Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Μέγιστη αντοχή βιδωτού αλτήρα Φ28mm

    Πρόσφατα αγόρασα δύο δεκάκιλους και δύο πεντόκιλους δίσκους με σκοπό τη χρήση σε ρυθμιζόμενους αλτήρες. Οι λαβές είναι ατσάλινες βιδωτές και Φ28 (δηλ. οι μικρές, όχι οι ολυμπιακού τύπου. Στο κατάστημα όπου αγόρασα τους δίσκους ο πωλητής μου είπε πως αυτοί οι αλτήρες έχουν μέγιστη αντοχή τέσσερις δίσκους των 2,5kg σε κάθε μεριά (δηλ. συνολικό βάρος 20kg). Αυτό με προβλημάτισε γιατί σκόπευα να χρησιμοποιήσω πάνω τους τους δίσκους που αγόρασα, δηλαδή να φτιάξω αλτήρα με συνολικό βάρος περίπου 40kg, ή και περισσότερο στο μέλλον. Επίσης παραξενεύτηκα αρκετά, γιατί σε μια ίσια μπάρα αντίστοιχης κατασκευής έχω βάλει και ο ίδιος πάνω από 80kg χωρίς πρόβλημα, και με βάση τη φυσική σε έναν αλτήρα με πολύ μικρότερο μήκος οι μηχανικές δυνάμεις που ασκούνται από τους δίσκους είναι πολύ μικρότερες και άρα υπάρχει μικρότερος κίνδυνος να λυγίσει η να σπάσει η λαβή.

    Αναρωτιόμουν αν έχετε δοκιμάσει να βάλετε πάνω σε αντίστοιχο αλτήρα μεγάλο βάρος, και αν παρατηρήσατε κάποιο πρόβλημα (π.χ. έσπασε, λύγισε κλπ.)

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Daglari's Avatar
    Join Date
    22-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    776

    Default

    εμενα μου χουν πει για 80 κιλα
    Grind while they sleep
    Learn while they party
    Live like they dream
    ObesetoaBeast

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    28-09-16
    Posts
    105

    Default

    Αν ήταν από μολύβι τότε θα είχαν 20κ μέγιστο αλλά από ατσάλι σίγουρα μπορείς να τον φορτώσεις αρκετά παραπάνω.
    Εγώ έχω απλούς-φτηνούς αλτήρες εδώ και 10 χρόνια και τους έχω βάλει έως 50κ(παραπάνω δεν χωρούσαν) για κωπηλατική χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.
    Ακόμα έχω πετύχει στο internet ιδιοκατασκευές αλτήρων σε αυτή τη διάμετρο αλλά με μεγαλύτερο μήκος φορτωμένους με πολύ περισσότερα κιλά οπότε δεν θα να έχεις θέμα.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Pull Over Με Αλτήρα - Πλάτη ή Στήθος;
    By shadowmaker in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 20
    Last Post: 17-03-21, 00:26
  2. Επικλινείς πιέσεις με μπάρα ή με αλτήρα
    By λόγος in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 9
    Last Post: 05-01-14, 17:33
  3. PULL OVER με αλτηρα για στηθος,κρατωντας απ'το μπαρακι.
    By KOSTASFIT in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 27
    Last Post: 11-10-12, 08:40
  4. Pull Over Αλτήρα
    By passenger67 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 0
    Last Post: 10-03-05, 07:50

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •