Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Join Date
    07-06-16
    Posts
    24

    Default Πρόγραμμα Ασκήσεων Για Χειροπάλη

    χρονια πολλα παιδια
    προαλλες ειχε τον γιωργο χαραλαμποπουλο ο αρναουτογλου και μου αρεσε το σωμα του που ηταν φουσκωτος και ειδικα τα χερια
    και θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω και εγω να αποκτησω τετοια δυναμη και ογκο σαν αυτων?
    διαφερουν τα προγραμματα γυμναστηκης πχ για χειροπαλη,δυναμης,ογκου και γραμμωσης
    υπαρχει καποιος εδω μεσα που να ασχολειται με το σπορ?

  2. #2
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Μεγάλη σημασία στη χειροπάλη παίζει ο καρπός και οι πήχεις. Πάρε 2-3 captains of crush και βάλε στόχο να κλείσεις το 2αρι (πάει απο 0.5 μέχρι 4). Απο εκεί και πέρα, ένα πρόγραμμα με αρκετό volume στα χέρια, μονόζυγο, πιέσεις ώμων και άρσεις θανάτου πρακτικά γυμνάζει όλα όσα χρειάζεσαι για τη χειροπάλη.

    Απλά έχε κατά νου ότι είναι επικίνδυνο "σπορ" όπου οι τραυματισμοί είναι πολύ συχνοί και σοβαροί.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  3. #3
    Pumping Iron GreenBill's Avatar
    Join Date
    29-11-11
    Posts
    585

    Default

    Quote Originally Posted by jimis16 View Post
    χρονια πολλα παιδια
    προαλλες ειχε τον γιωργο χαραλαμποπουλο ο αρναουτογλου και μου αρεσε το σωμα του που ηταν φουσκωτος και ειδικα τα χερια
    και θα ηθελα να σας ρωτησω πως μπορω και εγω να αποκτησω τετοια δυναμη και ογκο σαν αυτων?
    διαφερουν τα προγραμματα γυμναστηκης πχ για χειροπαλη,δυναμης,ογκου και γραμμωσης
    υπαρχει καποιος εδω μεσα που να ασχολειται με το σπορ?
    Είναι σπουδαίος αθλητής αλλά θα διαφωνήσω στο ότι έχει αθλητικό σώμα γιατί έχει πολύ μεγάλο ποσοστό λίπους (βάρος) επάνω του.. πράγμα που ίσως τον βοηθάει στη χειροπάλη.
    Δεν νομίζω πως τους αθλητές αυτούς τους ενδιαφέρει η γράμμωση.

    Όπως θα είδες και εσύ είπε πως η δύναμη που έχει είναι έμφυτη δηλαδή από μικρός και χωρίς να γυμναστεί τους έπαιρνε όλους στη Χειροπάλη.

    Καλό είναι πριν να ασχοληθείς σε κάποιο άθλημα να δεις αν έχεις κλίση σε αυτό. Θα έχεις από νωρίς διακρίσεις που θα σου προσφέρουν μεγάλη χαρά και σταδιακά θα θες να ασχοληθείς ακόμα περισσότερο.

    Μπορείς να διαβάσεις και αυτό το thread: http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=40136
    GreenBill


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χειροπάλη (Μπραντεφέρ) - Νέα & Διακρίσεις Ελλήνων!!
    By Giorgaras999 in forum Αθλήματα Και Πολεμικές Τέχνες
    Replies: 190
    Last Post: 18-11-18, 11:38
  2. Δύναμη Στη Χειροπάλη!
    By Euaggelos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 2
    Last Post: 31-01-15, 16:57
  3. Χειροπαλη
    By Κωστας21 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 26-01-13, 10:46
  4. Bra de fer (χειροπαλη)
    By fafas in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 28-09-06, 02:36

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •