Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Member
    Join Date
    15-03-14
    Posts
    50

    Default Διατροφής πριν και μετά την προπόνηση Βοήθεια

    Καλησπέρα σας και καλή χρόνια να έχουμε!!


    Φτιάχνω ένα πρόγραμμα διατροφής και έχω κάποιες απορίες .


    Την γυμναστική μου την κάνω το πρωί κατά τις 8:30 και δυο ώρες πριν το γευμα μου ειναι γιαούρτι , βρώμη ,και ένα φρούτο και μετά την προπόνηση τρώω ασπράδια ,ρυζογκοφρετα γλυκοπατάτα ,δημητριακά , 1 φρούτο.


    Θα ήθελα να μου πείτε αν πρέπει να αλλάξω ή να μεταφέρω κάτι σε αυτές τις ώρες πριν και μετά την προπόνηση ή αν μπορώ να προσθέσω και κάποια αλλά όπως ταχινι, φυστικοβουτυρο , κρεμά σε σκόνη κλπ .


    Το πρόγραμμα γυμναστικής μου είναι Full body 3 φορές την εβδομάδα και τις ενδιάμεσες μέρες αερόβιο + κοιλιακους.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Καλή χρονιά και σε σένα φίλε μου.

    Μετά την προπόνηση τρως ΚΑΙ ρυζογκοφρέτα ΚΑΙ γλυκοπατατα ΚΑΙ δημητριακά ΚΑΙ φρούτο; Και θες να προσθέσεις ταχίνι ή φυστικοβούτρο, κρέμα ;!

    Αυτο δεν έχει νόημα που έχεις κάνει. Θα κρατήσεις ΜΙΑ πηγή υδατάνθρακα. Φάε ασπράδια με πατάτα. Το λίπος κράτα το για τα άλλα γεύματα.

    Η υπόλοιπη διατροφή σου πως είναι;

  3. #3
    New Member
    Join Date
    15-03-14
    Posts
    50

    Default

    Η υπόλοιπη διατροφή μου είναι αναλόγως τι θα έχουμε μαγειρέψει πχ μπορεί να έχω για μεσημέρι κοτόπουλο με πατάτες η ρύζι και τυρί και από σαλάτα αγγούρι , ντομάτα ,μπρόκολο.
    Για απόγευμα συνήθως τρώω 2-3 φρούτα μαζί με σταφίδες ,αμύγδαλα, καρυδιά, ηλιόσπορος ψίχα και για βραδινό πάλι τρώω το ίδιο που είχα το μεσημέρι αλλιώς φτιάχνω καμία πατάτα στο φούρνο και από σαλάτα το ίδιο περίπου με τυρί πάλι.


    Κοιταω να έχω σε κάθε γεύμα και πρωτεΐνη και υδατάνθρακα και όσο μπορώ και λιπαρά.


    Το θέμα είναι ότι πολλές φορές παίρνω υδατάνθρακα και πρωτεΐνη από διαφορετικές πήγες για κάθε γεύμα διότι άμα φάω μετά την προπόνηση όπως μου είπες πχ ασπράδια με πατάτα θα μου πέσουν λίγα γιατί ποσό να φας από το καθένα.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δεν πάει έτσι. Θα έχεις σωστά γεύματα. Τι πάει να πει πόσο θα φας από το καθένα; Πόσο σε δυσκολευει να φας 5 ασπράδια και 200 γραμμάρια πατάτα;!!
    Η διατροφή σου είναι εντελώς γενική και αόριστη. Αν θες να εχεις ενα συγκεκριμένο αποτέλεσμα θέλει οργάνωση και συνέπεια.

  5. #5
    New Member
    Join Date
    15-03-14
    Posts
    50

    Default

    Συμφωνώ σε αυτά που λες απλός μου φάνηκαν λίγα.


    Όποτε τι μου προτείνεις να έχω σε κάθε γεύμα μια πηγή υδατάνθρακα ,πρωτεΐνης ,λιπαρά ; εκτός από το προπονητικό και μεταπροπονητικο που θα εχω μονο υδατάνθρακα,πρωτεΐνη;
    Last edited by xalekosx; 09-01-17 at 21:42.

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Α μπραβο. Ναι, σε γενικές γραμμες ακριβως αυτο. Δες και αυτό το αρθρο να παρεις ιδεες, θα σε βοηθησει. Μετα γραψε το πλανο σου οπως το σκεφτεσαι και θα σε βοηθησουμε να το διορθωσεις κ να το φερεις στα μετρα σου.

    Προτάσεις Επιλογής Τροφών Ανα Γεύμα Για Διατροφή Bodybuilding

  7. #7
    New Member
    Join Date
    15-03-14
    Posts
    50

    Default

    Σε ευχαριστώ πολύ Ειρήνη να σε καλά .

  8. #8
    New Member
    Join Date
    15-03-14
    Posts
    50

    Default

    Έφτιαξα ένα προγραμματακι διατροφής.


    Το πρωί 2 ώρες πριν το γυμναστήριο :Γιαούρτι +Νιφάδες Βρώμης με λίγο μέλι + 1 φρούτο και για αλλαγή την επομένη μέρα αντί βρώμη έβαλα δημητριακά χωρίς το μέλι.


    Μετά το γυμναστήριο ασπράδια+γλυκοπατάτα +1 φρούτο ,εναλλακτικά ασπράδια+ρυζογκοφρετες +1 φρούτο ή Στήθος κοτόπουλο+ρύζι +1 φρούτο.


    Για Μεσημέρι και βράδυ έχω επιλέξει φαγητά που θα παίρνω και πρωτεΐνες υδατάνθρακες και λιπαρά + λαχανικά απλός δεν τα γραφώ γιατί είναι πολλά :)


    Και για απόγευμα έχω βάλει φιστικοβουτυρο σε φέτες ψωμί +κρεμά ρυζιού μέσα σε γάλα+1 φρούτο+σταφιδες ,εναλλακτικά αντί φιστικοβουτυρο βάζω ταχινι,


    Κάθε βοήθεια, συμβουλή δεκτή εννοείται :)
    Last edited by xalekosx; 15-01-17 at 01:03.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Πριν Και Μετά Την Προπόνηση
    By Μαριλου in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 25-09-16, 12:21
  2. Φαγητο πριν και μετα την προπονηση.Τι και ποση ωρα πριν και μετα?
    By panos08 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 14-09-13, 17:59
  3. μετα η πριν την προπονηση
    By greg094 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 1
    Last Post: 16-02-11, 16:49

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •