Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 30 of 30
  1. #1

    Thumbs up Βοηθεια-Προγραμμα Διατροφης

    Γεια σας.Ειμαι σχεδον 22 χρονων φοιτητης.Ειμαι 68 κιλα περιπου και εχω ξαναρχισει το γυμναστηριο εδω και 2.5 μηνες.Στοχος μου ειναι να φτιαξω ενα σωμα 68-70 κιλα αλλα να ειμαι στεγνος.Οπως βλεπεται απο τις φοτο απεχω παρα πολυ απο αυτο που θελω.Γι αυτο λοιπον θελω ως πιο ειδικοι επι του θεματος,αμα μπορειτε να με βοηθησετε για να εχω ενα σωστο προγραμμα διατροφης καταλληλο για τον στοχο μου.
    Attached Images Attached Images

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    φιλε καλως ορισες, ξεκινα το διαβασμα στα της διατροφης του φορουμ οπου θα βρεις πολλες πληροφοριες. Φτιαξε ρη διατροφη σου συμφωνα με αυτα που θα διαβασεις και εδω ειμαστε για διορθωσεις και συμβουλες. Μην περιμενεις ετοιμα πραγματα απο κανενα.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ και καλή επιτυχία με τους στόχους σου.



    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Στοχος μου ειναι να φτιαξω ενα σωμα 68-70 κιλα αλλα να ειμαι στεγνος.Γι αυτο λοιπον θελω ως πιο ειδικοι επι του θεματος,αμα μπορειτε να με βοηθησετε για να εχω ενα σωστο προγραμμα διατροφης καταλληλο για τον στοχο μου.
    Τι ύψος έχεις και η διατροφή σου πως είναι μέχρι τώρα; Μετράς θερμίδες; Αν θες, πες μας τι τρως μέσα στη μέρα σου.


    Βρες τις θερμίδες συντήρησης και με βάση το στόχο που έχεις φτιάξε τη διατροφή σου.


    Στην ενότητα Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness υπάρχουν και τα παρακάτω thread, διάβασε τα:

    3 Βασικοί Τρόποι Υπολογισμού και Προσαρμογής Θερμίδων


    Top 10 Των Καλύτερων Τροφών Για Bodybuilding & Fitness


    Το φόρουμ έχει πολλά άρθρα για διατροφή, δες και διατροφές άλλων παιδιών για να πάρεις ιδέες.

    Φτιάξε μία διατροφή και πόσταρε την εδώ για διορθώσεις.
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 14:55.

  4. #4
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Γεια σας.Ειμαι σχεδον 22 χρονων φοιτητης.Ειμαι 68 κιλα περιπου και εχω ξαναρχισει το γυμναστηριο εδω και 2.5 μηνες.Στοχος μου ειναι να φτιαξω ενα σωμα 68-70 κιλα αλλα να ειμαι στεγνος.Οπως βλεπεται απο τις φοτο απεχω παρα πολυ απο αυτο που θελω.

    Αν θες, πες μας και το πρόγραμμα σου στο γυμναστήριο.

  5. #5

    Default

    Λοιπον ειμαι 1.70m.Την διατροφη μου την προσεχω αλλα δεν μετραω θερμιδες ουτε γραμμαρια μεχρι σμρ.Τρωω μαρουλια,γιαουρτι,οτιδιποτε κρεας,μπροκολο,αυγα,whey πρωτεινη και μπαρες πρωτεινης καθως και οσπρια(που μαλλον πρεπει να τα σταματησω).Εχω διαβασει αρκετα θεματα απλα δεν μπορω να καταλαβω τι διατροφη πρεπει να κανω ακριβως.Για να χασω αρκετο λιπος πρεπει αναγκαστικα οι θεμριδες μου να ειναι κατω απο τις θερμηδες συντηρησης?

  6. #6
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    29

    Default

    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα όσπρια δεν θεωρούνται καλά για τη διατροφή. Κοιτάω τα διατροφικά τους στοιχεία, αλλά ακόμα κι αν αφαιρέσουμε την πρωτείνη ως μειωμένης αξίας και πάλι ειναι σούπερ για τη διατροφή μας: φυτικές ίνες, σύνθετοι υδατάνθρακες, μηδέν λιπαρά, φολικό οξύ, ψευδάργυρος κλπ. Κι από θερμίδες, όσο και το ρύζι.

    Τόσο καιρό ποτέ δεν το κατάλαβα γιατι δεν έχουν θέση ακόμα και καθημερινά στη διατροφή μας (σε όσους τουλάχιστον δεν κατεβαίνουν σε αγώνες)

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Λοιπον ειμαι 1.70m.Την διατροφη μου την προσεχω αλλα δεν μετραω θερμιδες ουτε γραμμαρια μεχρι σμρ.Τρωω μαρουλια,γιαουρτι,οτιδιποτε κρεας,μπροκολο,αυγα,whey πρωτεινη και μπαρες πρωτεινης καθως και οσπρια(που μαλλον πρεπει να τα σταματησω).Εχω διαβασει αρκετα θεματα απλα δεν μπορω να καταλαβω τι διατροφη πρεπει να κανω ακριβως.Για να χασω αρκετο λιπος πρεπει αναγκαστικα οι θεμριδες μου να ειναι κατω απο τις θερμηδες συντηρησης?
    Για πιο λόγο να τα σταματήσεις;
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 14:22.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by zoulapi View Post
    Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί τα όσπρια δεν θεωρούνται καλά για τη διατροφή. Κοιτάω τα διατροφικά τους στοιχεία, αλλά ακόμα κι αν αφαιρέσουμε την πρωτείνη ως μειωμένης αξίας και πάλι ειναι σούπερ για τη διατροφή μας: φυτικές ίνες, σύνθετοι υδατάνθρακες, μηδέν λιπαρά, φολικό οξύ, ψευδάργυρος κλπ. Κι από θερμίδες, όσο και το ρύζι.

    Τόσο καιρό ποτέ δεν το κατάλαβα γιατι δεν έχουν θέση ακόμα και καθημερινά στη διατροφή μας (σε όσους τουλάχιστον δεν κατεβαίνουν σε αγώνες)

    Εγώ προσωπικά είμαι υπέρ των οσπρίων, ακόμα και σε καθημερινή βάση. Μας προσφέρουν πολλά και μόνο καλό κάνουν. Είναι και τι αρέσει στον καθένα.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Λοιπον ειμαι 1.70m.Την διατροφη μου την προσεχω αλλα δεν μετραω θερμιδες ουτε γραμμαρια μεχρι σμρ.Τρωω μαρουλια,γιαουρτι,οτιδιποτε κρεας,μπροκολο,αυγα,whey πρωτεινη και μπαρες πρωτεινης καθως και οσπρια(που μαλλον πρεπει να τα σταματησω).Εχω διαβασει αρκετα θεματα απλα δεν μπορω να καταλαβω τι διατροφη πρεπει να κανω ακριβως.Για να χασω αρκετο λιπος πρεπει αναγκαστικα οι θεμριδες μου να ειναι κατω απο τις θερμηδες συντηρησης?
    Πρέπει να την οργανώσεις.

    Εγώ σου προτείνω να αρχίσεις να μετράς θερμίδες, όσο πιο συγκεκριμένος είσαι τόσο πιο συγκεκριμένα αποτελέσματα θα έχεις και αργότερα θα μπορείς να κάνεις και τις κατάλληλες αλλαγές, αν χρειαστεί.
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 14:52.

  10. #10
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Εχω διαβασει αρκετα θεματα απλα δεν μπορω να καταλαβω τι διατροφη πρεπει να κανω ακριβως.Για να χασω αρκετο λιπος πρεπει αναγκαστικα οι θεμριδες μου να ειναι κατω απο τις θερμηδες συντηρησης?
    Εσύ πρέπει να κάνεις ανασύσταση στο σώμα σου. Δηλαδή, να χάσεις λίπος και να βάλεις μύες.

    Θα έλεγα να κινηθείς κοντά στις θερμίδες συντήρησης και ίσως με ένα μικρό έλλειμμα θερμίδων. Αυτό θα το δεις.

    Βάλε στόχο να φτιάξεις τη διατροφή σου, να μετράς θερμίδες και ποσότητες, κάνε βάρη και μαζί με αερόβια θα φτάσεις εκεί που θες!
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 15:16.

  11. #11

    Default

    Εδω ειναι το προγραμμα που κανω....αλλα καποιες μερες κανω και 35 λεπτα hit.Απο εδω και περα λεω να κανω hit καθε μερα και καποιες φορες και 1 ωριτσα κολυμβηση που πιστευω θα βοηθησει οσο και το hit.τι λετε?
    Attached Images Attached Images

  12. #12
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Είναι ένα πρόγραμμα καρμπόν που δίνουν σε όλους.

    Μέσα στο φόρουμ υπάρχουν πολύ καλά προγράμματα.

    Πχ στα προγράμματα και ασκήσεις υπάρχει ο αναλυτικός οδηγός του Mazda 6: ΟΔΗΓΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗΣ ΒΑΡΩΝ ΓΙΑ ΑΡΧΑΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΕΦΗΒΟΥΣ


    Αν θες, διάβασε τον



    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    καποιες μερες κανω και 35 λεπτα hit.
    Τι ακριβώς κάνεις για HIIT;

  13. #13

    Default

    Θα κατσω τωρα να τα διαβασω και τα 3 που μου ειπες!Λεω να παρω και το x-factor fitness που το εχω βρει σε καλη τιμουλα.Θα βοηθησει? Σας ευχαριστω παντως παρα πλ ολους για την βοηθεια σας. :)

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Θα κατσω τωρα να τα διαβασω και τα 3 που μου ειπες!Λεω να παρω και το x-factor fitness που το εχω βρει σε καλη τιμουλα.Θα βοηθησει? Σας ευχαριστω παντως παρα πλ ολους για την βοηθεια σας. :)
    Τι ακριβώς είναι το x-factor fitness;

    Πρώτα ξεκίνα με τη διατροφή

  15. #15

    Default

    Καλα σιγουρα η διατροφη ειναι το 1ο που θα κανω.Αυτο ειναι κατι που μπαινει στην πορτα του σπιτιου,google it μια(στις εικονες) να δεις

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    35 λεπτα hit. Απο εδω και περα λεω να κανω hit καθε μερα και καποιες φορες και 1 ωριτσα κολυμβηση που πιστευω θα βοηθησει οσο και το hit.τι λετε?

    Αν θες να έχεις κολύμβηση στο πρόγραμμα σου, είναι εντάξει.


    Όταν λέμε αερόβια δε λέμε να ξεπατωθείς κιόλας. Κάθε μέρα 35 λεπτα HIIT; Το θεωρώ υπερβολή. Το σώμα πάνω απ' όλα θέλει καλή ανάρρωση.


    Αν κάνεις σταθερής έντασης αερόβια μετά τα βάρη, κάνεις κολύμβηση και μία μέρα που θα έχεις off θέλεις να κάνεις HIIT, είναι αρκετά.

  17. #17

    Default

    Δλδ να προτιμισω την 1 ωρα κολυμβησης την μερα απο το διαλειματικο τρεξιμο ετσι?Ειναι καλυτερο?Να το κανω καθε μερα?

  18. #18
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Δλδ να προτιμισω την 1 ωρα κολυμβησης την μερα απο το διαλειματικο τρεξιμο ετσι?Ειναι καλυτερο?Να το κανω καθε μερα?
    Το σώμα χρειάζεται ανάρρωση. Αν εσύ κάνεις κάθε μέρα hiit πως θα αναρρώσεις; Συν ότι κάνεις και βάρη.

    Πχ η σταθερής έντασης αερόβια βοηθάει καλύτερα και στην ανάρρωση.

    Να κάνεις αν θες (όχι κάθε μέρα), αλλά θέλει έξυπνο προγραμματισμό. Πχ 1 φορά και όχι κοντά με την προπόνηση ποδιών.
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 17:53.

  19. #19

    Default

    Και θα στεγνωσω μονο με τοσο λγ αεροβια?Ναι παντως ειχα θεμα με την αναρρωση γτ τις τελευτεες φορες ουτε προνονηση δεν εβγαζα!Αλλα πιστευω οτι ηταν λογο κακης διατροφης

  20. #20
    Senior Bodybuilder JasonBlack's Avatar
    Join Date
    28-04-07
    Location
    Piraeus, Athens, Greece.
    Posts
    1,286

    Default

    x-factor fitness ?? Σοβαρα τώρα;;;

    Γυμναστηριο, διατροφή και εισαι μια χαρα... δεν χρειαζεσαι κατι αλλο.... απλα να μετρας θερμιδες και να ξεχασεις τις μπαρες πρωτεϊνης γιατι οι περισσοτερες ειναι για cheat meal οχι για διατροφη

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Και θα στεγνωσω μονο με τοσο λγ αεροβια?Ναι παντως ειχα θεμα με την αναρρωση γτ τις τελευτεες φορες ουτε προνονηση δεν εβγαζα!Αλλα πιστευω οτι ηταν λογο κακης διατροφης
    Για αρχή, πιστεύω πως 4 φορές την εβδομάδα αερόβια είναι μια χαρά. Δεν υπάρχει στάνταρ κανόνας.

    Ανάλογα με το πως ανταποκρίνεται το σώμα σου θα κάνεις και τις απαραίτητες αλλαγές.

    Βλέποντας και κάνοντας.
    Last edited by Vasiliki16; 25-11-16 at 22:38.

  22. #22

    Default

    Λοιπον μετρησα τις θερμιδες που πρεπει να παρω για συντηρηση συμφωνα με την μεθοδο Harris Benedict ειναι 2.768 θερμιδες που τις θεωρω υπερβολικες!(εκανα -20% που λεει στο τελευτεο βημα και για βγηκε στα 2.214).Μου φενονται λγ πλ για το υψος μου και τα κιλα μου.Τι λετε?

  23. #23
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Λοιπον μετρησα τις θερμιδες που πρεπει να παρω για συντηρηση συμφωνα με την μεθοδο Harris Benedict ειναι 2.768 θερμιδες που τις θεωρω υπερβολικες!(εκανα -20% που λεει στο τελευτεο βημα και για βγηκε στα 2.214).Μου φενονται λγ πλ για το υψος μου και τα κιλα μου.Τι λετε?
    πρεπει να αρχισεις τον πειραματισμο τωρα, κρατα σταθερες τις θερμιδες και δες για καμια εβδομαδα πως θα παει και συνεχιζεις αναλογα
    οι θερμιδες συντηρησης εξαρτωνται απο τον τροπο ζωης σου(καθιστικη ή μη) και δε μπορει να σε βοηθησει καποιος σε αυτο, πρεπει να πειραματιστεις

  24. #24

    Default

    Σωστος!.Λεω να κανω μια διατροφη με 2.000 θερμιδες....η οποια θα εχει γαλα με βρωμη,αυγα,κρεας,ψαρι,μαρουλι,αγγουρι,μπροκολο,γλυκοπατατα ή καμια μπανανα,γιαουρτι,whey πρωτεινη καθως και λγ λαδερα.Απλα δεν ξερω πως να τα βαλω στην διατροφη μου.Δλδ ποσο πρωτεινη και ποσο υδατανθρακα πρεπει να παιρνω στο πρωινο?Ποσες θερμιδες πρεπει να ειναι το καθε γευμα?Ποτε να βαλω τον περισσοτερο υδατανθρακα?Το πρωι ή μετα την προπονηση

  25. #25
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αφου αποφασισεις τις συνολικες θερμιδες που θα καταναλωνεις θα πεις ποσες θερμιδες απο υδατανθρακα, ποσες απο πρωτεινη και ποσες απο λιπος.
    Πχ αν αποφασισεις να δοκιμασεις ενα διαχωρισμο 50-30-20 που σημαινει 50% θδατανθρακα 30% πρωτεινη και 20% λιπος . Μετα θα κανεις τις πραξεις και θα δεις ποσα γραμμαρια απο το καθενα χρειαζεσαι ημερισιως. πχ στις 2000 θερμιδες θελεις να παιρνεις τις μισες(50%) απο υδατανθρακα αρα 1000 θερμιδες υδατανθρακα, ποσα γραμμαρια ειναι αυτο? 1000/4 =250γρ υδατανθρακα (ομοιως ακολουθεις τα βηματα για τα υπολοιπα) προσοχη ομως 1γρ λιπος εχει 9 θερμιδες,αρα διαιρεις με το 9.
    Τωρα οταν βρεις τα γραμμαρια που θες κανεις ενα διαχωρισμο ως εξης μοιραζεις την πρωτεινη σου σε ολα τα γευματα, μοιραζεις τον υδατανθρακα βαζοντας περισσοτερη ποσοτητα στα γευματα γυρω απο την προπονηση, και το λιπος κοιτας να το τρως σε γευματα που θα εχεις τις λιγοτερες ποσοτητες υδατανθρακων, πχ πριν τον υπνο, στο βραδυνο με καμια σαλατα κλπ
    τα λαδερα αστα για τη γιαγια σου... εσυ το λαδακι σου να το τρως ομω(οταν μαγειρευεται ανεβαινουν οι θερμιδες...)

  26. #26

    Default

    Αυτη σου η απαντηση με κατατοπισε καπως μπορω να πω.Γιατι ομως το περισσοτερο λιπος να το τρωω το βραδυ?Επισης δεν παιζει να κανω διατροφη με 3000 θερμιδες(προκειμενου να παιρνω μυς ή τουλαχιστον να μην χανω)αλλα να χανω και λιπος επειδη η διατροφη θα ειναι σχετικα στεγνη ετσι?

  27. #27
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    11-11-16
    Posts
    149

    Default

    Quote Originally Posted by noobstack View Post
    Αυτη σου η απαντηση με κατατοπισε καπως μπορω να πω.Γιατι ομως το περισσοτερο λιπος να το τρωω το βραδυ?Επισης δεν παιζει να κανω διατροφη με 3000 θερμιδες(προκειμενου να παιρνω μυς ή τουλαχιστον να μην χανω)αλλα να χανω και λιπος επειδη η διατροφη θα ειναι σχετικα στεγνη ετσι?
    Μαζί με πρωτεΐνη (πχ γιαούρτι) το βράδυ τρώμε και καλά λιπαρά (πχ. ξηρούς καρπούς) γιατί καθυστερούν την απορρόφηση της από τον οργανισμό μας, κάτι που μας συμφέρει μιας και δεν θα φάμε για ώρες (λόγο ύπνου).


    Με τους υπολογισμούς που έκανες βρήκες θερμίδες συντήρησης 2.768 . Εάν τρως 3000 θα βάλεις και λίπος όχι μόνο μυς.

    Όσο "στεγνή" και αν είναι μία διατροφή, όταν τρώμε πάνω από τη συντήρηση μας παίρνουμε κιλά.

  28. #28
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Απο τις βασικές ασκήσεις έχεις μόνο τον ίσιο πάγκο (και αυτό με αλτήρες αντί για ίσια μπάρα). Πρέπει να μπούν βαθιά καθίσματα, άρσεις θανάτου και πιέσεις ώμων όρθιος. Επίσης προσωπικά θα έβαζα στο στήθος πρώτα τον ίσιο πάγκο και μετά τον επικλινή. Επίσης προσωπικά δεν είμαι καθόλου φαν των 15-12 επαναλήψεων για αρχάριους γιατί έτσι η πρόοδος σε δύναμη θα είναι πολύ αργή. Τσέκαρε το πρόγραμμα για αρχάριους στο φόρουμ.

    35' ΗΙΙΤ ή δεν κάνεις κάτι καλά ή θα τραυματιστείς στις επόμενες λίγες προπονήσεις. 1-2 φορές ΗΙΙΤ τη βδομάδα (ή και καθόλου) είναι υπεραρκετές στη φάση που είσαι και δεν πρέπει να κρατάνε πάνω απο 15-20 το πολύ λεπτά. Όποτε θες αρκεί να μην είναι 2 μέρες συνεχόμενα και να μην είναι την ίδια ημέρα (ούτε 1 μέρα πριν ούτε μια μέρα μετά) με τα πόδια.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  29. #29

    Default

    Οργανωσε την διατροφη σου,αυτα που εγραψε ο cano σιγουρα θα σε βοηθησουν ψαξε και στα ημερολογια αλλως παιδιων να παρεις ιδεες.
    Βελτιωσε την προπονηση σου..οπως ειπε ο achilezz λειπουν βασικοτατες ασκησεις απο το προγραμμα σου επισης μειωσε τις επαναληψεις στο 8-12 αλλα τουλαχιστον μην πεσεις κατω απο 8 αν δεν εχεις μαθει τελεια την τεχνικη.ο διαχωρισμος επισης δεν μαρεσει...θα εκανα ποδια και πλατη μονα τους δηλαδη καπως ετσι....στηθος-δικεφαλα,πλατη,ωμοι-τρικεφαλα,ποδια.κοιλιακους 2 φορες την βδομαδα και οχι καθημερινα.Τελος βασικοτατο ειναι να αυξανεις σταδιακα τα κιλα που σηκωνεις χωρις ομως σε καμια περιπτωση να βαζεις κιλα που δεν εχεις χαλωντας την τεχνικη.
    Επισης θα μειωνα την αεροβιο στις 3-4 φορες και θα εκανα γενικα πιο ηπια μορφη αεροβιας,οχι πολλες προπονησεις hit δηλαδη... η αεροβια δεν συνεπαγεται με καυση λιπους...απλα θα βοηθησει αν και η διατροφη σου ειναι στο ιδιο μηκος κυμματος δηλαδη με την προοπτικη να χασεις κιλα...(στην περιπτωση σου μπορεις να χασεις λιπος παραμενοντας στο ιδιο βαρος η ακομα και πολυ ελαφρα υπερθεμιδικα μιας και εισαι αρχαριος).
    Οποτε κατσε βρες τις θερμιδες συντηρησης σου και στην πραξη γιατι οι υπολογισμοι με τους τυπους ειναι θεωρια...θα σου προτεινα να μεινεις σαυτα τα κιλα μερικους μηνες...αν σαρεσει το αποτελεσμα συνεχισε στα ιδια κιλα αν θες να διωξεις λιπος γρηγοροτερα μπορεις να χασεις μερικα, δεν θα προτεινα να παρεις κιλα σε καμια περιπτωση απο τωρα και για τον επομενο χρονο.
    Life is to short to be small

  30. #30

    Default

    Εβγαλα καποια διατροφη την οποια ακολουθω με μικρες αποκλησεις καθε μερα(λογο εξεταστικης).Μετα την εξεταστικη θα την ανεβασω να μου πειτε την γνωμη σας και να μου προτεινετε αλλαγες.Θελω να ρωτησω κατι.Ειμαι 66-67 κιλα.Ποσα χρονια διατροφης και γυμναστηριου χρειαζομαι για να φτασω απο αυτη την κατασταση που ειμαι τωρα στα 71-72 κιλα με 9% λιπος?Επισης γινεται καποιος να λαμβανει παραπανω απο τις θερμιδες συντηρησης του(+500 θερμιδες την μερα) αλλα παραλληλα να μην προσθετει λιπος στο σωμα του?
    Last edited by noobstack; 18-01-17 at 02:36.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Πρόγραμμα Διατροφής
    By kostasplameris1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 10
    Last Post: 01-01-15, 19:00
  2. Βοηθεια με το προγραμμα διατροφης μου
    By jonynoy in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 24-03-12, 10:40
  3. Βοήθεια με το πρόγραμμα διατροφής
    By crisoto in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 22-02-12, 13:59
  4. Βοήθεια Για Πρόγραμμα Διατροφής :(
    By Noel in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 17
    Last Post: 15-03-11, 16:33

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •