Καλώς Ορίσατε Στο Bodybuilders.gr - Κάντε Εγγραφή Και Ελάτε Στην Παρέα Μας! Register
Follow us on
Follow us on Facebook Follow us on Twitter Watch us on YouTube Vimeo

Results 1 to 6 of 6
    New Member

Default Το Ημερολόγιο Μου - Elena94

Καλημέρα σε όλους και καλή εβδομάδα!

Επέστρεψα λίγο νωρίτερα από τις 2 εβδομάδες που είχα πει γιατί αποφάσισα να φτιάξω ένα ημερολόγιο όπου θα ανεβάζω την διατροφή και το πρόγραμμα της προπόνησης μου και όπου βρίσκετε λαθάκια να με διορθώνεται και εσείς για να έχω μια καλή πρόοδο!

Τις τελευταίες μέρες ξεκίνησα την διατροφή που μου πρότεινε η Ειρήνη και είμαι πολύ ευχαριστημένη μέχρι στιγμής, τα πάω αρκετά καλά και μπορώ να πω οτι δεν νιώθω πείνα εκτος και αν καθυστερήσει πολύ το επόμενο γεύμα, μάλλον κάτι ξέρετε που λέτε να τρώμε ανα 3-4 ώρες :p

Σήμερα η εβδομάδα ξεκίνησε με πόδια και πριν λίγο γύρισα από το γυμναστήριο αλλά πολύ απογοητευμένη!
    Δεν ξέρω τι πήγε στραβά αλλά η προπόνηση δεν βγήκε καθόλου και έτσι αναγκάστηκα να την αφήσω στην μέση γιατί πραγματικά δεν αισθανόμουν καθόλου καλά!

Ξεκίνησα όπως πάντα με καθίσματα στο σμιθ το πρώτο σετ σκέτο χωρίς κιλά για να ζεσταθώ και στο επόμενο έβαλα βάρος.
    Από το ζέσταμα αρχισα να αισθάνομαι μια αδυναμία, λες και σηκώνω 10 τόνους σίδερο και ζοριζόμουν πάααρα πολύ για να το βγάλω.
    Ε λέω δεν μπορεί τυχαίο θα ναι, έτσι συνέχισα στο επομενο και εβαλα κανονικα 10 κιλα όπως πάντα και τα πράγματα χειροτέρεψαν, δεν θυμαμαι καν ποσα εκανα να φανταστειτε

Επειτα αποσυντονίστηκα εντελώς και σαν να ψιλό ζαλίστικα και έτσι οι προβολές η πρεσσα και το leg extension βγηκαν με μεγάλη δυσκολία δεν μπορούσα να συγκεντρωθώ και αισθανόμουν οτι κάτι δεν πάει καλά.

Επειδή δεν ήθελα να τα παρατήσω έκανα λίγο απ αυτά που σας είπα, συν τα kickbacks στην τροχαλία και μετά σηκώθηκα και εφύγα γιατί πραγματικά αισθανόμουν οτι θα σοριαστώ και θα ξεφτυλιστώ σε όλο το γυμναστήριο!!

Γιατί συνέβη αυτό ρε παιδιά?
    Υποψιάζομαι οτι μάλλον ευθύνεται το γεγονός οτι χθες κοιμήθηκα πάρα πολύ αργά κατα τις 4 δλδ και σημερα το πρωι ξύπνησα με το ζόρι αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρη.
    Η τελευταία μέρα που είχα κάνει πόδια ήταν η Πέμπτη αντι για Παρασκευη, είπα να το αλλάξω λίγο για να αλλάξω και λίγο το ερέθισμα και να μην συνηθίζει το ΄σώμα μου, μήπως φταίει κ αυτό?

Έχει συμβεί κ σε κανέναν άλλον κάτι παρόμοιο?
    Έχω απογοητευτεί!
    Last edited by Elena94; 09-01-17 at 14:15.

Forum Team Kardoula's Avatar

Kαλορίζικο το λογκ!
    Καταρχήν χαίρομαι που σου κούμπωσε καλά η διατροφή. Άρα την κρατάς και στην πορεία θα δουμε τι αλλαγές θα γίνουν.

Όσο για την προπόνηση, καλά μάντεψες.. Με ύπνο στις 4 το πρωί λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Θα πρεπε να πας αργότερα, το απόγευμα και να κοιμηθείς λίγο το μεσημέρι.
    Τώρα παει πέρασε, από αύριο θα εισαι με περισσότερο ύπνο, οκ?
    Great Things Never Came From Comfort Zones

New Member

Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Kαλορίζικο το λογκ!
    Καταρχήν χαίρομαι που σου κούμπωσε καλά η διατροφή. Άρα την κρατάς και στην πορεία θα δουμε τι αλλαγές θα γίνουν.

Όσο για την προπόνηση, καλά μάντεψες.. Με ύπνο στις 4 το πρωί λογικό να αισθάνεσαι έτσι. Θα πρεπε να πας αργότερα, το απόγευμα και να κοιμηθείς λίγο το μεσημέρι.
    Τώρα παει πέρασε, από αύριο θα εισαι με περισσότερο ύπνο, οκ?
    Ναι σίγουρα , όταν παθαινεις μαθαίνεις , μου φαίνεται πρεπει να μάθω να ακούω το σωμα μου αλλα ήμουν πολύ ενθουσιασμένη γιατί θα εβαζα κ καποιες καινούριες ασκήσεις για αλλαγή κ μου ρθε κάπως το ότι εβγαλα τις μισές κ με το ζόρι!

Οσο για τα κιλά μου, ξεχνα το 88 που είχα γράψει, όταν ζυγιστικα ήμουν στις δύσκολες μερες του μήνα κ το αποτέλεσμα ηταν λάθος.

85.5 είμαι κ το τσεκαρα κ στη ζυγαριά του γυμναστηρίου και στου ενδοκρονιλογου που πήγα σήμερα, αρα πάμε καλά!!

New Member

Καλησπέρα σε όλους!
    Βραδυνή βραδυνή σήμερα αλλά τώρα χαλάρωσα και είχα όρεξη να μπω!

Σήμερα το πρόγραμμα πήγε πολύ καλύτερα, ήμουν ξεκούραστη και ορεξάτη και όλα βγήκαν καλά!

Είχα Πλάτη, Ώμους, Δικέφαλα και Ραχιαίους με βάρος.

Πιο συγκεκριμένα:

1] Εμπροσθολαίμιες έλξεις στην τροχαλία 4Χ15-12-10-8.
    Όσο μπορώ αυξάνω τα κιλά αλλά στο τελευταίο σετ με το ζόρι βγάζω 6, εκεί μου ήταν λίγο δύσκολο.

2) Χαμηλή κωπηλατική 4Χ 12-10-10-8

3) Μηχάνημα κωπαλατικής 4Χ10 =>15kg

Για τους ώμους

1) Όρθια κωπαλατική στην τροχαλία 4Χ10 =>15kg

2) Εκτάσεις με αλτήρες 4Χ10 => 3kg

Για τα δικέφαλα

1) Κάμψεις με αλτήρες εναλλάξ 4Χ10 =>3kg

2) Κάμψεις στην τροχαλία 4Χ10 => 7,5 kg

Στο τέλος ραχιαίοι με βάρος 5kg 4X15 και αερόβια 30' ταχύτητα 5 και κλίση από 5 - 7.

Το πρόγραμμα μου είναι για αρχάριους, θέλω κάποια στιγμή να αφήσω τα πολλά πολλά μηχανήματα και να πάω στους αλτήρες και τα ελεύθερα αλλά δεν ξέρω πότε για να είμαι ειλικρινής...

Το άλλο που με προβληματίζει είναι οτι δεν ξέρω ποιο σύστημα να ακολουθήσω, να τα πηγαίνω όλα αυξητικά η απλά να προσπαθώ σε κάθε προπόνηση να αυξάνω τις επαναλήψεις?

Από διατροφή τα πάω μια χαρά απλώς χθες λόγω της ζαλάδας μου άργησα για λίγο τα γεύματα γιατί δεν είχα όρεξη για φαγητό και το τελευταίο μου δεν το πήρα αλλά από σήμερα όλα κανονικά.

Πρωινό.
    50γρ βρώμη 2 ασπράδια ένα ολόκληρο συν 1 κουταλάκι του γλύκου κακάο με λίγο γλυκαντικό.

Μεσημεριανό 100γρ κοτόπουλο 40γρ ρύζι συν σαλατα λαχανο καρότο και λίγο μουστάρδα φρενς χωρις ζάχαρη για την γεύση.

Απογευματινό 200γρ γιαουρτι συν 2 ρυζογκοφρέτες, 2 κουταλιες του γλυκου κακαο και λίγο γλυκαντικό. [ με έχει σώσει αυτή η τακτική με το κακάο από τις επισκέψεις στα περίπτερα για σοκολάτες και άλλα σκουπιδοφαγητά! ]

Βραδυνό

100 γρ κοτόπουλο 40γρ ρύζι, 20γρ φέτα, μια χούφτα σαλάτα λάχανο καρότο + 2 κουταλιές του γλυκου ελαιόλαδο.
    Κανονικά ήταν μια αλλά πήγα γυμναστήριο αργά και έτσι εβγαλά το λάδι απο το μεσημεριανό και το εβαλα στο βραδυνο γιατί είπαμε να το αποφεύγουμε μετά την προπόνηση, ελπίζω να μην υπάρχει πρόβλημα.

Πριν τον Ύπνο , τώρα δλδ :p
    100 γρ γιαούρτι συν 6 κάσιους

Αυτά για σήμερα!

Αύριο λέω να πάρω ρεπό και θα ξανά πάω την πέμπτη όπου έχω στήθος-ώμους- τρικέφαλα- κοιλιακούς.

Καλό βράδυ σε όλους.. !
    Last edited by Elena94; 11-01-17 at 00:37.

New Member

Και κάποιες τελευταίες σκέψεις...

Χθες πήγα στον ενδοκρινολόγο.
    Με παρακολουθούσε από παλιά, τον είχα επισκεφτεί γιατί μου είχε κοπεί η περίοδος από τα κιλά και μου έδωσε θεραπεία για να μου επανέλθει , συν για την ρύθμιση της ινσουλίνης μου που ήταν πάνω απο τα φυσιολογικά όρια.

Είχε κρατήσει την τότε ζύγιση μου και είδαμε ότι από τότε μέχρι τώρα έχασα 34 κιλά!
    Ήμουν 119 όταν πήγα.

Εκείνη την στιγμή έκανα ένα μορφασμό έκπληξης!
    Έχασα τόσα κιλά?
    Ποτέ μου δεν μου είπα ένα μπράβο, παρόλο που τα κατάφερα μόνη μου χωρίς διατροφολόγους και παρατρεχάμενους [ είχα πάει κάποτε βέβαια, θα σας πω άλλη φορά πως πήγε]

Σήμερα τόλμησα να κοιταχτώ και στον καθρέφτη και τότε κατάλαβα την διαφορά.
    Τα πόδια μου έχουν σφίξει αισθητά και η χαλάρωση στο εσωτερικό των μηρών έχει μειωθεί !
    Φυσικά υπάρχουν ακόμη θέματα χαλάρωσης, αλλά θα τα δούμε στην πορεία [ θα ανεβάσω φώτο να μου πείτε γνώμες]

Πλέον είμαι σίγουρη, αυτό που κάνω δεν πρόκεται να το αφήσω με τίποτα!
    Μπορεί να είμαι αρχάρια, μπορεί να κάνω και τις μισές ασκήσεις λάθος, αλλά κάθε μέρα διαβάζω και κάθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο.

Έχω βάλει στόχο, το καλοκαίρι να βγω στην παραλία άλλος άνθρωπος και σιγά σιγά αρχίζω να πιστεύω ότι μπορώ να τα καταφέρω, το μόνο που χρειάζεται είναι υπομονή.. !

Καλό βράδυ σε όλους !

Forum Team Kardoula's Avatar

Μπράβο Ελενα για το τελευταιο σου ποστ!! Εξαιρετικές σκέψεις, έτσι ακριβώς πρέπει να σκέφτεσαι. Θετικά και με πείσμα!! Φυσικά και θα τα καταφέρεις. Ολα στο χέρι σου είναι. Τη γνώση την λαμβάνεις απλόχερα εδώ καθώς και τη βοήθεια και τη στήριξη. Υπομονή επιμονή και πείσμα!!!

Great Things Never Came From Comfort Zones

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)