Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 26 of 26

Thread: Νικης Log

  1. #1

    Default Νικης Log

    γεια σας αποφασισα να ανοιξω και εγω ενα ημερολογιο
    ειμαι 14 χρονων με υψος 1.70 και ειμαι 68 κιλα
    Κανω CrossFit 4 μηνες και ασχολουμαι με αρση βαρων και γενικα γυμναστηριο 3 μηνες
    κανω επισης αεροβικη 5 μηνες που ξεκινησα να κανω 5 φορες την εβδομαδα αλλα τωρα κανω 2 αεροβικη και 2 CrossFit..συν οργανα βαρη 6 φορες την εβδομαδα
    ο personal trainer που ειχα ελεγε πως ειμαια αρκετα δυνατη και π-ως εχω πολλες δυνατοτητες ισως να συμμετασχω και σε αγωνες καποτε
    ανοιξα αυτο το ημερολογιο για να ανεβαζω τη προοδο μου και να κανω διαφορες ερωτησεις κλπ γιατι ειμαι σχετικα καινουρια και δεν ξερω ακομη πως να πετυχω το στοχο μου..
    θελω να αυξησω τη δυναμη και αντοχη μου και να αποκτησω ενα μυωδης σωμα
    Last edited by crossfitter; 28-01-17 at 14:57.

  2. #2

    Default

    εδω και 3 βδομαδες περιπου πονανε πολυ τα γονατα μου οταν τα λυγιζω...πχ σε ασκησεις τυπου squats lunges κλπ πεθαινω στον πονο και δυσκολευομαι πολυ να τις κανω..υπαρχει περιπτωση να εχω τραυματιστει?βεβαια τωρα τελευταια φοραω επιδεσμους στα γονατα και ποναω καπως λιγοτερο σκεφτομαι το ενδεχομενο να ναι κατι προσωρινο απλα αλλα δε ξερω..

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Επειδή είσαι πολύ μικρή σε ηλικία θέλει εξαιρετική προσοχή στα κιλά που σηκώνεις και την τεχνική που χρησιμοποιείς.
    Το κροσφιτ δεν φημίζεται για την σωστή τεχνική. Θα σου έλεγα να εστιάσεις στην άρση βαρών αν αυτό σου αρέσει και θες να ανεβάσεις δύναμη.
    Αν θες να χτίσεις το σώμα σου, τότε το bodybuilding είναι αυτό που σου ταιριάζει.

    Σταμάτα το κροσφιτ γιατι αν συνεχίσεις σε βλέπω να παθαίνεις ζημιά βρε κορίτσι μου με αυτά που περιγράφεις.

  4. #4

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Επειδή είσαι πολύ μικρή σε ηλικία θέλει εξαιρετική προσοχή στα κιλά που σηκώνεις και την τεχνική που χρησιμοποιείς.
    Το κροσφιτ δεν φημίζεται για την σωστή τεχνική. Θα σου έλεγα να εστιάσεις στην άρση βαρών αν αυτό σου αρέσει και θες να ανεβάσεις δύναμη.
    Αν θες να χτίσεις το σώμα σου, τότε το bodybuilding είναι αυτό που σου ταιριάζει.

    Σταμάτα το κροσφιτ γιατι αν συνεχίσεις σε βλέπω να παθαίνεις ζημιά βρε κορίτσι μου με αυτά που περιγράφεις.
    η προπονητρια crossfit που ηρθε ειναι πανω απο το κεφαλι μας ολη την ωρα για να μας διορθωνει τη φορμα..απλα μεχρι να ερθει οσο ασχολουμουν με την αρση βαρων κλπ μονη μου φαινεται πως ειχα λαθος τεχνικη στα καθισματα
    αλλα τωρα πελον προσεχω πολυ την τεχνικη μαλιστα πριν ξεκινησω μια σκηση κανω μερικες επαναληψεις χωρις βαρος για να βεβαιωθω οτι θα κανω την ασκηση με σωστη τεχνικη
    δινω πολυ βαση για να μην εχω τραυματισμους μονιμους η προσωρινους
    περα απο το οτι θελω να φτιαξω ενα μυωδης καλογυμνασμενο σωμα θελω και να αυξησω τη δυναμη και την αντοχη και να συμμετασχω σε αγωνες crossfit στο μελλον
    δεν ειναι απλα το σωμα..αλλα και η δυναμη που με ενδιαφερει

  5. #5

    Default

    αντιμετωπιζω θεμα για τη διατροφη μου..πριν καιρο που ειχα ως στοχο το χασιμο βαρους ειχα κανει τη διετα μου χαλια..δεν ετρωγα πρωινο και το μεσημερι ετρωγα λιγο και το βραδυ παλι λιγο αλλα δεν ετρωγα καθολου γλυκα,τηγανιτα,μακαρονια και απεφευγα και τις πατατες και ειχα κοψει και το τυρι και το ψωμι οπως και τα σφολιατωειδη..και το ειχα ριξει στην αεροβια
    αργοτερα ομως οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με τα βαρη κλπ εμαθα πως πρεπει να τρωω καλα και πως οι υδατανρακες και πρωτεινες θα ηταν απαραιτητα για να καταφερω να παρω μυς και να αυξησω τη δυναμη μου..οποτε αρχισα να τρωω μακαρονια και περισσοτερη πρωτεινη..
    λιγο αργοτερα ομως χαλασα εντελως τη διατροφη μου λογω τσακωμων και αυτα κλπ ημουν ετοιμη να εγκαταλειψω και τα διελυσα ολα..
    τωρα πλεον ψαχνω μια διατροφη που θα ειναι καταλληλη για την αυξηση μυικης μαζας και φυσικα δυναμης αλλα δεν εχω βρει ακομη..
    μολις βρω ξεκιναω μηπως ξερει καποιος/καποια να μου προτεινει τι πρεπει να τρωω και τι οχι και ποσο συχνα κλπ?
    αντιμετωπιζω θα ελεγα αρκετα μεγαλο θεμα με την διατροφη μου..

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Αν η προτεραιοτητά σου είναι η δυναμη και σε ενδιαφέρει να συμμετέχεις σε αγώνες κροσφιτ τότε συνέχισε προς εκείνο το δρόμο.
    Από τη στιγμή όμως που έχεις προπονητή στην άρση βαρών και στο κροσφιτ, δεν σε καθοδηγούν εκείνοι;

  7. #7

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Αν η προτεραιοτητά σου είναι η δυναμη και σε ενδιαφέρει να συμμετέχεις σε αγώνες κροσφιτ τότε συνέχισε προς εκείνο το δρόμο.
    Από τη στιγμή όμως που έχεις προπονητή στην άρση βαρών και στο κροσφιτ, δεν σε καθοδηγούν εκείνοι;
    εχω στο κροσσφιτ οπου εμαθε τη σωστη τεχνικη σε ολα σπανια ειναι και εκτος κροσσφιτ να με βοηθαει

  8. #8
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Στις άρσεις βαρών δεν έχεις κανέναν; Πως κάνεις; Μόνη σου;

  9. #9

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Στις άρσεις βαρών δεν έχεις κανέναν; Πως κάνεις; Μόνη σου;
    ναι μονη μου εκτος αν με βοηθησει κανας εμπερος καμια φορα

  10. #10
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Κάτσε βρε κορίτσι μου.. όταν λες κανεις μόνη σου άρση βαρών.. τι ακριβώς κάνεις;! Γι αυτό τραυματίζεσαι!
    Υπάρχουν προπονητές, ψάξε να βρεις, νομίζω στο Ολυμπιακό στάδιο κάνουν.

  11. #11

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Κάτσε βρε κορίτσι μου.. όταν λες κανεις μόνη σου άρση βαρών.. τι ακριβώς κάνεις;! Γι αυτό τραυματίζεσαι!
    Υπάρχουν προπονητές, ψάξε να βρεις, νομίζω στο Ολυμπιακό στάδιο κάνουν.
    κανω ασκησεις που εχω δει στο youtube η που μου εχουν δειξει στο crossfit αλλα πλεον μου εχει δειξει ολες τις ασκησεις η προπονητρια του crossfit και δεν τις κανω με λαθος τεχνικη πλεον

  12. #12
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Καλησπέρα κι από μένα.
    Σαν αθλητής crossfit θα σου πω το εξής.
    Τα box στην Αθήνα που κατέχουν το crossfit είναι μετρημένα στο ένα χέρι!!!!!!!!
    Επίσης να σου πω το εξής, πάρα πολλές ασκήσεις του crossfit, κρύβουν πάρα πολλούς κινδύνους και τα οφέλη τους, σε σχέση με το κίνδυνο τραυματισμού είναι δυσανάλογο...
    Για άρση βαρών μπορείς να απευθυνθείς στη Νέα Σμύρνη στον Μίλων όπου διδάσκει εκεί ο Οδυσσέας Δήμας (αδερφός του Πύρρου), από τους κορυφαίους προπονητές άρσης στην Ελλάδα.
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  13. #13

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Καλησπέρα κι από μένα.
    Σαν αθλητής crossfit θα σου πω το εξής.
    Τα box στην Αθήνα που κατέχουν το crossfit είναι μετρημένα στο ένα χέρι!!!!!!!!
    Επίσης να σου πω το εξής, πάρα πολλές ασκήσεις του crossfit, κρύβουν πάρα πολλούς κινδύνους και τα οφέλη τους, σε σχέση με το κίνδυνο τραυματισμού είναι δυσανάλογο...
    Για άρση βαρών μπορείς να απευθυνθείς στη Νέα Σμύρνη στον Μίλων όπου διδάσκει εκεί ο Οδυσσέας Δήμας (αδερφός του Πύρρου), από τους κορυφαίους προπονητές άρσης στην Ελλάδα.
    καλησπερα δεν βρισκομαι αθηνα..παντως στο γυμναστηριο που πηγαινω απλα παραδιδονται ''μαθηματα'' crossfit
    και οντως μερικες ασκησεις ειναι αρκετα επικυνδινες αλλα αν υπαρχει σωστη τεχνικη μειωνεται ο κυνδινος τραυματισμου
    εχω ενα ατομο που μπορω να απευθυνθω για τις ασκησεις εδω αλλα προς το παρον οτι απορια εχω για ασκηση ρωταω την προπονητρια crossfit(εχει ασχοληθει και με την αρση βαρων) για σωστη τεχνικη και με βοηθαει

  14. #14
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Πρόσεχε με τα κιλά σου... Είσαι μικρή ακόμα για αρχίσουν τα προβλήματα! Δώσε βάση στην τεχνική και μονο σε αυτή και μη κυνηγάς προσωπικά ρεκόρ ή να σε βάλουν στο τρυπάκι αυτό...
    Και σοβαρά να το δεις το crossfit, έχεις χρόνια μπροστά σου πολλά ακόμα!
    Για μένα έμφαση στη τεχνική και μόνο!
    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''

  15. #15

    Default

    Quote Originally Posted by mjf View Post
    Πρόσεχε με τα κιλά σου... Είσαι μικρή ακόμα για αρχίσουν τα προβλήματα! Δώσε βάση στην τεχνική και μονο σε αυτή και μη κυνηγάς προσωπικά ρεκόρ ή να σε βάλουν στο τρυπάκι αυτό...
    Και σοβαρά να το δεις το crossfit, έχεις χρόνια μπροστά σου πολλά ακόμα!
    Για μένα έμφαση στη τεχνική και μόνο!
    προσεχω πρωτα δινω βαση στη τεχνικη να το κανω σωστα και μετα η δυναμη

  16. #16
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αφού είναι όλα καλά ρε Νίκη και έχεις και προπονητές και προπονήτρια και youtube, γιατί σε πονάνε τα γόνατα;!

    Πρόσεχε γιατί η συντήρηση ενός τραυματισμού είναι τις περισσότερες φορές χειρότερη από τον ίδιο τον τραυματισμό.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  17. #17

    Default

    γτ πριν ερθει η προπονητρια φαινεται οτι εκανα λαθος τα squats γι αυτο μαλλον

  18. #18
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Τότε σαν προπονητής κι εγώ θα σου πω το εξής:

    Αν σου έκανε ένα ιατρικό ιστορικό, της είπες για τα γόνατα, και σε αφήνει να κάνεις το ασκησιολόγιο που έγραφες στο άλλο topic, την κρίνω από άσχετη έως επικίνδυνη.

    Πρώτα πρέπει να ξεπονέσουν τα γόνατά σου κι έπειτα να συνεχίσεις.

    Και για να γίνει αυτό, θα πρέπει να επισκεφθείς έναν ορθοπεδικό, ώστε να διαπιστώσει τι συμβαίνει (αν συμβαίνει).
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  19. #19

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Τότε σαν προπονητής κι εγώ θα σου πω το εξής:

    Αν σου έκανε ένα ιατρικό ιστορικό, της είπες για τα γόνατα, και σε αφήνει να κάνεις το ασκησιολόγιο που έγραφες στο άλλο topic, την κρίνω από άσχετη έως επικίνδυνη.

    Πρώτα πρέπει να ξεπονέσουν τα γόνατά σου κι έπειτα να συνεχίσεις.





    δεν μου εχει κανει ιατρικο ιστορικο απλα μια μερα στο κροσσφιτ με ειδε που δεν λυγιζα τα γονατα στα καθισματα και τοτε της ειπα για τον πονο στα γονατα
    επισης ρωτησα εναν αλλον προπονητη για τα γονατα και μου ειπε πως θα μου περασει σε λιγο καιρο και πως ειναι φυσιολογικο συμβαινει καμια φορα

  20. #20

    Default

    μπορει καποιος να μου προτεινει μπαρες πρωτεινης?ειχα βρει μια πολυ καλη αλλα δεν ειναι διαθεσιμη..

  21. #21
    Senior Bodybuilder zog89's Avatar
    Join Date
    29-03-10
    Location
    Berlin
    Posts
    1,953

    Default

    Μπορείς να κάνεις μόνη σου πολύ εύκολα.
    Υπάρχουν στον ιντερνέτ πολλές συνταγές αλλά και στο φόρουμ!

    http://www.bodybuilders.gr/forum/showthread.php?t=43515



    Gesendet von meinem ONEPLUS 3 mit Tapatalk.
    Obese To Fit

  22. #22

    Default

    θελω να ξεκινησω μια διατροφη για να αυξησω τη μυικη μου μαζα..αυτες που βρηκα στο ιντερνετ μου φανηκαν καπως υπερβολικες σκεφτηκα πως εδω θα εβρισκα κατι πιο ετσι φυσιολογικο να το πω μπορει καποιος να με βοηθησει να φτιαξω ενα πλανο διατροφης?

  23. #23
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Δες αυτό το άρθρο. Δίνει επιλογές για κάθε γεύμα της ημέρας. Διάλεξε ένα από κάθε κατηγορία (μια πηγή υδατάνθρακα, μια πρωτεινης, μια λιπους) και κάνε τους δικούς σου συνδιασμούς. Αυτό ως πρώτη βάση, μπορείς μετά να τα γράψεις και θα σε βοηθήσουμε να το διαμορφώσεις στις δικές σου ανάγκες.

    Προτάσεις Επιλογής Τροφών Ανα Γεύμα Για Διατροφή Bodybuilding

  24. #24

    Default

    ειναι καλυτερο να προπονω δυο μυικες ομαδες την ημερα η μια?

  25. #25

    Default

    ειμαι ιδιαιτερα χαλια με αυτο που εγινε την προηγουμενη Πεμπτη..αυτο που εγινε καταφερε να μου μειωσει τις επιδωσεις για τουλαχιστον ενα μηνα..κατα τη διαρκεια του Crossfit ενω καναμε τις ασκησεις κανονικα το ατομο που ηταν διπλα μου και εκανα μια ασκηση με χτυπησε με ενα βαρακι στον αντιχειρα με αποτελεσμα να σπασει..θα ειμαι για ενα ολοκληρο μηνα με ναρθηκα δηλαδη..μια τοσο ασυνειδητη και μικρη κινηση καταφερε να μου σπασει το δαχτυλο..δεν ηθελε φυσικα να γινει κατι τετοιο και δεν φταει αλλα το αποτελεσμα μετραει..δεν ξερω τι να κανω τωρα..

  26. #26
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Aχ βρε κορίτσι μου τι έπαθες.. Περαστικά σου. Μπορείς να κάνεις προπονήσεις ποδιών στο γυμναστήριο και να δουλεύεις το άλλο χέρι.
    Άστο αυτό το ρημαδο κρόσφιτ, είναι πολύ πιο επικίνδυνο για τέτοιους τραυματισμούς!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια περι Διατροφής για Beginners
    By Zumaraki in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 2
    Last Post: 22-08-15, 12:35
  2. Top 12 Beginners' mistakes!
    By Crimson in forum E-Books Για Βάρη Και Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 28-11-06, 20:59

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •