Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 14 of 14
  1. #1

    Default Βοηθεια για αυξηση ογκου

    Καλησπερα, είμαι 26 ετών, 185 και 79 κιλά. Παρόλα αυτά είμαι σκινι φατ. Έχω κάνει γυμναστική αρκετές φορές στο παρελθόν αλλά πάντα σταματούσα για διάφορους λόγους. Το τελευταίο δίμηνο ξεκίνησα ξανά και ζητώ συμβουλές επειδή νομίζω πως δε γυμνάζομαι σωστά για τον σωματοτυπο μου.
    Έχω τη δυνατότητα να πηγαίνω γυμναστήριο τρεις φορές και σκέφτομαι να κάνω φουλ μπόντι αλλά πόσες ασκήσεις; και πόσες επαναλήψεις; νομίζω πως κάτι κάνω λάθος.
    Βάζω και μερικές φωτογραφίες μου εδώ για να βοηθήσουν. Ευχαριστώ !
    Attached Images Attached Images
    Last edited by xristos_k; 13-01-17 at 17:20.

  2. #2

    Default

    Καλησπέρα! Είχα παρόμοιο θέμα με το δικό σου πέρυσι το καλοκαίρι που ξανάρχισα να γυμνάζομαι και ο σωματότυπος μου ήταν ΟΛΟΙΔΙΟΣ. Αυτό που έκανα ήταν 3 φορές την εβδομάδα Full Body. Διάλεγα 3-4 βασικές ασκήσεις και τις δούλευα σε ένα εύρος 6-8 επαναλήψεων για 3 σετ και στο τέλος 1-2 ασκήσεις απομόνωσης για 2 σετ σε εύρος 8-12 επαναλήψεων. Αυτό πχ Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή και Τρίτη-Πέμπτη-Σάββατο έκανα πρωινό αερόβιο σταθερής έντασης με άδειο στομάχι. Όλα αυτά σε συνδυασμό με ισοθερμιδική διατροφή είχαν εξαιρετικά αποτελέσματα, ξεκίνησα 1.83 ύψος και 79 κιλά το Μάιο και το Σεπτέμβρη ήμουν 80.5 κιλά έχοντας πέσει αρκετά σε λίπος και έχοντας πάρει και κάποια μυικότητα. Βέβαια η διατροφή είναι το πιο σημαντικό να τηρήσεις. Αυτά στα λέω από προσωπική εμπειρία, ας απαντήσουν όμως και οι εμπειρότεροι.

  3. #3
    Pumping Iron bebeto's Avatar
    Join Date
    22-09-13
    Location
    Athens
    Posts
    680

    Default

    Το θεμα ειναι τι κανεις διατροφικα οπως ειπε και ο φιλος παραπανω,και οχι τοσο στο αν θα κανεςι φουλ μποντι η σπλιτ
    τα θαυματα συμβαινουν μονο σε οσους δε τα παρατανε ΠΟΤΕ

  4. #4

    Default

    Ορίστε η διατροφή που κάνω πείτε μου τι είναι λάθος

    Γ1 γάλα με βρώμη
    Γ2 μπανάνα, μήλο, 2 αβγά, μια μπάρα δημητριακών
    Γ3 κρέας με υδατάνθρακα ενίοτε ψάρι
    Γ4 βοδινό με σαλάτα
    Γ5 γιαούρτι με αμύγδαλα

    Εκτιμώ την βοήθεια και ευχαριστώ κ πάλι. Πείτε μου αν θέλετε τι κάνω λάθος...

  5. #5
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Quote Originally Posted by xristos_k View Post
    Ορίστε η διατροφή που κάνω πείτε μου τι είναι λάθος

    Γ1 γάλα με βρώμη
    Γ2 μπανάνα, μήλο, 2 αβγά, μια μπάρα δημητριακών
    Γ3 κρέας με υδατάνθρακα ενίοτε ψάρι
    Γ4 βοδινό με σαλάτα
    Γ5 γιαούρτι με αμύγδαλα

    Εκτιμώ την βοήθεια και ευχαριστώ κ πάλι. Πείτε μου αν θέλετε τι κάνω λάθος...
    Μόνο το γεύμα 5 είναι σωστό και στην θέση του. Όλο το άλλο είναι λάθος για τον σκοπό που θες εσύ.

    Βρες στο φόρουμ πόσες θερμίδες χρειαζεσαι (ή και σε κανένα App στο κινητό πια) και μετά στρώσε διατροφή.

    Επίσης δεν γράφεις ποσότητες, πρέπει να μάθεις να γράφεις ποσότητες πχ 200γρ γιαούρτι 2% με 30γρ αμύγδαλα, πρωινό 100γρ βρώμη + 6 ασπράδια , 1 κρόκος και 300ml γάλα 1,5%. Κλτ



    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  6. #6

    Default

    Κάποιος άλλος που να έχει να προτείνει κάτι κ όχι απλά να πει "ότι κάνεις είναι λάθος;' δε βοηθά ιδιαίτερα Αυτό και αυτό που βλέπεις το έβγαλα με βάση τις θερμίδες που χρειάζομαι και έχοντας διαβάσει αρκετά άρθρα διατροφής εδώ
    Οπότε αφού είσαι τόσο καλός γνώστης του τι χρειάζομαι θέλεις να προτείνεις εναλλακτικές για Τ γεύματα που θεωρείς λάθος; δεν το λέω ειρωνικά

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Γραψε μας ρε Χρηστο ποσοτητες στα γευματα σου τοτε για να μπορουμε να σου πουμε πως και τι, καθως και μακροσυστατικα συνολικα και θερμιδες συνολικες.

    Εμενα γενικα οι επιλογες που κανεις δεν με χαλανε.Το θεμα ειναι οτι καποια γευματα σου ειναι ελλειπη.Πχ πρωινο εχεις γαλα και βρωμη.Δεν εχεις μια πηγη πρωτεινης εκει.Στο επομεγο γευμα εχεις και μπανανα και μηλο και μπαρα δημητριακων; ή ενα απο τα 3; Μετα γραφεις κρεας με υδατανθρακα.Τι κρεας; Παϊδακια ή στηθος κοτοπουλο; Ελπιζω να με πιανεις.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    ενταξει , αφου εχεις βγαλει τις θερμιδες που χρειαζεσαι και αυτο συνεπαγεται τα ποσα γραμ. πρωτεινης,λιπως και υδαταναθρακα χρειαζεσαι την μερα οριστε ενα πλανο.

    1.βρωμη,αυγα,γαλα,φρουτο,φυστικοβουτυρο
    2.ρυζι, τονος, σαλατα
    3.κοτοπουλο,μακαρονια ολικης,σαλατα
    4.κοτοπουλο,πατατα.
    5. μετα την προπονηση, αυγα+μπανανα
    6.κοτοπουλο,ρυζι
    7. γιαουρτι ή cottage + αμυγδαλα

    βαζεις εσυ τις ποσοτητες αναλογα τα μακρος σου και ετοιμο.

  9. #9

    Default

    Πως εννοεις την αυξηση ογκου?Αυξυση σωματικου βαρους η αυξηση μυικης μαζας?Γνωμη μου ειναι να μην παρεις κιλα προς το παρον αλλα να μεινεις στα ιδια κιλα ενα καλο διαστημα αλλαζοντας την συσταση του σωματος σου δηλαδη να βαλεις μυες και να διωξεις λιπος..
    Οσο αφορα την διατροφη προσπαθησε να παιρνεις την απαραιτητη πρωτεινη περιπου 150gr την ημερα
    Οσο αφορα την προπονηση δεν παιζει ιδιαιτερο ρολο αν θα κανεις full body η μια μυικη ομαδα την φορα αρκει να δινεις το καλυτερο σου εαυτο και να ανεβαζεις αργα και σταθερα κιλα.
    Life is to short to be small

  10. #10

    Default

    Το πρωί πριν τη δουλειά δε μπορώ να τρώω έξι αβγά θα ξεράσω.
    Επίσης όλο αυτό το κοτόπουλο με κάνει να σκέφτομαι πως θα πρέπει να βρω και δεύτερη δουλειά :( δυστυχώς είμαι φτωχός
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και ορίστε ένα πιο λεπτομερες πρόγραμμα για να βοηθήσει περισσότερο

    1 300μλ γάλα κ 100γρ βρώμη
    2 μήλο και μπανάνα και μια μπάρα και δυο αβγά
    3 ότι μας έχουν στη δουλειά θεωρώ ότι μας δίνουν 100γρ ρύζι με 250 κρέας άλλοτε κοτόπουλο διαφορετικά μαγειρεμένο και άλλοτε Σολωμό, χοιρινό κλπ
    4 τρώω συνήθως 160γρ βοδινό κρέας κιμά με σαλάτα καλή μερίδα
    5 200 γρ γιαούρτι 2% και 2-3 χούφτες ωμά αμύγδαλα

    Πως είναι αυτό;
    Συμφωνώ με τον φίλο που λέει πως πρέπει να μείνω στα κιλά μου για την ώρα, στόχος μου είναι να ξεφουσκώσει η μπάκα τώρα αρκετά και όχι τόσο να πάρω όγκο. Εξου και πι σχετικά μικρές μερίδες.. αν έχετε άλλη γνώμη μιλήστε ελεύθερα με βοηθατε

  11. #11
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    ποσες θερμιδες βγαζει αυτη η διατροφη με ποσα πρωτεινη,υδατ και λιπος;

  12. #12

    Default

    Έχω τόσο καιρό που τρώω αυτά που έγραψα και όχι απλά δεν έπεσε η κοιλιά αλλά νομίζω είναι χειρότερα. Αποφάσισα να τρώω ότι θέλω και να κάνω λιποαναρρόφηση σε κανένα χρο ο επειδή βαρέθηκα να ασχολούμαι :(

  13. #13
    New Member
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    88

    Default

    Οταν λες τοσο καιρο εννοεις 1-2 βδομαδες?
    Μην περιμενεις θαυματα και να δεις τρελες αλλαγες σε τοσο μικρα διαστηματα.
    Επισης παρατηρωντας τις φωτο σου, δεν θα ελεγα οτι εισαι skinny fat, εγω βλεπω οτι εχεις καμποσο λιπακι σχετικα "ομοιμορφα" κατανεμημενο, οκ ειναι λιγο παραπανω στην κοιλιακη χωρα λογικο ειναι αυτο, παντως δεν εχεις καμια τρελη "μπακα" σιγα.
    Αν λες οτι με αυτα που τρως βλεπεις την κοιλιτσα να μεγαλωνει λογικα θα βλεπεις και την ζυγαρια να παιρνει την ανηφορα, μια χαρα ειναι η διατροδη κανεις αλλα μειωσει ποσοτητες να μην παιρνεις κιλα.
    Στο σημειο που ειναι αυτη την στιγμη το σωμα σου, δεν χρειαζεται να βαζεις κιλα διοτι θα μαζεψεις αναγκαστικα και αλλο λιπος ακομη και αν γυμναζεσαι, δεν σημαινει οτι επειδη κανεις γυμναστικη ξεφνικα τρως οσο θες και αυτο μετατρεπεται μαγικα σε μυς και καθολου λιπους.
    Το αναφερω οτι επειδη πολυ κοσμος εχει αυτη την εντυπωση..
    Εγω στην θεση σου θα πηγαινε πολυ ελαφρως υποθερμιδικα για κανενα 3μηνο (προσεξε πολυ ελαφρως υποθερμιδικα οχι να κοψεις το φαι) σε συνδιασμο με βαρη και διατηρωντας σε υψηλα επιπδα την καταναλωση πρωτεινης θεωρω οτι θα εχεις το αποτελεσμα που θες.Μην φοβασει να πεσει και 2 κιλακια η ζυγαρια, ειδικα επειδη ξεκινησες τωρα θα χασεις πολυ ευκολα νερα λιπος και η μυικοτητα θα "τονονεται" και θα δειχνεις πολυ καλυτερα στον καθρεφτη.
    Μολις κανεις ενα ελαφρη καθαρισμα μετα μπορεις αν θελεις να αυξησεις στδιακα ελαφρως θερμιδες αν θες.

    Γενικα θελει επιμονη και υπομονη, αν απελπιζεσαι σε 10 μερες δουλεια δεν γινετε.
    Last edited by prits; 18-02-17 at 10:35.

  14. #14
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Παραμέλησες το σώμα σου 26 χρόνια και θες μεσα σε 2 μήνες διατροφης (που δεν ειναι διατροφη αυτο το πραγμα!) να δεις και διαφορα;
    Έχεις ενα πρόγραμμα γυμναστικής που δεν το ξέρει κανένας διότι δεν το έχεις γράψει!

    Εγώ βλέπω μόνο απροθυμια και ότι ζητάς την εύκολη και γρήγορη λύση! Όποτε μάλλον είσαι σε λάθος φόρουμ!

    Φιλικά πάντα, δεν σου την λέω , αλλά βλέπω εναν ανθρωπο 26 χρόνων και όχι κάποιο παιδάκι.Οπότε ή στρώνεις ή τρως ότι θες και κάνεις λιποαναρρόφηση σε κάνα χρόνο όπως λες(ανάθεμα με και αν ξέρεις τι κάνει η λιποανναρόφηση).

    Καλή συνέχεια από μένα ότι και να αποφασίσεις.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση Όγκου Στα Χέρια - Βοήθεια!
    By billis89 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 7
    Last Post: 11-02-14, 21:40
  2. Βοήθεια για αύξηση όγκου
    By vagge in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 26-09-12, 15:43
  3. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 20:53
  4. 37 χρονων 1.80 κιλα 90 αυξηση ογκου μια βοηθεια!!!
    By mdig1968 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 17-01-09, 01:21

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •