Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 17 of 17
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Υπερπροπόνηση?

    Γεια σας και καλη χρονια!
    Θα ηθελα να με βοηθήσετε με ενα προβλημα που ειμαι σιγουρη οτι το εχουν βιωσει και αλλοι και θα ηθελα να μαθω πως το ξεπερασαν!
    Γενικα ολο αυτο τον καιρο που ασχολουμαι με τα βαρη τα εχω προσεγγισει με ενα εμμονικο τροπο και μια ρουτινα. Δηλαδη 5 μερες την βδομαδα 1 ωρα και 15 λεπτα. Δεν εχω χασει καμια μερα και δεν εχω κανει λιγοτερη ωρα απο 1 και 15. Συγκεκριμενοσ αριθμος ασκησεων , συγκεκριμενες ασκησεις κλπ. Ηξερα οτι καποια μερα αυτο θα'ναι προβλημα γιατι δεν μπορεις να καταπιεζεις τοσο πολυ τον εαυτο σου να κανει την ιδια ρουτινα. Προσπαθουσα να αλλαξω μικρα πραγματα στην ρουτινα μου και να ειμαι πιο ευελικτη , και κατι καταφερα! Το προβλημα ειναι οτι την βδομαδα του νεου ετους που πηγα να κανω την 1η προσπονηση ποδιων απλα δεν μπορουσα , δεν το ενιωθα καθολου και λεω Οκ θα κανω τον ανω κορμο σημερα(η ευκολη λυση - Μονο 1 φορα τοχω ξαναπαθει!:p ) και αυριο το ποδια. Παω να κανω bench press παλι δεν γινοταν τιποτα. Και εκει λεω νταξει απλα οχι σημερα. Μετα απο τοσο καιρο καταφερα να βαλω κατω τον εγωισμό μου και τις τυψεις που θα ειχα και να αντιμετωπισω τον φοβο μου να μην κανω την προγραμματισμενη μου προπονηση. Ενιωσα υγιης και ελευθερη και μαλιστα πηγα με την μαμα μου για περπατημα μια βολτα (κατι που καναμε πρωτη φορα!) και χαρηκα παρα πολυ για την επιλογη μου αν και οι τυψεις ερχοντουσαν εγω προσπαθουσα να τις διωξω. Την επομενη μερα λοιπον παω να κανω τον ανω κορμο παλι κανω κουτσα κουτσα τις ασκησεις και παω μετα να κανω κοιλιακους το τελευταιο τεταρτο , τιποτα. Παω να κανω γαμπες παλι τιποτα. Γενικα δεν το ενιωθα καθολου. Μου φανηκε περιεργο , συνηθως πιεζα τον εαυτο μου για αυτο το τεταρτο τωρα τιποτα απλα τα παραταω και κανω stretching. Σημερα που εκανα ποδια ειπα στον εαυτο μου θα κανω οσο νιωθω και τελικα εκανα 45 λεπτα? και Οχι ολες τις ασκησεις που ειχα προγραμματισει.
    Σοβαρα δεν ξερω τι εχω παθει , με ενοχλει μεν και εχω απογοητευτει αλλα νιωθω και λιγο πιο ελευθερη και δυνατη ψυχολογικα γιατι αντιμετωπιζω τους φοβους μου.
    Απο προπονησεις για ανω κορμο κανω 24 σετ μετα κοιλιακους και γαμπες και για κατω κορμο κανω 18 σετ σιγουρα και μετα πιο απομωνοτικες ασκησεις και τελειωνω με squats με πολλα κιλα και 1-3 επαναληψεις.
    Στην διατροφη προσπαθω λιγοτερο απο 1 μηνα τωρα να κινηθω ισοθερμιδικα(Μειωσα λιγο υδατανθρακες και ειχα σταματησει να πινω ροφημα πρωτεινης μετα την προπονηση επειδη ειχε τελειωσει!) και νομιζω τα καταφερνω (ε ενταξει στις γιορτες εφαγα λιγο παραπανω βασιλοπιτα) αλλα εχω μεινει ιδια κιλα περιπου.
    Τι πιστευετε οτι εχει δημιουργήσει αυτο το αισθημα του "δεν θελω"? Το εχετε παθει ποτε και πως το ξεπερασατε? Σκεφτομαι μηπως ειναι υπερπροπονηση αλλα δεν ειμαι σιγουρη!

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Νομίζω πως ένα από τα μεγάλα μας θέματα στον χωρο είναι η λεπτη γραμμή που διαχωρίζει τον υγιή πειθαρχημένο προγραμματισμό, απ' το ψυχαναγκαστικό πιεστικό πρόγραμμα που φτανει σε σημείο δυναστευσης κι όχι απόλαυσης.

    Θεωρω πως είναι θέμα ψυχολογίας. Δεν ξέρω αν συνέβει κάποιο άλλο στρεσογόνο γεγονός στην ζωή σου, ή αν απλά η ρουτίνα σε έκανε να βαρεθείς κι έχασες το motivation σου.

    Τι προτείνω:

    1. Κανε πιο fan την προπόνησή σου, άλλαξε το πρόγραμμα, κάνε κάτι διαφορετικό (προσαρμοσμένο στους στόχους σου)
    2. Βάλε κάποιο πρόγραμμα ομαδικών όπως ένα functional ή trx να σπάσεις την ρουτίνα σου.
    3. Παρε ένα off μιας εβδομάδας να σου "λείψει" η προπόνηση (εγώ θα είχα σαλτάρει)
    4. Κανε προπόνηση με κάποια φίλη σου ή με το αγόρι σου ή με κάποιον άλλο τέλος παντων, ωστε να σε "τραβήξει" που λέμε στην αργκό μας.
    5. ΑΝ δεν κοιμάσαι, ΑΝ κοιμάσαι και ξυπνάς κουρασμένη, ΑΝ σε πιανουν συμπτωματα γρίπης (χωρίς αναγκαστηκά την γρίπη), ΑΝ νιωθεις σαν να σε δέρνανε 10 ωρες, τότε ας μιλήσουμε για υπερπροπόνηση.

    Το βρίσκω θέμα ψυχολογίας λοιπόν. Μην αγχωνεσαι. Πρέπει να αγαπαμε αυτό που κανουμε ;-)

    Have fan girl ;-)
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Πολύ απλά έχεις ρουτινιάσει και χρειάζεσαι μια αλλαγή, ένα break.
    Άλλαξε τελείως πρόγραμμα, ή απλώς πήγαινε και κάνε λίγο απ όλα χωρίς άγχος.
    Κάνε διαφορετικά πράγματα, ίσως και λίγες μέρες οφφ. Ή όπως είπε ο Σταύρος παρακολούθησε κάποια ομαδικά προγράμματα.
    Η γυμναστική πρέπει να είναι και απόλαυση.

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Νομίζω πως ένα από τα μεγάλα μας θέματα στον χωρο είναι η λεπτη γραμμή που διαχωρίζει τον υγιή πειθαρχημένο προγραμματισμό, απ' το ψυχαναγκαστικό πιεστικό πρόγραμμα που φτανει σε σημείο δυναστευσης κι όχι απόλαυσης.

    Θεωρω πως είναι θέμα ψυχολογίας. Δεν ξέρω αν συνέβει κάποιο άλλο στρεσογόνο γεγονός στην ζωή σου, ή αν απλά η ρουτίνα σε έκανε να βαρεθείς κι έχασες το motivation σου.

    Τι προτείνω:

    1. Κανε πιο fan την προπόνησή σου, άλλαξε το πρόγραμμα, κάνε κάτι διαφορετικό (προσαρμοσμένο στους στόχους σου)
    2. Βάλε κάποιο πρόγραμμα ομαδικών όπως ένα functional ή trx να σπάσεις την ρουτίνα σου.
    3. Παρε ένα off μιας εβδομάδας να σου "λείψει" η προπόνηση (εγώ θα είχα σαλτάρει)
    4. Κανε προπόνηση με κάποια φίλη σου ή με το αγόρι σου ή με κάποιον άλλο τέλος παντων, ωστε να σε "τραβήξει" που λέμε στην αργκό μας.
    5. ΑΝ δεν κοιμάσαι, ΑΝ κοιμάσαι και ξυπνάς κουρασμένη, ΑΝ σε πιανουν συμπτωματα γρίπης (χωρίς αναγκαστηκά την γρίπη), ΑΝ νιωθεις σαν να σε δέρνανε 10 ωρες, τότε ας μιλήσουμε για υπερπροπόνηση.

    Το βρίσκω θέμα ψυχολογίας λοιπόν. Μην αγχωνεσαι. Πρέπει να αγαπαμε αυτό που κανουμε ;-)

    Have fan girl ;-)
    Δεν έχει και like εδώ μέσα!

    Ακριβώς αυτό. Επειδή εδώ και μερικές μέρες περνάω κάτι παρόμοιο, με αποκορύφωμα να μπω χτες στο γυμναστήριο και να κάτσω στα αποδυτήρια με το μπουφάν και σε 5' να σηκωθώ να φύγω γιατί απλά δεν ήθελα, συν 2 μέρες τώρα ακατανίκητη επιθυμία να γυρίσω σπίτι να κοιμηθώ (και καθόμουν και 10 μέρες τώρα με τις γιορτές που είχα άδεια), μπορώ να σε καταλάβω. Αρχικά εγώ είπα να κάνω ένα 3ημερο πρόγραμμα από το 5ημερο που έκανα για να μπορώ να το τηρήσω πιο εύκολα και να πάω πχ τις αερόβιες από 45' που τις έκανα σε 30' τη φορά. Είναι όλα θέμα ψυχολογίας. Το θέμα είναι να επαναπροσδιορίσεις γιατί το κάνεις, γιατί σου αρέσει και σε γεμίζει ο συγκεκριμένος τρόπος εκγύμνασης, πώς σε κάνει να νιώθεις, τι στόχο έχεις και ποιες ανάγκες σου καλύπτει. Δεν θέλει άγχος, δεν θέλει πίεση και κυρίως όχι ψυχαναγκασμό. Είναι υγεία, εκτόνωση και ευχαρίστηση!

  5. #5
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Δεν έχει και like εδώ μέσα!

    Ακριβώς αυτό. Επειδή εδώ και μερικές μέρες περνάω κάτι παρόμοιο, με αποκορύφωμα να μπω χτες στο γυμναστήριο και να κάτσω στα αποδυτήρια με το μπουφάν και σε 5' να σηκωθώ να φύγω γιατί απλά δεν ήθελα, συν 2 μέρες τώρα ακατανίκητη επιθυμία να γυρίσω σπίτι να κοιμηθώ (και καθόμουν και 10 μέρες τώρα με τις γιορτές που είχα άδεια), μπορώ να σε καταλάβω. Αρχικά εγώ είπα να κάνω ένα 3ημερο πρόγραμμα από το 5ημερο που έκανα για να μπορώ να το τηρήσω πιο εύκολα και να πάω πχ τις αερόβιες από 45' που τις έκανα σε 30' τη φορά. Είναι όλα θέμα ψυχολογίας. Το θέμα είναι να επαναπροσδιορίσεις γιατί το κάνεις, γιατί σου αρέσει και σε γεμίζει ο συγκεκριμένος τρόπος εκγύμνασης, πώς σε κάνει να νιώθεις, τι στόχο έχεις και ποιες ανάγκες σου καλύπτει. Δεν θέλει άγχος, δεν θέλει πίεση και κυρίως όχι ψυχαναγκασμό. Είναι υγεία, εκτόνωση και ευχαρίστηση!
    Αυτο ακριβως.Το θεμα ειναι να ξερεις ΓΙΑΤΙ το κανεις.Χαρακτηριστικο ολων των επιτυχημενων ανθρωπων ειναι οτι εχουν μαθει να θυσιαζουν την ευχαριστηση της στιγμης με σκοπο την επιτευξη ενος σημαντικοτερου στοχου.Το θεμα ειναι να καταφερεις να προπονηθεις ακομα και καποιες μερες που δεν νιωθεις το ιδιο καλα,το να φας τα γευματα σου ακομα και τις μερες που θες να σαβουριασεις,να διατηρησεις τον ενθουσιασμο σου ακομα και τις μερες που εισαι ρακος ψυχολογικα.Γιατι στο τελος,αυτες ειναι οι μερες που χτιζονται οι ''πρωταθλητες''.Και δε νομιζω οτι αυτο πειροριζεται στο μποντιμπιλντινγκ,αλλα μπορει να εχει εφαρμογη παντου στη ζωη.

  6. #6
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Αυτο ακριβως.Το θεμα ειναι να ξερεις ΓΙΑΤΙ το κανεις.Χαρακτηριστικο ολων των επιτυχημενων ανθρωπων ειναι οτι εχουν μαθει να θυσιαζουν την ευχαριστηση της στιγμης με σκοπο την επιτευξη ενος σημαντικοτερου στοχου.Το θεμα ειναι να καταφερεις να προπονηθεις ακομα και καποιες μερες που δεν νιωθεις το ιδιο καλα,το να φας τα γευματα σου ακομα και τις μερες που θες να σαβουριασεις,να διατηρησεις τον ενθουσιασμο σου ακομα και τις μερες που εισαι ρακος ψυχολογικα.Γιατι στο τελος,αυτες ειναι οι μερες που χτιζονται οι ''πρωταθλητες''.Και δε νομιζω οτι αυτο πειροριζεται στο μποντιμπιλντινγκ,αλλα μπορει να εχει εφαρμογη παντου στη ζωη.
    Γιώργο θα συμφωνήσω εν μέρει μόνο γιατί αυτό σαν σκεπτικό πιστεύω πως εφαρμογή πρέπει να έχει σε αυτό που έχει ο καθένας μας σαν προτεραιότητα στη ζωή του και όχι σε κάτι που έχει σαν χόμπι. Οκ, βάζουμε κάποιους στόχους, κάνουμε κάποιες επιλογές αλλά όλα με μέτρο. Καλό είναι να νικάμε τα πάθη και τις αδυναμίες μας και να κυνηγάμε στόχους, όμως το τι κάνουμε εμείς σαν καθημερινοί άνθρωποι απέχει από αυτό που κάνει ένας αγωνιστικός (πλέον και εσύ δηλαδή). Δεν θέλει άγχος και δεν θέλει πίεση πέρα του αναγκαίου.

  7. #7
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Γιώργο θα συμφωνήσω εν μέρει μόνο γιατί αυτό σαν σκεπτικό πιστεύω πως εφαρμογή πρέπει να έχει σε αυτό που έχει ο καθένας μας σαν προτεραιότητα στη ζωή του και όχι σε κάτι που έχει σαν χόμπι. Οκ, βάζουμε κάποιους στόχους, κάνουμε κάποιες επιλογές αλλά όλα με μέτρο. Καλό είναι να νικάμε τα πάθη και τις αδυναμίες μας και να κυνηγάμε στόχους, όμως το τι κάνουμε εμείς σαν καθημερινοί άνθρωποι απέχει από αυτό που κάνει ένας αγωνιστικός (πλέον και εσύ δηλαδή). Δεν θέλει άγχος και δεν θέλει πίεση πέρα του αναγκαίου.
    Συμφωνω Ελενα.Μιλαω για τις περιπτωσεις που κατι σημαινει πολλα για μας,αρα αποτελει προτεραιοτητα.Εννοειται οτι δεν θα πιεστουμε για πραγματα που κατεχουν δευτερευουσα θεση στη ζωη και την καθημερινοτητα μας.

  8. #8
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Ας συμπληρώσω εδώ ένα μεγάλο κίνητρο επιστροφής στο γυμναστήριο:

    Shopping Therapy με αθλητικά ρούχα και παππούτσια!!! Εγγυημένο αποτέλεσμα!!!

    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  9. #9
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Νομίζω πως ένα από τα μεγάλα μας θέματα στον χωρο είναι η λεπτη γραμμή που διαχωρίζει τον υγιή πειθαρχημένο προγραμματισμό, απ' το ψυχαναγκαστικό πιεστικό πρόγραμμα που φτανει σε σημείο δυναστευσης κι όχι απόλαυσης.

    Θεωρω πως είναι θέμα ψυχολογίας. Δεν ξέρω αν συνέβει κάποιο άλλο στρεσογόνο γεγονός στην ζωή σου, ή αν απλά η ρουτίνα σε έκανε να βαρεθείς κι έχασες το motivation σου.

    Τι προτείνω:

    1. Κανε πιο fan την προπόνησή σου, άλλαξε το πρόγραμμα, κάνε κάτι διαφορετικό (προσαρμοσμένο στους στόχους σου)
    2. Βάλε κάποιο πρόγραμμα ομαδικών όπως ένα functional ή trx να σπάσεις την ρουτίνα σου.
    3. Παρε ένα off μιας εβδομάδας να σου "λείψει" η προπόνηση (εγώ θα είχα σαλτάρει)
    4. Κανε προπόνηση με κάποια φίλη σου ή με το αγόρι σου ή με κάποιον άλλο τέλος παντων, ωστε να σε "τραβήξει" που λέμε στην αργκό μας.
    5. ΑΝ δεν κοιμάσαι, ΑΝ κοιμάσαι και ξυπνάς κουρασμένη, ΑΝ σε πιανουν συμπτωματα γρίπης (χωρίς αναγκαστηκά την γρίπη), ΑΝ νιωθεις σαν να σε δέρνανε 10 ωρες, τότε ας μιλήσουμε για υπερπροπόνηση.

    Το βρίσκω θέμα ψυχολογίας λοιπόν. Μην αγχωνεσαι. Πρέπει να αγαπαμε αυτό που κανουμε ;-)

    Have fan girl ;-)
    Thaaanksss για τις συμβουλες! Τις επομενες μερες προσπαθησα να ακουσω το σωμα μου και να αλλαξω καπως την ρουτινα μου αν και δυστυχως δεν μπορω να κανω πολλα επειδη γυμναζομαι σπιτι (μαλλον πρεπει να παρω την αποφαση γυμναστηριου σιγα σιγα :( !)
    Βασικα για να απαντησω και στο 5 η αληθεια ειναι οτι με πονουσε αρκετα(απο οταν εκανα το ποστ) και ακομα με ποναει η πλατη μου χαμηλα ενω δεν υπηρξε ποτε προβλημα και δεν ειχα ξανατραυματιστει ποτε. Επισης δεν το θεωρησα καν προβλημα αν και στο τελος μιας προπονησης οταν εκανα stretching στο πατωμα δεν μπορουσα να σηκωθω μετα:p . Αλλα οκ δηλαδη την υπολοιπη μερα δεν το ενιωθα εντονα μονο σε συγκεκριμενες κινησεις . Επισης ποτε δεν αρρωσταίνω και τις τελευταιες μερες εχω μονο πονόλαιμο και λιγο δυσκολευομαι να κοιμηθώ το βράδυ. Και γενικα το feeling στις προπονησεις ειναι low energy απιστευτο και" αντε να τελειωνουμε!" Και εχω και αυτο το κακο του αμα βαλω σε μια ασκηση τα κιλα που ειχα βαλει την προηγουμενη φορα που την ειχα κανει και δεν μπορω να την βγαλω με περνει τελειως απο κατω και λεω αντε γεια :p το ιδιο και με τις ασκησεις θελω να κανω συγκεκριμενο αριθμο καθε φορα και αμα δεν το καταφερω νιωθω οτι δεν προσπαθησα αρκετα ακομα κιαν εχω πιεσει πολυυυ τον εαυτο μου.
    Οποτε νταξει αυριανος στοχος να αλλαξω την ρουτινα μου και βλεπουμε δεν θα φτιαξω εγω το προγραμμα ομως θα βρω κανα leg workout στο internet και θα το κανω!(για να ειναι τελειως διαφορετικο) Και αμα νιωθω παραπάνω θα κανω παραπάνω:p Αμα δεν βοηθησει αυτο θα δουμε!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Elena29 View Post
    Δεν έχει και like εδώ μέσα!

    Ακριβώς αυτό. Επειδή εδώ και μερικές μέρες περνάω κάτι παρόμοιο, με αποκορύφωμα να μπω χτες στο γυμναστήριο και να κάτσω στα αποδυτήρια με το μπουφάν και σε 5' να σηκωθώ να φύγω γιατί απλά δεν ήθελα, συν 2 μέρες τώρα ακατανίκητη επιθυμία να γυρίσω σπίτι να κοιμηθώ (και καθόμουν και 10 μέρες τώρα με τις γιορτές που είχα άδεια), μπορώ να σε καταλάβω. Αρχικά εγώ είπα να κάνω ένα 3ημερο πρόγραμμα από το 5ημερο που έκανα για να μπορώ να το τηρήσω πιο εύκολα και να πάω πχ τις αερόβιες από 45' που τις έκανα σε 30' τη φορά. Είναι όλα θέμα ψυχολογίας. Το θέμα είναι να επαναπροσδιορίσεις γιατί το κάνεις, γιατί σου αρέσει και σε γεμίζει ο συγκεκριμένος τρόπος εκγύμνασης, πώς σε κάνει να νιώθεις, τι στόχο έχεις και ποιες ανάγκες σου καλύπτει. Δεν θέλει άγχος, δεν θέλει πίεση και κυρίως όχι ψυχαναγκασμό. Είναι υγεία, εκτόνωση και ευχαρίστηση!
    Πο ποο εσυ κανεις και αεροβιες!! Ακούγεται αρκετα βαρυ και το βλεπω λογικο να εχεις κουραστει και να μην θες αλλο!:p

  11. #11
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    Πο ποο εσυ κανεις και αεροβιες!! Ακούγεται αρκετα βαρυ και το βλεπω λογικο να εχεις κουραστει και να μην θες αλλο!:p
    Εντάξει, μην το βλέπεις έτσι, δεν είναι τόοοσο βαρύ. Το πιο "βαρύ" είναι άμα είσαι σε δίαιτα που κάνεις προπονήσεις με μειωμένο φαγητό.

    Το θέμα είναι να μην σου γίνεται "ψυχολογικά βαρύ". Ο καθένας έχει τους τρόπους του να βρίσκει το χαμένο του κίνητρο. Σημασία έχει πάντα να έχεις κατά νου γιατί το κάνεις, να έχει ένα νόημα για σένα, να θέτεις κάποιους στόχους από το να φτιάξεις πχ ένα καλοδουλεμένο σώμα μέχρι το πολύ απλό να εκτονώνεσαι και να κάνεις κάτι να γυμνάζεσαι. Όλα στόχοι είναι, απλώς θέλουν κάθε φορά την ανάλογη προσέγγιση και αποθέματα ενέργειας από θέμα διάθεσης. ;)

  12. #12
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by ElenaB View Post
    αν και δυστυχως δεν μπορω να κανω πολλα επειδη γυμναζομαι σπιτι (μαλλον πρεπει να παρω την αποφαση γυμναστηριου σιγα σιγα :( !)
    Ακομα να πας γυμναστηριο? τσ τσ τσ......

  13. #13
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι leg workout στο internet;! Εμείς εδώ τι κάνουμε;!

    Για πες τι εξοπλισμό έχεις σπίτι και τι κάνεις τώρα, να παίξουμε μπαλίτσα.

    Υ.Γ. Μόλις πας γυμναστήριο, όλο αυτό το αίσθημα του "άντε να τελειώνουμε" θα φύγει.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Νταξει παιδια μετα απο το σημερινο το πηρα αποφαση. Πηγα στον μπαμπα μου με μια μουρη μεχρι το πατωμα(μετα το υποτιθεμενο leg workout) και του ειπα "Ηρθε η ωρα" :p Και κανονισαμε πεμπτη πρωι γυμναστηριο να κανουμε μια δοκιμη και λογικα αμα δεν τρομαξω ΠΟΛΥ απο τον κοσμο θα αρχισω(Δεν εχω και αλλη επιλογη αφου δεν γίνεται πλεον σπιτι τα ιδια και τα ιδια). Του μιλησα κιολας και μου ειπε οτι λογικο ειναι και οτι εχω πηξει να κανω το ιδιο στυλ συνεχεια (δεν κανω και αεροβιες καθολου γιατι ο στοχος μου δεν ειναι να χασω και συνεχεια επικεντρωνομαι σε οσο πιο πολλα κιλα μπορω φαση- αρα δεν αλλαζω και καθολου στυλ) Αλλα το περιεργο ειναι οτι ηρθε τελειως ξαφνικο , ενω πριν ημουν μια χαρα παω να κανω την 1η προπονηση του 17 και τσουπ! (ισως δεν ημουν "μια χαρα" :P )
    Anyway... θα σας πω εντυπωσεις και προβληματα οταν γυρισω την πεμπτη ! ελπιζω να εχει περασει και ο πονος στην μεση για να κανω ο,τι ασκηση θελωωω!

  15. #15
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Ακομα να πας γυμναστηριο? τσ τσ τσ......
    Χαχαχα επρεπε να πιεστω αρκετα ! παιζει να εχασα και ολες τις προσφορες αλλα yolo!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τι leg workout στο internet;! Εμείς εδώ τι κάνουμε;!

    Για πες τι εξοπλισμό έχεις σπίτι και τι κάνεις τώρα, να παίξουμε μπαλίτσα.

    Υ.Γ. Μόλις πας γυμναστήριο, όλο αυτό το αίσθημα του "άντε να τελειώνουμε" θα φύγει.
    Χαχαχ απο παντου! Leg workout να'ναι και ο,τι να'ναι. Απλα ξερεις καθομαι και βλεπω βιντεακια απο fitness-girls με σωματαρες και περνω κινητρο γιαυτο :p (αλλο που δεν βοηθησε σημερα!)
    Εχω μπαρα(και ορθοστατες),αλτηρες πολλα plates , plyo box για να κανω step ups κυριως, παγκο [αυτα ειναι τα κυρια νομιζω , μετα εχω κατι λαστιχα και τετοια που δεν πολυχρησιμοποιω:p]
    μακαρι να φυγει το αισθημααα , θα δουμε την πεμπτη!:)

  17. #17
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Question Εντυπωσεις και ερωτησεις για το gym και τα μηχανηματα

    Θα ανοιξω αλλο thread τελικα γιατι ειναι λιγο off topic:/
    Last edited by ElenaB; 12-01-17 at 19:18.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Υπερπροπόνηση?
    By razor023 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 60
    Last Post: 19-09-13, 14:47
  2. Υπερπροπόνηση
    By lpapggia in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 23-07-08, 07:39
  3. Υπερπροπόνηση
    By vassilis in forum Άρθρα Για Διατροφή, Συμπληρώματα Και Προγράμματα.
    Replies: 0
    Last Post: 25-02-05, 22:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •