Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default Ασκήσεις ποδιών με τραυματισμένη πλάτη.

    Ξερω οτι εχω ανοιξει 3 διαφορετικα threads αυτην την βδομαδα αλλα περναω μια κριση με τις προπονησεις μου και σιγα σιγα συνειδητοποιω τους λογους.
    Χθες που πηγα να κανω squats και stiff leg deadlifts για να δω την δυναμη μου επειδη ειχα καιρο να κανω συνειδητοποιησα οτι δεν μπορουσα να βγαλω ενα σετ με τα κιλα που κανω για ζεσταμα.
    Με πονουσε χαμηλα απο το αριστερο μονο μερος της πλατης ενα κοκκαλο και το πιεζα συνεχεια με το χερι μου για να "ξε-πονεσω" . Ηξερα οτι εχω θεματακι , ειχα βαλει και εμπλαστρο αλλα το αγνοουσα και νομιζα πως δεν ειναι κατι σημαντικο καθως κατα την διαρκεια της μερας δεν το παρατηρουσα μονο σε ορισμενες κινησεις και στις προπονησεις ανω κορμου δεν με ενοχλουσε ιδιαιτερα .
    Χθες λοιπον καταλαβα οτι ειναι πιο σοβαρο απ'οτι νομιζα καθως δεν μπορουσα καλα καλα να βγαλω μια προπονηση ποδιων.
    Ειμαι πολυ απογοητευμενη γιατι θα χασω αρκετη δυναμη και στα squats και στα deadlifts που ηταν οι κυριες μου ασκησεις και προσπαθουσα να αυξανω κιλα αλλα μετα απο μια μερα κρισης και στενοχωριας (η χθεσινη) το αποδεχτηκα καθως εγω τον προκαλεσα τον τραυματισμο αφου την ειχα δει powerlifter και πιεσα το σωμα μου παραπανω απο οτι μπορουσε-αρα μου εγινε μαθημα και θα προσεχω την επομενη φορα με λιγοτερα κιλα και μονο οταν ειμαι ετοιμη θα ανεβαζω(you live and you learn!)
    Ηρθε λοιπον η ωρα για κατι διαφορετικο αναγκαστικα απο αυτα που εκανα πριν.
    Το κυριο μελημα μου τωρα ειναι να μην χασω την μυικη μου μαζα στα ποδια και την δυναμη μου και θελω να μου προτείνετε ασκησεις που θα κανατε σε μια τετοια κατασταση για να διατηρηθείτε και να δυναμωσετε γενικα τα ποδια σας . Δοκιμασα να κανω στατικα lunges και bulgarian split squats και δεν με πονουσε οποτε σιγουρα θα εχω τετοιες ασκησεις.
    Ο,τι εχετε να προτείνετε καλοδεχουμενο. Οσο για τον τραυματισμο πιστευω ο,τι θα περασει με ξεκουραση και εαν δεν περασει θα δω για φυσικοθεραπειες!

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Kαλησπέρα Έλενα!
    Θα σου πρότεινα να έχεις ένα τόπικ στη γυναικεία ενότητα και να γράφεις όλες τις απορίες σου εκεί για να είναι μαζεμένες.

    Ο πόνος προκλήθηκε καθαρά από δικό σου λάθος, αυτό το κατάλαβες πιστεύω. Οι μυς δεν φεύγουν από τη μια μέρα στην άλλη. Κάνε ένα κλασικό ασκησιολόγιο ποδιών, όπως πρέσσα, split squat, προβολές, καθίσματα με αλτήρες, Kick backs, γέφυρα γλουτών. Ένα κάρο ασκήσεις υπάρχουν.
    Και μην πιέζεις το σώμα σου με υπερβολικά κιλά!!! Σκοπός σου ειναι να ανέβεις μόνο σε δύναμη; (εννοω καθαρά ως powerlifting) ή να χτίσεις το σώμα σου; Αν θες το δεύτερο, τότε θα εστιάσεις κυριώς στη σωστή εκτέλεση και στη σύνδεση μυαλού μυ. Ναι μεν ανεβάζουμε προοδευτικά βάρος, αλλά παντα τόσο όσο ώστε να μη χαλάει η τεχνική.

    Καλή ανάρρωση και καλές προπονήσεις!

  3. #3
    New Member
    Join Date
    26-05-16
    Posts
    94

    Default

    Καλησπερα Καρδουλα και ευχαριστω για την αμεση απαντηση :)! Εγινε! Την επομενη φορα θα ποσταρω εκει , απλως σκεφτηκα οτι ο τραυματισμος ειναι ενα γενικο προβλημα γιαυτο ποσταρα εδω!
    Ναι γνωριζω οτι ειναι καθαρα δικο μου λαθος εννοείτε αλλα διαβαζα παντου οτι αμα θες να παρεις κιλα (επειδη για μηνες ετρωγα για να παρω κιλα ) οτι πρεπει να κανεις λιγες επαναληψεις και compound movements κυριως(βεβαια τωρα ειμαι σε θερμιδες συντηρησης) και μαλλον συνήθισα και πιστευα οτι ετσι θα χτισω το σωμα μου.
    Αρα για να χτισω σωμα ειναι καλύτερο να κατεβασω κιλα και να κανω περισσοτερες επαναληψεις να κουρασω τον μυ γενικα? και με superset και dropset κλπ? Γιατι πριν εκανα ενα σετ πχ 8 επαναληψεις και μετα 1 μιση λεπτο ξεκουραση.
    Ειναι φανερο οτι εχω μπερδευτει με τα στυλ προπονησεων :p

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κράτα τα πράγματα απλά. Ξεκίνα με το να έχεις ένα σωστό ασκησιολόγιο, δούλεψε τεχνική με εύρος επαναλήψεων από 10-12.
    Την υπερτροφία την προκαλεί το σωστό ερέθισμα, η σωστή εκτέλεση. Σταδιακά θα δυναμώνεις και θα ανεβάζεις βάρος, αλλά όχι άντε χύμα στο κύμα βουρ και όποιον πάρει ο χάρος.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Ασκήσεις Ποδιών Για Όγκο ή Γράμμωση & Διαχωρισμός
    By ANIMALXXX in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 05-03-16, 18:35
  2. Ασκήσεις Για Πλάτη - Ώμους
    By Giannis_G in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 2
    Last Post: 02-10-12, 20:08
  3. Ασκησεις για πλατη στο σπιτι.
    By filippos13 in forum Προγράμματα Και Ασκήσεις
    Replies: 5
    Last Post: 17-04-12, 15:51
  4. Ασκησεις Για Πλατη
    By Helias in forum Videos & Profiles Αθλητών
    Replies: 0
    Last Post: 12-12-09, 07:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •