Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 77
  1. #1
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default Το Ημερολόγιο Μου - Keep Moving Forward

    Ήρθε η ώρα μου λοιπόν να ξεκινήσω κι εγώ να γράφω τα δικά μου...είμαι λίγο καιρό στο φόρουμ και διαβάζω με ενδιαφέρον πολλά θέματα μπας και μορφωθώ κάπως.
    Δεν είχα κάνει ημερολόγιο και δεν ξέρω αν θα έκανα κιόλας αλλά τελικά νομίζω πως είναι μια καλή ιδέα γιατί εδώ θα μπορώ να γράφω τις μέρες μου, τις σκέψεις μου όπως και τις αρνητικές σκέψεις μου και να "ξεσπάω" κατά κάποιο τρόπο γιατί ξέρω ότι εδώ στο φόρουμ θα με καταλαβαίνετε.

    Ας πω και λίγα πράγματα για μένα..είμαι 1.60, 31 χρονών και πόσα κιλά είναι ο άγνωστος χ.Οι ζυγαριά στο σπίτι μου επιμένει να λέει πως είμαι 41, αυτό πριν από δυο βδομάδες περίπου που αποφάσισα να σταματήσω να την κοιτάω. Την Παρασκευή έχω κλείσει ραντεβού για λιπομέτρηση οπότε επιτέλους θα ξέρω τι γίνετε με τα κιλά μου, γιατί η ζυγαριά μου δεν ξέρει που της πάνε τα τέσσερα.

    Γυμναστήριο ξεκίνησα Νοέμβριο και πάω τα πρωινά για γιόγκα ή πιλάτες και 4 απογεύματα κάνω τα βάρη μου. Από αυτήν την εβδομάδα κιόλας ενσωματώσα και την αερόβια που κατάλαβα πως είναι απαραίτητη.

    Έχω να ομολογήσω όμως πως δύο μέρες τώρα (και σήμερα από ότι φαίνεται πάω για την τρίτη ) δεν έχω πατήσει στο γυμναστήριο..αισθάνομαι τύψεις που δεν πήγα αλλά με έχει πιάσει μία απογοήτευση ότι πηγαίνω και τελικά προκοπή δεν βλέπω. Έχει ένα μήνα που έχω αλλάξει την διατροφή μου υποτίθεται προς το καλύτερο αλλά τι να πω μάλλον κάτι κάνω λάθος γιατί νομίζω πως η κοιλίτσα έχει πάλι πρηστεί και δεν είναι φλατ όπως ήταν πριν ένα μήνα, σίγουρα δηλαδή κάνω λάθος γιατί αυτό που υπολογίζω κυρίως είναι να έχω τις πρωτείνες που χρειάζομαι σύμφωνα με τα κιλά μου και με τους υδατάνθρακες απλά βάζω μια μικρή πατάτα ή μια χουφτίτσα μακαρόνια ή ρύζι και πάντα σαλάτα. Το ξέρω πως θα σκεφτείτε ότι αυτό που κάνω είναι λάθος αλλά ακόμα δεν έχω καταφέρει να καταλάβω και να μπορέσω να τα ξεχωρίσω σωστά στα γεύματα και όπως πρέπει..είναι σπαζοκεφαλιά και εγώ αρχάρια ακόμα Έχω πει στον εαυτό μου όμως ότι μετά το ραντεβού με την λιπομετρηση που θα έχω και τα σωστά κιλά να αφιερώσω ένα απόγευμα σε καλό διάβασμα και να στρωθώ να φτιάξω την διατροφή όπως πρέπει.

    Αυτά είχα να πω, αύριο είναι μία καινούργια μέρα και μετά το τριήμερο της απογοήτευσης μία καινούργια αρχή.
    Ουφ, ξαλάφρωσα που τα είπα

    Θα επιστρέψω τις επόμενες μέρες δριμύτερη να γράψω και παραπάνω για το πρόγραμμα που ακολουθώ καμία φωτό και τι τρώω
    Last edited by Siena; 23-01-17 at 21:37.

  2. #2
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τι μέρες ρε Σιένα;! Γράψε τα τώρα να σε βοηθήσουμε να πάρεις τα πάνω σου!!!

    Και άντε με το καλό γυμναστήριο σήμερα!!!



    Σου βάζω εγώ φωτο
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλή αρχή με το ημερολόγιό σου!
    Μη σε πιάνει τέτοια ψύχωση με την κοιλιά. Σε κανέναν δεν είναι φλατ συνέχεια. Και πόσο μάλλον σε σένα που εισαι τοσο χαμηλά σε βάρος, θα φαίνεται πιο έντονα. Μην εστιάζεις εκεί, ούτε να έχεις τύψεις. Ξεκίνα να βλέπεις τα πράγματα θετικά και μην απογοητεύεσαι.

  4. #4
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Ευχαριστω για την στηριξη :)
    Σημερα που θα παω θα βγαλω φωτο το προγραμμα που μου εχει βγαλει ο γυμναστης να μου πειτε κ εσεις την γνωμη σας.
    Ποδια σημερα...θα κλαψω λιγο αλλα θα τα καταφερω!!!
    Εχω μια απορια αν μπορειτε να μου την λυσετε, οποτε κανω καθισματα κανω με μπαρα (αν θυμαμαι σωστα 30 κιλα) κ με ποναει ο αυχενας παρολο που βαζω πετσετουλα κ την επομενη μερα εκτος απο τον αυχενα κ ολη η μεση κ πλατη. Ετσι θα ειναι καθε φορα η απλα κανω λαθος την ασκηση? Πιο πολυ με ενοχλει αυτο παρα ο πονος στα ποδια

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Να πεις του γυμναστή σου να ελέγξει την στάση του σώματός σου κατα την εκτέλεση!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Πρόσεξε σε ποιο σημείο ακουμπάς τη μπάρα. Όχι ψηλά τον αυχένα, αλλά λίγο πιο κάτω στους τραπέζιους. Αν δεις ότι έχεις πάλι ενόχληση, τότε αντικατέστησε την με αλτήρες. Δούλεψε τεχνική και μετά ανέβαζε κιλά.

  7. #7
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Οκ ευχαριστω..ελπιζω να τα καταφερω. Θα το πω κ στον γυμναστη να με τσεκαρει

  8. #8
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Και ναι όπως είπα και χθες επέστρεψα σήμερα δριμύτερη!

    Ξύπνησα κεφάτη και έκανα το ωραίο μου πρωινό (να σημειώσω ότι είναι το αγαπημένο μου γεύμα της ημέρας και έχω νομίζω παραπάνω γευστικές επιλογές)
    Τηγανίτες (1 ολόκληρο αυγό και 2 ασπράδια,2 κσ βρώμη) η μία με μισή μπανάνα κ η άλλη με μισό μήλο, κανελίτσα και ουτε 1κγλ μέλι και στα δυο.
    Γιαουρτάκι με 1 δαμάσκηνο λίγο καρύδι και λίγο γκοτζι μπερι.
    Συνεχίζω ευχάριστα πηγαίνοντας για την γιόγκα, όπου ενθουσιάστηκα γιατί κατάφερα ασκήσεις που άλλες φορές δεν μπορούσα. Αρχίζω να γίνομαι καλή
    Δεκατιανό ένα αχλάδι.
    Μεσημεριανό επειδή ήμουν βόλτα στα μαγαζιά είχα ετοιμάσει ένα σάντουιτς με 1 φέτα ψωμί,1 φέτα τυρί, 60γρ κοτόπουλο,ντομάτα, αγγούρι. (έχω ανακαλύψει στον γαλαξία ένα protein bread που η μία φέτα έχει 11γρ πρωτείνης κι με έχει βολέψει πολύ)
    Απογευματινό 1 μπαλίτσα όπως της μπάρες της Καρδούλας μαζί με μισή μπανάνα.
    Προπόνηση με βάρη
    Βραδινό 100γρ τόνο με συνοδευτικό μία χούφτα ολικής μακαρόνια + φασολάκια και ντομάτα

    Σημείωσα τις ασκήσεις που είχα σήμερα για πόδια.

    εκτάσεις τετρακέφαλων 3x12
    κάμψεις μηριαίων δικεφάλων 3x10
    μηχανή απαγωγών 3x15
    μηχανή προσαγωγών 3x15
    γάμπες όρθια θέση 3x15
    γλουτιαίοι στο μηχάνημα 3x12
    προβολές 3x8
    άρσεις θανάτου 3x12
    καθίσματα 3x10

    απαγωγοί και προσαγωγοί δεν θα ξανακάνω από εδώ και πέρα γιατί βγαίνουν πολλές οι ασκήσεις (έτσι μου πε ο γυμναστής)
    που επίσης σήμερα μια χαρά τα κατάφερα με τα καθίσματα, ο γυμναστής με βοήθησε και κατάλαβα καλύτερα πώς έπρεπε να τις κάνω.

    Αυτά, όλα καλά σήμερα λοιπόν πάμε για αύριο και στήθος-πλάτη

  9. #9
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Και ναι επιτελους ξερω τα κιλα μου και πως να προχωρησω!!
    42.5 κιλα και 6.8% λιπος (σοκ!!) Θα μου βγαλει και μια διατροφη για αυξηση κι ετσι δεν θα σπαζοκεφαλιαζω!!
    Γυμναστηριο προχθες καναμε στηθος-πλατη και χθες χερακια.Τα χερια με κουρασαν χθες αλλα ευτυχως τα εβγαλα τα σετ.Ειμαι ικανοποιημενη με τον εαυτο μου που μπορεσα.
    Θα γραψω μετα τις ασκησεις που εκανα γιατι τωρα ετοιμαζομαι παλι για βαρη.
    Και παλι ποδια σημερα.. θα τα καταφερω!!!

  10. #10
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Ημερολογιακι μου καλημερα!

    Καινουργια εβδομαδα και ξεκινησα με πρωινο pancakes. 2 ασπραδια - 1 ολοκληρο - 50γρ βρωμη συνοδευομενο με μπανανα καρυδια και 1 κουταλακι μελι. Μιαμ μιαμ! Καφεδακι εννοειτε γιατι αλλιως δεν ξεκιναει καλα η μερα...
    Εφαγα φουσκωσα και μετα παω για αεροβια με το ελλειπτικο.

  11. #11
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Καλησπέρα και σήμερα...

    Χθες είχα στήθος-πλάτη...ομολογώ ότι με κούρασαν λιγάκι αλλά τις έκανα όλες κανονικά. Ίσως επειδή ήμουν και ένιωθα κουρασμένη να με δυσκόλεψαν. Νομίζω πως έπαιξε και ρόλο ότι ήμουν σε αυτές τις άτιμες γυναικείες μέρες του μήνα που μας ταλαιπωρούν κάθε φορά.

    Λοιπόν έκανα
    Στήθος
    επικλινείς πιέσεις με αλτήρες 6κιλα 3χ12
    Peck-Deck με καθόλου κιλά 3χ10
    Πιέσεις στην καθιστή πρέσα 10κιλά 3χ12
    Πλάτη
    Έλξεις στο μονόζυγο 3χ10 (εδώ δεν ξέρω τα κιλά απλά θυμάμαι πόσες ταβλίτσες έχω χαχα)
    Οπισθολαίμιες έλξεις τροχαλίας 20κιλα 3χ12
    Dorsal 25κιλά 3χ12

    Επίσης πήρα και την διατροφή μου και δεν ξέρω, δεν θα την ευχαριστηθώ πολύ. Ύστερα κιόλας από τόσο διάβασμα εδώ στο φόρουμ να τα περίμενα αλλιώς. Ίσως και να κάνω λάθος δεν είμαι και ειδικός κιόλας, άρχαρια είμαι άρα κοινώς και λίγο άσχετη


    Πρωινό:
    1η επιλογή Τηγανίτες με (20γρ βρώμη+3 ασπράδια+1 ολόκληρο) + μισή μπανάνα+6 καρύδια+ 1 κγλ μέλι
    η 2η επιλογή μου φάνηκε υπερβολική σε πρωτείνες, σε αυτό θα μου πείτε εσέις που ξέρετε και καλύτερα.
    λοιπόν 2η επιλογή 1 φέτα ψωμί με υψηλή περιεκτικότητα σε πρωτείνη+2 αβγά+1 φέτα τυρί+100γρ γιαούρτι+1 φρούτο

    Δεκατιανό
    100γρ γιαούρτι 2% + 1 φρούτο

    Μεσημεριανό
    160γρ ρύζι / πατάτα / γλυκοπατάτα με
    180γρ μαγειρεμένο κοτόπουλο στήθος/ ψάρι φιλέτο/ τόνο / μπιφτέκι / ψαρονέφρι / μοσχάρι άπαχο / 5 ασπάδια+1 ολόκληρο ομελέτα ή βραστα
    1 μπολ σαλάτας

    Απογευματινό
    200γρ κότατζ+1 κγλ μέλι ή μισή μπανάνα + 1κγλ φυστικοβούτυρο

    Βραδινό το ίδιο με το μεσημεριανό αλλά αντί για 160γρ ρύζι /πατάτα / γλυκοπατάτα βάζω 80γρ

    Α και έχω και μία ελεύθερη μέρα στα κυρίως μου για να πάρω κανένα κιλο

    Αυτό θα είναι το φαί μου για έναν μήνα τι λέτε εσείς πως φαίνεται?

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Η πρωτεινη σου με ενα προχειρο υπολογισμο μου πρεπει να ειναι πανω απο 160 γραμμαρια.Το θεωρω λιγο υπερβολη να τρως 4 φορες το βαρος σου και παραπανω.Ταπεινη μου αποψη παντα.

  13. #13
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Κι εγω αυτο πιστευω,παντα συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω στο φορουμ..εστειλα στον διατροφολογο ηδη ενα μαιλ λεγοντας οτι μου φαινεται πολυ και περιμενω να δω τι θα πει.
    Χαιρομαι παντως που συμφωνει κ καποιος αλλος μαζι μου αρα δεν ειμαι τρελη που μου φανηκαν πολλα

  14. #14
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ooo με συγχωρεις,δεν ειχα δει οτι στην βγαζει διατροφολογος,νομιζα οτι εσυ την ειχες βγαλει.Αφου αυτο σου εδωσε καλο ειναι να μεινεις σε αυτο το πλανο,μην σε μπερδεψουμε.Αλλα καλα εκανες που τον ρωτησες,οταν δουλευουμε με καποιον πρεπει να του λεμε τις αποριες και τους προβληματισμους μας.

  15. #15
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Μου ειπε να το συνεχισω ως εχει και οτι ειναι 1500-1650 θερμιδες.. θα πεθανω στο φαι δηλαδη. Συνεχιζουν να μου φαινονται πολλα και ανησυχω μην παχυνω δεν γινει δουλεια και χασω ετσι εναν μηνα.. θα φρικαρω!Μου φαινεται θα το ριξω 4 μερες αεροβια για να μην εχω το αγχος να παρω πολλα κιλα

  16. #16
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Eπειδή έχουμε το ίδιο ύψος ακριβώς μπορω να κάνω μια συγκριση με τον εαυτό μου (για την ιστορια να σου πω πως ειμαι περίπυ 12 κιλα βαρυτερη απο σενα) . Τα κιλά σου είναι πολύ χαμηλά. Φοβος να παχύνεις με αυτη τη διατροφή δεν υπάρχει, αλλά από την άλλη δεν ειναι και η κατάλληλη για μια κοπέλα που γυμνάζεται και θέλει να ανεβάσει μυς.
    Επειδή τον πληρώνεις, κατσε και συζητησε το μαζι του, εχει υποχρεωση να ακουσει τους προβληματισμους σου αλλα και να σου εξηγήσει τη φιλοσοφία της διατροφής. Αν δεν μείνεις ευχαριστημενη, πολυ απλά μην ξαναπας. Ανετα μπορεις να κανεις μονη σου ενα σωστο διαιτολογιο, συμφωνα με αυτα που θα διαβασεις στο φορουμ αλλα και τη βοηθεια μας.

  17. #17
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Οποτε εχω το περιθωριο να παρω 12 κιλακια κ να εχω σωματαρα ;)
    Για αρχη με εκνευριζει που εκτος της πρωτης συναντησης ολα τα υπολοιπα αποριες κ οτιδηποτε αλλο θελω να μαθω το κανουμε μεσω μαιλ!! Επισης ειναι διατροφολογος γυμναστηριου πως γινεται κ τα εβγαλε ετσι? Ειχα ζητησει την καρτελα μου κ λεει 75 γρ πρωτεινες αλλα με τις λιγες γνωσεις που εχω αποκτησει απο το φορουμ βλεπω πως ξεκαθαρα ειναι πολυ περισσοτερες! (Αν θελετε την ανεβαζω να την δειτε)
    Φταιω κ εγω που αντι να παω στον παλιο μου διατροφολογο (τοτε που ηθελα να χασω οταν ειχα φτασει 62 κιλα) επελεξα αλλον επειδη θεωρησα λογο γυμναστηριου θα εχει καλυτερες γνωσεις και μαλλον την πατησα.
    Στο τελος μαλλον αυτο θα γινει θα φτιαξω εγω την διατροφη!

  18. #18
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Περιμενοντας τον διατροφολογο να απαντησει συνεχιζω να τρωω οτι μου εχει δωσει. Νιωθω συνεχεια πρησμενη με την ποσοτητα οπως κ οτι δεν προλαβαινω να χωνεψω κ ερχεται η ωρα για το επομενο γευμα.
    Χθες εκανα χερια κ μετα 20 λεπτα διαδρομο μπας κ καψω τιποτα απο αυτα που τρωω.
    Σημερα το ιδιο, παρατησα το πιλατες κ προτιμησα να κανω ελλειπτικο 45 λεπτα. Το απογευμα εχω ποδια κ λεω να το ριξω και κανα 20λεπτο στο στεπ για αλλαγη.
    Το μεσημερι και ακομα συνεχιζω και μορφωνομαι διαβαζοντας κ σημειωνοντας πληροφοριες απο το φορουμ για να μπορεσω να βγαλω μια διατροφη μονη μου σε περιπτωση που δεν μ αρεσει η απαντηση του διατροφολογου..συν οτι θα θελα να μπορω να τα βγαζω μονη μου ετσι στο μελλον να μην εχω αναγκη να πληρωνω κανεναν και να κανω υπερηφανο τον εαυτο μου που θα εχω την δυνατοτητα να τα καταφερνω κ μονη μου.

    Αυτα για τωρα παω να συνεχισω το διαβασμα

  19. #19
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by Siena View Post
    Περιμενοντας τον διατροφολογο να απαντησει συνεχιζω να τρωω οτι μου εχει δωσει. Νιωθω συνεχεια πρησμενη με την ποσοτητα οπως κ οτι δεν προλαβαινω να χωνεψω κ ερχεται η ωρα για το επομενο γευμα.
    Χθες εκανα χερια κ μετα 20 λεπτα διαδρομο μπας κ καψω τιποτα απο αυτα που τρωω.
    Σημερα το ιδιο, παρατησα το πιλατες κ προτιμησα να κανω ελλειπτικο 45 λεπτα. Το απογευμα εχω ποδια κ λεω να το ριξω και κανα 20λεπτο στο στεπ για αλλαγη.
    Το μεσημερι και ακομα συνεχιζω και μορφωνομαι διαβαζοντας κ σημειωνοντας πληροφοριες απο το φορουμ για να μπορεσω να βγαλω μια διατροφη μονη μου σε περιπτωση που δεν μ αρεσει η απαντηση του διατροφολογου..συν οτι θα θελα να μπορω να τα βγαζω μονη μου ετσι στο μελλον να μην εχω αναγκη να πληρωνω κανεναν και να κανω υπερηφανο τον εαυτο μου που θα εχω την δυνατοτητα να τα καταφερνω κ μονη μου.

    Αυτα για τωρα παω να συνεχισω το διαβασμα


    Αυτά καλό είναι να μην γίνονται

  20. #20
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Αχ και τι να κανω,να τρωω πολυ πολυ σιγα το γευμα μου μπας κ το χωνεψω πιο ευκολα?
    Πηρα την απαντηση του διατροφολογου σημερα το πρωι και δεν με γεμισε να πω την αληθεια απλα μου ειπε οτι πρεπει να περνω σε πρωτεινες σχεδον 2 φορες το βαρος μου,που αυτο το ηξερα αλλα βλεποντας την διατροφη ειναι περισσοτερες απο 2 φορες!
    Μηπως απλα να συνεχισω οτι μου εδωσε ή να το συνεχισω αλλα να κατεβασω τις ποσοτητες ή να βγαλω μονη μου διατροφη? Δεν ξερω τι να κανω εχω μπερδευτει...

    Θα επιστρεψω να παραθεσω μια μερα διατροφης που εφτιαξα το πρωι να μου πειτε την γνωμη σας. Στο τοπικ με τις αποριες διατροφης μου,να το εχω αυτο καθαρουλι

  21. #21
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα Siena!!κι εγω παρομοια περιπτωση με σενα ειμαι 44 κιλα 1.62 υψος και 4 %λιπος.Η διατροφη μου και μενα περιεχει 180 γρ πρωτεινουχα τροφη σε καθε γευμα αλλα επισης περισσοτερο υδατανθρακα 200 γρ ρυζι 300 γρ πατατα και αφθονη σαλατα.Προσωπικα δε νιωθω καθολου φουσκωμενη αντιθετα μπορω να τρωω με ευχαριστηση τα γευματα μου.Μου φαινεται οτι ανεβασες αποτομα θερμιδες γι αυτο νιωθεις φουσκωμενη.Μηπως θα πρεπει να μιλησεις με το προηγουμενο διατροφολογο σου να σου πει τη γνωμη του γιατι οσο να ναι οι διαιτολογοι των γυμναστηριων στη πλειονοτητα τους δεν ενδιαφερονται και ιδιατερα....Αποψη μου μιλα με το δικο σου διαιτολογο κι αν δε μεινεις ευχαριστημενη απο τη δικη του διατροφη διαβασε εδω στο φορουμ και φυιαξε μια δικη σου.

  22. #22
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Καλησπερα Siena!!κι εγω παρομοια περιπτωση με σενα ειμαι 44 κιλα 1.62 υψος και 4 %λιπος.Η διατροφη μου και μενα περιεχει 180 γρ πρωτεινουχα τροφη σε καθε γευμα αλλα επισης περισσοτερο υδατανθρακα 200 γρ ρυζι 300 γρ πατατα και αφθονη σαλατα.Προσωπικα δε νιωθω καθολου φουσκωμενη αντιθετα μπορω να τρωω με ευχαριστηση τα γευματα μου.Μου φαινεται οτι ανεβασες αποτομα θερμιδες γι αυτο νιωθεις φουσκωμενη.Μηπως θα πρεπει να μιλησεις με το προηγουμενο διατροφολογο σου να σου πει τη γνωμη του γιατι οσο να ναι οι διαιτολογοι των γυμναστηριων στη πλειονοτητα τους δεν ενδιαφερονται και ιδιατερα....Αποψη μου μιλα με το δικο σου διαιτολογο κι αν δε μεινεις ευχαριστημενη απο τη δικη του διατροφη διαβασε εδω στο φορουμ και φυιαξε μια δικη σου.
    Καλη σου ημερα Μινα.Με ολο το σεβασμο,διευκρινιζω δυο πραγματακια απλα για να μην μπερδευτει η κοπελα(που ειναι ηδη μπερδεμενη αρκετα) και πελαγωσει.Αρχικα(χωρις να ξερω τι ειδους λιπομετρηση εκανες-σε παρακαλω μην μου πεις με ηλεκτρονικη ζυγαρια-) δεν γινεται να εισαι 4% λιπος,καθως απο αποψη φυσιολογιας μια γυναικα δεν πεφτει κατω απο 6-7%.Επισης αν εισαι 44 κιλα και τρως 180γρ πηγης πρωτεινης ειναι επισης υπερβολη.Εκτος αν πχ κανεις 3 γευματα την ημερα,οπου εκει ειναι πιο λογικο.Για να καταλαβεις απο αποψη αναγκων ειμαι 86 κιλα και τρωω 175 γραμμαρια.Επισης μπορει να μην νιωθεις φουσκωμενη αλλα στο συνολο των υπολοιπων και ειδικα γυναικων,αυτες οι ποσοτητες που ανεφερες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.Και παλι με ολο το σεβασμο και εντελως φιλικα.

    ΥΓ:Σιενα,εγω λεω κανε λιγο υπομονη.Δωσε μια -δυο εβδομαδες χρονο μηπως και το σωμα προσαρμοστει στις ποσοτητες αυτες,αλλα εαν δεν αλλαξει κατι τοτε αναθεωρησε ως προς το τι θα κανεις στη συνεχεια.Επισης η διατροφη που ανεβασες,δεν εχει την πρωτεινη σου σε 2 φορες το βαρος σου,αλλα σε τουλαχιστον 3-4 φορες αυτο,οπως τα ειχα προχειρα υπολογισει.
    Last edited by Labros13; 07-02-17 at 15:39.

  23. #23
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Μινα ισως εχεις δικιο για την αποτομη αυξηση θερμιδων..αν κ μου ειπε οτι κυμαινεται στις 1500-1650 κ πριν ξεκινησω παλι σχεδον τοσο εφτανα κ εγω κ ημουν καλα.

    Λαμπρο εχεις δικιο για τις πρωτεινες κ σαν ασχετη μεχρι κ εγω το βλεπω. Ολη η διατροφη σαν ποσοτητα κιολας μου φαινεται παρα πολυ. Κοντευω μια βδομαδα απο τοτε που την ξεκινησα κ ακομα να συνηθισω παντως.
    Την λιπομετρηση εγω παντως την ειχα κανει με τσιμπιδα κ βγηκε το 6.8 κ μου ειπε οτι ειμαι πολυ χαμηλα και θα το ανεβασουμε αλλα σε καλο λιπος. Μηπως γι αυτο ειναι ετσι η διατροφη?Τουλαχιστον αν ειναι να την συνεχισω να γινεται κ σωστη δουλεια ελπιζω κ οχι να τρωω τοσο κ να μην κερδιζω κατι.

  24. #24
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ο κυριοτερος στοχος οποιασδηποτε διατροφης ειναι να μας κανει να αισθανομαστε υγιεις,με ευεξια.Αν ειναι να κανεις μια διατροφη στην οποια να τρως καταναγκαστικα ποσοτητες που δεν ''σηκωνει'' το συστημα σου και ποσοτητες που σε κανουν να νιωθεις δυσφορια τοτε ΟΧΙ δεν ειναι σωστο.Αυτη τη στιγμη δεν κρινω τη δουλεια του διατροφολογου σου,καθως δεν ειμαι ο αρμοδιος ,ουτε δουλεια μου ειναι.Κρινω ομως το πως σε κανει να νιωθεις αυτη η διατροφη.

    Το ιδιο θα ελεγα και σε καποιον που παει σε εναν ορθοπεδικο να λυσει ενα θεμα,αλλα ξεκινουσε θεραπεια και αντιθετα ενιωθε πονους μεγαλυτερης εντασης απο αυτον για τον οποιο πηγε.Εγω θεωρω οτι και με ενα θερμιδικο πλεονασμα της ταξης του 30-35% το οποιο θα καλυπτει τα μακροθρεπτικα και μικροθρεπτικα συστατικα που χρειαζεσαι θα εισαι ενταξει.Παντως ξεκινα σιγα σιγα διαβασμα για παν ενδεχομενο

  25. #25
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Καλη σου ημερα Μινα.Με ολο το σεβασμο,διευκρινιζω δυο πραγματακια απλα για να μην μπερδευτει η κοπελα(που ειναι ηδη μπερδεμενη αρκετα) και πελαγωσει.Αρχικα(χωρις να ξερω τι ειδους λιπομετρηση εκανες-σε παρακαλω μην μου πεις με ηλεκτρονικη ζυγαρια-) δεν γινεται να εισαι 4% λιπος,καθως απο αποψη φυσιολογιας μια γυναικα δεν πεφτει κατω απο 6-7%.Επισης αν εισαι 44 κιλα και τρως 180γρ πηγης πρωτεινης ειναι επισης υπερβολη.Εκτος αν πχ κανεις 3 γευματα την ημερα,οπου εκει ειναι πιο λογικο.Για να καταλαβεις απο αποψη αναγκων ειμαι 86 κιλα και τρωω 175 γραμμαρια.Επισης μπορει να μην νιωθεις φουσκωμενη αλλα στο συνολο των υπολοιπων και ειδικα γυναικων,αυτες οι ποσοτητες που ανεφερες ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ.Και παλι με ολο το σεβασμο και εντελως φιλικα.

    ΥΓ:Σιενα,εγω λεω κανε λιγο υπομονη.Δωσε μια -δυο εβδομαδες χρονο μηπως και το σωμα προσαρμοστει στις ποσοτητες αυτες,αλλα εαν δεν αλλαξει κατι τοτε αναθεωρησε ως προς το τι θα κανεις στη συνεχεια.Επισης η διατροφη που ανεβασες,δεν εχει την πρωτεινη σου σε 2 φορες το βαρος σου,αλλα σε τουλαχιστον 3-4 φορες αυτο,οπως τα ειχα προχειρα υπολογισει.
    Lampro το ποσοστο μου κυμαινεται απο 4-6 %με τρεις μεθοδους λιπομετρησης.Εχω κανει τσιμπηδα dexa και αγωγιμοτητα.Οποτε πανω κατω εκει ειμαι.Η προπονηση μου βεβαια το δικαιολογει αυτο καθως και τη ποσοτητα τροφης που καταναλωνω.Πιστευω οτι 180 γρ απαχη πρωτεινη δεν ειναι τιποτα για καποιον που τρεχει 10 χιλιομετρα τη μερα κι αμεσως μετα κυκλικη προπονηση εντονη τυπου crosstraining...Τελος παντων η κοπελα ποστευω πρεπει να κοιταξει με καποιον αλλο διατροφολογο το θεμα της διατροφης της να χαλαρωσει λιγο με τις ποσοτητες και να φροντισει να τρωει υγιεινα.Σιγα σιγα θα συνηθισει το σωμα και θα ζηταει μονο του τροφη σε συνδυασμο βεβαια με σωστη προπονηση

  26. #26
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mina@ View Post
    Lampro το ποσοστο μου κυμαινεται απο 4-6 %με τρεις μεθοδους λιπομετρησης.Εχω κανει τσιμπηδα dexa και αγωγιμοτητα.Οποτε πανω κατω εκει ειμαι.Η προπονηση μου βεβαια το δικαιολογει αυτο καθως και τη ποσοτητα τροφης που καταναλωνω.Πιστευω οτι 180 γρ απαχη πρωτεινη δεν ειναι τιποτα για καποιον που τρεχει 10 χιλιομετρα τη μερα κι αμεσως μετα κυκλικη προπονηση εντονη τυπου crosstraining...Τελος παντων η κοπελα ποστευω πρεπει να κοιταξει με καποιον αλλο διατροφολογο το θεμα της διατροφης της να χαλαρωσει λιγο με τις ποσοτητες και να φροντισει να τρωει υγιεινα.Σιγα σιγα θα συνηθισει το σωμα και θα ζηταει μονο του τροφη σε συνδυασμο βεβαια με σωστη προπονηση
    To 6 ειναι λιγο πιο λογικο,αλλα και παλι δυσκολο για γυναικα.Φαντασου οτι κατω απο το 4,τα οργανα εχουν πολυ μεγαλη πιθανοτητα να αρχιζουν να βγαινουν failure,ειδικοτερα νεφρα και συκωτι.Ετσι εγινε και στην περιπτωση του Andreas Munzer οπου και κατεληξε στη συνεχεια.Φαντασου οτι 4% ειναι οι αθλητες που ανεβαινουν στη σκηνη του Μρ Ολυμπια,οπου ειναι και οι αθλητες με το χαμηλοτερο λιπος απο ολα τα αθληματα.

    Μην παρεξηγηθω,δεν τα λεω για να σε ακυρωσω,τα λεω επειδη τα διαβαζουν και τριτοι και μπορει να δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις σε σχεση με τα ποσοστα λιπους.

  27. #27
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή τη Μίνα τη γνωρίζω προσωπικά, όντως ισχύει ότι λέει. Αλλά όσο χαμηλό ποσοστό λίπους έχει, άλλο τόσο μυικής μάζας επίσης. Της τα χω πει χίλιες φορές αλλά δεν μ΄ακούει (Μίνα σ'αγαπαω κοριτσαρα και το ξερεις ε;; Οτι λεω το κανω για το καλο σου )
    Last edited by Kardoula; 08-02-17 at 11:47.

  28. #28
    New Member
    Join Date
    03-01-17
    Location
    Athens
    Posts
    79

    Default

    Αμα ισχυουν για την μινα μηπως τοτε ισχυουν και για μενα? Βεβαια δεν τρεχω 10 χλμ κ μυικα αποκλειετε να ημαστε το ιδιο αλλα ελεγα μπας. Πεταξα κ εγω μια κοτσανα-απορια

  29. #29
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή τη Μίνα τη γνωρίζω προσωπικά, όντως ισχύει ότι λέει. Αλλά όσο χαμηλό ποσοστό λίπους έχει, άλλο τόσο μυικής μάζας επίσης. Της τα χω πει χίλιες φορές αλλά δεν μ΄ακούει (Μίνα σ'αγαπαω κοριτσαρα και το ξερεις ε;; Οτι λεω το κανω για το καλο σου )
    Ειρηνη μου το ξερω οτι τα λες για το καλο μου.Εχω βελτιωσει παρα πολυ τη διατροφη μου απο παλια και σε αυτο με εχεις βοηθησει κι εσυ αρκετα μαζι με τη διατροφολογο μου.Εισαι απο τους ανθρωπους που εκτιμω πολυ και παντα ακουω τις συμβουλες σου.

  30. #30
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Quote Originally Posted by Siena View Post
    Αμα ισχυουν για την μινα μηπως τοτε ισχυουν και για μενα? Βεβαια δεν τρεχω 10 χλμ κ μυικα αποκλειετε να ημαστε το ιδιο αλλα ελεγα μπας. Πεταξα κ εγω μια κοτσανα-απορια
    Γεια σου Siena!γι αυτο σου εγραψα τη δικη μου περιπτωση γιατι εχουμε σχεδον τα ιδια χαρακτηριστικα.Πιστεψε με θα σε βοηθησει πολυ να δεις το φαγητο ως καυσιμο κατι που σε βοηθαει να ανταπεξελθεις στις προπονησεις και γενικοτερα στη καθημερινοτητα σου.Μην το βλεπεις σαν εχθρο σα κατι που βλαπτει το σωμα σου.Εμενα με βοηθησει πολυ αυτο ειλικρινα.Απλα να εχεις υπομονη και ολα θα γινουν!!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Το ημερολογιο μου
    By kos7 in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 13-06-16, 19:58
  2. Το Ημερολόγιο Διατροφής Μου
    By kostantina in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 90
    Last Post: 25-02-15, 19:27
  3. Το Ημερολόγιο Μου
    By MikeSev in forum Ημερολόγια Προπόνησης Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 08-08-13, 22:27
  4. Το ημερολόγιο μου
    By nina papaki in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 583
    Last Post: 13-07-12, 18:22
  5. Το Ημερολόγιο Μου!!
    By pipi fakidomiti in forum Logs & Photos Γυναικών Forum
    Replies: 536
    Last Post: 18-04-11, 21:25

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •