Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 7 of 7
  1. #1

    Default Κωστας log

    Καλησπερα.Ειμαι ο κωστας ειμαι 22 ετων,1.70 υψος,78 κιλα.Εδω και 4 χρονια ασχολουμαι με το muay thai και την καλλισθενικη γυμναστικη.τωρα στις γιορτες ξεφυγα λιγακι +3 κιλα,οποτε και αρχισα την προσπαθεια να πεσω και ακομα πιο χαμηλα αυτην την φορα(ευκαιρια ειναι),στα 70 κιλα.Η προπονηση που κανω ειναι καθαρα fuctional,κυκλικες προπονησεις οι οποιες περιεχουν συνδυασμο απο αεροβιες,αναεροβιες και ισομετρικες ασκησεις,οτιδηποτε βοηθαει στο αθλημα δλδ.Πλεον δεν ειμαι ενεργος σε αγωνες,για προσωπικους λογους,οποτε και κανω μια απλη προπονησουλα στο σπιτι,σακο,σκιαμαχια και στοχους μερικες φορες,απλα για να κρατησω τις οποιες ικανοτητες εχω αποκτησει.Απο θεμα διατροφης δεν μετραω θερμιδες,προσπαθω απλα να τρωω υγιεινα και οχι υπερβολικα.Αφηνω μια φορα την εβδομαδα στον εαυτο μου να φαει ο,τι θελει,συνηθως γλυκο γιατι εχω μεγαλη αδυναμια στα ατιμα.Θα σας παραθεσω ενα προχειρο προγραμμα διατροφης και προπονησης και απο δευτερα που θα ξεκινησω ξανα τον αγωνα θα τα γραφω ολα αναλυτικα και ισως αρχισω να μετραω και θερμιδες να ξερω πανω κατω που βρισκομαι.Εχουμε και λεμε λοιπον:

    Γευμα 1(προ-προπονητικο):
    50γρ. βρωμη μαγειρεμενη σε νερο
    1 μπανανα
    μισο κουταλακι κανελα
    1 κ.τ.γ. κουταλια μελι
    μια χουφτα αμυγδαλα η καρυδια η φυστικια
    homemade χυμο πορτοκαλι 250μλ

    2 ωρες μετα προπονησουλα
    ζεσταμα:10 λεπτα σχοινακι
    3χ3' ελευθερα χτυπηματα στο σακο
    η ρουτινα:
    αρνητικες ελξεις
    αρνητικες βυθισεις
    καθισματα με αλμα
    dragon flag
    burpees με γονατα ψηλα στο σηκωμα
    χ4 κυκλους,διαλειμα αναμεσα στους κυκλους 1.30' με 2'
    3χ3 σκιαμαχια
    διατασεις για ολο το σωμα
    (ειναι ενα προχειρο προγραμματακι που χρησιμοποιησα προχθες,συνηθως ακολουθω διαφορετικο προγραμμα καθε μερα)

    γευμα 2(μετα προπονητικο):
    2 αυγα

    γευμα 3:
    συνηθως κοτοπουλο/μοσχαρι η ψαρι 150γρ.
    ρυζι η πατατα 100γρ
    πρασινη σαλατα με 1 κ.τ.σ ελαιολαδο

    γευμα 4(συνηθως δεν τρωω διοτι με κραταει το μεσημεριανο και δεν πειναω,συνηθως τρωω κανενα φρουτο η κατι τετοιο)

    γευμα 5:
    παλι καποιο κρεατικο η ψαρι 100 γρ.
    πρασινη σαλατα με 1 κ.τ.σ. ελαιολαδο

    γευμα 6(πριν τον υπνο):
    250μλ γαλα

    Αυτα.σιγουρα χρειαζεται αρκετες διορθωσεις.Θα χαρω να ακουσω γνωμες.

  2. #2
    Pumping Iron Ακης98's Avatar
    Join Date
    26-01-14
    Location
    Ιωάννινα,Greece
    Posts
    534

    Default

    Καλησπέρα Κώστα και καλορίζικο το log σου.

    Από την στιγμή που στόχος σου είναι η απώλεια λίπους πρέπει να ξέρεις πως όσο πιο ακριβής είσαι με την διατροφή σου ανάλογο θα είναι και το αποτέλεσμα που θα έχεις. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, μία επίσκεψη στην ενότητα της διατροφής όπου παρέχονται τα απαραίτητα εργαλεία που θα χρειαστείς. Σχετικά με την διατροφή που ακολουθείς έχω να σου προτείνω 2-3 πραγματάκια που μπορείς να αλλάξεις για να γίνει πιο λειτουργική. Αρχικά, στο πρωινό σου θα έβγαζα τελείως το μέλι, τον χυμό και τους ξυρούς καρπούς, θα κρατούσα την μπανάνα και θα ανέβαζα λιγάκι την βρώμη καθώς, θα έβαζα -απαραιτήτως- και μία πηγή πρωτείνης μιας που δεν έχεις καθόλου. Αυτή μπορεί να είναι ασπράδια αβγών με 1-2 κρόκους ή και γιαούρτι. Στο γεύμα μετά την προπόνηση θα πρόσθετα σίγουρα μία πηγή απλών υδατανθράκων όπως π.χ. μία μπανάνα. Θα έβγαζα τους κρόκους και θα ανέβαζα σε 1 ακόμα ασπράδι. Το 3ο γεύμα είναι οκ απλά θα βοηθούσε σίγουρα να υπολογίσεις τις θερμίδες σου ώστε τα νούμερα να είναι εγκυρότερα. Το 4ο γεύμα δεν θα το άφηνα κενό, θα το εκμεταλλευόμουν βάζοντας ένα μικρό σνακ όπως ένα τοστ με ψωμί ολικής με κοτόπουλο ή γαλοπούλα, μαρούλι και λίγο τυρί χαμηλών λιπαρών αν σε παίρνει. Στο γεύμα 5 θα έβαζα υδατάνθρακα και στο τελευταίο γεύμα σου θα πρόσθετα τους ξηρούς καρπούς από το πρωινό. Να τονίσω, πως αυτές είναι κάποιες πολύ γενικές παρατηρήσεις από την στιγμή που δεν υπάρχουν νούμερα. Είναι επίσης, δική μου άποψη που σημαίνει ότι ενδέχεται να λανθάνει σύμφωνα με τις γνώσεις κάποιου άλλου. Θα λάβεις σίγουρα συμβουλές από εμπειρότερα άτομα στο φόρουμ. Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια!
    Last edited by Ακης98; 22-01-17 at 01:27.
    Carpe Diem

  3. #3
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Λοιπον,πρωτα απο ολα οπως σε λεει ο ακης μπες στο σεκσιον με την διατροφη και υπολογισε θερμιδες κτλ. Η διατροφη σου εχει παρα πολλα κενα αλλά απο την στιγμη που δεν εχεις μετρησει θερμιδες δεν υπαρχουν περιθωρια διωρθωσης.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  4. #4
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Καλώς όρισες!

    H διατροφή θέλει δουλίτσα (πχ το λίπος απο τα ξυροκάρπια προ-προπονητικά δεν το χρειάζεσαι καθόλου, 2 αυγά στο μεταπροπονητικό δεν είναι τίποτα, θέλει υδατάνθρακα και παραπάνω πρωτείνη, δεν έχεις γράψει πρωινό, κλπ). Μπες στη σχετική ενότητα και τσέκαρε τα άρθρα. Απο τη στιγμή που δεν κάνεις προπόνηση με βάρη μαζί με το muay thai (γιατί;;;) δεν έχει νόημα να μετρήσεις θερμιδικά τα πάντα, αλλά τουλάχιστον ας έχεις μια αρχή-μέση τέλος στη διατροφή σου.

    Καλή συνέχεια
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  5. #5

    Default

    Quote Originally Posted by Ακης98 View Post
    Καλησπέρα Κώστα και καλορίζικο το log σου.

    Από την στιγμή που στόχος σου είναι η απώλεια λίπους πρέπει να ξέρεις πως όσο πιο ακριβής είσαι με την διατροφή σου ανάλογο θα είναι και το αποτέλεσμα που θα έχεις. Θα σου πρότεινα, λοιπόν, μία επίσκεψη στην ενότητα της διατροφής όπου παρέχονται τα απαραίτητα εργαλεία που θα χρειαστείς. Σχετικά με την διατροφή που ακολουθείς έχω να σου προτείνω 2-3 πραγματάκια που μπορείς να αλλάξεις για να γίνει πιο λειτουργική. Αρχικά, στο πρωινό σου θα έβγαζα τελείως το μέλι, τον χυμό και τους ξυρούς καρπούς, θα κρατούσα την μπανάνα και θα ανέβαζα λιγάκι την βρώμη καθώς, θα έβαζα -απαραιτήτως- και μία πηγή πρωτείνης μιας που δεν έχεις καθόλου. Αυτή μπορεί να είναι ασπράδια αβγών με 1-2 κρόκους ή και γιαούρτι. Στο γεύμα μετά την προπόνηση θα πρόσθετα σίγουρα μία πηγή απλών υδατανθράκων όπως π.χ. μία μπανάνα. Θα έβγαζα τους κρόκους και θα ανέβαζα σε 1 ακόμα ασπράδι. Το 3ο γεύμα είναι οκ απλά θα βοηθούσε σίγουρα να υπολογίσεις τις θερμίδες σου ώστε τα νούμερα να είναι εγκυρότερα. Το 4ο γεύμα δεν θα το άφηνα κενό, θα το εκμεταλλευόμουν βάζοντας ένα μικρό σνακ όπως ένα τοστ με ψωμί ολικής με κοτόπουλο ή γαλοπούλα, μαρούλι και λίγο τυρί χαμηλών λιπαρών αν σε παίρνει. Στο γεύμα 5 θα έβαζα υδατάνθρακα και στο τελευταίο γεύμα σου θα πρόσθετα τους ξηρούς καρπούς από το πρωινό. Να τονίσω, πως αυτές είναι κάποιες πολύ γενικές παρατηρήσεις από την στιγμή που δεν υπάρχουν νούμερα. Είναι επίσης, δική μου άποψη που σημαίνει ότι ενδέχεται να λανθάνει σύμφωνα με τις γνώσεις κάποιου άλλου. Θα λάβεις σίγουρα συμβουλές από εμπειρότερα άτομα στο φόρουμ. Αυτά από εμένα, καλή συνέχεια!
    Καλησπερα φιλε μου.Εχεις ενα δικιο πρεπει να αρχισω να μετραω θερμιδες.Θα γινει καποια στιγμη μεσα στην εβδομαδα διοτι εχει πεσει εξεταστικη τωρα και πρεπει να καθαρισω κανενα μαθημα να παιρνω και πτυχιο σιγα-σιγα.Προσθεσα πρωτεϊνη στο πρωινο οπως ειπες και εβαλα και υδατανθρακες στο μεταπροπονητικο.Θα τα γραψω αναλυτικα το βραδυ που θα ολοκληρωσω τα γευματα.Ευχαριστω για τις συμβουλες σου,καλοδεχουμενες παντα,κατι παραπανω θα ξερεις απο εμενα.

  6. #6

    Default

    Quote Originally Posted by Achillezzz View Post
    Καλώς όρισες!

    H διατροφή θέλει δουλίτσα (πχ το λίπος απο τα ξυροκάρπια προ-προπονητικά δεν το χρειάζεσαι καθόλου, 2 αυγά στο μεταπροπονητικό δεν είναι τίποτα, θέλει υδατάνθρακα και παραπάνω πρωτείνη, δεν έχεις γράψει πρωινό, κλπ). Μπες στη σχετική ενότητα και τσέκαρε τα άρθρα. Απο τη στιγμή που δεν κάνεις προπόνηση με βάρη μαζί με το muay thai (γιατί;;;) δεν έχει νόημα να μετρήσεις θερμιδικά τα πάντα, αλλά τουλάχιστον ας έχεις μια αρχή-μέση τέλος στη διατροφή σου.

    Καλή συνέχεια
    Καλως σας βρηκα.Δεν κανω γιατι πιστευω δεν βοηθανε τοσο.Εκανα καποιες ασκησεις με βαρη πιο παλια οταν ασχολουμουν πιο ενεργα,αλλα ηταν καθαρα πυγμαχικες ασκησεις,οχι bodybuilding.Επισης,ξεκινησα να γυμναζομαι με αυτο το συστημα και μ αρεσε,τα βαρη δεν τα συμπαθησα και τοσο οταν τα δοκιμασα,πιστευω αυτες οι ασκησεις ειναι πιο fuctional και με βοηθανε περισσοτερο.Δεν με τραβανε κιολας τα βαρη να σου πω την αληθεια.Πρωινο ειναι το πρωτο γευμα,εχεις δικιο δεν εγραψα τι ειναι το καθε γευμα.Θα τα ψαξω οταν θα εχω χρονο διοτι εξεταστικη session τωρα.Ευχαριστω παντως για τις συμβουλες σου.

  7. #7

    Default

    Καλησπερα.Χαλια η σημερινη μερα απο θεμα διατροφης,διοτι εδινα δυο μαθηματα και δεν προλαβα να οργανωθω.Παρολαυτα,αρχισα να μετραω θερμιδες.Εχουμε και λεμε,θερμιδες συντηρησης 2,860,κοβω καμια 500αρια,οποτε ο στοχος μου ειναι 2.300 την ημερα.Σημερα δυστυχως εφτασα 2100κατι.

    πρωινο(προ-προπονητικο):
    100γρ βρωμη
    3 ασπραδια αυγων και 1 κροκος
    1 μπανανα
    1 κ.τ.γ μελι,για να παρει λιγη γευση η βρωμη
    μιση κ.τ.γ κανελλα

    2 ωρες μετα προπονησουλα:
    ζεσταμα:10 λεπτα σχοινακι
    ενα 20λεπτο προγραμματακι στον σακο που συνηθιζα να κανω στην προπονηση παλια
    ρουτινα:
    10 ελξεις
    20 καμψεις
    30 καθισματα
    χ5 κυκλους,συνολο 300 επαναληψεις(spartan's workout,tonight we'll dine in hell,και δεν συμμαζευεται)
    3χ3 σκιαμαχια
    διατασεις

    μεσημεριανο(μεταπροπονητικο):
    150γρ φακες(ζυγισμενες αβραστες)
    2 φετες ψωμι ολικης
    σαλατα λαχανο
    1 κ.τ.σ ελαιολαδο
    30γρ. φετα

    βραδυνο(μετα απο 4 ωρες γραψιμο):
    200γρ μοσχαρι
    50γρ ρυζι
    σαλατα μαρουλι
    1 κ.τ.σ. ελαιολαδο

    προ-υπνου:
    250μλ γαλα 1,5%,30 γρ καρυδια

    συνολο:2100 θερμιδες,120γρ. πρωτεϊνη,241γρ. υδατανθρακα,80γρ. λιπος

    Αυτα,ναι ηταν χαλια σημερα,παθαμε εμπλοκη,επανερχομαι αυριο με αλλαγες.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Κώστας Log
    By slayer in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 25
    Last Post: 22-10-13, 13:51
  2. Γεια σας!!!-Κωστας
    By zikerakos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 8
    Last Post: 13-05-13, 14:49
  3. Νέο Μέλος - Κώστας
    By costas73 in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 09-10-12, 09:42
  4. κωστας
    By raging.conan in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 10
    Last Post: 26-09-09, 04:08

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •