Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 31 to 60 of 90
  1. #31
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    ναι το μισο εννοει. αφου δν ενιωσες ενοχληση καλο ειναι αυτο. επισης να ρωτησεις μηπως κανεις λαθος τεχνικη.

  2. #32
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    οι πονοι στους ώμους ειναι κατά 99% απο ασκησεις στήθους. Θα πρεπει στην μασχάλη να υπάρχει γωνία περιπου 45 μοιρών για να προστατευθουν οι ώμοι. Εαν κανεις 90 μοιρες ανοιγμα στις πιεσεις σιγουρα θα πονεσεις. Και μακροχρόνια ισως να χρειαστεις και χειρουργείο. Στο γυμναστηριο που παω το 90% τις εκτελει λαθος αυτες τις ασκησεις. youtube.com/watch?v=IoqEpapKqsU Καπως ετσι πρεπει να κανεις ασκησεις πιεσεων στηθους. Μην κανεις ομως τοσο μεγαλο τοξο με την πλατη. Αλλα χρειαζεσαι μια μικρη καμπυλη γιατι αν δεν υπαρχει η καμπυλη στην πλατη οταν η μπαρα ακουμπησει στηθος θα εχεις παλι θεμα.

  3. #33
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilderx View Post
    ναι το μισο εννοει. αφου δν ενιωσες ενοχληση καλο ειναι αυτο. επισης να ρωτησεις μηπως κανεις λαθος τεχνικη.
    Οταν λεω σε εναν γυμναστη να ερθει να τσεκαρει την τεχνικη τωρα πλεον μου λενε το κανω σωστα.Παλια προφανως την εκανα λαθος και εκει την επαθα...Τωρα μολις φευγουν οι γυμναστες δεν ειμαι 100% σιγουρος αν την κανω σωστα γιατι ετσι οπως ειμαι ξαπλα δεν μπορω να δω τον ευατο μου.Μολις ξαναξεκινησω στηθος με το καλο θα αρχισω με πολυ λιγα κιλα και πιο αργες επαναληψεις ωστε να μαθω τελεια την τεχνικη.Ευχαριστω πολυ :)

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    οι πονοι στους ώμους ειναι κατά 99% απο ασκησεις στήθους. Θα πρεπει στην μασχάλη να υπάρχει γωνία περιπου 45 μοιρών για να προστατευθουν οι ώμοι. Εαν κανεις 90 μοιρες ανοιγμα στις πιεσεις σιγουρα θα πονεσεις. Και μακροχρόνια ισως να χρειαστεις και χειρουργείο. Στο γυμναστηριο που παω το 90% τις εκτελει λαθος αυτες τις ασκησεις. youtube.com/watch?v=IoqEpapKqsU Καπως ετσι πρεπει να κανεις ασκησεις πιεσεων στηθους. Μην κανεις ομως τοσο μεγαλο τοξο με την πλατη. Αλλα χρειαζεσαι μια μικρη καμπυλη γιατι αν δεν υπαρχει η καμπυλη στην πλατη οταν η μπαρα ακουμπησει στηθος θα εχεις παλι θεμα.
    Nα εισαι καλα θα το τσεκαρω το βιντεο τωρα κιολας.Ελπιζω να βοηθησει .Kαι παλι ευχαριστω.

  4. #34
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    οι πονοι στους ώμους ειναι κατά 99% απο ασκησεις στήθους. Θα πρεπει στην μασχάλη να υπάρχει γωνία περιπου 45 μοιρών για να προστατευθουν οι ώμοι. Εαν κανεις 90 μοιρες ανοιγμα στις πιεσεις σιγουρα θα πονεσεις. Και μακροχρόνια ισως να χρειαστεις και χειρουργείο. Στο γυμναστηριο που παω το 90% τις εκτελει λαθος αυτες τις ασκησεις. youtube.com/watch?v=IoqEpapKqsU Καπως ετσι πρεπει να κανεις ασκησεις πιεσεων στηθους. Μην κανεις ομως τοσο μεγαλο τοξο με την πλατη. Αλλα χρειαζεσαι μια μικρη καμπυλη γιατι αν δεν υπαρχει η καμπυλη στην πλατη οταν η μπαρα ακουμπησει στηθος θα εχεις παλι θεμα.
    την καμπυλη στην πλατη δν την κανεις για αυτο φιλε αλλα στην πιεση να μην βγαινουν μπροστα η ωμοι και να ειναι σταθεροποιημενοι αλλιως θα εχεις θεμα με τους περιστροφεις μετα

  5. #35
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Η καμπύλη στην πλατη μειώνει την περιστροφή των ώμων. Εαν ακουμπησεις την μπάρα στο στηθος χωρις να κανεις καμπύλη, τότε σηκωνεις το βάρος απο το στηθος κυρίως με τους ώμους και με τους περιστροφείς και δευτερευόντως με το στήθος και τα τρικέφαλα. Επίσης οι τένοντες των ώμων τρίβονται και παθαίνεις λοίμωξη στο σημείο(τεντονιτιδα περιστροφέων). Το πρόβλημα δημιουργείται οταν χαμηλώνει η μπάρα. Αυτό εννοούσα.

  6. #36
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Update απο την σημερινη επισκεψη στον ορθοπεδικο.

    Αρχικα μου εκανε κατι ασκησεις για τους ωμους με αρκετη πιεση και δεν ενιωσα κατι.Τελος παντων μου λεει μαλλον πρεπει να ειναι καποια θλαση στο πανω μερος του στηθους.Μου ειπε να κανω ασκησεις με λαστιχα ωστε να δυναμωσει και να τα πιασω σε λιγο καιρο παλι τα βαρη με λιγα κιλα.Οποτε θα ρωτησω στο γυμναστηριο να μου δειξουν καποιες ασκησεις ωστε να το δυναμωσω.Επισης μου ειπε πως αν συνεχισω να ποναω να ξαναπαω να με δει ωστε να μου γραψει μια μαγνητικη να δουμε ακριβως που βρισκεται το προβλημα.Για παγο και voltaren δεν μου ειπε κατι,αν βαλω θα το βοηθησει στην αναρρωση?Παγο βαζω τις τελευταιες ημερες καθημερινα!

    Μεχρι ωρας συνεχιζω στις 3000 θερμιδες μαζι με τα βαρη + αεροβιες και απο δευτερα πεφτω στις 2800(θα αφαιρεσω υδατανθρακα γιατι ειμαι 300+).

  7. #37
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπερα και παλι!Αλλαξα λιγο την διατροφη ωστε να την προσαρμοσω στις 2800 θερμιδες περιπου απο αυριο.

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Koυακεροπιτα με 130gr βρωμη,2 ολοκληρα αυγα και 4 ασπραδια.

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    1 μπανανα
    500ml γαλα 2%

    3ο γευμα:
    170γρ στηθος κοτοπουλο
    310 γρ πατατα
    σαλατα με 1κ.σ ελαιολαδο

    4ο γευμα:
    280γρ ρυζι μπασματι
    100γρ σαρδελα ψητη(συνηθως)
    80γρ κοτουλο στηθος
    σαλατα

    5ο γευμα:
    350γρ total 2%
    30γρ αμυγδαλα

    Συνολο:2800 θερμιδες και (Υ,Π,Λ)----> (290,224,80) ...η ζωικη πρωτεινη ειναι περιπου στα 180γρ.

    Kαθε αποψη δεκτη.Προτεινεται τυχον αλλαγες αν χρειαζεται να γινουν!

    Υ.Γ 1: Ξερω πως θα ηταν καλυτερα μεταπροπονητικα μια whey αλλα αυτη την στιγμη τα χρηματα που εχω προτιμω να τα δινω για κρεας.
    Υ.Γ 2:Θα συνεχισω και αυτη την εβδομαδα με το 3χ30 λεπτα αεροβιο και θα αυξησω απο την επομενη αν χρειαστει.Τωρα κανω ανηφορο 7% και 6% ταχυτητα.Θελω να το παω 10% ανηφορο και 6.5% ταχυτητα!Ισως να ειναι η μοναδικη αλλαγη που θα κανω μεσα στην εβδομαδα.

  8. #38
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Σημερα σηκώνομαι το πρωι παω και φτιαχνω το πρωινο...Η κουακεροπιτα δεν μου αρεσε καθολου :P την κατεβασα με το ζορι αλλα επειδη με το ζορι δουλεια δεν κανουμε εκανα καποιες αλλαγες παλι στην διατροφη!Εχουμε και λεμε:

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    130γρ βρωμη
    250μλ γαλα 2%
    3 αυγα ολοκληρα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    1 μπανανα
    6ασπραδια

    3ο γευμα:
    170γρ στηθος κοτοπουλο
    310 γρ πατατα
    σαλατα με 1κ.σ ελαιολαδο

    4ο γευμα:
    280γρ ρυζι μπασματι
    100γρ σαρδελα ψητη(συνηθως)
    80γρ κοτουλο στηθος
    σαλατα

    5ο γευμα:
    350γρ total 2%
    30γρ αμυγδαλα

    Συνολο:2800 θερμιδες και (Υ,Π,Λ)----> (279,230,79) ...η ζωικη πρωτεινη ειναι περιπου στα 180γρ.

    Πως σας φαινεται? Εντομεταξυ σημερινο ζυγισμα με εδειξε στα 78,9 απο 79,3.Γενικα δεν σπαω την διατροφη συνεχεια απλα θα φαω 1 γευμα στις 2 εβδομαδες κατι εκτος προγραμματος.Σε λογικες ποσοτητες παντα και οσο γινεται μεσα στις θερμιδες.Αυτη την εβδομαδα εφαγα μια κρεπα με σοκολατα.

  9. #39
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-09-16
    Posts
    105

    Default

    Πολυ καλή η διατροφή. Δεν χρειαζεσαι κατά την γνώμη μου τόση πρωτεινή. Οχι οτι θα κανει καποιο κακό. Απλά ειναι πεταμένα λεφτά και 150 γρ. να ήταν το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε. Η θλαση στο στηθος ειναι πολυ διαφορετική απο το προβλημα στον ωμο. Τελικα σε ποναει ο ωμος η το στηθος; Εχεις κανονικό η μειωμενο ευρος κίνησης στους ωμους(frozen shoulder); Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να επαθες θλαση στο στηθος. Αν ειχε παθει θλαση θα το ειχες καταλάβει εκεινη ακριβως την στιγμη που το επαθες. Θα είχες νιωσει ενα "κρακ" στο στηθπος. Συνήθως ετσι γινεται.

  10. #40
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Πολυ καλή η διατροφή. Δεν χρειαζεσαι κατά την γνώμη μου τόση πρωτεινή. Οχι οτι θα κανει καποιο κακό. Απλά ειναι πεταμένα λεφτά και 150 γρ. να ήταν το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε. Η θλαση στο στηθος ειναι πολυ διαφορετική απο το προβλημα στον ωμο. Τελικα σε ποναει ο ωμος η το στηθος; Εχεις κανονικό η μειωμενο ευρος κίνησης στους ωμους(frozen shoulder); Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να επαθες θλαση στο στηθος. Αν ειχε παθει θλαση θα το ειχες καταλάβει εκεινη ακριβως την στιγμη που το επαθες. Θα είχες νιωσει ενα "κρακ" στο στηθπος. Συνήθως ετσι γινεται.
    Εισαι σιγουρος για αυτα που γραφεις;
    Last edited by StreetGymnast; 06-02-17 at 22:00.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  11. #41
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by lgiorgos View Post
    Πολυ καλή η διατροφή. Δεν χρειαζεσαι κατά την γνώμη μου τόση πρωτεινή. Οχι οτι θα κανει καποιο κακό. Απλά ειναι πεταμένα λεφτά και 150 γρ. να ήταν το ιδιο αποτελεσμα θα ειχε. Η θλαση στο στηθος ειναι πολυ διαφορετική απο το προβλημα στον ωμο. Τελικα σε ποναει ο ωμος η το στηθος; Εχεις κανονικό η μειωμενο ευρος κίνησης στους ωμους(frozen shoulder); Λίγο δύσκολο μου φαίνεται να επαθες θλαση στο στηθος. Αν ειχε παθει θλαση θα το ειχες καταλάβει εκεινη ακριβως την στιγμη που το επαθες. Θα είχες νιωσει ενα "κρακ" στο στηθπος. Συνήθως ετσι γινεται.
    Φίλε δεν είμαι γιατρός και δεν μπορώ να γνωρίζω. Εγώ έχω ένα πόνο που είναι προς την μεριά της μασχαλης ας πούμε είναι ανάμεσα σε ωμο-στηθος . Μου έκανε κάτι ασκήσεις ο γιατρός στους ώμους και δεν ένιωθα κάτι για αυτό είπε μπορεί να είναι θλαση στο στήθος. Δεν ήταν απολύτως είπε αν συνεχίσει θα γράψουμε μαγνητική. Μου είπε επίσης να κάνω με λάστιχα για λίγο καιρό ώστε να δυναμωσει... Κοίτα κρακ δεν νομίζω πως ένιωσα.Επισης για την πρωτεινη
    που μου λες η ζωικη είναι στα 180 γρ περίπου...Με βάση ένα άρθρο του Cuban που διάβασα προτείνει στην συντήρηση η γενική πρωτεινη να είναι αν δεν κάνω λάθος 2,5γρ x τα κιλά σου. Ευχαριστώ παιδιά ελπίζω να είμαι στην σωστή κατεύθυνση αυτή την φορά.θα ποσταρω αρκετά συχνά την πρόοδο μου
    Last edited by panos798; 06-02-17 at 22:50.

  12. #42
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 1 κρόκο

    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι (ζυγίζεις άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    250 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    250 γρ. πατάτα
    150 γρ. μοσχάρι ή 150 γρ. λευκό ψάρι (παγκάσιος, γλώσσα, μπακαλιάρος, πέρκα) ή 130 γρ. σολομός
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    20 αμυγδαλα

    3 ημέρες αεροβική στον διάδρομο με κλίση και ταχύτητα λίγο πριν το τζόκινγκ (έντονο περπάτημα), για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 λεπτά, 1 ελεύθερο γεύμα κάθε 4 εβδομάδες (για αρχή).

    Αυτά προτείνω εγώ μιας και μου έγραψες ότι μου έγραψες στο PM. Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.

    Βγάλε φωτογραφίες πριν και μετά.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  13. #43
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 1 κρόκο

    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι (ζυγίζεις άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    250 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    250 γρ. πατάτα
    150 γρ. μοσχάρι ή 150 γρ. λευκό ψάρι (παγκάσιος, γλώσσα, μπακαλιάρος, πέρκα) ή 130 γρ. σολομός
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    20 αμυγδαλα

    3 ημέρες αεροβική στον διάδρομο με κλίση και ταχύτητα λίγο πριν το τζόκινγκ (έντονο περπάτημα), για ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ 30 λεπτά, 1 ελεύθερο γεύμα κάθε 4 εβδομάδες (για αρχή).

    Αυτά προτείνω εγώ μιας και μου έγραψες ότι μου έγραψες στο PM. Το αποτέλεσμα θα σε αποζημιώσει.

    Βγάλε φωτογραφίες πριν και μετά.
    Να είσαι πραγματικά καλά και ευχαριστώ πολύ για την γρήγορη ανταπόκριση . Θα εφαρμοσω τις συμβουλές σου κατά γράμμα. Θα σας κρατάω ενήμερους με την πρόοδο μου.

  14. #44
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Αυτό είναι το λάθος σου:

    Ότι θα εφαρμόσεις κατά γράμμα ότι σου έγραψα χωρίς να ψάξεις το γιατί σου το έγραψα και γιατί έκανα αυτές τις επιλογές.

    Όμως εγώ δεν θα είμαι πάντα εδώ και θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις το forum και γενικότερα να ασχοληθείς προσωπικά γεμίζοντας γνώσεις και να μην ακολουθείς τυφλά ούτε εμένα, ούτε κανέναν.

    Να έχεις κρίση, κι αν δεν έχεις, να την δημιουργήσεις. Κι ας σου δουλέψει ότι σου έγραψα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  15. #45
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Αυτό είναι το λάθος σου:

    Ότι θα εφαρμόσεις κατά γράμμα ότι σου έγραψα χωρίς να ψάξεις το γιατί σου το έγραψα και γιατί έκανα αυτές τις επιλογές.

    Όμως εγώ δεν θα είμαι πάντα εδώ και θα πρέπει να κάτσεις να διαβάσεις το forum και γενικότερα να ασχοληθείς προσωπικά γεμίζοντας γνώσεις και να μην ακολουθείς τυφλά ούτε εμένα, ούτε κανέναν.

    Να έχεις κρίση, κι αν δεν έχεις, να την δημιουργήσεις. Κι ας σου δουλέψει ότι σου έγραψα.
    Ούτως ή άλλως θα τα έβαζα αύριο πρωί πρωί στο myfitnesspal να δω πόσες θερμίδες βγαίνουν. Επίσης κατάλαβα ότι μου χωρισες πιο σωστά τις ποσότητες και γενικά όλο το πλάνο συμβαδιζει με μια καθαρή διατροφή και πραγματικά ευχαριστώ. Θέλω να ρωτήσω δύο πράγματα που τα έχω απορία. Αν κάποιες μέρες εκτός από τα συγκεκριμένα ψάρια φάω σαρδελα που τυχαίνει να την βρίσκω σε καλή τιμή υπάρχει πρόβλημα ? Επίσης μερικές φορές(1 μέρα ανά δύο εβδομάδες) τυχαίνει να έχω μπούτι κοτόπουλο (εννοείται χωρίς πετσες και λάδια) . Σε τι ποσότητα να το καταναλωνω αντί του στήθους? Το έχω ψάξει και διαφέρει αρκετά από το στηθος είναι και πιο λιπαρο από ότι γνωρίζεται και εσείς.

  16. #46
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημερα :) Εβαλα το νεο προγραμμα διατροφης στο myfitnesspal και βγαινουν οι συνολικες θερμιδες στις 2500 (περιπου).Οποτε τωρα πρεπει να κινηθω υποθερμιδικα ωστε να διωξω αρκετο λιπος απο πανω μου και ισως να βαλω λιγη μαζα επειδη ειμαι ακομα στην αρχη?

  17. #47
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Κατεμέ πρέπει να αφήσεις τις σαρδέλες και τα μπούτια. Αααμα τύχει καμιά φορά ναι, αλλά καμιά φορά κι όχι να γίνει συνήθεια, γιατί υπάρχουν καλύτερες τροφές να εξυπηρετήσουν τον σκοπό σου.

    Τώρα όσον αφορά θερμίδες εγώ δεν ξέρω. Καταλαβαίνω όμως ότι πρέπει πρώτα να χάσεις το λίπος σου και να καθαρίσεις λιγάκι, για να πετύχεις μια ανασύσταση αργότερα ή και να αυξήσεις την μυική σου μάζα.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  18. #48
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Μαλιστα καταλαβα.Ναι εννοειται πως υπαρχουν πιο καθαρες τροφες απο το μπουτι και την σαρδελα απλα τυχαινει καποιες φορες αν ξεμεινω απο κρεας να φαω μπουτι αλλα αυτο δεν γινεται συνεχεια :P σαρδελα ετρωγα ομως καθε μερα.Οποτε θα την εχω στο προγραμμα μου σαν λυση αναγκης αν δεν την βγαζω οικονομικα 1-2 μερες.

  19. #49
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Update 14/2/2017:


    Εχθες το πρωι η ζυγαρια εδειξε 77,4 κιλα!(το βαρος μου ακριβως πριν 2 εβδομαδες ηταν 79).Προφανως και εφυγε αρκετο νερο .Οριστε μια νεα φωτο:Screenshot_1.jpg . Δυστυχώς δεν ειχα καποιο ατομο για να βγαλω και αλλες φωτογραφιες απο διαφορετικες γωνιες!
    Η διατροφη αυτη την στιγμη ειναι:
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 1 κρόκο
    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι (ζυγίζεις άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    250 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    250 γρ. πατάτα
    100γρ σαρδελα(ο mazda μου ειχε προτεινει καποιο λευκο ψαρι η μοσχαρι.Δυστυχως δεν γινεται και της 7 μερες της εβδομαδας να το εχω αυτο.Για αυτο εβαλα σαρδελα που την παιρνω απο λαικη στα 2-3ευρω/κιλο)
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    25 αμυγδαλα

    Συνολικα βγαινουν 2600 θερμιδες(περιπου) (Υ,Λ,Π)=(300,64,209)

    Η αεροβια ειναι ακομη στα 3χ30 λεπτα .Αφου χανω να μην την αυξησω ακομη? Για πειτε γνωμες για το πως πρεπει κατα την αποψη σας παντα να κινηθω απο εδω και περα? :P

  20. #50
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Update 20/2/2017:

    Σημερα το πρωι η ζυγαρια εδειξε 76,7 κιλα!.Φωτογραφια θα ανεβασω αυριο


    Σημερα μετα τα βαρη εκανα παλι 30 λεπτα αεροβιο (ακομα δεν το εχω αυξησει).Θελω γνωμες παιδια ωστε να κινηθω σωστα αυτη την φορα :)

  21. #51
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Καλησπερα!!εμενα μου φαινονται πολυ λογες οι 3 αεροβιες των 30λεπτων για το στοχο σου.Στη θεση σου θα αυξανα στα 40 45 λεπτα 5 φορες τη βδομαδα.Θα μπορουσες εναλλακτικα να κανεις 3 45λεπτες μετριας εντασης και 2 διαλειμματικες των 30 λεπτων.

  22. #52
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Αρχικα ευχαριστω για την απαντηση σου.Κοιτα ξεκινησα με 3χ30(για αρχη) οπως που προτειναν τα παιδια εδω περα .Αν παω κατευθειαν σε 5χ40-45 λεπτα δεν θα υπαρξει προβλημα? εννοω σε περιπτωση που κολλησω θα εχω περιθώριο να βαλω και αλλη αεροβια? Δεν αντιλεγω εννοειται θα χρειαστει να κανω πολυ αεροβια αλλα και σε αλλα ποστ που εχω διαβασει απαντησεις διαφορων μελων λενε ξεκινα με 3χ30 αφου χανεις κιλα ξερω γω δεν χρειαζεται να την αυξησεις μονο οταν κολλησεις πρεπει να το κανεις.Δεν λεω οτι η αποψη σου ειναι λαθος προς θεου διαλογο κανουμε και προσπαθω να μαθαινω περισσοτερα πραγματα καθημερινα!

  23. #53
    Pumping Iron
    Join Date
    18-03-14
    Posts
    397

    Default

    Η αεροβια δεν ειναι μονο για να καψουμε λιπος και θερμιδες αλλα και για τη γενικοτερη αντοχη και υγεια της καρδιας.Οσον αφορα τη συχνοτητα και τη ποσοτητα νομιζω οτι δε θα υπαρχει προβλημα στο να κολλησεις με 45 λεπτα 4 με 5 φορες τη βδομαδα.Σε περιπτωση που κολλησεις αν και δυσκολο στη φαση που εισαι,μπορειςνα ταρακουνησεις λιγο τα πραγματα με συντομες διαλειμματικες οι εντονες κυκλικες προπονησεις.Εκει να δεις καψιμο!!!!

  24. #54
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Α ωραία κατάλαβα. Αρχικά θα το κάνω 4χ40 λεπτά και στην συνέχεια βλέπω αν είναι το κάνω 4χ50 η βάζω και 5η μέρα.

  25. #55
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημερα ενα update ακομα.Η ζυγαρια εδειξε την δευτερα το πρωι 27/02/2017 76,3 κιλα. Σε ενα μηνα ειμαι -3 κιλα το 98% λογικα απο αυτα ειναι νερα .Παρακατω παραθετω δυο φωτογραφιες...η πρωτη ειναι απο 13/02 και η δευτερη απο 27/02 οι διαφορες ελαχιστες ισως και μηδαμινες.13.02.jpg27.02.jpg

  26. #56
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Αυτη την εβδομαδα θα γινουν 4χ40 λεπτα αεροβιες.Την προηγουμενη εκανα 1χ30 και 2χ40.Επισης αποφασισα να αλλαξω λιγο την διατροφη και να δω σε 1-2 εβδομαδες πως θα παει.Η νεα διατροφη ειναι η παρακατω:

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    200 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ σαρδελα/τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    25 αμυγδαλα

    Οι θερμιδες βγαινουν 2550 περιπου και τα μακροθρεπτικα ειναι Υ,Π,Λ=278,212,67 (Τα λιπη στην ουσια ανεβαινουν τοσο τις μερες που τρωω σαρδελα και μονο!).Επισης σε σχεση με την προηγουμενη διατροφη που εκανα μειωσα τους υδατανθρακες περιπου κατα 25γρ και αυξησα λιγο λιπη και πρωτεινη!

    Εχω καποιες αποριες και θελω να πιστευω πως καποιο μελος θα μου τις λυσει

    1)Τις μερες που δεν παω γυμναστηριο δηλαδη 3 φορες την εβδομαδα να τρωω τα ιδια? και την μπανανα?
    2)αεροβιο συνηθως κανω αμεσως μετα τα βαρη αλλα λογω σχολης μια ημερα την εβδομαδα μπορω να κανω το πρωι αεροβιο και το βραδυ βαρη?Το πρωι ομως θα ειμαι με αδειο στομαχι δεν προλαβαινω να φαω και να περιμενω 2-3 ωρες για να παω να κανω αεροβιο :P

    Κατι ακομα ηθελα να ρωτησω αλλα το ξεχασα :P

    Γνωριζω οτι δεν σας εχω γραψει ακομα το προγραμμα στο γυμναστηριο αλλα το εχει αναλαβει ο γυμναστης εκει περα για αυτο.Παντως παω 4 φορες την εβδομαδα. Στηθος πλατη κενο χερια κενο ποδια.Ετσι το εχουμε χωρισει.Σε κανα 2 εβδομαδες θα πρεπει να το αλλαξω!

  27. #57
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Σημερινό update στα 77,1 κιλά. Είχα μια αύξηση στα κιλά ίσως να ευθύνεται στην κατακρατηση υγρών επειδή έφαγα εκτός προγράμματος μια κρέπα το Σάββατο. Δεν θεωρώ πως πήρα 800 γρ λίπους μέσα σε μια εβδομάδα. Φώτο την επόμενη εβδομάδα που θα κλείσω 2 εβδομάδες με 4χ40 λεπτά αερόβια και την αλλαγή στην διατροφή.

  28. #58
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Σημερινό update στα 76 κιλά.Tην προηγουμενη εβδομαδα εγιναν 3χ40 λεπτα αεροβιας και 1χ28 (ετυχε κατι και επρεπε να φυγω απο το γυμναστηριο).Παρακατω παραθετω καποιες νεες σημερινες φωτογραφιες (συγνωμη για τον φωτισμο και το οτι δεν βγαζω αλλα μερη του σωματος αλλα δεν ειχα καποιον να με βγαλει την συγκεκριμενη στιγμη).Να θυμισω την προηγουμενη εβδομαδα ημουν 77,1 κιλα οπου προφανως και εγινε καποια κατακρατηση υγρων λογω του cheat που εκανα και ανεβηκα απο τα τοτε 76,3 κιλα!Attachment 31742Attachment 31741Attachment 31743Attachment 31744

    Η διατροφη αυτη την στιγμη ειναι :
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    200 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ σαρδελα/τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

    Οι θερμιδες βγαινουν 2550 περιπου και τα μακροθρεπτικα ειναι Υ,Π,Λ=278,212,67

    Aυτη την περιοδο τρωω συχνα τονο κονσερβα.Γνωριζω πως δεν κανει τοσο καλο αλλα λογω οικονομιας και μονο (αφου δεν βρισκω φθηνο ψαρι στην λαικη!)

    Θα ακολουθησω και αυτη την εβδομαδα αυτη την διατροφη μαζι με 4χ40 λεπτα αεροβιο και θα δουμε μηπως απο την επομενη κανω καποια μετατροπη.Σε ημερες που δεν παω γυμναστηριο τρωω τα ιδια!

    Επισης να αναφερω κατι που μου εκανε εντυπωση και αλλαξα αλλα δεν ξερω αν τελικα εκανα σωστα...Εκανα για αρκετο καιρο αεροβιο στον διαδρομο με 7% κλιση και 6.5 ταχυτητα.Ειχα περιπου στους 170 παλμους.Ο γυμναστης μου ειπε να κατεβω περιπου 150 οποτε με δοκιμες ειδα πως 150 εχω στην 5.5% κλιση και 6.5 ταχυτητα!

    Μεσα σε 1.5 μηνα αυτης της διατροφης εφαγα 1 φορα κατι τελειως εκτος πλανου.Τωρα παλι την κυριακη του πασχα

    Να αναφερω μια και τον ΣΤΟΧΟ που εχω.Θελω στο διαστημα τον επομενο μηνων να χασω οσο περισσοτερο λιπος γινεται και στην συνεχεια με υπομονη,καθαρη διατροφη και ΑΕΡΟΒΙΑ να βαλω λιγη μαζα πανω μου.Ο τελικος μου στοχος ειναι ενα σωμα ποδοσφαιριστη οπου δεν ειναι ογκωδες αλλα εχει χαμηλο ποσοστο λιπους και αρκετη μυικη μαζα για τα δεδομενα ενος ποδοσφαιριστη παντα :)

    ΕDIT : Τωρα ειδα πως οι φωτογραφιες ειναι αρκετα θολες.Τι μπορει να φταιει? στον υπολογιστη ειναι καθαρες!
    Attached Images Attached Images
    Last edited by panos798; 13-03-17 at 20:38.

  29. #59
    Senior Bodybuilder Achillezzz's Avatar
    Join Date
    16-03-07
    Location
    .
    Posts
    5,477

    Default

    Φτηνο ψαρι θα βρεις στη λαικη αναλογα την εποχη (πχ γαυρος, σαρδελα, αθερινα, γοπα, κολιος) αλλα δε ξερω κατα ποσο μπορουν να αντικαταστησουν τον εντελως αλιπο τονο στη διαια σου.
    Squat: 190kg
    Deadlift: 220kg
    Bench Press: 122.5kg
    Press: 85kg


    "What the hell is wrong with squatting? What are you, afraid? I thought powerlifters were supposed to be big, tough guys. Strap your cock on, leave your pussy at home, put a bar on your back and bend your knees!” – Kirk Karwoski

    "Train like a motherfucker for 10 years, no breaks, no bullshit, nothing but you and the bar, the rack and some chalk!" - Jim Wendler

  30. #60
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Ο τονος μου αρεσει αρκετα αλλα εχω διαβασει εδω μεσα πως δεν ειναι για καθε μερα λογω της κονσερβας.Απλα αυτη την περιοδο τον χρησιμοποιω αρκετα γιατι δεν βρησκω φθηνη σαρδελα στην λαικη (δεν τρωω καθημερινα λογω του οτι ειναι λιπαρο ψαρι)


 
Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έφαγα Σαβούρες, Τώρα Τι Κάνω;;
    By korina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 64
    Last Post: 20-11-16, 13:35
  2. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 17:32
  3. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 11:13
  4. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 17:01
  5. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 02:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •