Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 15 of 15
  1. #1
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    5

    Post Αγνοείται Η Ευτυχία Μου. Μπορείς Να Βοηθήσεις;

    Ειμαι 27 χρονών και μισώ τον εαυτο μου!

    Απ όταν θυμαμαι τον εαυτό μου ήμουν ένα ζουμερό κορίτσι και το θέμα των κιλών διογκώνονταν χρόνια με τα χρόνια.. Οι προσπάθειες για απώλεια πολλές, είτε με διατροφή είτε με δραστηριότητες είτε με τον συνδυασμό τους, και τα αποτελέσματα μηδαμινά.

    Κατα την περίοδο του 2013 αν θυμάμαι καλά και σε βάθος χρόνου (δυο χρόνο δλδ) με τρέλή γυμναστική 2πλες προπονήσεις και διατροφή απο διατροφολόγο κατάφερα και έχασα 10 κιλά λίπους... Δε ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά εμένα μου φαίνονται πολυ λίγα κιλά για σχεδον 2 χρόνια προσπάθειας και φυσικά μεγάλης οικονομικής επιβάρυνσης.

    Πλέον ενώ θελω τοσο πολυ να φτιάξω το σώμα μου και να το φτάσω στα μέγιστα, θετικα αποτελέσματα, νομιζω μου λείπει η πειθαρχία, και η διάθεση για να το αρχίσω.. Δεν εχω προβλημα με τον θυρεοειδή μου, αλλά μπορώ να βάλω κιλά και με τον αέρα... Νιωθω τους μύες μου γιατι οπως σου ειπα γυμνάζομαι(δεν ειμαι τεμπέλα οτι αφορα τις δραστηριοτητες) απλά νομιζω οτι το λίπος εγκλωβίζει τους μύες στο σώμα μου.... Δεν πινω πολυ νερο οκ! Και έχω αστατο ύπνο.. Δηλαδη μπορεί άλλες φορές να κοιμηθώ 3 ώρες και άλλες 12.. ξέρω οτι δεν ειναι σωστο αλλα κάποια πράγματα δε προγραμματίζονται.
    Δεν καπνίζω, δεν πίνω ούτε αναψυκτικά ούτε ποτά, δεν μαρέσει το ψωμι(κοινώς και οι σάλτσες). Τέλος και ίσως το πιο σημαντικό, το καλοκαίρι που πέρασε και με τις τελευταίες εξετάσεις μου, εμαθα οτι εχω προδιάθεση ζαχάρου. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν μεταβολίζεται γρήγορα την γλυκόζη και αυτο εχει ως αποτέλεσμα στην αργή καυση του.Μου ζήτησε να αποφευγω οτι περιεχει ζάχαρη, και να περιορίσω εως και να κόψω οτι περιεχει υδατάνθρακα..

    Ειμαι 76 κιλά και 1,62 ύψος. Έχω ενα πολύ όμορφο προσωπο χωρίς όμως να ανταποκρίνεται το ίδιο όμορφα ή εστω ικανοποιητικά το σώμα μου!
    Ξεκαθαρίζω επίσης για οποιον παει να αναφερει κατι αναλογο οτι θελω να αρεσω σε εμενα.. Δεν εχω θεμα με τα ερωτικά μου ή με κατακτησεις κτλ... Απλα στον βασικοτερο ανθρωπο που θελω να αρεσω δεν αρεσω.. Σε εμενα δηλαδη..

    Δεν ξερω τι διατροφή να ακολουθήσω, δεν εχω καποιον να με καθοδηγήσει.. Κάνω καθε πρωί 6-7 χμ τζόκινγκ και μερα παρα μερα γυμναστηριο με 40 λεπτα αεροβιο (διαδρομο - ελλειπτικο) συν ασκησουλες σε μηχανήματα. Μπορει καποιος να μου βγάλει ενα προγραμμα διατροφης? Κάποιος να μου πει ποτε και αν πρεπει να παρω καθαρη πρωτείνη και γενικα να με βάλει σε ενα πρόγραμμα?

    Ειναι πολυ ασχημο και παράλληλα ανώριμο να θεωρώ πηγή της δυστυχιας μου τα παραπανω κιλά αλλά να σου πω και κάτι... Μόνοι μας ειμαστε.. Όποιον και αν εχουμε διπλα μας, ειμαστε μονοι... Αυτο θελω και γω να φτιάξω.. Αυτό το μόνη με τον εαυτο μ, να μου αρεσει περισσοτερο..

    Μπορείς να βοηθήσεις?

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλώς όρισες στο φόρουμ!

    Για να απαντήσω στο ερώτημα που κάνεις, ο μόνος που μπορεί να βοηθήσει στο να βρεις την ευτυχία είναι ο ίδιος σου ο εαυτός. Αν και εδώ που τα λέμε, η ευτυχία δεν είναι στο αν έχεις λιγότερα κιλά πάνω σου, αλλά το να είσαι υγιής κυρίως ψυχικά ( κράτα το αυτό ).
    Αν δεν αγαπήσεις το σώμα σου, δεν θα το βοηθήσεις να αλλάξει. Προσπάθησε αρχικά να αλλάξεις τρόπο σκέψης, πιο θετικό, πιο αισιόδοξο. Αλλά αυτό θα το κάνεις ΕΣΥ, όχι εγώ για σένα. Δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα βρε κούκλα μου.. Εδω υπάρχουν γυναίκες που έχουν πολύ σοβαρά θέματα υγείας και δεν το βάζουν κάτω κι εσύ μιλάς λες και έχεις ανίατη αρρώστια. Γιατί ετσι;;

    Αρα λοιπον, αν δεν εισαι διαθεσιμη να βοηθήσεις πρωτα ΕΣΥ τον εαυτο σου, μην περιμενεις από μας.

    Εδώ υπάρχει άφθονη γνώση και βοήθεια. Πες μας αυτα τα περιττα κιλα πως τα εβαλες και τι διατροφη κανεις αυτο το διαστημα. Γυμναστήριο σκοπευεις να ξεκινησεις;

    Εdit - Aκυρη η τελευταια ερώτηση, τωρα ειδα που γραφεις οτι πηγαίνεις γυμναστήριο.
    Last edited by Kardoula; 23-01-17 at 20:18.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    5

    Default

    Καλως σας βρήκα!!

    Το ξερω οτι και η ψυχολογια παιζει μεγάλο ρόλο και ειναι και το αδυναμο σημειο μου, γιατι δεν μπορώ να σκεφτώ θετικα ουτε λεπτο... Και φυσικα το ποστ μ περιεχει μια δόση υπερβολης σε οτι αφορά την ευτυχια, αλλά ενας πετυχημένος τιτλος μπορει να παρακινήσει περισσοτερους στο να το διαβάσουν και να μου δειξουν τα φώτα τους!!.. Η ευτυχία βρίσκεται σε άλλα πραγματα αλλά όπως ειπα και στο αρχικο ποστ μ, ειμαστε μονοι μας.. Οταν κοιτιέσαι στον καθρέπτη είσαι μονη σου, δεν ειναι ουτε ο ερωτας σου ουτε οι φιλοι σου να σου πουν ποσο ομορφη, και ποσο καλη εισαι.. Αν αυτο το όμορφη, και καλη δε μπορεις να το ακουσεις αν τον εαυτο σου, οπως λες κ εσυ τοτε οι αλλοι οτι και να κανουν δε θα σε αγγίξει.. Αν χρησιμοποιήσω και την εις ατοπον απαγωγή, αυτός ειναι και ο λόγος που ζητάω τη βοήθεια σας!

    Δεν μαρεσουν τα γλυκά, αλλά μαρεσει το φαγητό.. Ενας τραυματισμός στον λαγονοψοιτη (ενας μυς που αν δεν τραυμάτιζα δεν θα ξερα καν οτι υπάρχει) με εκανε να κατσω για μεγάλο διαστημα χωρις δραστηριότητα και με το να έχω ήδη μια καθιστική ζωή λόγω δουλειας δεν εκανα καυσεις.. Λογικά έτρωγα και παραπανω αφου ειχα και παραπανω ελευθερο χρονο και καπως ετσι "μαγικα" ανεβηκα! Ο στόχος μου ειναι τα 15 κιλά... Απλά επειδη ξερω τον οργανισμο μου, ο μεταβολισμός μου κοιμαται.. Ίσως βρίσκεται και σε κόμμα δεν ξερω... Γενικα δηλαδη καιω πολυυυυυυυυυυυυυ αργά και βασανιστικα...

    edit: Διατροφή κανω κατα βάση σαλατα+κοτοπουλο ή ψάρι και προσπαθώ να μην τρώω μετα τις 8 το απογευμα με 5 γευματα την ημερα.. Πρωι ενα ποτήρη γαλα με δημητριακά. δεκατιανό ενα φρουτο ή χυμο, μεσημερι οτι εγραψα παραπανω, απογευμα ενα γιαουρτι ή μπαρα (την μπαρα την αποφευγω κ λόγω ζάχαρης και λόγω υδατάνθρακα) και βράδυ 2 βραστα αυγα ή 2καλαμακια κοτοπουλο (το ασπραδι μονο) κ σαλατα.
    Last edited by Bjork; 23-01-17 at 20:36.

  4. #4
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Επειδή την ατακα "ο μεταβολισμος μου κοιμαται" την εχω ακουσει πολλες φορες, γραψε μου βρε κουκλα μου πως εβαλες τα κιλα και τι τρως το τελευταιο διαστημα.
    Επίσης, εχεις διατροφικα ξεσπασματα; Εχεις κρατησει μια σωστη διατροφη πανω απο μια εβδομαδα;
    Στην γυναικεια ενοτητα υπαρχουν οδηγοι προπονησης και αρθρα διατροφης. Ριξτους μια ματια.

    ps : Μαθε να σκεφτεσαι θετικα αλλιως δουλεια δεν γινεται...

  5. #5
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    5

    Default

    Εκανα ενα edit στη 2η απαντηση για την διατροφη που ακολουθω.. Φυσικα και εχω κρατησει για ολοκληρο χρόνο (οπως εγραψα παραπανω) και με πολυ λιγα αποτελεσματα κατ εμε.. όσο για το οτι κοιμαται ήταν και ο σχολιασμός του διαιτολογου μ οταν εκανα λιπομετρηση εν ώρα ξεκουρασης.. Ειπε δηλαδη οτι ο μεταβολισμος μου ειναι αργός και οτι δεν μπορουμε να κανουμε και πολλά... Δε γινεται να μην αλλάζει... Δε το δεχομαι..

    Όσο για τα ποστς ναι τα ειδα αλλά χάνομαι γιαυτο και εκανα νεο ποστ..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by Bjork View Post
    Δεν ξερω τι διατροφή να ακολουθήσω, δεν εχω καποιον να με καθοδηγήσει.. Κάνω καθε πρωί 6-7 χμ τζόκινγκ και μερα παρα μερα γυμναστηριο με 40 λεπτα αεροβιο (διαδρομο - ελλειπτικο) συν ασκησουλες σε μηχανήματα. Μπορει καποιος να μου βγάλει ενα προγραμμα διατροφης? Κάποιος να μου πει ποτε και αν πρεπει να παρω καθαρη πρωτείνη και γενικα να με βάλει σε ενα πρόγραμμα?

    Πρόγραμμα διατροφής δεν θα σου βγάλει κανείς. Φαντάσου καθε ενας που έμπαινε να καναμε το ίδιο.. καταλαβαίνεις πως δεν είναι σωστό και δίκαιο να έχουμε τέτοιες απαιτήσεις.
    Αν θες απαντησε σε αυτα που σε ρωτησα στο προηγουμενο ποστ. Παραλληλα, θα σου προτεινα να κατσεις να διαβασεις στη γυναικεια ενοτητα να αποκτησεις ΓΝΩΣΗ που θα σε βοηθησει σε πρωτη φαση να ξεδιαλυνεις τα πραγματα στο μυαλο σου.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    5

    Default

    Πως τα έβαλα "Ενας τραυματισμός στον λαγονοψοιτη (ενας μυς που αν δεν τραυμάτιζα δεν θα ξερα καν οτι υπάρχει) με εκανε να κατσω για μεγάλο διαστημα χωρις δραστηριότητα και με το να έχω ήδη μια καθιστική ζωή λόγω δουλειας δεν εκανα καυσεις.. Λογικά έτρωγα και παραπανω αφου ειχα και παραπανω ελευθερο χρονο και καπως ετσι "μαγικα" ανεβηκα!¨"

    Διατροφη που κανω τελευταια Δ
    ιατροφή κανω κατα βάση σαλατα+κοτοπουλο ή ψάρι και προσπαθώ να μην τρώω μετα τις 8 το απογευμα με 5 γευματα την ημερα.. Πρωι ενα ποτήρη γαλα με δημητριακά. δεκατιανό ενα φρουτο ή χυμο, μεσημερι οτι εγραψα παραπανω, απογευμα ενα γιαουρτι ή μπαρα (την μπαρα την αποφευγω κ λόγω ζάχαρης και λόγω υδατάνθρακα) και βράδυ 2 βραστα αυγα ή 2καλαμακια κοτοπουλο (το ασπραδι μονο) κ σαλατα.

    Ειμαι απλά χαμενη... Δε ξερω οτι αφορά την ασκηση, να κανω αεροβιο? Να κανω Βάρυ? να κανω και τα 2? Το ενα ποστ ακυρώνει το άλλο.. .Οι μισοι λενε βάρη οι αλλοι αεροβιο αλλοι συνδυασμό και hiit.. Εγώ ποιον να ακουσω?

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Κάνε εναν καφέ ή τσάι, οτι σου αρέσει και διάβασε ότι άρθρο θα βρεις. Ολα αυτα που ρωτας υπαρχουν γραμμένα. Αυτό δεν το λεω γιατι βαριέμαι να σου απαντήσω, αλλά γιατι θα σε βοηθήσει στην ψυχολογία σου.

  9. #9
    Banned New Member
    Join Date
    20-01-17
    Posts
    3

    Default

    Bjork καλημέρα... απο μένα δε θα διαβασεις συγκεκριμενες συμβουλές, διότι είμαι κι εγω καινούργια και δεν γνωρίζω αρκετά για να σε συμβουλευσω.

    Αυτο που θελω να σου πω είναι πως μ εχει εντυπωσιάσει η δυναμη σου και η πειθαρχία σου.. Γτ για να κανεις τζόκινγκ 7χλμ καθε πρωι θελει πειθαρχία! Και θέληση! Κι απο οτι διαβασα γυμναζεσαι αρκετά. Το σημαντικό ειναι να σκεφτείς εαν μεσα απο τη γυμναστική σου προκαλείς τον εαυτο σου να κανει κατι παραπάνω. Πχ εαν στο όργανα στο γυμναστηριο αυξάνεις τα κιλα ή τις επαναληψεις ή μενεις σταθερή. Πρεπει να προκαλείς τον εαυτο σου να δωσει κατι παραπανω! Τις τελευταίες επαναληψεις να τις βγαζεις με δυσκολία.

    Οσο για τους διατροφολόγους, ειχα εμπειρια την προηγούμενη εβδομάδα για πρώτη φορά και κατάλαβα πως τα λεφτα μου πηγαν πεταμένα. Ο λογος? δεν ασχοληθηκε καθολου με το πρόβλημά μου, μου εδωσε μια τυποποιημενη διατροφή, στις αποριες που εξεφραζα δεν εδινε σημασία κτλ.

    Οσο για την ταση για διαβήτη, στο είπε ειδικος γιατρός παθολόγος ή διατροφολόγος? Θα πρεπει να το δεις με καποιον παθολογο το θεμα σου. Δες το θεμα της κληρονομικότητας, το ορμονικο, κτλ. Το σημαντικό ειναι να μαθεις το σωμα σου για να μπορεσεις να το βοηθησεις καλύτερα.

    Έχεις τοση θέληση και θεωρω πως θα τα καταφέρεις!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    23-01-17
    Posts
    5

    Default

    Quote Originally Posted by Angelina 777 View Post
    Bjork καλημέρα... απο μένα δε θα διαβασεις συγκεκριμενες συμβουλές, διότι είμαι κι εγω καινούργια και δεν γνωρίζω αρκετά για να σε συμβουλευσω.

    Αυτο που θελω να σου πω είναι πως μ εχει εντυπωσιάσει η δυναμη σου και η πειθαρχία σου.. Γτ για να κανεις τζόκινγκ 7χλμ καθε πρωι θελει πειθαρχία! Και θέληση! Κι απο οτι διαβασα γυμναζεσαι αρκετά.
    Γιαυτο απογοητεύομαι.. Δε γινεται με τοση αερόβια και με γυμναστηριο να μην φευγει τιποτα... Εγώ δεν ειμαι ειδικός για να ξερω τι μπορει να φταίει.. Και σε ειδικους που απευθυνθηκα οπως ειπες κι εσυ τα λεφτα μου πηγαν χαμένα... Άλλαξα 3 γυμναστηρια οπου το καθε ένα ειχε απο 4-5 γυμναστες... Έλεγα σε ολους το προβλημα μου.. Οι μισοι ελεγαν αεροβιο, οι άλλοι μισοι βάρη... Βγάλε άκρη!!!...

  11. #11
    Banned New Member
    Join Date
    20-01-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by Bjork View Post
    [FONT=arial]Πλέον ενώ θελω τοσο πολυ να φτιάξω το σώμα μου και να το φτάσω στα μέγιστα, θετικα αποτελέσματα, νομιζω μου λείπει η πειθαρχία, και η διάθεση για να το αρχίσω..
    Γιατί λες οτι σου λείπει η πειθαρχία και η θέληση? Αφού και γυμναστική κανεις και διατροφή.

  12. #12
    Senior Bodybuilder Ελενα's Avatar
    Join Date
    18-12-13
    Location
    Αθήνα
    Posts
    3,600

    Default

    Η καλη εικονα δεν εγγυάται δυςτυχως την ευτυχια. Διαφορετικα οι περιςςοτεροι εδω μεσα θα ημασταν σε πελάγη αυτής! Ομως....ειναι μια σταθερη αξια και ειναι ακριβως σταθερη γιατι εξαρταται ΜΟΝΟ απο εμας. Κατ εμε η εικονα ειναι δυναμη. Που σε στηρίζει να αντιμετωπίζεις τα παντα με αλλο μάτι.
    Λοιπον, εαν διαβάσεις οπως ολοι κάναμε αρχικα τα αντιςτοιχα threads θα εισαι εις θεσιν να συντάξεις μονη σου μια πρώτη καλη διατροφη. Απλα μαθηματικά ειναι. Δες τι macros σου αντιστοιχούν (ψάξε να δεις τι ειναι καταρχην) και μετα θα σε βοηθησουν ολοι για διορθώσεις. Δες τους βασικούς κανόνες μιας διατροφής (πχ δε θεωρειται γευμα ο σκέτος υδατανθρακας οπως τα φρουτα) και ποσταρε τη νεα σου διατροφη.
    Εαν ολο αυτο σου φαινεται κουραστικό, ασ'το (γενικοτερα). Γιατι ο κοπος που πρόκειται να εχεις προκειμενου να ακολουθησεις το νεο τροπο ζωής (σωστη πλεον διατροφη και σωστο gym) ειναι κατα πολύ μεγαλυτερος.
    Να ξερεις, ολα γινονται. Και ενα σωμα μπορει να φτιαχτεί. Θεωρω πως ολος ο κοπος αξιζει με το παραπανω. Επιλογες.
    A head full of fears has no space for dreams.

  13. #13
    Senior Bodybuilder Secret of Steel's Avatar
    Join Date
    07-01-16
    Posts
    2,479

    Default

    Quote Originally Posted by Bjork View Post
    Όποιον και αν εχουμε διπλα μας, ειμαστε μονοι... Αυτο θελω και γω να φτιάξω.. Αυτό το μόνη με τον εαυτο μ, να μου αρεσει περισσοτερο..
    Προφανώς δεν έχεις κάνει παιδιά ακόμα. Όχι, δεν είμαστε μόνοι μας όποιον και να έχουμε δίπλα μας.
    Κοίτα να τα βρεις με τον εαυτό σου πρώτα απ' όλα γιατί και "φέτες" να γίνεις πάλι δε θα τα έχεις καλά μαζί του.
    Και προσπάθησε να ξεχωρίσεις την ευτυχία από το σώμα σου. Δεν είμαστε κρέας. Τουλάχιστον δεν είμαστε ΜΟΝΟ κρέας.
    Αύριο μεθαύριο δε θα μείνεις έγκυος κάποια στιγμή? Πως θα αντιδράσεις με τις αλλαγές στο σώμα σου τότε?
    Πρόσεχε, δε λέω να μην αλλάξεις το σώμα σου, δε λέω να μη φτιάξεις τη διατροφή σου.
    Εννοείται να τα κάνεις. Αλλά είναι μόνο ένα κομμάτι του παζλ, πρέπει να ξεχωρίσεις την ευτυχία από τη μόστρα.
    Γιατί και να καταφέρεις αυτό που θέλεις δεν μπορείς να ζήσεις για πάντα μόνη με μοναδική παρέα την αντανάκλαση ενός καθρέπτη.

    Καλώς ήρθες

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Αμα δεν ξερεις ποσες θερμιδες τρως,κανε 4 ωρες αεροβιο και τρωγε μονο ψαρι ,παλι τιποτα δεν θα φευγει.Αντιθετα,υπολογισε τις θερμιδες σου και για αρχη βαλε οτι τροφες θες,αρκει το ισοζυγιο σου να μην ειναι υπερθερμιδικο.Δηλαδη μην καταναλωνεις περισσοτερες θερμιδες απο αυτες που χρειαζεσαι σε μια ημερα.

  15. #15
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    13-07-13
    Posts
    3,544

    Default

    Quote Originally Posted by Bjork View Post
    Ειμαι 27 χρονών και μισώ τον εαυτο μου!

    Απ όταν θυμαμαι τον εαυτό μου ήμουν ένα ζουμερό κορίτσι και το θέμα των κιλών διογκώνονταν χρόνια με τα χρόνια.. Οι προσπάθειες για απώλεια πολλές, είτε με διατροφή είτε με δραστηριότητες είτε με τον συνδυασμό τους, και τα αποτελέσματα μηδαμινά.

    Κατα την περίοδο του 2013 αν θυμάμαι καλά και σε βάθος χρόνου (δυο χρόνο δλδ) με τρέλή γυμναστική 2πλες προπονήσεις και διατροφή απο διατροφολόγο κατάφερα και έχασα 10 κιλά λίπους... Δε ξέρω πως σου φαίνεται εσένα αλλά εμένα μου φαίνονται πολυ λίγα κιλά για σχεδον 2 χρόνια προσπάθειας και φυσικά μεγάλης οικονομικής επιβάρυνσης.

    Πλέον ενώ θελω τοσο πολυ να φτιάξω το σώμα μου και να το φτάσω στα μέγιστα, θετικα αποτελέσματα, νομιζω μου λείπει η πειθαρχία, και η διάθεση για να το αρχίσω.. Δεν εχω προβλημα με τον θυρεοειδή μου, αλλά μπορώ να βάλω κιλά και με τον αέρα... Νιωθω τους μύες μου γιατι οπως σου ειπα γυμνάζομαι(δεν ειμαι τεμπέλα οτι αφορα τις δραστηριοτητες) απλά νομιζω οτι το λίπος εγκλωβίζει τους μύες στο σώμα μου.... Δεν πινω πολυ νερο οκ! Και έχω αστατο ύπνο.. Δηλαδη μπορεί άλλες φορές να κοιμηθώ 3 ώρες και άλλες 12.. ξέρω οτι δεν ειναι σωστο αλλα κάποια πράγματα δε προγραμματίζονται.
    Δεν καπνίζω, δεν πίνω ούτε αναψυκτικά ούτε ποτά, δεν μαρέσει το ψωμι(κοινώς και οι σάλτσες). Τέλος και ίσως το πιο σημαντικό, το καλοκαίρι που πέρασε και με τις τελευταίες εξετάσεις μου, εμαθα οτι εχω προδιάθεση ζαχάρου. Ο γιατρός μου είπε οτι δεν μεταβολίζεται γρήγορα την γλυκόζη και αυτο εχει ως αποτέλεσμα στην αργή καυση του.Μου ζήτησε να αποφευγω οτι περιεχει ζάχαρη, και να περιορίσω εως και να κόψω οτι περιεχει υδατάνθρακα..

    Ειμαι 76 κιλά και 1,62 ύψος. Έχω ενα πολύ όμορφο προσωπο χωρίς όμως να ανταποκρίνεται το ίδιο όμορφα ή εστω ικανοποιητικά το σώμα μου!
    Ξεκαθαρίζω επίσης για οποιον παει να αναφερει κατι αναλογο οτι θελω να αρεσω σε εμενα.. Δεν εχω θεμα με τα ερωτικά μου ή με κατακτησεις κτλ... Απλα στον βασικοτερο ανθρωπο που θελω να αρεσω δεν αρεσω.. Σε εμενα δηλαδη..

    Δεν ξερω τι διατροφή να ακολουθήσω, δεν εχω καποιον να με καθοδηγήσει.. Κάνω καθε πρωί 6-7 χμ τζόκινγκ και μερα παρα μερα γυμναστηριο με 40 λεπτα αεροβιο (διαδρομο - ελλειπτικο) συν ασκησουλες σε μηχανήματα. Μπορει καποιος να μου βγάλει ενα προγραμμα διατροφης? Κάποιος να μου πει ποτε και αν πρεπει να παρω καθαρη πρωτείνη και γενικα να με βάλει σε ενα πρόγραμμα?

    Ειναι πολυ ασχημο και παράλληλα ανώριμο να θεωρώ πηγή της δυστυχιας μου τα παραπανω κιλά αλλά να σου πω και κάτι... Μόνοι μας ειμαστε.. Όποιον και αν εχουμε διπλα μας, ειμαστε μονοι... Αυτο θελω και γω να φτιάξω.. Αυτό το μόνη με τον εαυτο μ, να μου αρεσει περισσοτερο..

    Μπορείς να βοηθήσεις?
    Διάβαζα το topic σου και αποφάσισα να γράψω και εγώ μερικά πραγματάκια με τη σειρά μου γιατί θεωρώ πως εμείς οι γυναίκες μπορούμε να νιώσουμε η μία την άλλη.

    Αυτό το "είμαστε μόνοι μας" ήταν κάτι το οποίο προσπαθούσαν να μου μάθουν από μικρή κάθε φορά που απογοητευόμουν με τους ανθρώπους. Ισχύει, όμως αυτό δεν σημαίνει πως πρέπει να έχουμε τον ανθρωποδιώκτη. Απλώς να έχουμε από κάποιο σημείο και μετά τη σύνεση να απομακρύνουμε αυτούς που δεν μας κάνουν καλό. Κλείνω την παρένθεση...

    Η σχέση με τον εαυτό μας είναι από τις πιο σημαντικές και είναι πραγματικά ΜΕΓΑΛΗ υπόθεση, τόσο που οι περισσότεροι δεν μπαίνουν καν στον κόπο να την επιχειρήσουν. Το να μείνεις μόνος με τον εαυτό σου είναι επίπονη διαδικασία, κάνεις την αυτοκριτική σου και μοιραία καταλήγεις σε ξεσκαρτάρισμα (πραγμάτων, ανθρώπων...). Εγώ θα σου έλεγα να μην εστιάζεις τόσο στο τι σε ενοχλεί ή δεν σου αρέσει, αλλά να βρεις τα θετικά σου στοιχεία. Και να πεις πως έχοντας αυτά, μπορείς να καταφέρεις και όλα τα υπόλοιπα. Βγάλε την αρνητική σκέψη και προδιάθεση γιατί ήδη είναι σαν να λες στον εαυτό σου πως δεν θα πετύχεις. Κάτσε διάβασε στο φόρουμ, φέρε το στόχο στο μυαλό σου και ξεκίνα να οργανώνεσαι. Όλα γίνονται και όλα μπορείς να τα καταφέρεις.
    Last edited by guest250; 26-01-17 at 13:07.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μπορείς και εσύ...!!!Η αλλαγή μου...!!!
    By Christoforos in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 36
    Last Post: 21-03-15, 16:35
  2. ογκογραμωση, μπορεις και εσυ!
    By toumpanos in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 0
    Last Post: 01-02-06, 11:17

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •