικά. Αν έχεις φούρνο μικροκυμάτων, τότε είσαι κομπλέ. Κάνεις το ρύζι εκεί χωρίς να πονοκεφαλιάζεις.
    Μου φαίνεται πρέπει να κάνω βίντεο στο κανάλι μου για μαγειρική για αρχάριους

  13. #13
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Καλα σου φαινεται
    Στα δρομολογια μου εχω παντα ταπερακια με φαγητα...δε τρωω ποτε απο εξω εκτος αν ομτως χρειαζεται! Για σνακ εχω ξηρους καρπους και καμια μπαρα/φρουτα!! Ακομα και εξω οταν βγαινω για καφε κοιταω να εχω σνακ η γευμα! Γενικα το προσπαθω καρδουλα μου αληθεια !!!
    Εχω φαει και μπισκοτακι σκυλου τωρα που το λες ειχα δοκιμασει απο περιεργια....το ακομα ποιο περιεργο ειναι οτι ηταν νοστιμο με αρωμα βανιλιας

  14. #14
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Καρδουλινι θελω να σε κανω μια δυο ερωτησεις αν δεν σου ειναι κοπος!
    Στο ενδεκατιανο στην δουλεια το οποιο πρεπει να ειναι γρηγορο γευμα αρα ροφημα, πως να εκμεταλευτω στο επακρο το μπλεντερ και να με κρατησει 3 ωρες σιγουρα?πρωτεινη και βρωμη τα βαζω...αλλα δε με κρατανε...τι θα μπορουσα να προσθεσω?
    Επιπλεον αυτο το ροφημα για να διατηρηθει 3-4 ωρες να το βαζω στο ψυγειο στην δουλεια η δεν εχει θεμα?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καταρχήν, δεν με λένε καρδουλίνι. Με λένε Ειρήνη και το nickname μου ειναι "Kardoula" (χωρις παρεξήγηση).

    Κατά δεύτερον, μπορεις να προσθέσεις έξτρα θερμίδες από φυστικοβούτυρο. Προσοχή όμως στις ποσότητες.
    Με τέτοιο κρύο, έτσι και το αφήσεις έξω, θα πιάσει πάγο, άρα δεν υπάρχει θέμα ψυγείου.

  16. #16
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Χαχαχ οοοκ καμια παρεξηγηση ηταν παραπανίσιο θαρος θα λεγα νταξει το χω αυτο το "αρνητικο":) οπως επισης οταν ενοχλειται ο αλλος/αλλη ξερω να ζηταω συγνωμη με φιλοτιμο οποτε συγνωμη αν σε ενοχλησε με.οποιοδηποτε τροπο


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Νέα Διατροφή προς σχολιασμό
    By gsisr in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 24
    Last Post: 05-06-11, 19:49
  2. Η διατροφη μου προς σχολιασμο.
    By tragos in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 34
    Last Post: 26-03-08, 07:15
  3. Η διατροφή μου προς σχολιασμό...
    By tattoo in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 29-11-07, 01:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •