Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 30 of 50
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default Απορίες Διατροφής

    Καλησπέρα σε όλους... προσπάθησα να αποφύγω να αρχίσω να ενοχλώ με ερωτήσεις αλλά νομίζω πως δεν θα τα καταφέρω διαφορετικά

    Ας ξεκινήσω λέγοντας ότι είμαι 31 χρονών 1,60 και 42 κιλά, κάνω γυμναστική σχεδόν 2 μήνες, 6 φορές την εβδομάδα.Το θέμα μου είναι ότι λόγο ψυχολογικού θέματος σχεδόν σε έναν μήνα τον Οκτώβριο από 50 κιλά έπεσα στα 39. Έτρωγα απειροελάχιστα. Κατάφερα και πήρα κάποια κιλάκια συνεχίζοντας όμως να τρώω σαν σπουργίτι και σιγά σιγά ανέβαινα από ένα γεύμα την μέρα σε δυο και ενδιάμεσα πολλά τσιμπολογήματα (πάντα υγιεινά).

    Τις τελευταίες περίπου δέκα μέρες που πείστηκα από τους γύρω μου ότι αν δεν τρώω δεν πρόκειται να δω προκοπή στο σώμα όσο και να χτυπιέμαι ειδικά για γράμμωση (αφού ανακάλυψα και το forum και όντως είδα ότι μου λένε αλήθεια) άλλαξα την διατροφή μου. Τρώω 5 γεύματα την μέρα κάθε τρεις ώρες περίπου που στο πρωινό - μεσημεριανό - βραδινό προσέχω να έχουν πρωτείνη περίπου 30 γραμμάρια. Υδατάνθρακες αν έχω καταλάβει καλά δεν έχω πολύ στα γεύματα μου πχ πατάτα - ρύζι (έχω σκοπό να αρχίσω να προσθέτω)και διαλέγω σαλάτα και πετάω μέσα λίγα καρύδια ή αμύγδαλα ή τυράκι και πάντα αποξηραμένα φρούτα. Γενικά δυσκολεύομαι να υπολογίσω τα φαγητά για να βγαίνουν οι θερμίδες και όλα τα υπόλοιπα σωστά και ψιλοκάνω ότι νομίζω σωστό ώστε να έχει το γεύμα μου πάντα λίγο από όλα.Ψάχνω όμως να υπάρχει ποικιλία στα φαγητά και φαντασία.

    Η απορία μου είναι αν τελικά αυτό που κάνω θεωρείται σωστή διατροφή για γράμμωση, λίπος δεν νομίζω πως έχω μόνο ίσως στην κοιλία (αλλά παίζει κιόλας να είναι μόνο στα μάτια μου αυτό) Μπορώ να συνεχίσω διατροφή έτσι όπως τώρα, εννοώ να δίνω την μεγαλύτερη σημασία στις πρωτεινες, που τις υπολογίζω και πιο εύκολα η χρειάζεται κάτι πιο αυστηρό?Τα βραδινά είναι καλύτερο να είναι ελαφριά με γιαουρτάκια και σαλάτες?
    Άλλη απορία μου είναι, μην γελάσετε αλλά φαγητά τύπου μαμαδίστικα αν προσέξουμε τον τρόπο μαγειρέματος και να μην έχει λάδι επιτρέπεται?
    Επίσης έχω ένα ψυχολογικό άγχος μην παχύνω με όλα αυτά που τρώω και φουσκώσει η κοιλίτσα μου, γιατί πάντα είχα σωσίβιο και είναι πρώτη φορά στην ζωή μου που την βλέπω έτσι και έχω ενθουσιαστεί.
    Στόχος μου είναι να μπορέσω να έχω κάποια μικρή αισθητή γράμμωση και να ανέβουν οι γλουτοί γιατί λόγο της απότομης πτώσης στα κιλά δεν υπάρχουν γλουτοί
    Αν χρειάζεται για να με συμβουλέψετε καλύτερα μπορώ να γράψω τι ''διατροφή'' ακολούθησα τις δυο τελευταίες μέρες να μου πείτε αν είναι σωστό.

    Ορίστε και το πρόγραμμα μου....Οι θερμίδες συντήρησής μου βγήκαν 1305
    Δευτέρα πρωί πιλάτες - απόγευμα βάρη
    Τρίτη πρωί γιόγκα - απόγευμα πάλι γιόγκα
    Τετάρτη πιλάτες - απόγευμα αερόβια
    Πέμπτη πρωί γιόγκα - απόγευμα βάρη
    Παρασκευή πρωί πιλάτες - απόγευμα βάρη
    Σάββατο ή κυριακή βάρη

    (τα βάρη μου πάνε 2 μέρες στήθος-πλάτη, μια πόδια, μια χέρια...αν και από βδομάδα θα το αλλάξει σε 2 μέρες πόδια αντί για στήθος - πλάτη. Να αναφέρω ότι δεν κάνω του κεφαλιού μου,μου έχει βγάλει το πρόγραμμα γυμναστής, απλά δεν θυμάμαι ιδιαίτερα τα ονόματα των ασκήσεων)

    Ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ με το μεγάλο ποστ μου

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλησπέρα!

    Αρχικά βγάλε από το μυαλό σου τη λέξη "γράμμωση". Η γράμμωση προϋποθέτει να έχεις μυική μάζα, κάτι που δεν έχεις.
    Άρα στόχος σου είναι να έχεις ενα σωστό ισορροπημενο διαιτολογιο ωστε να εχεις ενέργεια να κάνεις σωστές προπονήσεις.

    Να πω την αλήθεια, χάθηκα έτσι όπως έγραφες τα γεύματά σου.. Είναι λίγο αόριστα και γενικά.
    Θα σου προτείνω να δεις το παρακάτω άρθρο για να δεις πως θα δομήσεις το πλάνο σου.
    Προτάσεις Επιλογής Τροφών Ανα Γεύμα Για Διατροφή Bodybuilding
    Όσο για το πρόγραμμα γυμναστικής, βάλε 4-5 φορές γυμναστική με βάρη, ξεκίνα να δουλεύεις βασικές ασκήσεις, να δυναμώσεις και να βάλεις κρέας πάνω σου.
    Το πιλάτες, γιόγκα κλπ είναι πολυ καλά, ως συμπληρωματικά.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Άρα ξεκινάω να ανεβάσω σιγά σιγά τις θερμίδες μου με σωστή διατροφή ώστε να αποκτήσω κάποια κιλά και αργότερα με τον καιρό να μπορέσω να έχω ένα πιο σφιχτό σώμα. Σωστά?
    Βάρη κάνω 4 μέρες..αύριο θα κοιτάξω να σημειώσω τις ασκήσεις να τα έχω.

    Όσο για το φαγητό ναι νομίζω και εγώ θα μπερδευόμουν όπως τα λέω χαχα γι αυτό καλύτερα να σας γράψω ένα παράδειγμα τι έφαγα χθες (λέω χθες γιατί είχε στο σύνολο και το γυμναστήριο ενώ σήμερα ήταν κλειστό)

    9.00
    pancakes (3 ασπράδια και ένα ολόκληρο αυγό, 100 γρ. βρώμη) με μισή μπανάνα, ακτινίδιο, 5 καρύδια, κράνμπερις και λίγο κανέλα

    10.00
    Γιόγκα

    12.30
    2 μικρά μανταρίνια

    15.30
    100 γρ σαρδέλα με χόρτα και μία φέτα ψωμί του τοστ ολικής

    19.00
    Μπάρα δημητριακών που έφτιαξα (περιέχει μπανάνα βρώμη και 1κ.γλ. μέλι)

    20.00
    Βάρη

    21.30
    130γρ βραστό κοτόπουλο με χόρτα, 3 καρύδια και σταφίδα

    Αυτό θεωρείτε σωστό?

    Ευχαριστώ για το λινκ θα το ξεψαχνίσω
    Last edited by Siena; 06-01-17 at 23:13.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Χρειάζεσαι καλό μοίρασμα ειδικά του υδατάνθρακα μέσα στη μέρα.
    Στις 12.30 πρόσθεσε γιαούρτι, αμύγδαλα ή άλλο ξηρό καρπό.
    Στο μεσημεριανο βαλε ρύζι ή μακαρόνι ή πατατούλα και άσε τη φέτα ψωμί. Επίσης βαζε εναλλακτικα κοκκινο κρεας, μπιφτεκι, κανα σολομό.

    Στις μπαρες δημητριακων απο τα υλικα που λες, λειπει πρωτεινη. Αν δεις στην ενοτητα των συνταγων, εχω εξαιρετικες μπαρες με φυστικοβουτυρο κ πρωτεινη που ειναι πεντανοστιμες και γρηγορες χωρις ψησιμο.

    Στο τελευταιο γευμα βαλε παλι υδατανθρακα, πχ μια μετρια πατατα.

    Αυτα ως πρώτες αλλαγες.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Ευχαριστώωωωω..... χάζευα το μεσημέρι και τα βιντεάκια σου στο youtube ενθουσιάστηκα με τα τρουφάκια.
    Σίγουρα θα τα κάνω τις επόμενες μέρες

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nα τα κάνεις! Είναι πεντανόστιμα και γίνονται γρήγορα. Θα περιμένω εντυπώσεις.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Καλησπερα σας και παλι! Δεν ηξερα που να γραψω αυτο που ηθελα οποτε καλυτερα να το πω εδω για να μην χαλασω κανενα τοπικ!!

    Απλως ηθελα να πω σε οοοολους εσας ενα μπραβο και συγχαρητηρια που μπορειτε και κανετε τις διατροφες σας και εχετε και τον τροπο να τους βαζετε φαντασια και να τα κανετε πιο δημιουργικα!!! Επειδη ειμαι ασχετη και πραγματικα εχει γινει λαπας ο εγκεφαλος μου για να μπορεσω να βγαλω σωστα εστω και μια μερα το λεω..ειναι δυσκολο πως να το κανουμε! Γι αυτο και παλι μπραβο και καλη συνεχεια στις προσπαθειες σας οποιος και αν ειναι ο στοχος σας.
    Ελπιζω να μην σας φανει πολυ κουφο το μηνυμα μου,ομως ηθελα να εκφρασω τον θαυμασμο μου!!

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Σ'ευχαριστούμε πολύ για τα καλά σου λόγια!
    Να σαι σίγουρη πως κάνουμε το καλύτερο που μπορούμε

  9. #9
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Kardoula οι μπαρες που μου λες κανουν για μετα την προπονηση η για πριν? Γιατι ελεγα να τις χρησιμοποιησω ετσι αντι για φρουτο

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν εννοείς τις μπάρες με φυστικοβούτυρο και βρώμη, είναι μια πολυ καλή επιλογή για ενδιάμεσο σνακ αλλά και για πριν την προπόνηση καθώς θα σου δώσουν και θερμίδες και σταθερή ενέργεια! Αντί για φρούτο δεν είναι σωστή "αντιστοιχία" γιατί το μεν φρούτο είναι καθαρά πηγή υδατάνθρακα ενώ οι μπάρες είναι ένα πλήρες σνακ καθώς περιέχουν και πρωτείνη και λίπος και υδατάνθρακα.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Οκ τελεια σιγα σιγα μπαινω ολο και περισσοτερο στο νοημα!! Το χω!!! Θενκς

  12. #12
    New Bodybuilder
    Join Date
    18-01-17
    Posts
    1

    Default

    Γεια σας! Ειμαι νεο μελος, φουλ ασχετη με διατροφη κλπ. Η απορια μου ειναι η εξης: αγορασα ενα στατικο ποδηλατο μπας και ενεργοποιηθω λιγο μιας κ εχω γινει χλαπατσα. Ειμαι 1,60 55 κιλα. Κανω καθε μερα ποδηλατο εδω κ μια εβδομαδα και οταν κατεβαινω κανω κοιλιακους. Οταν τελειωνω λυσσαω να φαω κατι γλυκο.. Τρωωμια μπανανα μαζι με αβοκαντο.. Μπορω να τρωω κατι αλλο πιο "σωστο" ισως; Δεν θελω αλλη μπανανα ???? Ευχαριστω εκ των προτερων.

  13. #13
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!
    Αν θες μπορεις να ανοιξεις νεο τοπικ μιας και αυτό είναι νεου μελους.

    Μπορεις να παρεις πολλες ιδέες απο την ενότητα της διατροφης!
    Επίσης έχω και βίντεο με γλυκο-συνταγές με γιαούρτι και κακάο.
    Ομως αν θες ενα σωστο αποτελεσμα πρεπει να δεις συνολικα τη διατροφή σου!!

    Δες εδώ
    Kardoulo Video - Συνταγή Μους Σοκολάτα Με Γκοφρέτα!

  14. #14
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Καλησπερα εχω μια απορια (παλι)

    Εχω διαβασει στο φορουμ για τις πρωτεινες απλα θελω να ειμαι λιγο πιο σιγουρη γιατι θελω να στειλω στον διαυροφολογο μου για την διατροφη που μου εχει βγαλει.

    Αν τα εχω καταλαβει σωστα τα 180γρ ψημενο κοτοπουλο/ψαρι/μοσχαρι ολα αυτα στο περιπου βγαζουν γυρω στις 40 πρωτεινες σωστα?

  15. #15
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Για όποια τροφή θες να βρεις θερμίδες και αναλογίες πρωτείνης, υδατανθρακα, λιπους μπες στο www.calorieking.com οπου βαζεις τα γραμμαρια που θες και στα βγαζει αυτομάτως!

  16. #16
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Σε ευχαριστω καρδουλα..μολις το κοιτουσα και δεν καταλαβαινω γιατι ψημενο στο βγαζει παραπανω πρωτεινες? Αν θυμαμαι καλα εδω στο φορουμ εχετε πει οτι οι πρωτεινες μενουν ιδιες ή κανω λαθος. Μπερδευτηκα παλι

  17. #17
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Καλημέρα σε όλους...

    Πριν από περίπου δυο βδομάδες είχα βγάλει τα μάκρος μου.Αν τα είχα κανει σωστά μου είχαν βγει 203Υ 105Π 42Λ (από τα οποία τα 20γρ πρωτείνης μπορούν να προέρχονται από άλλες πηγές εκτός της ζωικής. Αυτο ομολογώ δεν θυμάμαι που το είχα βρει. Σίγουρα δλδ χρειάζομαι τα 85 που είναι το βάρος μου στο διπλό) Σωστά μέχρι τώρα? Ελπίζω..

    Έβγαλα ύστερα από πολύ κόπο δυο μέρες διατροφής, χωρίς να πέφτω και πολύ μέσα σε αυτά που χρειάζομαι. Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν θεωρούνται σωστά για αρχή και τι αλλαγές θα μπορούσα να κάνω.

    Μέρα 1:

    1ο γεύμα
    20γρ βρώμη, 1 ολόκληρο αυγό, 1 ασπράδι, 10γρ καρύδια, 1κγλ. μέλι

    πιλάτες ή αερόβια

    2ο γεύμα
    100γρ γιαούρτι, 1 μήλο, 10γρ αμύγδαλο, κανέλα

    3ο γεύμα
    100γρ στήθος κοτόπουλο, 100γρ πατάτα βραστή, σαλάτα με 1κγλ λάδι

    4ο γεύμα
    1 φέτα ψωμί σικάλεως, μισή μπανάνα, 1κγλ. φυστικοβούτυρο

    Βάρη

    5ο γεύμα
    100γρ κοτόπουλο, 80γρ ρύζι μπασμάτι, σαλάτα με 1κγλ λάδι


    Μέρα 2

    1ο γεύμα
    1 φέτα ψωμί σικάλεως, 1 φέτα τυρί light, 1 κγλ φυστικοβούτυρο, 1 ασπράδι, 1 ακτινίδιο

    γιόγκα

    2ο γεύμα
    100γρ γιαούρτι, 10γρ αμύγδαλα, 1 κγλ μέλι

    3ο γεύμα
    80γρ τόνος, 100γρ πατάτα βραστή, σαλάτα με 1κγλ. λάδι

    4ο γεύμα
    40γρ βρώμη, μισή μπανάνα, 10γρ καρύδια, 1 ασπράδι (η καλύτερα 1 ολόκληρο χωρίς τα καρύδια)

    Βάρη

    5ο γεύμα
    200γρ. cottage, 80γρ πατάτα βραστή, σαλάτα με 1 κγλ. λάδι
    Last edited by Siena; 08-02-17 at 12:12.

  18. #18
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Σιενα,συμφωνα με τα μακρος που εβγαλες,πρεπει να ανεβασεις λιγο τον υδατανθρακα.Μπορεις ας πουμε βρωμη να βαλεις 45 γραμ αντι για 25(ειναι πολυ μικρη ποσοτητα τα 25).Επισης στο 4ο γευμα,φαε ρε συ ολοκληρη τη μπανανουλα.Κριμα ειναι να την αφησεις μετα μεχρι την αλλη μερα,θα γινει χαλια .Επισης δεν χρειαζεται καθε μερα κοτα.ΜΠορεις να το εναλλασεις με απαχο μοσχαρι(νουα ή κιλοτο),απαχο ψαρι (περκα,γλωσσα,μπακαλιαρο,τιλαπια) και 2-3 φορες εβδομαδιαια καποιο λιπαρο ψαρι(σολωμο,σαρδελα).

    Κατα τ αλλα εμενα μ αρεσει,και ειδικα εφ οσον τις τροφες τις επελεξες εσυ,ωστε να την απολαμβανεις κιολας,θα ελεγα να μην πειραξεις κατι αλλο.Απλα ακολουθησε τη 7-10 μερες,τσεκαρε το βαρος σου για να δεις αν απαιτουνται προσαρμογες.

  19. #19
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Την θελω οοολη την μπανανα να πω την αληθεια γιατι την αγαπω..απλα πιστευα οτι ισως δεν πρεπει κ ειναι καλυτερα μιση.
    Επισης οταν ανεβαζω υδατανθρακες ανεβαινουν κ οι τιμες σε ολα τα αλλα κ μετα δεν ξερω απο που να κοψω. Αλλα αν καταλαβα καλα καλυτερα περισσοτερο παρα λιγοτερο..
    Ψαρια κ κρεας θα προσθεσω..ειδικα γλωσσα που ειναι τελεια! Απλα το κοτοπουλο το ειχα σαν ευκολη επιλογη κ σιγουρακι.
    Ευχαριστω για την βοηθεια, να 'σαι καλα.
    Θα προσπαθησω να βγαλω μενου ολοκληρης βδομαδας και θα επανελθω

  20. #20
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φάε βρε κούκλα μου την μπανανούλα! 42 κιλά είσαι, δεν θα σου κάνει τίποτα. Ανέβασε λίγο το φαγάκι από υδατάνθρακα και βάλε ποικιλία.

  21. #21
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Αχ αυτη η μπανανα!! Θα την φαω λοιπον χαχα!!

  22. #22
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Καλημερα σε ολους..εχω ερωτηση.

    Καπνιστη πεστροφα φιλετακι τρωμε η πρεπει να ειναι μονο φρεσκο το ψαρακι?
    Βρηκα στο ψυγειο κ δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο αλατι που κοιταξα το ταμπελακι του

  23. #23
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Siena View Post
    Καλημερα σε ολους..εχω ερωτηση.

    Καπνιστη πεστροφα φιλετακι τρωμε η πρεπει να ειναι μονο φρεσκο το ψαρακι?
    Βρηκα στο ψυγειο κ δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο αλατι που κοιταξα το ταμπελακι του
    Στα 42 κιλά που είσαι εσύ μπορείς να φας την πέστροφα και όλο το ψυγείο βρε.

    Όσο για το φρέσκο ψάρι, ναι είναι καλύτερο κι εγώ το προτιμώ. Όταν κερδίσω το joker (ή σε λίγο που θα πάρω το εφάπαξ) θα αρχίσω να τρώω χαχαχαχαχαχαχαχα

  24. #24
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Χαχαχαχαχαχαχ!!! Σ ευχαριστω... θα την φαω τοτε ε για μια φορα δεν πειραζει κ ας μην ειναι φρεσκια. Αλλιως λαικη για φρεσκο ψαρακι καθε πεμπτη μετα τις 13.30 που ειναι φτηνα χαχα

  25. #25
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Κλασσικα καλημερα κ με απορια!!

    Θελω να μαθω αν που μετα τα βαρη οπως εχω οργανωσει το προγραμμα μου (στο μισαωρο δηλαδη μαξ μια ωρα αφου εχω τελειωσει) τρωω το βραδινο μου κ εχει κ λιπος (απο το λαδι στην σαλατα) Επειδη διαβαζω οτι μετα την προπονηση δεν πρεπει να βαζουμε το λιπαρα. Να το αφαιρεσω καλυτερα ή δεν πειραζει επειδη ειναι ενα πληρες γευμα?

  26. #26
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by Siena View Post
    Κλασσικα καλημερα κ με απορια!!

    Θελω να μαθω αν που μετα τα βαρη οπως εχω οργανωσει το προγραμμα μου (στο μισαωρο δηλαδη μαξ μια ωρα αφου εχω τελειωσει) τρωω το βραδινο μου κ εχει κ λιπος (απο το λαδι στην σαλατα) Επειδη διαβαζω οτι μετα την προπονηση δεν πρεπει να βαζουμε το λιπαρα. Να το αφαιρεσω καλυτερα ή δεν πειραζει επειδη ειναι ενα πληρες γευμα?
    Λεπτομερειες... αν οι συνολικες θερμιδες της ημερας στο επιτρεπουν ειναι οκ.

  27. #27
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Σημερα θα κανω προπονηση νωρις οποτε μετα δεν θα εχω το βραδινο μου γευμα.
    Μεταπροπονητικα να φαω 100 γρ γιαουρτι με μπανανα ή μηλο κ μελι?
    Ροφημα δεν πινω οποτε αυτο ειναι καλη εναλλακτικη?

  28. #28
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Φάε ολόκληρο το κεσεδάκι μαζί με μια μπανάνα και 1 κουταλάκι του γλυκού μέλι.

  29. #29
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Τωρα το ειδα οποτε ειχα ηδη φαει μονο τα 100...τωρα ξερω για την επομενη φορα ;)

  30. #30
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αυτά που έγραψες σβήστηκαν γιατί έλεγες πράγματα που δεν είχαν καμία σχέση με αυτό που ρωτούσε το παλικάρι. Και θα το ξαναπω.. Οταν δίνετε συμβουλές , βουτάτε τη γλώσσα στο μυαλό. Δεν μπορεί να λες να τρώει ένας αρχάριος σοκολάτα μετά την προπόνηση (είτε 1 είτε 10γρ). Επειδή η γνώση είναι δύναμη, μάθε πως το λίπος που έχει η σοκολάτα, καθυστερεί την απορρόφηση, κάτι που ΔΕΝ θελουμε μεταπροπονητικά. Αυτό , για να μη δίνεις λάθος εντυπώσεις και νομίζουν όσοι σε διαβάζουν πως έχουμε κάτι μαζί σου και σβήνουμε πόστ σου.

    Επίσης μάθε πως δεν είναι όλα θέμα θερμίδων κι ούτε το σώμα μιας κοπέλας διαχειρίζεται το ίδιο την σοκολάτα με μια άλλη τροφή. Και θα το ξαναπω.. πριν δωσεις συμβουλες, διάβασε!!! Δίνεις λάθος κατευθύνσεις.

    Όσο για την σοκολάτα.. πες εσύ σε γυναίκα να τρώει, να πετάξει κυτταρίτιδα και μετά τα ξαναλέμε..


 
Page 1 of 2 12 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Απορίες Διατροφής
    By Δωρα Χ. in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 11
    Last Post: 13-11-16, 03:04
  2. Απορίες Διατροφής
    By tsao in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 12
    Last Post: 27-10-16, 20:17
  3. Απορίες Διατροφής
    By Supernovaman in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 09-10-15, 14:14
  4. Απορίες Διατροφής
    By variemai in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 4
    Last Post: 05-04-14, 19:18
  5. Απορίες Διατροφής
    By MariosKu in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 31-01-12, 16:24

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •