Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Default Βοηθεια στη διατροφη

    Καλησπερα.ειμαι 28 χρονων 1.70 κ 90 κιλα.ξεκινησα γυμναστηριο κανοντας 2 φορες τη βδομαδα βαρη κ 3 αεροβια.μου εδωσε ο γυμναστης διατροφη κ σε μια βδομαδα πηγα 93.θα σας γραψω τη διατροφη να μου πειτε τι κανω λαθος γιατι φρικαρα καθως γυρναω ολη μερα με ταπερακια κ πρωτη φορα πειθαρχω

    Πρωι
    3ασπραδια 1 κροκο κ 3 κσ κουακερ+1 γκρειπφρουτ
    Δεκατιανο
    10 ανυγδαλα
    Μεσημερι
    120 γρ μπασματι+100 φιλετο κοτοπουλο
    Αγγουρι κ καροτο
    Απογευμα
    4φραουλες+1φετα ανανα+2κσ γιαουρτι
    Βραδυ
    1πατατα μικρη βραστη+βακαλαω βραστο+σπαραγγια

    Περιμενω τα φωτα σας!!!!!!!
    Ευχαριστω πολυ

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    H διατροφή αυτή με τι κριτήρια στην έβγαλε; Θερμίδες και μακροθρεπτικά γνωρίζεις;
    Δηλαδή έβαλες κιλά αντί να χάσεις; Πόσο καιρό ειναι που έχεις ξεκινήσει γυμναστήριο και πριν από αυτο τι έτρωγες;

    2 φορές βάρη είναι λίγο. 4-5 είναι μια ιδανική συχνότητα.
    Τι αερόβιες κάνεις;

  3. #3
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Ζυγιστηκες στην ίδια ζυγαριά, υπό τις ίδιες συνθήκες; Μήπως περιμένεις περίοδο; τη διατροφή την ακολούθησες χωρίς να ξεφύγεις;

  4. #4

    Default

    1μηνα παω γυμναστηριο κ κανω δευτερα ταε μπο τριτη βαρη με βαζει κυκλικο δηλαδη 4 σετ 20 επαναληψεις απ ολα με λιγα κιλα για αρχη λεει κ καπακι 29 λεπτα ελλειπτικο.τεταρτη ζουμπα πεμπτη φιτνες το λεει το προγραμμα αεροβιο ειναι αλλα κραταμε κ βαρακια.παρασκευη βαρη κυκλικο με ελλειπτικο 20 λεπτα
    Γενικα ετρωγα ατσαλα κ κυριως μεγαλα κενα δηλαδη μπορει να ξυπνουσα να πηγαινα για δουλεια...στη δουλεια θα ετρωγα μια μπαγκετα κ στις 6 που σχολαγα ετρωγα 2πιτες γιατι πεινουσα πολυ.ή μαγειρευα κατι γρηγορο μακαρονια με σαλτσα κ τυρι κ ψωμι κτλ.κακη διατροφη.
    Τι εκανα λαθος τωρα κ πηρα 2κιλα?

  5. #5

    Default

    Οχι στην ιδια ζυγαρια....περιοδο περιμενω στις 15.δεν ξεφυγα μονο στο ωραριο...δηλαδη αντι για 3 το μεσημεριανο το εφαγα στις 4 κ στις 6 ομως κανονικα το απογευματινο.ειναι καλη δηλαδη η διατροφη?μηπως να αφαιρεσω κατι?

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Καλησπέρα Kleine Marillia
    Είναι πολύ λίγες η Προπονήσεις με βάρη που κάνεις 2 την εβδομάδα Θα πρέπει να κάνεις 4-6 την εβδομάδα ανάλογα το Πρόγραμμα που ακολουθείς.
    Και επειδή έχεις αρκετά κιλά να χάσεις θα πρέπει να συνδυάσεις σωστά την Προπόνηση με τα Βάρη και την Αερόβια

    Όσο αφορά την διατροφή σου η συχνότητα παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και ιδανικά θα πρέπει να τρως κάθε 2.5 - 3 ώρες έτσι θα δουλεύει πολύ καλύτερα ο μεταβολισμός σου.

    Στο πρώτο post που λες για 100 γρ Κοτόπουλο με 120 γρ Μπασμάτι και το βράδυ Βακαλάο με βραστή πατάτα κλπ
    Εαν ακολούθησες κατά γράμμα αυτή την διατροφή δεν νομίζω πως είναι αυτή η αιτία που έβαλες 3 κιλά.
    Προσωπικά πιστεύω πως είναι λίγο το φαγητό για μια κοπέλα 90 κιλά.

  7. #7

    Default

    Δηλαδη να συνεχισω αυτη ε??απογοητευτηκα κ γω δεν το περιμενα γιατι νιωθω πιο αναλαφρη.θα συνεχισω κ αλλη μια βδομαδα κ βλεπω.ευχαριστω Zyzz The King

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Kleine marilia View Post
    1μηνα παω γυμναστηριο κ κανω δευτερα ταε μπο τριτη βαρη με βαζει κυκλικο δηλαδη 4 σετ 20 επαναληψεις απ ολα με λιγα κιλα για αρχη λεει κ καπακι 29 λεπτα ελλειπτικο.τεταρτη ζουμπα πεμπτη φιτνες το λεει το προγραμμα αεροβιο ειναι αλλα κραταμε κ βαρακια.παρασκευη βαρη κυκλικο με ελλειπτικο 20 λεπτα
    Γενικα ετρωγα ατσαλα κ κυριως μεγαλα κενα δηλαδη μπορει να ξυπνουσα να πηγαινα για δουλεια...στη δουλεια θα ετρωγα μια μπαγκετα κ στις 6 που σχολαγα ετρωγα 2πιτες γιατι πεινουσα πολυ.ή μαγειρευα κατι γρηγορο μακαρονια με σαλτσα κ τυρι κ ψωμι κτλ.κακη διατροφη.
    Τι εκανα λαθος τωρα κ πηρα 2κιλα?

    To συζήτησες μαζί του; Από τη στιγμή που σε επιβλέπει και σου βγάζει πρόγραμμα και διατροφή πρώτα μίλησε με εκείνον να δουμε τι φταίει.
    Τα κιλα δε μου λένε κάτι, το θεμα ειναι πως νιωθεις το σωμα σου στον καθρεφτη και στα ρούχα.

  9. #9

    Default

    Γινεται ενας χαμος στο γυμναστηριο κ δεν μας πολυπροσεχει...που να πρωτοδωσει σημασια κ αυτος σκεφτηκα για περσοναλ απ τον αλλο μηνα.η αληθεια ειναι πως νιωθω πιο αναλαφρη αλλα θελω να ξαναδω τη ζυγαρια στα προηγουμενα μου επιπεδα(γιατι ημουν παντα 70-73 κιλα)
    Αυτο που ηθελα ειρηνη ειναι να μου πεις αν πιστευεις πως ειναι οκ η διατροφη να παρω λιγο θαρρος να προχωρησω γιατι απογοητευτικα.

  10. #10
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Βασικό είναι να ζυγίζεσαι στην ίδια ζυγαριά, πρωί και αφού έχεις πάει τουαλέτα. Και με τα εσώρουχα αν γίνεται. Όχι σήμερα σε μια τυχαία ζυγαριά φαρμακείου, αύριο στου γυμναστηρίου, απόγευμα κλπ.
    Επίσης το ότι περιμένεις περίοδο σε μια βδομάδα μπορεί να επηρεάσει τη ζυγαριά, εγώ πρήζομαι σαν γιουβαρλάκι και απ'τη μια μέρα στην άλλη είμαι 1,5 κιλό πάνω ξερω γω.
    Άρα, όπως είπε η Καρδούλα, άσε τη ζυγαριά. Το ότι νιώθεις πιο ανάλαφρη είναι το σημαντικό.
    Αν δεν σας προσέχει, βρες κάποιον δικό σου, ώστε να έχετε μια σταθερή συνεργασία, να σε καταλάβει καλά, και να προσαρμόσει στις δικές σου ανάγκες τη διατροφή, όχι να σου δίνει προκάτ (τουλάχιστον όχι μετά από κάποιο διάστημα).

  11. #11
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Kleine marilia View Post
    Γινεται ενας χαμος στο γυμναστηριο κ δεν μας πολυπροσεχει...που να πρωτοδωσει σημασια κ αυτος σκεφτηκα για περσοναλ απ τον αλλο μηνα.η αληθεια ειναι πως νιωθω πιο αναλαφρη αλλα θελω να ξαναδω τη ζυγαρια στα προηγουμενα μου επιπεδα(γιατι ημουν παντα 70-73 κιλα)
    Αυτο που ηθελα ειρηνη ειναι να μου πεις αν πιστευεις πως ειναι οκ η διατροφη να παρω λιγο θαρρος να προχωρησω γιατι απογοητευτικα.

    Kάτσε λίγο να τα βάλουμε σε μια σειρά και θα βρούμε άκρη.

    Έχεις ξεκινήσεις εδω και 2 βδομάδες γυμναστήριο, ενω πριν δεν ειχες ασχοληθει και η διατροφή σου ήταν γενική και αόριστη. Σωστά;
    Πας γυμναστήριο, σου δινουν μια διατροφή χωρις να ξερουν στατιστικά, ιστορικο, σε βαζει να κανεις τα κυκλικα και κανα ομαδικο, ολο αυτο 2 φορες τη βδομαδα και 3 αεροβιες;

    Κοιτα, η διατροφή όχι, δεν είναι καλή. Είναι πολυ χαμηλή σε θερμίδες και υδατάνθρακα. Αν από κει που τρωγες αβέρτα πας στο αλλο ακρο, το σωμα θα τσινίσει. Δεν παμε ετσι.
    Ασε τα περσοναλ, κρατα τα λεφτα σου και αρχικα κατσε να διαβασεις δυο πραγματα (αρθρα) και μετα εδω ειμαστε να σε βοηθησουμε να διορθωσεις τα κακως κειμενα.

  12. #12

    Default

    Οχι ουτε ιστορικο μου πηρε ουτε με ρωτησε τι ετρωγα ουτε τιποτα.κ επειδη διαβασα καποια αρθρα εδω του ειπα σημερα να κανω μονο χερια πλατη και μου ειπε οχι.ειδα κατι βιντεακια σου στο youtube και ετσι γραφτηκα εδω για να σε συμβουλευτω.
    υδατανθρακα να προσθεσω στα 2κυριως γευματα?κ να αυξησω κ την προτεϊνη σε γραμαρια?

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Tι πάει να πει σου είπε όχι; Δεν κατάλαβα.. τον πληρώνεις;! Ότι θες εσύ θα κάνεις!
    Τι θα έκανα εγώ αν ήμουν στη θέση σου :

    α) Ακολουθώ τον οδηγό προπόνησης Οδηγός Προπόνησης Με Βάρη Για Γυναίκες
    β) Ανεβάζω τις αερόβια σε 4 χ 30 λεπτά την εβδομάδα
    γ) Πετάω τη διατροφή καρμπόν που μου έδωσε ο γυμναστής
    δ) Αν μου πει το οτιδήποτε, τον ευχαριστείς ευγενικά και του λες πως θα κάνεις δικό σου πρόγραμμα. Μη ψαρώνεις, ΔΕΝ είσαι υποχρεωμένη να κάνεις τίποτα απ΄οτι σου λέει.

    Τώρα, στο θέμα των γευμάτων, πρόσεξε πως έχουν τα πράγματα..
    Δεν γίνεται να πας από το ένα άκρο στο άλλο. Θα ξεκινήσεις οσο πιο ισορροπημενα και συντηρητικα γινεται και σταδιακα θα κανεις αλλαγες.
    Θα σου πω ενα ενδεικτικό διαιτολόγιο, χωρίς να έχω υπολογίσει θερμίδες και μακροθρεπτικά, εντελώς εμπειρικά ώστε να σου δώσω το έναυσμα και ιδέες για το πως πρέπει αν τρως.

    Πρωινό
    4 ασπράδια 1 κρόκο
    40γρ βρώμη
    1ποτήρι γάλα 1.5%


    Δεκατιανο
    1 φρούτο
    1 κεσεδάκι στραγγιστό γιαούρτι 2%


    Μεσημερι
    100γρ κοτόπουλο ή μοσχάρι με 40γρ ωμή ζυγιση ρύζι ή 150γρ πατατα
    σαλάτα εποχής με 1κγ λάδι
    ή
    2 φορες τη βδομαδα ενα πιατο όσπρια (περιπου 200γρ) με 1 φετα μαυρο ψωμί


    Απογευματινό
    μισό κεσεδάκι κότατζ ντιρόλο
    1 φρούτο

    Βραδυ
    100γρ σολομό ή κοτόπουλο
    120γρ πατάτα
    σαλάτα εποχής με 1κγ λάδι



  14. #14

    Default

    Σ ευχαριστω παρα πολυ.ειλικρινα.θα διαβασω προσεκτικα κ τις ασκησεις κ θα ξεκινησω απ την αρχη!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια-Διατροφή
    By IWant in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 16-08-13, 13:02
  2. Μια βοηθεια για τη διατροφη μου
    By nikos2004dj in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 13-01-12, 16:43
  3. βοηθεια με διατροφη
    By d__george in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 11
    Last Post: 21-01-10, 00:53
  4. Βοήθεια για διατροφή...
    By Jin in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 13-06-09, 03:53
  5. Διατροφή: βοήθεια
    By BGuardiaN in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-05-06, 08:26

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •