Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 30 of 90
  1. #1
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Post Kαί τώρα τι κάνω? (Πλαδαρός)

    Καλησπερα σε ολα τα μελη του χρονου ειμαι 18 χρονων και 1.82 υψος.Το καλοκαιρι ζυγιζα 70-72 κιλα.Αυτη την στιγμη βρισκομαι στα 79.Ολη αυτη την περιοδο (απο το καλοκαιρι) ακολουθω υπερθερμιδικη διατροφη και δεν την εχω σταματησει καθολου.Γενικα εδω και μια εβδομαδα ακολουθω μια διατροφη 50-30-20(υ,π,λ) Ακολουθουσα πολυ καιρο ενα πλανο με 40-30-30.Απλα το προβλημα μου ειναι πως εδω και χρονια ειμαι πλαδαρος.Αρχισα να κανω βαρη περσι τετοια εποχη στο σπιτι το καλοκαιρι ξεκινησα στο γυμναστηριο.Τους πρωτους μηνες ψαχνομουνα με τις εκτελεσεις των ασκησεων.Περιπου 1.5 μηνα (αυγουστο-μεσα σεπτεμβρη)δεν εκανα καθολου το πανω σωμα λογω τενοντιτιδας και στους δυο καρπους.Επισης ολο τον δεκεμβριο δεν εκανα καθολου στηθος λογω ενος προβληματος στον ωμο που με ενοχλει αρκετα εως και σημερα!Για να ξεκινησω θα γραψω παρακατω τι τρωω πλεον μεσα στην μερα:

    θερμιδες συντηρησης:2900

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 3 αυγα

    130 γρ βρωμη
    250ml γαλα 2%

    Aμεσως πριν την προπονηση θα φαω μια μπανανα!

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    1 μπανανα
    500ml γαλα 2%

    3ο γευμα:
    120γρ στηθος κοτοπουλο
    330 γρ πατατα
    σαλατα

    4ο γευμα:
    4 φετες ψωμι ολικης για τοστ(το μονο που εχω βρει χωρις ζαχαρη)
    100γρ στηθος κοτοπουλο


    5ο γευμα:
    300γρ ρυζι μπασματα
    100γρ σαρδελα ψητη(συνηθως)
    1 κουταλια ελαιολαδο
    σαλατα

    6ο γευμα:
    300γρ total 2%
    20 αμυγδαλα

    Συνολικα:3300 θερμιδες και macros (395carbs,226protein,96fat).Πως την βλεπετε?

    Ολα υπολογισμενα με το Myfitnesspal απλα μου εχει ανεβει το λιπος 20γρ(μαλλον λογω του γαλατος) και εχει πέσει λιγο η πρωτεινη σαν ποσοστο!

    Oπως ειπα απο πανω ειμαι αρκετα πλαδαρος (κυριως στην περιοχη της κοιλιας) .Εννοειται δεν περιμενω να διορθωθει απο την μια μερα στην αλλη ολο το προβλημα μου αλλα συνεχως φοβαμαι πως δεν ακολουθο τον σωστο τροπο!Αεροβια εκανα καθε εβδομαδα 2-3 φορες απο 20 λεπτα αλλα τον τελευταιο μηνα το ειχα κοψει γιατι κολαγα συνεχεια στην ζυγαρια.Πιο σκληρη γυμναστικη κανω απο τον οκτωβριο αν εξαιρεσουμε το προβλημα στον ωμο (που το εχω μεχρι και σημερα )και το στηθος εχει μεινει αρκετα πισω αλλα αποφασισα να παω να με δει ενα γιατρος(μαλλον για τενοντιτιδα με βλεπω γιατι οταν κανω ωμους δεν με ενοχλει τιποτα παρα μονο στο στηθος).Το ξεκουρασα 1 μηνα αλλα δεν ειδα καμια βελτιωση.Συγνωμη για τα πολλα που εγραψα.Με την πρωτη ευκαιρια θα ποσταρω και καμια φωτο απλα πρεπει να βρω καποιον να με βγαλει :P



  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Γεια σου Πάνο.

    Φίλε μου πλαδαρός νιώθεις γιατί εχεις βαλει 9 κιλά από το καλοκαίρι και μάντεψε.. ειναι ολα λίπος! Συν οτι προπονήσεις κανεις με συνεχόμενες διακοπές.
    Επίσης αερόβιες, μόνο 20 λεπτά;; Και τις εκοψες και αυτες γιατι κολλησες στην ζυγαρια;!!
    Γυμναστήριο τωρα τι κανεις; Τι προπονησεις;
    Με απλά λογια, με αυτα που περιγράφεις, πλαδαρος νιωθεις γιατι έχεις βάλει λίπος.
    Οι συνεχόμενοι τραυματισμοί που εχεις μήπως ειναι γιατι δεν εχεις σωστη τεχνικη και βαζεις πολλα κιλα; Απλως υποθεσεις κανω με βαση τα δεδομενα που γραφεις.

  3. #3
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Γεια σου Πάνο.

    Φίλε μου πλαδαρός νιώθεις γιατί εχεις βαλει 9 κιλά από το καλοκαίρι και μάντεψε.. ειναι ολα λίπος! Συν οτι προπονήσεις κανεις με συνεχόμενες διακοπές.
    Επίσης αερόβιες, μόνο 20 λεπτά;; Και τις εκοψες και αυτες γιατι κολλησες στην ζυγαρια;!!
    Γυμναστήριο τωρα τι κανεις; Τι προπονησεις;
    Με απλά λογια, με αυτα που περιγράφεις, πλαδαρος νιωθεις γιατι έχεις βάλει λίπος.
    Οι συνεχόμενοι τραυματισμοί που εχεις μήπως ειναι γιατι δεν εχεις σωστη τεχνικη και βαζεις πολλα κιλα; Απλως υποθεσεις κανω με βαση τα δεδομενα που γραφεις.
    Αρχικα ευχαριστω για το ενδιαφερον και την απαντηση.Κοιτα σιγουρα τους τραυματισμους τους επαθα απο λαθος τεχνικη και υπερβολικα κιλα (κυριως τον τραυματισμο στους καρπους).Συμφωνω πως απο τα 9 κιλα τα περισσοτερα ειναι νερα και λιπος δεν αντιλεγω(εξάλλου θα φανει και στις φωτο που θα ποσταρω παρακατω.Παντως και πριν στα 72 κιλα ακομα και στα 68 πλαδαρος ημουν :P Αυτο ειναι το προβλημα μου...δηλαδη ειπα απο τα 70 θα αρχισω να αυξανω σιγα σιγα τα κιλα μου μπας και διορθωθει το προβλημα αλλα χαλια :P Αεροβιες ναι 20λεπτα εκανα.Επρεπε να κανω γυρω στα 30?Το θεμα ομως ειναι τωρα τι να κανω? να πεσω σε κιλα?(πιο λογικο μου φαινεται) καλα θα δεις και τις φωτο παρακατω και θα μου πεις.

  4. #4

  5. #5
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Εχω την εντυπωση οτι τρως πολλες θερμιδες... ποιες ειναι οι θερμιδες συντηρησης σου?

  6. #6
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Εχω την εντυπωση οτι τρως πολλες θερμιδες... ποιες ειναι οι θερμιδες συντηρησης σου?
    2900(περίπου). Για καιρό έτρωγα 3200 τώρα τελευταία πήγα 3300 πάντως.

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Εχεις λιπωσει φίλε και παραλληλα δεν εχεις μυς.
    Τρως πολύ περισσοτερο απ οσο πρεπει αεροβιες δεν κανεις, προπονησεις οπως πρεπει δεν κανεις..
    Αρα ξεκινα σιγα σιγα να καθαριζεις τη διατροφη σου,(μειωσε υδατανθρακα κυριως, βγαλε ψωμια τελειως), κανε αεροβιες και να ξεμπερδευεις με τραυματισμους για να κανεις μια σωστη αρχη!
    Last edited by Kardoula; 31-01-17 at 00:49.

  8. #8
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Άρα πόσο περίπου να μειώσω θερμίδες ? Να πάω σε θερμίδες συντήρησης η πιο χαμηλά ? Τι διάρκειας αεροβιες προτείνεις ? Επίσης κάτι ακόμα επειδή είναι σίγουρο πως ο γιατρός θα μου πει να σταματήσω ότι βάρη κάνω εγώ θα συνεχίσω κανονικά πόδια ?και από πάνω ? Χέρια πλάτη ? Αν και στους ώμους το πρόβλημα δεν με ενοχλεί.
    Last edited by panos798; 31-01-17 at 00:57.

  9. #9
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Ξεκίνησα από σήμερα και έβγαλα τα ψωμιά. Καταργησα εντελώς το 4ο γεύμα και το κοτόπουλο το έσπασα στα υπόλοιπα. Από 3300 σχεδόν χωρίς τα ψωμιά πήγε 3000. Λέω ανά εβδομάδα να κόβω και 200 θερμίδες τι λέτε εσείς ? Αερόβια να ξεκινήσω 3 x 30 λεπτά και αν χρειάζεται να αυξανω σταδιακά ? Απλά θέλω εσείς που έχετε παρά πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα να μου ξεκαθαρισεται τον στόχο που θα πρέπει να έχω από εδώ και πέρα.Θα ποσταρω αναλυτικά την διατροφή μόλις πάω σπίτι γιατί από το κινητό δεν μπορώ.

  10. #10
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Οχι ανα βδομαδα 200 θερμιδες κατω, ειναι πολυ. Μεινε στις θερμιδες συντξρξσξς και βλεπεις αναλογα με τα αποτελεσματα

  11. #11

    Default

    Να κάνω μια ερώτηση; Αφού έβλεπες ότι λίπωνες γιατί συνέχιζες; Από τη στιγμή που δεν έκανες και συχνά προπόνηση και καθόλου αερόβια αναμενόμενο ήταν με τόσες θερμίδες/μέρα.

  12. #12
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Quote Originally Posted by panos798 View Post
    Ξεκίνησα από σήμερα και έβγαλα τα ψωμιά. Καταργησα εντελώς το 4ο γεύμα και το κοτόπουλο το έσπασα στα υπόλοιπα. Από 3300 σχεδόν χωρίς τα ψωμιά πήγε 3000. Λέω ανά εβδομάδα να κόβω και 200 θερμίδες τι λέτε εσείς ? Αερόβια να ξεκινήσω 3 x 30 λεπτά και αν χρειάζεται να αυξανω σταδιακά ? Απλά θέλω εσείς που έχετε παρά πολύ εμπειρία πάνω στο θέμα να μου ξεκαθαρισεται τον στόχο που θα πρέπει να έχω από εδώ και πέρα.Θα ποσταρω αναλυτικά την διατροφή μόλις πάω σπίτι γιατί από το κινητό δεν μπορώ.
    Θερμιδες συντηρησης +αεροβια + προπονησεις + ΥΠΟΜΟΝΗ.
    Μην ανεβοκατεβαζεις θερμιδες. Σταθερα κρατα τες και παιξε με την αεροβια.
    Εχε ως στοχο να χασεις λιπος και αν γινεται να βαλεις κ μυς με τις δυνατες προπονησεις κατι σαν ανασυσταση.
    Κι οταν λεω δυνατες δεν εννοω τρελο φορτιο...μακρια απο τραυματισμους.
    Ο τροπος εκτελεσης ειναι το κλειδι,κανε σωστα την ασκηση κι ασε τα κιλα για τους δηθεν του γυμναστηριου!

    Αν ο γιατρος σου πει να σταματησεις ή θα ακουσεις το γιατρο ή θα κανεις του κεφαλιου σου (αν δεις οτι δε σε ενοχλουν καποιες ασκησεις, θα πειραματιστεις με εκεινες).
    Δεν γινεται να σου πουμε κανε κανονικα προπονηση, δεν ειμαστε γιατροί.
    Εσυ θα κρινεις αν θα ακουσεις ή οχι το γιατρο (γιατι ως γνωστον οι περισσοτεροι γιατροι πονοκεφαλο να τους πεις οτι εχεις, θα σου πουν κοψε την γυμναστικη...) αναλόγως το μεγεθος του τραυματισμου και το ποσο σε ενοχλει.

  13. #13
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Οχι ανα βδομαδα 200 θερμιδες κατω, ειναι πολυ. Μεινε στις θερμιδες συντξρξσξς και βλεπεις αναλογα με τα αποτελεσματα
    α ωραια καταλαβα σε ευχαριστω πολυ.

  14. #14
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Θερμιδες συντηρησης +αεροβια + προπονησεις + ΥΠΟΜΟΝΗ.
    Μην ανεβοκατεβαζεις θερμιδες. Σταθερα κρατα τες και παιξε με την αεροβια.
    Εχε ως στοχο να χασεις λιπος και αν γινεται να βαλεις κ μυς με τις δυνατες προπονησεις κατι σαν ανασυσταση.
    Κι οταν λεω δυνατες δεν εννοω τρελο φορτιο...μακρια απο τραυματισμους.
    Ο τροπος εκτελεσης ειναι το κλειδι,κανε σωστα την ασκηση κι ασε τα κιλα για τους δηθεν του γυμναστηριου!

    Αν ο γιατρος σου πει να σταματησεις ή θα ακουσεις το γιατρο ή θα κανεις του κεφαλιου σου (αν δεις οτι δε σε ενοχλουν καποιες ασκησεις, θα πειραματιστεις με εκεινες).
    Δεν γινεται να σου πουμε κανε κανονικα προπονηση, δεν ειμαστε γιατροί.
    Εσυ θα κρινεις αν θα ακουσεις ή οχι το γιατρο (γιατι ως γνωστον οι περισσοτεροι γιατροι πονοκεφαλο να τους πεις οτι εχεις, θα σου πουν κοψε την γυμναστικη...) αναλόγως το μεγεθος του τραυματισμου και το ποσο σε ενοχλει.
    Να σε ρωτησω πανω σε αυτο αν γινεται.Η αεροβια τι διακρεια θα εχει? μαλλον θα πρεπει να το ψαξω πολυ ωστε να βρω τι πρεπει να κανω? να ξεκινησω με 3χ30 λεπτα ξερω γω και ανα 1-2 εβδομαδες να κρινω αν χρειαζεται να το ανεβασω? η να πιασω 40αρια λεπτα κατευθειαν? :P οσο για τους γιατρους εχεις δικαιο !Επισης οι θερμιδες συντηρησης με βαση το myfitnesspal ειναι 2900 περιπου αλλα με εναν αλλον τροπο υπολογισα πως ειναι 2600 .Με μπερδεψε λιγο αυτο.Σιγουρα δεν ειμαστε αριθμοι και αυτο ψαξιμο θελει...

    Quote Originally Posted by DimVlach View Post
    Να κάνω μια ερώτηση; Αφού έβλεπες ότι λίπωνες γιατί συνέχιζες; Από τη στιγμή που δεν έκανες και συχνά προπόνηση και καθόλου αερόβια αναμενόμενο ήταν με τόσες θερμίδες/μέρα.
    Σε ευχαριστω και εσενα για το εδιαφερον σου.Κοιτα σε γενικες γραμμες παντα εκανα προπονηση (αν εξαιρεσουμε το αεροβιο παντα που τελικα φαινεται πως ειναι πολυ σημαντικο κομματι ) πχ απο τοτε που την επαθα στον ωμο ειδα πως με ενοχλουσε μονο στο στηθος το σταματησα επομενως ολα τα υπολοιπα μερη τα εκανα κανονικα! Να μου πεις μπορει να εκανα λαθος προγραμμα.Θα συμφωνησω!

  15. #15
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Φαε απλα γυρω στις 2800-2900 να σαι μεσα και τερμα!
    Μην τρελαινεσαι με τετοια πραγματα, οπως ειπες δεν ειμαστε αριθμοι. Μπορει οι συντηρησης σου να ναι πιο ακτω απο οσο βγαζουν οι υπολογισμοι.
    Εμενα ας πουμε οι υπολογισμοι εβγαζαν συντηρηση 3000, επρεπε να φτασω 3300 ομως για να αρχισω να βαζω 0.5 κιλο το μηνα.

    Φαε κανονικες θερμιδες και παιξε με την αεροβια. Ξεκινα με 3 μισαωρες, ζυγισου μετα απο 15 μερες και δες πωςπηγε. Αν εχασε κρατα τα μισαωρα αλλιως προσθεσε αλλη μια 20λεπτη ή προσθεσε 10' στην καθε μια κλπ.

  16. #16
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Φαε απλα γυρω στις 2800-2900 να σαι μεσα και τερμα!
    Μην τρελαινεσαι με τετοια πραγματα, οπως ειπες δεν ειμαστε αριθμοι. Μπορει οι συντηρησης σου να ναι πιο ακτω απο οσο βγαζουν οι υπολογισμοι.
    Εμενα ας πουμε οι υπολογισμοι εβγαζαν συντηρηση 3000, επρεπε να φτασω 3300 ομως για να αρχισω να βαζω 0.5 κιλο το μηνα.

    Φαε κανονικες θερμιδες και παιξε με την αεροβια. Ξεκινα με 3 μισαωρες, ζυγισου μετα απο 15 μερες και δες πωςπηγε. Αν εχασε κρατα τα μισαωρα αλλιως προσθεσε αλλη μια 20λεπτη ή προσθεσε 10' στην καθε μια κλπ.
    Πολυ χρησιμη η βοηθεια σου πραγματικα :) Σε ευχαριστω παρα πολυ.Να ρωτησω και κατι ακομα για να μην γινομαι κουραστικος.Το γαλα (750μλ την ημερα συνολικα,τα 500μλ αμεσως μετα το γυμναστηριο) να το αφησω? και τις 2 μπανανες? Επισης σε μερα που δεν θα γυμναζομαι να μην τις τρωω τις μπανανες και να λαμβανω χαμηλοτερες θερμιδες? Παρακατω θα γραψω παλι την διατροφη αυτη την φορα στις 3000 θερμιδες και απο την επομενη εβδομαδα θα πεσω 2800-2900.

  17. #17
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 3 αυγα

    130 γρ βρωμη
    250ml γαλα 2%

    Aμεσως πριν την προπονηση θα φαω μια μπανανα!

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    1 μπανανα
    500ml γαλα 2%

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    330 γρ πατατα
    σαλατα

    4ο γευμα:
    300γρ ρυζι μπασματι
    100γρ σαρδελα ψητη(συνηθως)
    70γρ κοτουλο στηθος
    1 κουταλια ελαιολαδο
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    20 αμυγδαλα

  18. #18
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Βγαλε τη μπανανα που εχεις σκετη μετα την προπονηση.
    Βγαλε το ελαιολαδο απο το 4ο γευμα και βαλ' το στο 3ο με τη σαλατα.
    Στο 4ο εχεις ηδη πηγη λιπαρων, δεν χρειαζεται και το ελαιολαδο.
    Αυξησε λιγο τη σαρδελα και βγαλε το κοτοπουλο απο το 4ο γευμα αφου εχεις ηδη πηγη πρωτεινης.

  19. #19
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,649

    Default

    Quote Originally Posted by panos798 View Post
    Πολυ χρησιμη η βοηθεια σου πραγματικα :) Σε ευχαριστω παρα πολυ.Να ρωτησω και κατι ακομα για να μην γινομαι κουραστικος.Το γαλα (750μλ την ημερα συνολικα,τα 500μλ αμεσως μετα το γυμναστηριο) να το αφησω? και τις 2 μπανανες? Επισης σε μερα που δεν θα γυμναζομαι να μην τις τρωω τις μπανανες και να λαμβανω χαμηλοτερες θερμιδες? Παρακατω θα γραψω παλι την διατροφη αυτη την φορα στις 3000 θερμιδες και απο την επομενη εβδομαδα θα πεσω 2800-2900.

    Ναι μια χαρα ειναι το γαλα, άστο.
    Μπορεις μια μπανανα να βαλεις στο πρωινο τις οφφ μερες ή καθημερινα το πρωι μειωσε λιγο τη βρωμη (γυρω στα 50γρ κατω) και βαλε μια μπανανα.
    Τίποτα!!

  20. #20
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Οπως σου ειπαν τα παιδια.
    1. Ανεβασε αεροβια στο μισαωρο(Ποδηλατο,ελειπτικο,ανηφορα γρηγορο περπατημα)
    2.Ενα κλικ κατω απο θερμιδες συντηρησης να εισαι. 150-200 θερμιδες κατω.
    3.Κρατα το λιπος στο 1γρ ανα κιλο. Ειναι πολυ πανω κατα την γνωμη μου.
    4.Τωρα με τις προπονησεις τι να πω. Και εγω ειχα μερικα θεματακια,αλλα δεν σταματουσα. Τωρα ειμαι μια χαρα. Βγαλε ενα προγραμμα και μην βρισκεις δικαιολογιες στο να αποφευγεις προπονησεις. Και να σε ενοχλει,κανε χαλαρα. Οχι καθολου...
    5.Υπομονη. Εχεις φτασει σε δυσκολη κατασταση. Οπως σου ειπε και η καρδουλα. Εκτος απο το οτι εχεις λιπωσει δεν εχεις και μυικα κιλα. Θα σου παρει πολυ καιρο.
    Καλη αρχη.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  21. #21
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    20-12-16
    Posts
    220

    Default

    Φίλε μου, το ξέρω ότι ακούς διαφορετικά πράγματα και μπορεί να μπερδεύεσαι, όμως εγώ θα σου έλεγα αν έχεις ενοχλήσεις, να προσέξεις. Η ενόχληση είναι ένα καμπανάκι που στέλνει το σώμα. Το επόμενο καμπανάκι θα είναι πόνος και το επόμενο, αν συνεχίσεις να το αγνοείς, θα είναι τραυματισμός. Χίλιες φορές καλύτερα να μείνεις τώρα δυο βδομάδες μόνο με αερόβια για παράδειγμα, παρά να χειροτερέψει κάτι και να μείνεις έξω δυο μήνες. Ακόμα χειρότερα είναι να αποκτήσεις κάποια χρόνια τενοντίτιδα η οποία θα σε συντροφεύει για πάντα. Έχεις χρόνια μπροστά σου, μη βιάζεσαι. Μιας και είσαι στην αρχή, βάλε καλές βάσεις και μία από αυτές είναι να μάθεις να ακούς το σώμα σου (εσένα δηλαδή).

  22. #22
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Οπως σου ειπαν τα παιδια.
    1. Ανεβασε αεροβια στο μισαωρο(Ποδηλατο,ελειπτικο,ανηφορα γρηγορο περπατημα)
    2.Ενα κλικ κατω απο θερμιδες συντηρησης να εισαι. 150-200 θερμιδες κατω.
    3.Κρατα το λιπος στο 1γρ ανα κιλο. Ειναι πολυ πανω κατα την γνωμη μου.
    4.Τωρα με τις προπονησεις τι να πω. Και εγω ειχα μερικα θεματακια,αλλα δεν σταματουσα. Τωρα ειμαι μια χαρα. Βγαλε ενα προγραμμα και μην βρισκεις δικαιολογιες στο να αποφευγεις προπονησεις. Και να σε ενοχλει,κανε χαλαρα. Οχι καθολου...
    5.Υπομονη. Εχεις φτασει σε δυσκολη κατασταση. Οπως σου ειπε και η καρδουλα. Εκτος απο το οτι εχεις λιπωσει δεν εχεις και μυικα κιλα. Θα σου παρει πολυ καιρο.
    Καλη αρχη.
    Ναι φίλε το ξέρω ότι έχω να ανέβω ένα ολόκληρο βουνό αλλά έχω υπομονή και πειθαρχία αρκεί να ξέρω ότι είμαι στον σωστό δρόμο. Προφανώς και δεν είμαι ο τύπος που θα πει "α σήμερα είμαι πιασμενος δεν θα πάω στο γυμναστήριο" γενικά 1-1,5 μήνα δεν έκανα απλά στήθος αλλά και πάλι δεν είδα βελτίωση. Ακόμα έχω ένα πόνο- σφυξιμο από ότι νιώθω στην μπροστινή μεριά του αριστερόυ ωμου προς την μεριά της μασχαλης.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις έτσι όπως το γράφω. Οπότε όπως λέει και ο φίλος από κατω θα είμαι λίγο καιρό μόνο πόδια και αερόβια για να το ξεπεράσω αν και μυρίζομαι τενοντιτιδα. Θα πάω και στον γιατρό να δω τι θα μου πει. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.

  23. #23
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Βγαλε τη μπανανα που εχεις σκετη μετα την προπονηση.
    Βγαλε το ελαιολαδο απο το 4ο γευμα και βαλ' το στο 3ο με τη σαλατα.
    Στο 4ο εχεις ηδη πηγη λιπαρων, δεν χρειαζεται και το ελαιολαδο.
    Αυξησε λιγο τη σαρδελα και βγαλε το κοτοπουλο απο το 4ο γευμα αφου εχεις ηδη πηγη πρωτεινης.
    Αν κραταγα την σαρδελα και το κοτόπουλο έτσι όπως είναι υπάρχει πρόβλημα. Δεν είναι σωστό ? Απλά μου αρέσει περισσότερο το κοτόπουλο από την σαρδελα :) το ελαιόλαδο από αύριο κιόλας θα αλλάξει.

  24. #24
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by ttak View Post
    Φίλε μου, το ξέρω ότι ακούς διαφορετικά πράγματα και μπορεί να μπερδεύεσαι, όμως εγώ θα σου έλεγα αν έχεις ενοχλήσεις, να προσέξεις. Η ενόχληση είναι ένα καμπανάκι που στέλνει το σώμα. Το επόμενο καμπανάκι θα είναι πόνος και το επόμενο, αν συνεχίσεις να το αγνοείς, θα είναι τραυματισμός. Χίλιες φορές καλύτερα να μείνεις τώρα δυο βδομάδες μόνο με αερόβια για παράδειγμα, παρά να χειροτερέψει κάτι και να μείνεις έξω δυο μήνες. Ακόμα χειρότερα είναι να αποκτήσεις κάποια χρόνια τενοντίτιδα η οποία θα σε συντροφεύει για πάντα. Έχεις χρόνια μπροστά σου, μη βιάζεσαι. Μιας και είσαι στην αρχή, βάλε καλές βάσεις και μία από αυτές είναι να μάθεις να ακούς το σώμα σου (εσένα δηλαδή).
    Συμφωνώ απόλυτα αυτό θα κάνω ευχαριστώ να σε καλά :)

  25. #25
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by panos798 View Post
    Ναι φίλε το ξέρω ότι έχω να ανέβω ένα ολόκληρο βουνό αλλά έχω υπομονή και πειθαρχία αρκεί να ξέρω ότι είμαι στον σωστό δρόμο. Προφανώς και δεν είμαι ο τύπος που θα πει "α σήμερα είμαι πιασμενος δεν θα πάω στο γυμναστήριο" γενικά 1-1,5 μήνα δεν έκανα απλά στήθος αλλά και πάλι δεν είδα βελτίωση. Ακόμα έχω ένα πόνο- σφυξιμο από ότι νιώθω στην μπροστινή μεριά του αριστερόυ ωμου προς την μεριά της μασχαλης.Δεν ξέρω αν καταλαβαίνεις έτσι όπως το γράφω. Οπότε όπως λέει και ο φίλος από κατω θα είμαι λίγο καιρό μόνο πόδια και αερόβια για να το ξεπεράσω αν και μυρίζομαι τενοντιτιδα. Θα πάω και στον γιατρό να δω τι θα μου πει. Σε ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια σου.
    Κατα την γνωμη μου κανε ελαφρα γυμναστικη. Εγω παρα μα παρα πολλες φορες ειχα τσιμπιματα,πονους κτλ κτλ. Ειδικα πριν καμια εβδομαδα με επιασε ενας απιστευτος πονος στον δεξι ωμο. Εκανα ποδια-κενο και μετα μπηκα ωμους,εκανα απο τις πιο δυνατες προπονησεις και τωρα δεν νιωθω τιποτα απολυτως.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  26. #26
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Κατα την γνωμη μου κανε ελαφρα γυμναστικη. Εγω παρα μα παρα πολλες φορες ειχα τσιμπιματα,πονους κτλ κτλ. Ειδικα πριν καμια εβδομαδα με επιασε ενας απιστευτος πονος στον δεξι ωμο. Εκανα ποδια-κενο και μετα μπηκα ωμους,εκανα απο τις πιο δυνατες προπονησεις και τωρα δεν νιωθω τιποτα απολυτως.
    ίσως έχεις δίκαιο αλλά φοβάμαι λίγο όταν κάνω πιέσεις με αλτηρες και ανοίγματα σε επικληνη με πιάνει κάθε φορά(στον ίσιο μερικές φορές) και δεν μπορώ να ολοκληρώσω τις επαναλήψεις μου σωστά. Νομίζω παίζει ρόλο και πόσο ανοίγω τα χέρια μου. Αν τα ανοίξω πολύ εκεί θα με πιάσει σίγουρα. Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος εκτέλεση γιατί με έχει δει ο γυμναστης. Προχθές εχθές μάλιστα αφού τελείωσα τις πιέσεις με αλτηρες ενώ ένιωθα τον πόνο λέω ας πάω στον ίσιο πάγκο με μπάρα να κάνω 6-7 επαναλήψεις χωρίς κιλά να νιώσω αν με πονάει. Τελικά με πονουσε επειδή με είχε πιάσει από πριν. Γενικά το στήθος δεν μπορεί να πάρει σωστή ανάπτυξη χωρίς αυτές τις ασκήσεις ?

  27. #27
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    23-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by panos798 View Post
    ίσως έχεις δίκαιο αλλά φοβάμαι λίγο όταν κάνω πιέσεις με αλτηρες και ανοίγματα σε επικληνη με πιάνει κάθε φορά(στον ίσιο μερικές φορές) και δεν μπορώ να ολοκληρώσω τις επαναλήψεις μου σωστά. Νομίζω παίζει ρόλο και πόσο ανοίγω τα χέρια μου. Αν τα ανοίξω πολύ εκεί θα με πιάσει σίγουρα. Δεν νομίζω ότι κάνω λάθος εκτέλεση γιατί με έχει δει ο γυμναστης. Προχθές εχθές μάλιστα αφού τελείωσα τις πιέσεις με αλτηρες ενώ ένιωθα τον πόνο λέω ας πάω στον ίσιο πάγκο με μπάρα να κάνω 6-7 επαναλήψεις χωρίς κιλά να νιώσω αν με πονάει. Τελικά με πονουσε επειδή με είχε πιάσει από πριν. Γενικά το στήθος δεν μπορεί να πάρει σωστή ανάπτυξη χωρίς αυτές τις ασκήσεις ?
    Οσο πιο αγυμναστος εισαι τοσο περισσοτερα πονακια θα νιωθεις. Ειναι λιγο Broscience αλλα ενταξει. Μηπως δεν ειναι πονος και απλα σε πιανει το στηθος σου στο σημειο που ειναι κοντα στον ωμο;
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  28. #28
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Οσο πιο αγυμναστος εισαι τοσο περισσοτερα πονακια θα νιωθεις. Ειναι λιγο Broscience αλλα ενταξει. Μηπως δεν ειναι πονος και απλα σε πιανει το στηθος σου στο σημειο που ειναι κοντα στον ωμο;
    Μπορεί να είναι και μόνο το στήθος δεν μπορώ να είμαι σίγουρος . Είναι ένα περίεργο σημείο. Ακόμα και τενοντιτιδα δικεφαλου διάβασα πως μπορεί να είναι. Θα δω τι θα πει και ο γιατρός.

  29. #29
    Advanced Bodybuilder bodybuilderx's Avatar
    Join Date
    10-05-16
    Posts
    693

    Default

    Φιλε διαβαζω το θεμα σου και καπου προσεξα οτι σε ποναει ο ομως στο , στο σημειο που λες ειχα και γω ενα θεματακι και δν ειχε εδω γιατρο η ολο μου λεγαν ειναι χειρουργειο καλα θα κανεις να πας να το κοιταξεις και αν δεν βρεις γιατρο πηγαινε στα επιγοντα αλλα να εισαι και λιγο ψευτης αλλιως δν θα βρεις ακρη πχ πες οτι επεσε και χτυπησες ξερω γω, για να σου κανουν εξετασεις να δεις αν εχεις κατι, προς το παρον παιζε με ελαφρια κιλα αν σε ενοχλει και οταν αρχισει να φευγει αυξανεις σιγα σιγα αλλα σιγα οχι αποτομα και αν δεις οτι σε ενοχλει ακομα ή ξεκουρασου για 1-2 εβδομαδες ή κανε λιγα κιλα σε σημειο. Που δεν σε ενοχλει.κατι αλλο που διαβασα στο θεμα εδω,μιλησες για πιεσεις ωμων. Στις πιεσεις ωμων φιλε να σφυγγεις την κοιλια και το ανοιγμα τον χεριων σου να ειναι στο ανοιγμα τον ωμων.
    Last edited by bodybuilderx; 01-02-17 at 16:10.

  30. #30
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by bodybuilderx View Post
    Φιλε διαβαζω το θεμα σου και καπου προσεξα οτι σε ποναει ο ομως στο , στο σημειο που λες ειχα και γω ενα θεματακι και δν ειχε εδω γιατρο η ολο μου λεγαν ειναι χειρουργειο καλα θα κανεις να πας να το κοιταξεις και αν δεν βρεις γιατρο πηγαινε στα επιγοντα αλλα να εισαι και λιγο ψευτης αλλιως δν θα βρεις ακρη πχ πες οτι επεσε και χτυπησες ξερω γω, για να σου κανουν εξετασεις να δεις αν εχεις κατι, προς το παρον παιζε με ελαφρια κιλα αν σε ενοχλει και οταν αρχισει να φευγει αυξανεις σιγα σιγα αλλα σιγα οχι αποτομα και αν δεις οτι σε ενοχλει ακομα ή ξεκουρασου για 1-2 εβδομαδες ή κανε λιγα κιλα σε σημειο. Που δεν σε ενοχλει.κατι αλλο που διαβασα στο θεμα εδω,μιλησες για πιεσεις ωμων. Στις πιεσεις ωμων φιλε να σφυγγεις την κοιλια και το ανοιγμα τον χεριων σου να ειναι στο ανοιγμα τον ωμων.
    Ναι φιλε το εχω σκεφτει για τα επιγοντα.Θα κανω μια προσπαθεια να παω εκει πρωτα.Εννοειται πως θα το παιξω ψευτης αλλιως δεν βγαζεις ακρη εκει μεσα.Σημερα ειχα ωμους-τρικεφαλα.Ξεκινησα τα τρικεφαλα και αφου ειδα πως δεν ειχα καμια ενοχληση εκανα με κανονικα κιλα.Μετα στους ωμους εκανα με πιο λιγα κιλα απο τα κανονικα αλλα οπως παντα δεν ενιωσα κατι.Μονο οταν κανω το ρημάδι στήθος νιωθω :P Θα το αφήσω το στηθος για λιγες εβδομαδες να δω πως θα παει.Ο γυμναστης μου ειπε παντως οταν νιωσω ετοιμος και ξανα κανω στηθος να αρχισω λιγο καιρο απο το smith με λιγα κιλα και να μην κατεβαζω τερμα κατω την μπαρα.Μαλλον εννοει το μισο ευρος της κινησης!


 
Page 1 of 3 123 LastLast

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έφαγα Σαβούρες, Τώρα Τι Κάνω;;
    By korina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 64
    Last Post: 20-11-16, 12:35
  2. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 16:32
  3. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 10:13
  4. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 16:01
  5. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 01:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •