Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default Γυναικείο Θέμα Με Τις Ορμόνες

    Καλημέρα σε όλους!

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας κορίτσια. εδώ και ένα χρόνο μου έχει κοπεί η περίοδος και η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ.
    Η ψυχολογία μου είναι επίσης αρκετά κακή. ¨Εχω πάρει κάποιες ορμόνες μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα αλλά μάταια.
    Τώρα θα αναγκαστώ να πάρω και αντισυλληπτικά. Έχω δει μεγάλη διαφορά στο σώμα μου από θέμα κατακράτησης, παρά το γεγονός ότι γυμνάζομαι και προσέχω τη διατροφή μου.
    το λίπος μου είναι 18%. Πριν από κάθε προπόνηση με βάρη κάνω αρκετό αερόβιο, γιατί νομίζω ότι λίγο ξεπρήζομαι. Κάποιες μέρες κάνω μόνο αερόβιο μήπως και ξεπρηστώ περισσότερο.
    Διάβασα όμως ότι η υπερβολική αεροβική προπόνηση δεν βοηθάει.

    Θα ήθελα συμβουλές για τη κατακράτηση και τι θα μπορούσα να κάνω γενικότερα για να την μειώσω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

  2. #2
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Δες το θερμιδικό σου ισοζύγιο, είχα και γω το ίδιο πρόβλημα προ ενός έτους και για όλα έφταιγα εγώ που είχα "γειώσει" τον υδατάνθρακα. προφανώς υποσιτιζόμουν και ως γραμμή άμυνας το σώμα μου σταμάτησε την περίοδο.

    Σε παρακολουθεί ιατρός; οι ορμόνες που πήρες προφανώς ήταν προγεστερόνη για να αδιαθετήσεις ε;
    θα σου συνιστούσα σε πρώτο βαθμό να σταθεροποιήσεις τον κύκλο σου και να κινηθείς κατόπιν εντολή ιατρού.

  3. #3
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default

    H αλήθεια είναι ότι πριν μου εμφανιστεί αυτό το θέμα είχα αδυνατίσει πάρα πολύ ΄και απότομα. Με παρακολουθεί γιατρός κανονικά.
    έχω πάρει πολλές φορές προγεστερόνη και τώρα κάποιες βιταμίνες με φολικό οξύ. οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν απόλυτα καθαρές, αλλά η περίοδος δεν μπορεί να έρθει ακόμα.

    Εσύ πως επανήλθες? οι προπονήσεις σου?

  4. #4
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    01-01-14
    Location
    Θεσσαλονίκη
    Posts
    3,131

    Default

    Quote Originally Posted by kelly25 View Post
    H αλήθεια είναι ότι πριν μου εμφανιστεί αυτό το θέμα είχα αδυνατίσει πάρα πολύ ΄και απότομα. Με παρακολουθεί γιατρός κανονικά.
    έχω πάρει πολλές φορές προγεστερόνη και τώρα κάποιες βιταμίνες με φολικό οξύ. οι ορμονικές μου εξετάσεις ήταν απόλυτα καθαρές, αλλά η περίοδος δεν μπορεί να έρθει ακόμα.

    Εσύ πως επανήλθες? οι προπονήσεις σου?
    εγώ μετά από την 4η μηνη απώλεια της περιόδου αδιαθέτησα με τη βοήθεια προγεστερόνης και άρχισα να ανεβάζω τις ημερήσιες θερμίδες μου. μπήκα σε μια 6μηνη χρήση αντισυλληπτικών για να σταθεροποιηθεί ο κύκλος. έπειτα ο κύκλος επανήλθε και παρέμεινε φυσιολογικά. Αυτό συνέβη το καλοκαίρι του 15.
    Τον Σεπτέμβριο του 2016 πάλι έχασα έναν κύκλο και συνειδητοποίησα ξανά ότι εξέπεμψε silver alert ο οργανισμός από το μεγάλο θερμιδικό έλλειμμα.

    Για να καταλάβω, μόνο με προγεστερόνη αδιαθετείς, χωρίς αυτή τίποτα;
    θα σου συνιστούσα να μετρήσεις τις θερμίδες συντήρησής σου {υπάρχουν σχετικά νήματα στο φόρουμ που θα σε καθοδηγήσουν απόλυτα, ακόμα μπορείς να ανοίξεις ημερολόγιο όπου θα καταγράφεις προπόνηση και διατροφή και θα σε βοηθήσουν τα παιδιά που είναι καταρτισμένα και με χρόνια εμπειρία} και να κινηθείς με άξονα αναφοράς αυτές.

    αναρωτιέμαι μήπως το αρκετό αερόβιο είναι υπερβολικό για το άτομο σου {βέβαια είναι σχετικό μιας και δεν μας ανέφερες καθόλου το χρονικό ενασχόλησής σου και το ακριβή σου γυμναστηριακό πρόγραμμα. Αν το κάνεις θα είναι περισσότερες και πιο στοχευμένες οι συμβουλές των υπολοίπων πιο έμπειρων από μένα}

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Quote Originally Posted by kelly25 View Post
    Καλημέρα σε όλους!

    Θα ήθελα τη συμβουλή σας κορίτσια. εδώ και ένα χρόνο μου έχει κοπεί η περίοδος και η αλήθεια είναι ότι ταλαιπωρούμαι πάρα πολύ.
    Η ψυχολογία μου είναι επίσης αρκετά κακή. ¨Εχω πάρει κάποιες ορμόνες μήπως και διορθωθεί το πρόβλημα αλλά μάταια.
    Τώρα θα αναγκαστώ να πάρω και αντισυλληπτικά. Έχω δει μεγάλη διαφορά στο σώμα μου από θέμα κατακράτησης, παρά το γεγονός ότι γυμνάζομαι και προσέχω τη διατροφή μου.
    το λίπος μου είναι 18%. Πριν από κάθε προπόνηση με βάρη κάνω αρκετό αερόβιο, γιατί νομίζω ότι λίγο ξεπρήζομαι. Κάποιες μέρες κάνω μόνο αερόβιο μήπως και ξεπρηστώ περισσότερο.
    Διάβασα όμως ότι η υπερβολική αεροβική προπόνηση δεν βοηθάει.

    Θα ήθελα συμβουλές για τη κατακράτηση και τι θα μπορούσα να κάνω γενικότερα για να την μειώσω.

    Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

    Επειδή κάθε περίπτωση είναι διαφορετική, εγώ θα σε συμβουλέψω να ακολουθήσεις ότι σου πει ο γυναικολόγος σου.
    Γράψε αναλυτικά τι αερόβιες κάνεις και τι προπόνηση καθώς και τι ακριβώς τρως.
    Η σωστή διατροφή θα σε βοηθήσει στα ορμονικά αλλά επειδή γιατροί δεν είμαστε, οτι εχει να κανει με γυναικολογικά θα σε καθοδηγεί ο γιατρος που σε παρακολουθεί.

  6. #6
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Καλησπέρα και καλώς όρισες.
    Το θέμα με τη περίοδο όσο απλό ειναι άλλο τόσο δύσκολο μπορεί να ειναι. Είπες πας σε γυναικολόγο και δεν υπάρχει κάποιο θέμα, εγώ θα έλεγα να ακούς το γιατρό αλλά να πας και σε έναν ενδοκρινολόγο. Πολλές φορές μας κόβεται και λόγω στρεσσαρίσματος όσο χαζό και να ακούγεται.
    Επίσης σταθεροποίησε την διατροφή σου και μπες σε ένα πλάνο για το γυμναστηριο. Μη μπαίνεις στη λογική του κάνω φούλ αερόβιο για να φύγουν τα νερα.
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!

  7. #7
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default

    Καλημέρα!!! ευχαριστώ καταρχάς για τισ απαντήσεις.
    Οι ορμονικές εξετάσεις που έκανα ήταν απόλυτα καθαρές. Ούτε με πολύ μεγάλες δόσεις προγεστερόνης αδιαθέτησα. Είμαι 13 μήνες χωρίσ περίοδο. Από τον άλλο μήνα ξεκινάω αντισυλληπτικά. Το άγχος μου είναι να μην πρηστώ.

    Επειδή δουέυω πολλές ώρες και παράλληλα τλειώνω και κάποιεσ σπουδές προσπαθώ να πηγαίνω καθημερινά γυμναστήριο. Πέρυσι (από τότε που ξεκίνησε το πρόβλημα) πριν τισ προπονήσεις μου με βάρη ε΄κανα 1 ώρα αερόβιο είτε διάδρομο είτε spinning.

    Και σαββατοκύριακο έκανα μόνο αερόβιο.

  8. #8
    New Member
    Join Date
    06-10-15
    Posts
    15

    Default

    καλημερα κελλυ δεν ξερω αν εχεις βρει καποια λυση στο προβλημα σου εχει περασει και καιρος παντως περσι αντιμετωπισα ακριβως το ιδιο προβλημα με σενα για ενα χρονο αφαντη η περιοδος ειχα χασει γυρω στα 4κιλα. Μονο με προγεστερονη μου ερχοταν περιοδος και οι ορμονικες εξαιτασεις μια χαρα. Τελικα το προβλημα που δεν μπορουσε να μου βρει κανενας γιατρος ηταν να ξαναφτασω τα κιλα που ημουν οταν μου κοπηκε η περιοδος δηλ να παρω τα 4 κιλα που εχασα και να παω παλι 63 κιλα.Ετσι και εγινε με το που τα εφτασα η περιοδος μου ηρθε κανονικα και ειναι κ ρολοι οπως ακριβως ηταν πριν. Μπορει να ακουγεται χαζο αλλα ετσι εγινε

  9. #9
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default

    Καλημέρα!σε ευχαριστώ πολύ για την ανταπόκριση.

    Μου ήρθε περίοδος τον προηγούμενο μήνα με τη βοήθεια βιταμινών και προγεστερόνης. Η αλήθεια είναι ότι τον τελευατίο καιρό είχα εξαντλήσει πολύ τον οργανισμό μου. ¨Εκανα πάρα πολλές ώρες αεροβική γυμναστική την εβδομάδα και επίσης έκοψα εντελώς το κόκκινο κρέας χωρίσ να παίρνω κάποιο συμπλήρωμα.
    Δεν έχασα κιλά παρά το γεγονός ότι δεν ΄έτρωγα πολύ και πιστεύω ότι αυτό οφείλεται στο σοκ που πέρασε ο μεταβολισμός μου.
    Ελπίζω να διορθωθεί το πρόβλημα

    ευχαριστώ και πάλι!

  10. #10
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Γεια σου κελλυ!!θα μπορουσες μηπως να αναφερεις τι χαπι πηρες?

  11. #11
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default

    Τα duphaston τα οποία είναι προγεστερόνη. Και τισ βιταμίνες inofert

  12. #12
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Κι εγω τα ειχα χρησιμοποιησει καποτε.Σε εμενα δεν εκαναν δουλεια να σου πω την αληθεια.Αυτα που με βοηθησαν ηταν τα yasminelle τα αντισυληπτικα και τα primolut nor που ειναι απλα οιστρογονα οχι για αντισυλληψη.Οπως καταλαβαινεις ομοιοπαθουσα

  13. #13
    New Member
    Join Date
    16-09-14
    Posts
    15

    Default

    σου διορθώθηκε?


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Προ-Ορμόνες & Συμπληρώματα
    By vassaggel in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 21
    Last Post: 18-10-08, 02:29
  2. Κοτόπουλο και ορμόνες...
    By v@g in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 11-06-05, 17:22

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •