Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-01-17
    Posts
    2

    Question Γειά Σας - Θα Ήθελα Τα Φώτα Σας

    Εδώ και ένα χρόνο έχω ξεκινήσει να γυμνάζομαι . Αρχικά είχα ξεκινήσει gym, βάρη κλπ για να αποκτήσω λίγο δύναμη..μετά το σταμάτησα και συνέχισα μόνος μου να κάνω μονόζυγο κάμψεις και γενικά αερόβια (κάτι σαν calisthenics). Το θέμα μου είναι ότι παρατηρώ διαφορά στο στήθος μου, το δεξί μου είναι μεγαλύτερο από το αριστερό κυρίως στο κάτω και πλάγιο μέρος. Δεν ξέρω αν οφείλεται σε λάθος τεχνική αλλά θέλω να το διορθώσω. Πως διορθώνεται κάτι τέτοιο και τι μου προτείνετε να κάνω;;;

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Το ανθρωπινο σωμα απο τη φυση του ΔΕΝ ειναι συμμετρικο.Αλλιως θα ειχαμε δυο καρδιες,δυο συκωτια,δυο χολες και παει λεγοντας.Αντιστοιχως ειναι λογικο ολες οι μετρησεις σου στο αριστερο και το δεξι μερος να διαφερουν.Συμβαινει σε ολους μας και ειναι κατι για το οποιο δεν μπορουμε να κανουμε και πολλα οπραγματα,οποτε δεν υπαρχει λογος να σε ανησυχει κατα τη γνωμη μου.

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    29-01-17
    Posts
    2

    Default

    [QUOTE=Labros13;1319128] ευχαριστώ για την απάντηση , το ξέρω πως δεν γίνεται κάποιος να είναι απόλυτα συμμετρικός. Απλώς έχω την εντύπωση πως η διαφορά είναι λίγο μεγαλούτσικη και θα ήθελα να την διορθώσω όσο το δυνατόν περισσότερο μιας και προπονούμε συχνά!Είναι κάποια ασκήση που μπορώ να κάνω η απλώς να συνεχσω έτσι και θα διορθωθεί με τον καιρό;

  4. #4
    Senior Bodybuilder Δεσμώτης's Avatar
    Join Date
    17-05-15
    Location
    Thessaloniki
    Posts
    4,635

    Default

    Σκεψου οτι η καθημερινοτητα μας προωθει την ασυμμετρια.Το γεγονος οτι θα σηκωσεις τις σακουλες στο μαρκετ με το ενα χερι η με το ενα χερι περισσοτερα απ οτι με το αλλο και θα περπατησεις προωθει ασυμμετρια. Για να μη μιλησω για πιο τρανταχτα παραδειγματα οπως παιχτεις του τεννις η πχ σαν την δουλεια της οικογενειας μου με ζωοτροφες και σακια στον ενα ωμο καθε φορα.
    Απο κει και περα, μιας και ειναι κατι το οποιο καλως η κακως γινεται και το γεγονος οτι γυμναζεται θα το βοηθησει, αν υπαρχει τοσο μεγαλη οπτικη διαφορα μπορεις να ανεβασεις φωτο να δουμε μιας και η απλη αναφορα μπορει να ναι κατι που νομιζεις πως εχει τοσο μεγαλη εκταση ενω ειναι κατι φυσιολογικο.
    Long long way to the top
    Long way down if you fall
    And it's a long way back if you get lost

  5. #5

    Default

    Για να υπαρξει καποια διορθωση ισως θα επρεπε να δουλεψεις ασκησεις με καθε ενα χερι ξεχωριστα !

  6. #6
    Banned New Bodybuilder
    Join Date
    07-03-17
    Posts
    2

    Default

    To ίδιο πρόβλημα έχω κι'εγώ!

  7. #7

    Default

    Καλησπέρα σας!!! Μπορείς κάποιος να μου πει για αποθεραπεια μετα απ έναν κύκλο

  8. #8
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by Karafillis dimitris View Post
    Καλησπέρα σας!!! Μπορείς κάποιος να μου πει για αποθεραπεια μετα απ έναν κύκλο
    Θεουλης! Προσκυνω!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καλησπέρα ! Τα φώτα σας θα ήθελα, παρακαλώ !
    By Alix in forum Νέα Μέλη Στο Bodybuilders.gr
    Replies: 11
    Last Post: 10-06-16, 20:51
  2. θα ήθελα τα φώτα σας για ογκο
    By anastop1 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 8
    Last Post: 09-03-08, 14:33
  3. Θα ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας
    By manosdas in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 0
    Last Post: 28-05-07, 01:54

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •