Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 10 of 10

Threaded View

  1. #1

    Default Αξιολόγηση διατροφής όγκου

    Καλησπέρα.
    Ήμουν 126 κιλά και με αερόβιες ακήσεις (ποδήλατο, τρέξιμο) κατάφερα να χάσω 53 κιλά με λάθος τρόπο (φτωχή διατροφή σε θερμίδες και όχι μόνο με αποτέλεσμα να γίνω σαν τον Στάθη Ψάλτη χωρίς καθόλου μυικότητα φυσικά) . Είμαι 77 κιλά πλέον (72.7 μόλις γράφτηκα γυμναστήριο πέρσι τέτοιο μήνα περίπου) και ύψος 1.78.
    Ασχολούμαι με την γυμναστική με βάρη εδώ και ένα χρόνο περίπου με σκοπό να βάλω όγκο στο σώμα μου.
    Διαφορές αυτόν τον 1 χρόνο υπάρχουν. Μεγάλωσαν αρκετά τα χέρια μου σε σχέση με πριν που ήταν σαν... καλαμάκια χωρίς μυικότητα, έχει αναπτυχθεί αρκετά το στήθος μου που πριν είχε σχεδόν κρεμάσει από την απότομη απώλεια κιλών και άρχισαν να φαίνοται κοιλιακοί (αν και τον τελευταίο καιρό είναι αισθητά ποιο θωλοί μάλλον λόγω της μάσας στις γιορτές).
    Γυμναστήριο πάω 4-5 φορές την εβδομάδα (για 1 με μιάμιση ώρα) και δεν κάνω αερόβια. Η διατροφή μου είναι αυτή πάνω - κάτω και πιστεύω χρειάζονται κάποιες αλλαγές:

    Πρωινό: 100γρ. βρώμη - 30γρ. Whey - 140γρ. Φρέσκο γάλα 2%
    Δεκατιανό: 200γρ. γιαούρτι 2% με 30γρ. βρώμη ή τοστ ολικής με 2 φέτες τυρί χαμ. Λιπαρών και 1 φέτα γαλοπούλα καπνιστή & ένα ποτήρι γάλα 2%

    Μεσημεριανό: 200γρ. ρύζι με 30γρ. γραβιέρα τριμμένη (Αμερικής, Καστανό ή Μπασμάτι), 150γρ. στήθος κοτόπουλο ή 200γρ. κιμάς μοσχάρι (είτε μπιφτέκι, είτε βρασμένος στην κατσαρόλα με 3-4 ντομάτες και μπαχαρικά ΧΩΡΙΣ λάδι).

    Μεταπροπονητικό: 2 μπανάνες - 30γρ. Whey και μετά από 1 ώρα 200γρ. ρύζι ή 200γρ. πατάτα βραστή, 150γρ. στήθος κοτόπουλο ή 200γρ. κιμάς μοσχάρι (είτε μπιφτέκι, είτε βρασμένος στην κατσαρόλα με 3-4 ντομάτες και μπαχαρικά ΧΩΡΙΣ λάδι) ή τόνος κονσέρβα σε νερό

    Βραδινό: 300~γρ. γιαούρτι 2%

    (ΣΥΝΟΛΟ: 3000 περίπου θερμίδες - 300γρ. υδατάνθρακες - 220γρ. πρωτείνη - 60γρ. λιπαρά - συμπ. λιπαρά των γαλακτοκομικών)

    Φυσικά δεν λείπουν τα όσπρια, λαχανικά, ελαιόλαδο που δεν καταναλώνονται σε καθημερινή βάση βέβαια αλλά σίγουρα 2-3 φορές την εβδομάδα.
    Επίσης δεν λείπει και το cheat meal 2φορές/εβδομάδα (που σίγουρα δεν είναι τηγανιτό ή κάτι υπερβολικό τέλος πάντων)
    Τι πρωτείνετε να αλλάξω στην διατροφή μου;
    Last edited by DimVlach; 10-01-17 at 23:21.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By piou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 9
    Last Post: 24-11-14, 10:13
  2. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου!
    By The_Imp in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 25-06-14, 22:08
  3. Αξιολογηση Διατροφης Όγκου
    By Spiros1993 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 16-03-14, 15:56
  4. Αξιολόγηση Διατροφής Όγκου
    By MAKIS ANTONIADIS in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 6
    Last Post: 11-10-13, 12:49
  5. Αξιολογηση Διατροφης Ογκου
    By NBB in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 4
    Last Post: 19-11-12, 20:47

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •