Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default Χρονισμός Συμπληρωμάτων Στο Πρόγραμμα Μου

    Xρόνια πολλά σ? όλους με υγεία, αγάπη, ευεξία και δημιουργικότητα. Χρειάζομαι τη βοήθειά σας όσον αφορά στον χρονισμό των συμπληρωμάτων διατροφής μου και για το ποια απ? αυτά θεωρείτε απαραίτητα.
    Τα δεδομένα μου: Βάρος: 70-72 κιλά ολόχρονα Ύψος: 175 εκ. Ηλικία: 44 ετών
    Τραυματισμοί και άλλα προβλήματα υγείας: Επικονδυλίτιδα, χρόνια τενοντίτιδα-επικονδυλίτιδα και στους δύο ώμους και τους δύο αγκώνες. Μετά από κλινική εξέταση διαπιστώθηκε ότι το πρόβλημα οφείλεται στη μορφολογία των ώμων μου που δεν επιτρέπουν την περαιτέρω ανάπτυξη καθώς πιέζονται νεύρα, τένοντες και μύες, ιδιαίτερα στην περιοχή των ακρωμίων και των κορακοειδών αποφύσεων, εξού και τους τελευταίους μήνες παρουσιάζεται πόνος κατά τη σύσπαση του δικεφάλου μυός και των δύο χεριών. Σύσταση από γιατρό για αποφυγή ασκήσεων πάνω από το ύψος των ώμων ή τουλάχιστον να γίνονται πολύ προσεκτικά με λίγα κιλά, πχ στρατιωτικές πιέσεις ώμων. Πολλές ώρες καθιστικής εργασίας καθημερινά (8 ώρες) και ακόμη ένα δίωρο σχεδόν στο αυτοκίνητο. Μηδενικός σχεδόν χρόνος ξεκούρασης μέχρι τις 10 το βράδυ καθότι έχω μικρό παιδί και έχω την πλήρη φροντίδα του αλλά και γενικότερα του σπιτιού. Χρόνιος πόνος στη μέση. «Φοβάμαι» ορισμένες ασκήσεις όπως οι άρσεις θανάτου, ρουμάνικες άρσεις θανάτου, σκουότ, έλξεις μπάρας για πλάτη στην πρόκυψη κλπ. Αποκοπή πρόσθιου χιαστού στο δεξί γόνατο με αποκοπή μυϊκών ινών τον Μάρτιο του 2007. Η ζημιά αποκαταστάθηκε μερικώς (όχι με επέμβαση) και αποφεύγω να παίξω ποδόσφαιρο λόγω απότομων και μη ελεγχόμενων κινήσεων. Στις ασκήσεις που εκτελώ στο γυμναστήριο κανένα πρόβλημα.
    Στόχοι (κατά σειρά): 1. Μείωση σωματικού λίπους (μόνο στην περιοχή της κοιλιάς έχω) 2. Αποκατάσταση μυοσκελετικών προβλημάτων (όσο γίνεται) 3. Αύξηση μυϊκής μάζας Γυμνάζομαι τέσσερις φορές την εβδομάδα με διαθέσιμο χρόνο γυμναστικής γύρω στα 80 λεπτά (χρόνο δεν βρίσκω αλλά κάνω).
    Από συμπληρώματα: πρωτεΐνη καθαρή, μονοϋδρική κρεατίνη, Ω3 και μία «αδύναμη» πολυβιταμίνη (ΒΙΟΝ 3) για να μην με πειράξει στο στομάχι επειδή έχω Σύνδρομο Ευερέθιστου Εντέρου (ΣΕΕ). Πρόσφατα «απέκτησα» και BCAA και βάζω μία δόση στο νεράκι μου κατά τη διάρκεια της προπόνησης.
    Ημερήσια διατροφή: Ξύπνημα στις 0530: Στον δρόμο για τη δουλειά ένα σκουπ πρωτεΐνη σε ρόφημα ρυζιού 300 ml. 0710 - 0730: Πρωινό με δημητριακά με 0,7% ζάχαρη (το λιγότερο στην αγορά) ή νιφάδες βρώμης σε ρόφημα ρυζιού 300 ml 1000: Πιτάκι με δύο αυγά ολόκληρα, μισό σκουπ πρωτεΐνη και μισό σκουπ βρώμη (home made!) 1230-1300: Γεύμα με καστανό ρύζι και κρεατικό (πχ κοτόπουλο) με λίγα λιπαρά, ντομάτα/αγγούρι 1630: Μισό σκουπ πρωτεΐνη και μισό σκουπ (2 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη 1730 ? 1900 (συνήθως): Προπόνηση 1900: Μισό σκουπ πρωτεΐνη, μισό σκουπ (2 γρ.) μονοϋδρική κρεατίνη και μία μέτρια μπανάνα 1930-2000: Δείπνο με καστανό ρύζι και κρεατικό και σαλάτα (αρκετή) 2130: Ένα μικρό γιαούρτι με 0% λιπαρά και 3-5 αμύγδαλα. Διατροφικές «αμαρτίες» ελάχιστες. Η διατροφή μου αυτή είναι με ελάχιστες δυνατότητες απόκλισης και αύξησης πρόσληψης θερμίδων μέσω του φαγητού καθώς έχω το ΣΕΕ που με περιορίζει στις επιλογές αλλά και στην ποσότητα του φαγητού αφού το σώμα του αδυνατεί να μεταβολίσει το περίσσιο φαγητό.
    Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέσατε για ανάγνωση του μακροσκελούς μηνύματός μου. (Έψαξα στο forum και γενικά στο διαδίκτυο αλλά δεν μπόρεσα να καταλήξω κάπου καθώς οι απαντήσεις στο ερώτημά μου ποικίλουν).

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλησπερα (κι από εδώ) Θωμά,

    θα ήθελα να σε ρωτήσω αν κάνεις φυσιοθεραπείες αυτό το διάστημα ή κάποια φαρμακευτική αγωγή. Στην προπόνηση τι κάνεις;
    Διατροφικά αν και καταλαβαίνω πως ο χρόνος είναι περιορισμένος, θα ήθελα περισσότερο φαγητό και λιγότερη σκόνη πρωτείνης. Πιστεύω με ενα καλο προγραμματισμο θα μπορεις να το πετυχεις.
    Πρωτεινη και πολυβιταμίνες ειναι μια χαρά, τώρα για την κρεατίνη δεν την θεωρώ περιττή αλλά ειναι το τελευταίο που θα με ενδιέφερε σε σχέση με τη διατροφή.
    Ως στόχο (και συμφωνα με την φωτο που έχεις αβαταρ) θα έβαζα την ανασύσταση, δηλαδη να βαζεις μυς παραλληλα με το διατηρεις το λιπος σου σταθερο ή και να χάνεις λίγο.
    Επειδή εχω κι εγώ σπαστική κολίτιδα, γιατί λες οτι δεν μπορει να μεταβολισει το σώμα σου το περίσσειο φαγητό;! Δεν μιλάμε για μεγάλες ποσότητες, αλλά για επαρκείς.

  3. #3
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Καλή σου μέρα Καρδούλα.
    Μετά που καταξοδεύτηκα σε φυσικοθεραπευτές, γιατρούς, χειροπράκτες, μασσέρ, βελονιστές και πάει λέγοντας (ή κλαίγοντας!), αποφάσισα ότι θα μάθω να ζω και να γυμνάζομαι με τα προβλήματά μου. Παρόλο που αποτάθηκα σε διάφορους γυμναστές για να μου φτιάξουν ένα πρόγραμμα στα δικά μου δεδομένα και όχι τα τετριμμένα, αυτό που μου ετοίμαζαν, σε κάποιες περιπτώσεις, επιδείνωσε τα πρόβληματά μου ή τα επανέφερε. Για να μην είμαι εντελώς άδικος μαζί τους, είναι δύσκολο να αντιληφθείς κάποια θέματα όταν είσαι 25άρης χωρίς καμιά υποχρέωση, περιορισμό χρόνου ή προβλήματα τραυματισμών. Πρόγραμμα πλέον κάνω από μόνος μου και κυρίως γυμνάζομαι στο σπίτι όπου διαθέτω επαρκή εξοπλισμό (πολυμηχάνημα, διάδρομο, πάγκο, αλτήρες, μπάρα, στραβόμπαρα). Έχω δει αρκετή διαφορά στο σώμα μου κάτι που θεωρώ ότι οφείλεται στην ένταση της προπόνησής μου και όχι στην αύξηση των κιλών που χρησιμοποιώ (αν και στοχεύω στη σταδιακή υπερφόρτωση). Μένω στα τέσσερα σετ ανά άσκηση, μεταξύ 8 και 12 επαναλήψεων, 4-5 ασκήσεις για τις μεγάλες μυικές ομάδες και δύο για τις μικρότερες. Στην παρούσα φάση κάνω σπλιτ τεσσάρων ημερών με ελάχιστης διάρκειας αερόβιο τις δύο και υψηλής έντασης και μεγαλύτερης διάρκειας την τρίτη φορά. Την τέταρτη φορά που γυμνάζομαι καθότι είναι τα πόδια, δεν κάνω αερόβιο. Τους μήνες που μπορώ να κάνω ποδηλασία έξω κάνω σπλιτ τριών ημερών και μία ποδηλασία μακράς διάρκειας και αρκετής έντασης. Τις ασκήσεις τις αλλάζω όσο πιο συχνά γίνεται και προσπαθώ να έχουν πολυαρθρικό χαρακτήρα. Ευχαριστώ.
    Last edited by Θωμάς; 27-12-16 at 12:16.

  4. #4
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Α, όσον αφορά στο φαγητό, προσπαθώ να φάω περισσότερο αλλά όταν το κάνω λες και υπάρχει ένα όριο στο στομάχι μου και έχω δυσάρεστα αποτελέσματα.

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κοίταξε Θωμά, για να μαστε και δίκαιοι, η περίπτωσή σου είναι ιδιαίτερη. Σε αυτές τις περιπτώσεις ο κανόνας που ακολουθούμε είναι - Κάνε οτιδήποτε δεν σου προκαλεί πόνο και δεν επιβαρύνει το πρόβλημά σου. Τα βαριά κιλά τα ξεχνάς, εστιάζεις στην τεχνική, σε διάφορες τεχνικές πχ σουπερ σετ κλπ.
    Όσο για το φαγητό, στη θέση σου θα εκανα το εξης τρικ - θα ανεβαζα φαγητο αλλα θα το "εσπαγα" σε μικροτερα σνακ/γευματακια ωστε να μην πεφτει βαρύ στο εντερο.
    Άκου το σώμα σου, κάνε αυτό που κάνεις με λογικές προσδοκίες.

  6. #6
    New Member Θωμάς's Avatar
    Join Date
    19-11-13
    Location
    Λάρνακα, Κύπρος
    Posts
    53

    Default

    Μιας και μεγαλώνουμε θα προσθετα! Ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο και τη φαιά ουσία που ανάλωσες για να με βοηθήσεις! Να 'σαι καλά! Καλό νέο έτος με υγεία, ευόδωση των στόχων σου και ό,τι επιθυμείς να το βρεις!

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Να σαι καλά Θωμά, χαρά μου αν μπορώ να βοηθάω έστω και λίγο.
    Καλή χρονιά φίλε μου με υγεία!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Χρονισμός Συμπληρωμάτων
    By kos7 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 10-06-16, 18:18
  2. Χρονισμός Συμπληρωμάτων Μετά Την Προπόνηση
    By sitarenos in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-05-15, 22:56
  3. Help με πρόγραμμα συμπληρωμάτων!
    By Mystical in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 11
    Last Post: 07-11-10, 18:11
  4. Κύκλος, Χρονισμός Συμπληρωμάτων
    By johnf86 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 06-03-10, 01:19

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •