Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 12 of 12
  1. #1
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default Μακροχρόνια Δίαιτα & Νέο Πρόγραμμα Διατροφής

    Καλησπέρα και καλή χρονιά!
    Νέο μέλος στο forum (έχω ανοίξει νέο θέμα στο νέα μέλη) και θέλω να μοιραστώ μαζί σας την εμπειρία μου σχετικά με την διατροφή που ακολούθησα και πέτυχα να χάσω περίπου 20 κιλά.
    Φυσικά έχω και πολλές απορίες που θα ήθελα την βοήθεια σας για να λύσω!
    Τα κιλά τα έχασα, κυρίως επάνω στο ποδήλατο, στον δρόμο.
    Παλιά, δεν είχα καθόλου καλή συχνότητα στα γεύματα μου, μπορεί και να έτρωγα 1 φορά την ημέρα και αυτό το βράδυ!
    Από τότε που ξεκίνησα την δίαιτα μου, την οποία έβγαλα μόνος μου διαβάζοντας, τρώω 5 φορές την ημέρα με σταθερό ωράριο ανάμεσα στα γεύματα.
    Μαζί με το ποδήλατο, το οποίο έκανα κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες, πήρα και συμπλήρωμα πρωτείνης. 2 κουτιά το καλοκαίρι του 2015 και 3 το καλοκαίρι του 2016 τα οποία έπαιρνα σε δόσεις των 2 σκούπ την ημέρα.
    Την πρώτη χρονιά έχασα 12 κιλά το καλοκαίρι και πήρα 4 τον χειμώνα. Την δεύτερη χρονιά έχασα 14 κιλά και μέχρι τώρα πήρα 3 κιλά. Και τις δύο χρονιές έκανα περίπου 4000 χλμ ποδήλατο και λίγα βάρη.
    Η διατροφή μου είναι η εξής:
    1) 70γρ. βρώμη με 200γρ γάλα 1,5% και 10γρ μέλι.
    2) Ένα μήλο
    3) Μια κανονική μερίδα από ότι έχει στο σπίτι.
    4) Ένα κεικ με ασπράδια αυγού και βρώμη που το φτιάχνω μονος μου.
    5) Σαλάτα με τόνο ή ασπράδια ή κοτόπουλο.
    Τώρα που δεν μπορώ να κάνω ποδήλατο γράφτηκα σε γυμναστήριο και κάνω ομαδικά προγράμματα trx, pump και λιγότερο βάρη. Ο στόχος μου είναι το λίπος!!!

    Διαβάζοντας ένα άρθρο στο forum είδα ότι τα μακροστοιχεία και οι θερμίδες που παίρνω είναι τελείως λάθος.
    Τι έχετε να μου προτείνετε;
    Ευχαριστώ!!!
    Υ.Γ. Έκανα και λίγες ατασθαλίες στις γιορτές.
    Last edited by Vempire_G4; 02-01-17 at 15:03.

  2. #2
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Ολικη επαναφορα διατροφης προτεινω.
    Ολα αυτα μαζι ζητημα να ειναι 1500 θερμιδες για εναν ανθρωπο 97 κιλων και 36 χρονων;! Ειναι πολυ λιγες! Απορω δλδ δεν νιωθεις αδυναμος;
    Μετα απο καιρο το σωμα βεβαια συνιθιζει και μολις φας κατι παραπανω τοτε περνεις πισω τα κιλα που εχασες. Τοσο απλα.
    Αρχιζουμε με υψηλες θερμιδες! και οταν κολησουμε κοβουμε αργα και σταθερα ως ενα σημειο!
    Εκτος αμα ο στοχος σου ειναι σωμα Σταθη Ψαλτη....

    Αμα ο στοχος σου ειναι το λιπος τοτε χρειαζεσαι ελαφρως υποθερμιδικη διατροφη + αεροβιο. αυτο αρκει.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Έχει ένα πολύ ωραίο άρθρο, με τίτλο ''3 Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού και Προσαρμογής Θερμίδων΄΄ το οποίο έχει τις μεθόδους υπολογισμού των θερμίδων που χρειάζομαι, βάση του τρόπου ζωής μου.
    Από εδώ είδα ότι αυτό που κάνω είναι λάθος.
    Αλλά μια ακόμα απορία που έχω είναι σε τι ποσοστό να διαχωρίσω τα μακροστοιχεία;
    Έβγαλα ένα πρόγραμμα το οποίο ανεβάζω σε 2200 - 2400 τις θερμίδες μου αλλά δεν ξέρω αν είναι σωστός ο διαχωρισμός. 30% πρωτείνες - 50% υδατάνθρακες - 20% λιπαρά

  4. #4
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Attachment 31287 Τώρα σκέφτομαι να ακολουθήσω αυτό το πρόγραμμα. Είναι περίπου 2000 θερμίδες, ενώ χρειάζομαι περίπου 2400.
    Υπολογίζω ότι μπορεί να μην ελέγχω σωστά το μεσημεριανό και να μου ξεφεύγει λίγο γι'αυτό άφησα και λίγο περιθώριο. Τι λέτε; Μήπως να μειώσω ή να αυξήσω πρωτείνες;

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Το αρχείο δεν φαίνεται. Πάτα "go advanced" κατω απο το παραθυρακι που γραφεις απαντηση και μετα "manage attachments" στο νεο παραθυρο που θα σου βγαλει.

    Ξεκίνα σταδιακά και μην εκτοξεύσεις τις θερμίδες σου απότομα. Το ότι με τους υπολογισμούς βρίσκεις πως θες χ θερμιδες δεν σημαινει πως πρεπει να πας κατευθειαν εκει. Αν τωρα τρως 1500 θα ανεβαζεις 100 ανα εβδομαδα. Στοχος σου θα ειναι να δομήσεις σωστα τα γευματα σου. Στα αρθρα θα βρεις πολλές πληροφορίες που θα σε βοηθήσουν να βάλεις σωστές βάσεις.
    Οταν καταλήξεις, γράψε το πλανο σου και θα σε βοηθήσουμε να το διορθώσεις.

  6. #6
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Attachment 31288Περίεργο που δεν φαίνεται. Τώρα πρέπει να φαίνεται.
    Κάπως έτσι σκέφτομαι το πρόγραμμα μου. Επίσης, πόσο βάρος πιστεύεται ότι μπορεί να πάρω μέχρι να ισορροπήσω;
    Last edited by Vempire_G4; 02-01-17 at 19:28.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Mια χαρά φαίνεται το πλάνο σου. Εγώ θα σου πω όμως και το εξής.. Αν δεν θες να γίνεις skinny fat ( = αδυνατος χοντρός), μην υποβιβάζεις την προπόνηση με βάρη. Σκέψου πως το δέρμα σου όσο χάνεις, θα χαλαρώνει και δεν θα έχει από κατω τίποτα για να το βοηθήσει να 'τσιτώσει" και να μην φαινεται πλαδαρό και χαλαρωμένο!

    Όσο για το πόσο βάρος πρέπει να πάρεις, αυτό δεν το γνωρίζω , γιατί δεν έχω δει το σώμα σου ούτε το ιστορικό σου. Αυτό θα το κρίνεις εσύ πειραματίζοντας και δουλεύοντας.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Σίγουρα δεν θα ήθελα να γίνω πλαδαρός και αδύνατος!!! Γι'αυτό ρωτάω, για να μαθαίνω!!!
    Λόγο οικογενειακών υποχρεώσεων δεν μπορώ να βάλω πάνω από 3, με το ζόρι 4 προπονήσεις την εβδομάδα, τώρα τον χειμώνα. Το καλοκαίρι μπορώ και 5 και 6!
    Κάνω 2 προπονήσεις trx και 1 προπόνηση με βάρη. Να τα κάνω 2 - 2;

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Ναι. 2 τρχ και 2 βάρη ειναι πολύ καλύτερα

  10. #10
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default

    Ευχαριστώ για την βοήθεια!!!

  11. #11
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default Νέο πρόγραμμα διατροφής

    Καλησπέρα φίλοι! Μετά από περίπου τρεις μήνες, που είχαμε κάνει μαζί ένα διατροφικό πρόγραμμα, κατάφερα να σταθεροποιήσω τον μεταβολισμό μου.
    Αυτή τη στιγμή κάνω 2 έως 3 φορές προπόνηση, με τις 2 να είναι ποδήλατο σε συνδιασμό με trx στον δρόμο, και την μια τρέξιμο.
    Στο πρόγραμμα που θέλω την βοήθειά σας έχω βάλει ελαφριά άσκηση, αλλά όταν θα ανέβει η θερμοκρασία, οι ποδηλατικές διαδρομές θα γίνουν 5 φορές την εβδομάδα με αρκετή ένταση. Όχι ότι τώρα πάω χαλαρά!!!
    Είναι σωστό το πρόγραμμα που έχω βγάλει; Τι θα μου προτείνατε;
    Ευχαριστώ!!!

  12. #12
    New Member
    Join Date
    02-01-17
    Location
    Sod
    Posts
    21

    Default Πρόγραμμα διατροφής

    Πριν από 1,5 μήνα ήμουν 97 κιλά. Πλέον 93.
    Επειδή θα βγάλω καινούριο πρόγραμμα για την διατροφή μου ήθελα να πάρω μερικές συμβουλές.
    Είμαι 36 ετών 1,73 και 93 κιλά. Κάνω ποδήλατο στον δρόμο, 3 φορές την εβδομάδα, ίσως και 150+ χλμ, με περίπου 25 χ/ω μ.ο. Επίσης κάνω και 1 - 2 φορές την εβδομάδα trx και βάρη 1 φορά τις 15 μέρες. Τώρα, για λίπος, μυική κτλ, δεν μπορώ να ξέρω γιατί με μια απλή ζυγαριά
    δεν μετριούνται σωστά.
    Ο στόχος μου είναι η απώλεια λίπους, με το δυνατόν λιγότερη μυϊκή απώλεια. Στα πόδια και να έχανα και λίγο μύες δεν θα με πείραζε γιατί στην μέση φοράω 34 νούμερο παντελόνι και στα πόδια 38!!!
    Οι ερωτήσεις που θα ήθελα τις συμβουλές σας είναι, για να χάνω 2 - 4 κιλά τον μήνα περίπου. να παίρνω 2500 θερμίδες χωρισμένα σε υδ. 160 πρ. 350 λιπ. 60;
    Θα μπορούσα να ''κάψω'' λίγο τα πόδια;
    Να παίρνω συμπλήρωμα πρωτείνης ή να βασιστώ μόνο στην διατροφή;
    Και μια τελευταία γιατί σας έπρηξα, να πάρω CLA;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Επηρεάζει Η Μακροχρόνια Λήψη Κρεατίνης Τα Νεφρά;
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 14
    Last Post: 16-02-21, 01:14
  2. Πλάνο Διατροφής Μετά Από Δεκάμηνη Δίαιτα
    By Notatall in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 30-12-13, 12:51
  3. Συμβουλές Διατροφής Μετά Από Κετονική Δίαιτα
    By embrance in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 1
    Last Post: 24-07-10, 13:34
  4. Προβλήματα από μακροχρόνια χρήση whey?
    By somas in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 04-05-06, 22:58

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •