Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 4 of 4
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-17
    Posts
    2

    Default Αύξηση μυικής μάζας

    Πολύ καλησπέρα σας. Γυμνάζομαι εδώ και 6 χρόνια από τα οποία τα 3,5 θα έλεγα ότι ήταν τα πιο συστηματικά και αποδοτικά ταυτοχρόνως. Βρίσκομαι στα 94 κιλά με σωματικό λίπος 18-19%. Στόχο έχω να προσπαθώ με τον καιρό να κάνω αυτά τα κιλά όλο και περισσότερο μυικά! Αυτό θα επιτευχθεί με το να ρίχνω όλο και περισσότερο τα επίπεδα του σωματικού μου λίπους?? Ο τρόπος που γυμνάζομαι παρεμπιπτόντως είναι μόνο γυμναστήριο και απλή φυσική διατροφή χωρίς ίχνος χρήσης συμπληρωμάτων!!! Επιπλέον θέλω να γνωρίζω πόσα κιλά μυικά μπορώ να καταφέρνω πάνω κάτω σε έναν χρόνο με γυμναστική τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα. Οποιαδήποτε πληροφορία η οποία θα είναι αξιόπιστη θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Και αναγκαστικά δεν πρέπει να απευθύνεται ειδικά σε εμένα αλλά γενικά για ένα άτομο που θέλει να αυξηση την μυική μαζα με φυσικους τροπους στο πέρασμα του χρονου...

  2. #2
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by constantzo View Post
    Πολύ καλησπέρα σας. Γυμνάζομαι εδώ και 6 χρόνια από τα οποία τα 3,5 θα έλεγα ότι ήταν τα πιο συστηματικά και αποδοτικά ταυτοχρόνως. Βρίσκομαι στα 94 κιλά με σωματικό λίπος 18-19%. Στόχο έχω να προσπαθώ με τον καιρό να κάνω αυτά τα κιλά όλο και περισσότερο μυικά! Αυτό θα επιτευχθεί με το να ρίχνω όλο και περισσότερο τα επίπεδα του σωματικού μου λίπους?? Ο τρόπος που γυμνάζομαι παρεμπιπτόντως είναι μόνο γυμναστήριο και απλή φυσική διατροφή χωρίς ίχνος χρήσης συμπληρωμάτων!!! Επιπλέον θέλω να γνωρίζω πόσα κιλά μυικά μπορώ να καταφέρνω πάνω κάτω σε έναν χρόνο με γυμναστική τουλάχιστον 4 φορές την εβδομάδα. Οποιαδήποτε πληροφορία η οποία θα είναι αξιόπιστη θα μου ήταν πολύ χρήσιμη! Και αναγκαστικά δεν πρέπει να απευθύνεται ειδικά σε εμένα αλλά γενικά για ένα άτομο που θέλει να αυξηση την μυική μαζα με φυσικους τροπους στο πέρασμα του χρονου...
    Καλησπέρα και σε εσένα φίλε μου. Πρώτα από όλα από την στιγμή που είσαι 94 κιλά και έχει 18% ποσοστό λίπους, σημαίνει ότι από μάζες δεν είσαι και άσχημα (βέβαια είναι και ανάλογα το ύψος σου).
    Στο θέμα μας. Μετατροπη λίπους σε μύες δεν γίνεται (άμα κατάλαβα καλά, από αυτά που λες). Χρειάζεσαι γράμμωση. Πρώτα απο όλα όταν λες κάνεις διατροφή; μετράς θερμίδες και μακροθρεπτικα; Αν ναι, τι διατροφή κάνεις; Αν όχι μπες στο φόρουμ και υπολόγισε bmr μείωσε καμία 300 θερμίδες από αυτές της συντήρησης,αρχισε τα αεροβια 30λεπτα(αν δεν κάνεις καθόλου) και αύξησε τα σταδιακά μέχρι 45-60λεπτα. Μακροθρεπτικα υπολόγισε τα μπαίνοντας στο section της διατροφής.
    Στα γρήγορα 2.3-2.5γρ/κιλο πρωτεΐνη,25-30% των θερμίδων από λιπαρά και τα υπόλοιπα υδατάνθρακες.
    Επίσης, τα συμπληρώματα δεν είναι ο διάβολος. Άμα κανείς διατροφή κανονική ίσως σου φανούν χρήσιμα. Επίσης ανέβασε το πρόγραμμα γυμναστικής σου.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    20-01-17
    Posts
    2

    Default

    Ευχαριστώ πολύ πρώτα απ'ολα που απάντησες. Ξέχασα να αναφέρω το ύψος μου 1,87 γιατι ηθελα να εχω μια γενικη εικονα κυριως !! Μου φανηκαν χρησιμα αυτα που ανεφερες θα τα ψαξω για παραπανω λεπτομερεις

  4. #4
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by constantzo View Post
    Ευχαριστώ πολύ πρώτα απ'ολα που απάντησες. Ξέχασα να αναφέρω το ύψος μου 1,87 γιατι ηθελα να εχω μια γενικη εικονα κυριως !! Μου φανηκαν χρησιμα αυτα που ανεφερες θα τα ψαξω για παραπανω λεπτομερεις
    Τίποτα,καλη συνέχεια
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Αύξηση μυικής μάζας χωρίς αύξηση λίπους
    By Kakarot in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 9
    Last Post: 12-09-16, 23:52
  2. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By rioma123 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 18
    Last Post: 07-06-15, 15:10
  3. Αυξηση Μυϊκης Μάζας χωρις αυξηση του λίπους
    By dimi1991 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 29-10-13, 15:57
  4. Αύξηση Μυικής Μάζας
    By panosbody in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 28-04-12, 18:53
  5. Replies: 3
    Last Post: 01-12-10, 21:53

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •