Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 61 to 90 of 90
  1. #61
    Forum Team iLikeBB's Avatar
    Join Date
    26-08-12
    Location
    Αθήνα
    Posts
    6,648

    Default

    Αν εισαι απο Αθηνα εχει στο κέντρο στην ψαραγορα με 1.5-2 ευρω το κιλο σαρδελα.
    Εγω παντως τονο τρωω 2-3 φορες τη βδομαδα.

  2. #62
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Δυστυχώς ειμαι απο επαρχια τυχαινει αρκετες φορες να την βρισκω γυρω στα 2 ευρω/κιλο και σε καλο μεγεθος απλα τις τελευταιες 2 εβδομαδες ειναι γυρω στα 5 ευρω/κιλο αλλα φαινεται πως δεν αξιζει (ειναι πολυ μικρες κλπ)

  3. #63
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπερα σημερα η ζυγαρια με εδειξε 75,3 κιλα.Καλα ο αριθμος δεν με νοιαζει τοσο πολυ.Το θεμα ειναι να φυγει το λιπος στο τελος :P . Αφου χανω κανονικα κιλα και δεν εχω κολλησει να μην αλλαξω κατι στην διατροφη μου ετσι? ουτε να αυξησω αεροβια? να θυμισω κανω 4χ40 λεπτα ανηφορα 5.5% και 6.5 ταχυτητα .Οι παλμοι μου ειναι 140-150.

  4. #64
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Ειμαι παλι εδω μετα απο 2 εβδομαδες για να ενημερωσω το ποστ μου!.Σημερα 3/4/2017 η ζυγαρια εδειξε 73,9 κιλα.Απο την στιγμη που χανω δεν εχω αλλαξει καθολου την διατροφη μου τελευταια.Τρωω ακριβως οτι πρεπει να φαω με εξαιρεση καποιες φορες αν εχει τελειωσει το στηθος κοτοπουλο τρωω και λιγο μπουτακι (οχι μεταπροπονητικα).Παρακατω θα ανεβασω καποιες φωτογραφιες...

    5c433f0702484913acc7954307c494df.jpg 348f01bfeba24daa99eafcf9bd48857f.jpg 2f639c2631ed4c9fbb0b2a32972fc8b7.jpg





    Η διατροφη μου ειναι:
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    100 γρ. βρώμη
    1 μπανάνα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    200 γρ. πατάτα

    σαλατα
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ σαρδελα/τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

    Οι θερμιδες βγαινουν 2500 περιπου και τα μακροθρεπτικα ειναι Υ,Π,Λ=278,212,67
    Last edited by panos798; 03-04-17 at 17:36.

  5. #65
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Ωραια η διατροφη σου παιχτη,μπραβο απο μενα.Βαλε και μοσχαρακι 2 φορες την εβδομαδα και εισαι τελεια.

  6. #66
    New Member
    Join Date
    25-11-06
    Location
    Αθήνα
    Posts
    88

    Default

    Quote Originally Posted by iLikeBB View Post
    Αν εισαι απο Αθηνα εχει στο κέντρο στην ψαραγορα με 1.5-2 ευρω το κιλο σαρδελα.
    Εγω παντως τονο τρωω 2-3 φορες τη βδομαδα.
    ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ είναι 2-3 φορές την εβδομάδα (από w*w.healthyliving.gr ):
    Ανάλογα με τον υδράργυρο που μετρήθηκε στα διάφορα είδη, έχει καταρτιστεί ένας πίνακας για το πόσο συχνά μπορεί κανείς να τρώει από κάθε είδος. Ο φρέσκος τόνος που έχει υδράργυρο 0,93 μg ανά γραμμάριο (πρόκειται για σημαντική ποσότητα) μπορεί να τρώγεται το πολύ δύο φορές το μήνα και η ιππόγλωσσα που έχει 0,31 μg ανά γραμμάριο μια φορά την εβδομάδα. Φυσικά, αυτά τα νούμερα αποτελούν ένα μέσο όρο. Στη Μεσόγειο θάλασσα έχει ψαρευτεί τόνος ακόμα και με περιεκτικότητα 1,36 μg ανά γραμμάριο, όσο έχει ο καρχαρίας.

  7. #67
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Ωραια η διατροφη σου παιχτη,μπραβο απο μενα.Βαλε και μοσχαρακι 2 φορες την εβδομαδα και εισαι τελεια.
    Ευχαριστώ πολύ. Ναι εννοείται τρώω και μοσχάρι (μπριζόλα) 1 φορά την εβδομάδα συνήθως. Οπότε θεωρείς καλά κάνω ακόμα που δεν αλλάζω την διατροφή έτσι ? Επειδή φεύγουν κιλά κάθε εβδομάδα. Ούτε υδατανθρακα ούτε τίποτα δεν έχω πειράξει εδώ και αρκετές εβδομάδες. Απλά αυτή την εβδομάδα ελεγα αντί για 4χ40 λεπτά αερόβια θα κάνω 4χ45 έτσι για αλλαγή. Γενικά προσπαθώ να αυξανω και την δραστηριοτα μου μέσα στην μέρα. Πχ τώρα τελευταία χρησιμοποιώ και το ποδήλατο μου για την καθημερινότητα μου 3-4 φορές από 25 λεπτά και ανεβάζω πολλούς παλμους ειδικά σε κάτι ανηφορες που έχουμε στην περιοχή μου. Προφανώς και αυτό δεν το υπολογίζω με την αερόβια μαζί απλά το θεωρώ μια δραστηριότητα.

  8. #68
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλα τα παιδιά του φόρουμ ένα μικρό update . Αρχικά να αναφέρω πως σήμερα δεν ανέβηκα στην ζυγαριά γιατί έφαγα πιο ελεύθερα εχθές οπότε δεν θα είχε νόημα αφού θα με έδειχνε πιο πάνω(την προηγούμενη Δευτέρα ήμουν 73,9).οι θερμίδες συντήρησης μου είναι 2900 περίπου και καταναλωνω 2400 θερμίδες με 249/212/61 υ/π/λ και 4χ 45 αερόβια αυτή την εβδομάδα και από την επόμενη θα γίνει 4χ50. Γενικά τα νούμερα τα βλέπετε εντάξει ? Από εδώ και πέρα πως θα πρέπει να κινηθώ περίπου ?γιατί έχω μπερδευτεί. Θα πρέπει να μειώσω και άλλο θερμίδες και κυρίως υδατανθρακα ? (15-20 γρ κάποιες εβδομάδες). Πάνω μου έχω πολύ λίπος και θέλω να φύγει όσο περισσότερο γίνεται για να χτισω μετά με προσοχή. Ο στόχος μου είναι μέχρι τέλος καλοκαιριού να έχω διώξει το περισσότερο λίπος ώστε να μπω 1-2 μήνες ισοθερμιδικα να δω πως θα πάει!επίσης λόγω του ύψους μου 1,84 δεν ξέρω αν αξίζει να πέσω κοντά και στα 65 κιλά αλλά εσείς θα μου πείτε λόγω και της εμπειρίας σας.Για πείτε την άποψή σας παιδιά ώστε να μου λυθούν κάποιες απορίες και να ξέρω πως να κινηθώ από εδώ και πέρα.

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    100 γρ. βρώμη


    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    200 γρ. πατάτα
    σαλατα μαρούλι
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ σαρδελα/τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα μαρούλι

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

  9. #69
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Θα εριχνα τη βρωμη στα 75,οπως και το ρυζι το ιδιο στο μεταπροπονητικο και θα προσθετα ενα φρουτο στο πρωτο γευμα.

  10. #70
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Θα εριχνα τη βρωμη στα 75,οπως και το ρυζι το ιδιο στο μεταπροπονητικο και θα προσθετα ενα φρουτο στο πρωτο γευμα.
    Ευχαριστώ ακόμη μια φορά για το ενδιαφέρον σου και την απάντησή σου. Γιατί θα το έκανες αυτό ? Τα έβαλα στο myfitnesspal και είδα ότι πέφτουν οι θερμίδες και πάνε στα 2330 και τα γραμμάρια υδατανθρακα μειώνονται κατά 5. απλά ρωτάω για να καταλάβω τι κάνω :P

  11. #71
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Λογω του οτι οπως ειδα προπονεισαι μετα.Σκεψου οτι οταν ξυπναμε το ηπατικο γλυκογονο(αυτο του συκωτιου δηλαδη) ειναι μειωμενο κατα 65-70%,πραγμα που θα σου μειωσει την αποδοση στην προπονηση αν δεν καταναλωσεις και μια πηγη φρουκτοζης.Η φρουκτοζη αναπληρωνει εξ ολοκληρου σχεδον το ηπταικο γλυκογονο.Γι αυτο και θα το εβαζα εκει.Επισης θα σου ανεβασει γρηγοροτερα τη γλυκοζη,πραγμα που ειναι θεμιτο το πρωι.

  12. #72
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Λογω του οτι οπως ειδα προπονεισαι μετα.Σκεψου οτι οταν ξυπναμε το ηπατικο γλυκογονο(αυτο του συκωτιου δηλαδη) ειναι μειωμενο κατα 65-70%,πραγμα που θα σου μειωσει την αποδοση στην προπονηση αν δεν καταναλωσεις και μια πηγη φρουκτοζης.Η φρουκτοζη αναπληρωνει εξ ολοκληρου σχεδον το ηπταικο γλυκογονο.Γι αυτο και θα το εβαζα εκει.Επισης θα σου ανεβασει γρηγοροτερα τη γλυκοζη,πραγμα που ειναι θεμιτο το πρωι.
    Αα μάλιστα κατάλαβα. Ευχαριστώ και πάλι για την εξήγηση :) θα το δοκιμάσω από αύριο :P

  13. #73
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Γειά σας παιδιά.θα κάνω μια ερώτηση εδώ για να μην ανοίγω άλλο θέμα. Είχα πάει σήμερα για κάτι ψώνια σε ένα τοπικό super market και βρήκα ένα ψωμί ολικής το οποίο αναφέρει τα παρακάτω για τα 100γρ του προϊόντος :
    300 θερμίδες
    77γρ υδατανθρακα
    14γρ.πρωτεινη
    0γρ λιπαρά
    0γρ Σάκχαρα
    4γρ τροφικες ίνες

    Επίσης αναφέρει πως δεν έχει συντηρητικά και όντως αν το συγκρίνεις με άλλα ψωμιά της αγοράς αυτό είναι σκληρό. Η ερωτηση μου είναι αν θα μπορούσα να το συμπεριλαβω στην διατροφή μου. Να θυμίσω ο στόχος μου είναι να χάσω λίπος.

  14. #74
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Υπολόγισε τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά και μπορείς να το συμπεριλάβεις. Θερμιδικά είναι πιο συμπαγές από άλλες τροφές (βλεπε πατατα) άρα η ποσοτητα θα ειναι μικροτερη και ισως δεν χορταινεις το ίδιο.

  15. #75
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Υπολόγισε τις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά και μπορείς να το συμπεριλάβεις. Θερμιδικά είναι πιο συμπαγές από άλλες τροφές (βλεπε πατατα) άρα η ποσοτητα θα ειναι μικροτερη και ισως δεν χορταινεις το ίδιο.
    Ευχαριστώ για την άποψή σου Ειρήνη
    :) παρεπιπτόντως πολύ χρήσιμα τα βιντεακια σου :D

  16. #76
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Nα σαι καλά :)

  17. #77
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Αγόρασα εχθές κάτι γλυκοπατάτες να δοκιμάσω για πρώτη φορά. Δεν με ενθουσίασε η γεύση τους. Ηταν πολύ γλυκιά για τα γούστα μου. Οπότε θα μείνω με την κανονική πατάτα από εδώ και πέρα :P Να κάνω κάποιες ερωτήσεις ρε παιδιά γιατί σαν αρχάριος μου δημιουργούνται απορίες συνέχεια.
    1) κάποιες μέρες ενώ στο σύνολο θα είμαι κανονικά μέσα στις θερμίδες και τα μακροθρεπτικά μπορεί να κάνω κάποιες αλλαγές σε κάποια γεύματα πχ εχθές στο γευμα 3 έφαγα όλο τον υδατανθρακα από τα γεύματα 3-4 οπότε στο 4ο έφαγα μόνο πρωτεινη και λίπος όπως και στο 5ο υπάρχει κάποιο πρόβλημα σε αυτό ?
    2) Γενικά κάνω 4χ45 αερόβιο στους 150 παλμους περίπου. Δεν με κουράζει ιδιαίτερα αλλά μήπως πρέπει να ρίξω παλμους ?
    3) όπως έχω αναφέρει χρησιμοποιώ το ποδήλατο μέσα στην καθημερινότητα μου. Όταν πχ τελειώνω το 45 λεπτο αεροβιο γυρίζω στο σπίτι με το ποδήλατο όπου θέλω περίπου 10-15 λεπτά. (+ 10 λεπτα που κάνω να πάω) Έχω κάποιες ανηφορες η αλήθεια είναι και ανεβάζω παλμους. Αυτό θεωρείται σαν 1 ώρα αερόβιο τελικά ? Απλά φοβάμαι μην κουραζω το σώμα μου και τελικά δεν πάρω το αποτέλεσμα που επιθυμώ. Δεν θέλω να κόψω το ποδήλατο γιατί εξοικονομω χρήματα αφού δεν χρησιμοποιώ κάποιο αστικό λεωφορείο.

  18. #78
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Η πρωτεΐνη απορροφάται καλύτερα όταν συνδυάζεται με υδατάνθρακα. Επίσης, κάθε ουσία, ο οργανισμός την απορροφά μέχρι κάποια ποσότητα κάθε φορά που την καταναλώνουμε. Η επιπλέον, που δε θα την απορροφήσει (γιατί δεν τη χρειάζεται εκείνη τη στιγμή) γίνεται λίπος. Έτσι, ως απάντηση στην ερώτηση 1, θα έλεγα πως καλύτερα να μοιράζεις τις ποσότητες.

    Για την ερώτηση 2, αν δε σε κουράζει, γιατί να τους ρίξεις;

    Για την ερώτηση 3, η οποία συνδέεται με την ερώτηση 2, εφόσον δεν κουράζεσαι πολύ κατά την προπόνηση, και μετά όταν φεύγεις υποθέτω πηγαίνεις χαλαρά και λαχανιάζεις μόνο όταν φτάνεις στην ανηφόρα, τότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα περισσότερης κούρασης από αυτή που θέλεις.

  19. #79
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by Smiath View Post
    Η πρωτεΐνη απορροφάται καλύτερα όταν συνδυάζεται με υδατάνθρακα. Επίσης, κάθε ουσία, ο οργανισμός την απορροφά μέχρι κάποια ποσότητα κάθε φορά που την καταναλώνουμε. Η επιπλέον, που δε θα την απορροφήσει (γιατί δεν τη χρειάζεται εκείνη τη στιγμή) γίνεται λίπος. Έτσι, ως απάντηση στην ερώτηση 1, θα έλεγα πως καλύτερα να μοιράζεις τις ποσότητες.

    Για την ερώτηση 2, αν δε σε κουράζει, γιατί να τους ρίξεις;

    Για την ερώτηση 3, η οποία συνδέεται με την ερώτηση 2, εφόσον δεν κουράζεσαι πολύ κατά την προπόνηση, και μετά όταν φεύγεις υποθέτω πηγαίνεις χαλαρά και λαχανιάζεις μόνο όταν φτάνεις στην ανηφόρα, τότε δε νομίζω να έχεις πρόβλημα περισσότερης κούρασης από αυτή που θέλεις.
    Ίσως να μην έθεσα κάποια πράγματα σωστά.Για το 1 συμφωνώ ότι πρέπει να τα μοιραζω μέσα στην μέρα απλά θέλω να ξέρω αν τύχει 1-2 μέρες την εβδομάδα να μην βγει ο διαχωρισμός τέλειος πειράζει ? Για το 2 απλά έχω διαβάσει ότι οι παλμοι μας πρέπει να είναι στους 130-140 ( για τον στόχο μου)και φοβάμαι πως αν είμαι 150 η και λίγο παραπάνω κάνω κακό στον εαυτό μου η τσάμπα ανησυχώ ? Για το 3 απλά φοβάμαι μήπως και το 45 λεπτο που βγαίνει σχεδόν πάντα χαλαρά και χωρίς να κουράζομαι ιδιαίτερα σε συνδυασμό με αυτά τα λεπτά που κάνω ποδήλατο έχουν τα αντίθετα αποτελέσματα από αυτά που θέλω. Έχω διαβάσει πάλι εδώ μέσα πως η αερόβια εννοείται πως είναι σημαντική αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια πάντα.
    Όπως και να έχει ευχαριστώ.

  20. #80
    Junior Bodybuilder Smiath's Avatar
    Join Date
    25-03-17
    Posts
    215

    Default

    Το αν πειράζει είναι σχετικό. Σχετικό με το πόσο επηρεάζει το στόχο σου, και πόσο ελαστικός είσαι εσύ στο χρόνο που θέλεις να φτάσεις το στόχο σου. Μόνο αν γνώριζες ακριβώς τις ποσότητες που σου επιτρέπουν να είσαι μέσα στα πλαίσια θα μπορούσες να υπολογίσεις πόσο σε επηρεάζει.

  21. #81
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημερα και καλη εβδομαδα!Πρωινο ζυγισμα και σημερα οπου με εδειξε στα 71,9 κιλα!Τελευταια φορα που ειχα ζυγιστει ηταν 3/4 και ημουν 73,9.Οποτε ειμαι -2 κιλα σε 3 εβδομαδες.Μηπως ειναι πολλα ρε παιδια και πρεπει να αλλαξω κατι σε διατροφη-αεροβιο?
    Screenshot_1.jpgScreenshot_4.jpgScreenshot_3.jpgScreenshot_5.jpgScreenshot_2.jpg

    Δεν ξερω στα ποσα κιλα πρεπει να πεσω για να φυγει το περισσοτερο λιπος.Εχω πολυ ακομα πανω μου...να θυμισω πως εχω υψος 1.82 οποτε δεν ξερω αν αξιζει να πεσω πχ κοντα στα 65 κιλα.Να σας θυμισω πως ο στοχος μου ειναι να πεσω οσο ειναι δυνατον σε λιπος μεχρι τελος καλοκαιριου ωστε να μπω μετα 1-2 μηνες ισοθερμιδικα και επειτα να αρχισω να χτιζω σιγα σιγα με μισο κιλο το μηνα!!

    Η διατροφη αυτη την εβδομαδα θα ειναι:
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    75 γρ. βρώμη
    1 μπανανα


    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    75 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    200 γρ. πατάτα
    σαλατα μαρούλι
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα μαρούλι

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

    θερμιδες 2350 περιπου. Τα μακροθρεπτικα ειναι 243/205/60 υ/π/λ
    Last edited by panos798; 24-04-17 at 10:08.

  22. #82
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Γεια σας εδω ειμαι παλι μετα απο 3 εβδομαδες.Η ζυγαρια σημερα εδειξε 71 κιλα.Μεσα σε αυτο το διαστημα εχω χασει συνολικα 900 γραμμαρια και με βαση την ζυγαρια μου -300γραμμαρια καθε εβδομαδα.Η διατροφη αυτη την στιγμη ειναι:
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    75 γρ. βρώμη
    1 μπανανα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):

    150γρ στηθος κοτοπουλο
    75 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο/μοσχαρι
    200 γρ. πατάτα
    σαλατα μαρούλι
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα μαρούλι

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

    θερμιδες 2350 περιπου. Τα μακροθρεπτικα ειναι 243/205/60 υ/π/λ

    Σκεφτηκα να κανω (απο σημερα) καποιες αλλαγες στην διατροφη και θα ηθελα την γνωμη σας στο ποια να διαλεξω:
    1)Να αφαιρεσω την μπανανα απο το πρωινο τις οφφ μερες (τεταρτη,παρασκευη,κυριακη) ή
    2)Να αφαιρεσω συνολικα 100 γραμμαρια πατατας καθημερινα ωστε να τρωω 150 + 150 στο 3ο και 4ο γευμα αντιστοιχα!
    Οι θερμιδες θα πανε περιπου 2230 και τα μακροθρεπτικα 220/205/60 υ/π/λ
    Ποια αλλαγη απο τις δυο θα μπορουσα να κανω? (Εννοειται αν εχετε να μου προτεινεται καποια αλλαγη πολυ ευχαριστως να την 'ακουσω')

    Η αεροβια μου αυτη την στιγμη ειναι 4χ45 λεπτα διαδρομο ή ελλειπτικο (ειτε συνδυασμος αυτων των δυο) + 15 λεπτα καθε φορα ποδηλατο στον γυρισμό απο το γυμναστηριο στο σπιτι.Επειδη αλλαξα γυμναστηριο λογω οικονομιας το να παω ειναι πολυ ευκολο γιατι ειναι κατηφορα.Ο γυρισμος ομως ειναι κατα 80% ανηφορα και εχω παλμους σιγουρα 140+ οποτε πρεπει να το θεωρω και αυτο σαν αεροβιο??? Δεν θελω να κανω και υπερβολικο αεροβιο γενικα μην εχω αρνητικα αποτελεσματα στο τελος.Αν ειναι θα μπορουσα να μειωσω 10 λεπτα απο τον διαδρομο τις ημερες που χρησιμοποιω το ποδηλατο σαν μεταφορικο.Σε αλλο ποστ θα βαλω μερικες φωτογραφιες που τραβηξα σημερα

  23. #83
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123
    Last edited by panos798; 15-05-17 at 12:52.

  24. #84
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by panos798 View Post
    Γεια σας εδω ειμαι παλι μετα απο 3 εβδομαδες.Η ζυγαρια σημερα εδειξε 71 κιλα.Μεσα σε αυτο το διαστημα εχω χασει συνολικα 900 γραμμαρια και με βαση την ζυγαρια μου -300γραμμαρια καθε εβδομαδα.Η διατροφη αυτη την στιγμη ειναι:
    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκο
    75 γρ. βρώμη
    1 μπανανα

    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):

    150γρ στηθος κοτοπουλο
    75 γρ. ρύζι ( άβραστο)

    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο/μοσχαρι
    200 γρ. πατάτα
    σαλατα μαρούλι
    1 κ.σ. ελαιόλαδο

    4ο γευμα:
    200 γρ. πατάτα
    100γρ τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    σαλατα μαρούλι

    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    30 αμυγδαλα

    θερμιδες 2350 περιπου. Τα μακροθρεπτικα ειναι 243/205/60 υ/π/λ

    Σκεφτηκα να κανω (απο σημερα) καποιες αλλαγες στην διατροφη και θα ηθελα την γνωμη σας στο ποια να διαλεξω:
    1)Να αφαιρεσω την μπανανα απο το πρωινο τις οφφ μερες (τεταρτη,παρασκευη,κυριακη) ή
    2)Να αφαιρεσω συνολικα 100 γραμμαρια πατατας καθημερινα ωστε να τρωω 150 + 150 στο 3ο και 4ο γευμα αντιστοιχα!
    Οι θερμιδες θα πανε περιπου 2230 και τα μακροθρεπτικα 220/205/60 υ/π/λ
    Ποια αλλαγη απο τις δυο θα μπορουσα να κανω? (Εννοειται αν εχετε να μου προτεινεται καποια αλλαγη πολυ ευχαριστως να την 'ακουσω')

    Η αεροβια μου αυτη την στιγμη ειναι 4χ45 λεπτα διαδρομο ή ελλειπτικο (ειτε συνδυασμος αυτων των δυο) + 15 λεπτα καθε φορα ποδηλατο στον γυρισμό απο το γυμναστηριο στο σπιτι.Επειδη αλλαξα γυμναστηριο λογω οικονομιας το να παω ειναι πολυ ευκολο γιατι ειναι κατηφορα.Ο γυρισμος ομως ειναι κατα 80% ανηφορα και εχω παλμους σιγουρα 140+ οποτε πρεπει να το θεωρω και αυτο σαν αεροβιο??? Δεν θελω να κανω και υπερβολικο αεροβιο γενικα μην εχω αρνητικα αποτελεσματα στο τελος.Αν ειναι θα μπορουσα να μειωσω 10 λεπτα απο τον διαδρομο τις ημερες που χρησιμοποιω το ποδηλατο σαν μεταφορικο.Σε αλλο ποστ θα βαλω μερικες φωτογραφιες που τραβηξα σημερα
    Καποιος να μου πει την γνωμη του πανω στις αλλαγες???

  25. #85
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημερα σκεφτηκα να κανω καποιες αλλαγες στην διατροφη μου ωστε να δω πως θα αντιδρασει το σωμα μου.Η διατροφη που ακολουθουσα ηταν ιδια για αρκετες εβδομαδες.Οποτε η νεα διατροφη ειναι η εξης:

    1ο γευμα(πριν την προπονηση):
    Ομελετα με 5 ασπράδια + 2 κρόκους
    75 γρ. βρώμη
    1 μπανανα


    2ο γευμα(αμεσως μετα την προπονηση):
    150γρ στηθος κοτοπουλο
    100 γρ. ρύζι ( άβραστο)


    3ο γευμα:
    150γρ στηθος κοτοπουλο/μοσχαρι
    200 γρ. πατάτα
    σαλατα μαρούλι
    1 κ.σ. ελαιόλαδο


    4ο γευμα:
    100γρ τσιπουρα/γλωσσα/τονο
    20γρ αμυγδαλα
    σαλατα μαρούλι


    5ο γευμα:
    300γρ total 2%
    20γρ αμυγδαλα


    Οι θερμιδες περιπου 2230 και τα μακροθρεπτικα ειναι 220/203/60 Υ/Π/Λ

    Στην ουσια το σκεπτικο μου ηταν να αφαιρεσω 200γρ πατατα( απο το 4ο γευμα ωστε να τρωω μονο πρωτεινη και λιπος τοτε) και να αυξησω 25γρ ρυζι στο γευμα μετα την προπονηση γιατι μερικες φορες ενιωθα να πειναω ακομα!Στο συνολο εριξα 100 θερμιδες περιπου μονο απο υδατανθρακα γιατι δεν εβλεπα προοδο εδω και κανα δυο εβδομαδες!

  26. #86
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημερα :) Επεσα κατω απο τα 70 κιλα επιτελους (69,8 για την ακριβεια).Μιλαμε για μια απωλεια 9 κιλων μεσα σε 4 μηνες!Στοχος αυτη την στιγμη τα 65 ωστε να δω πως θα ειμαι απο αποψη λιπους και μετα θα κρινω αν χρειαζεται να κατεβω ακομα πιο κατω!Θα συνεχισω και αυτη την εβδομαδα με την διατροφη που ακολουθω απο την προηγουμενη εβδομαδα να δω πως θα παει και την επομενη δευτερα πρωτα ο θεος θα ποσταρω καμια φωτογραφια ωστε να κρινουμε την προοδο μου! + την αεροβια μου που ειναι 4χ40-45 λεπτα + παω για κανα μπασκετακι με κατι φιλους μερικες φορες + ποδηλατο για την μετακινηση μου οποτε ειμαι ενεργος τις περισσοτερες μερες της εβδομαδας.

    Υ.Γ: Την προηγουμενη κυριακη εκανα ενα cheat.Η αληθεια ειναι οτι δεν το ειχα προγραμματισει απλα ετυχε.Τωρα το επομενο θα ειναι προς το τελος του ιουνιου αναλογα φυσικα και με την προοδο που θα εχω κανει μεχρι τοτε!Στο τσακ ημουν να κανω και εχθες ενα ελευθερο γευμα αλλα την τελευταια στιγμη ειπα στον ευατο μου ''Μην τολμησεις να το κανεις'' και ετσι ηπια μια κοκα κολα zero ωστε να μου φυγει η ορεξη για γλυκο που μου ειχε ερθει!

  27. #87
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Να ρωτησω παιδια κατι...Σκεφτομουν για το αεροβιο να κανω μια αλλαγη.Εδω και καιρο (8-10 εβδομαδες περιπου) κανω 4χ40-45 λεπτα.Ηθελα να κανω καποια αλλαγη να δω πως θα αντιδρασει και το σωμα μου.Θα ηταν ασκοπο να προσθεσω αυτη την στιγμη καποια HIIT αεροβια?Αν οχι θα αξιζε να κανω 4 κανονικες + 1 HIIT ή καλυτερα 3 κανονικες + 1 HIIT ωστε να μην ειναι ''too much''? Τι εχετε να προτεινεται πανω στο συγκεκριμενο θεμα?

  28. #88

    Default

    Πιστεύω ότι με σπριντακια και σωστή διατροφή θα είσαι οκ. Δηλαδή 90 δεύτερα χαλαρό περπάτημα και 30 δεύτερα σπριντ εναλλάξ ξεκινοντας με το περπάτημα για 90 δεύτερα. 8 σπριντ κάνεις με το ιδανικό 2 φορές την εβδομάδα. Σε μαξ 2 μήνες θα δεις αρκετή διαφορά στο σώμα σου.

    Στάλθηκε από το LG-D405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  29. #89
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Quote Originally Posted by vpafi09 View Post
    Πιστεύω ότι με σπριντακια και σωστή διατροφή θα είσαι οκ. Δηλαδή 90 δεύτερα χαλαρό περπάτημα και 30 δεύτερα σπριντ εναλλάξ ξεκινοντας με το περπάτημα για 90 δεύτερα. 8 σπριντ κάνεις με το ιδανικό 2 φορές την εβδομάδα. Σε μαξ 2 μήνες θα δεις αρκετή διαφορά στο σώμα σου.

    Στάλθηκε από το LG-D405 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Καλημερα ευχαριστω για την απαντηση σου! Θα περιμενω και αλλες αποψεις απο αλλα μελη του φορουμ ωστε να δω τελικα τι πρεπει να κανω!

  30. #90
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλησπερα μετα απο πολυ πολυ καιρο.Πλεον ειμαι 66 κιλα...Σε αυτους τους τελευταιους 6-7 μηνες εχω χασει συνολικα 12 κιλα.Θα μπορουσα σαφως να εχω χασει ακομα κανα δυο κιλακια αλλα εμεινα λιγο στασιμος τον καιρο που εκανα διακοπες + καποιες μερες στο χωριο για 15αυγουστο (αχ αυτες οι γιαγιαδες φταινε χαχαχα).Τις τελευταιες μερες εχω παρατηρησει πως εχω μια ταση να σπαω την διατροφη μου και για αυτο σκεφτομουν να σταματησω να βρισκομαι υποθερμιδικα .Ξερω οτι ακομα δεν εχω χασει ολο το λιπος που θα ηθελα και πιστευω οτι δεν αξιζει να πεσω αλλο σε αφου κιλα ειμαι ηδη 66 κιλα και 1.83 υψος.Σκεφτομουν οπως ελεγα και πριν να αρχισω να αυξανω καθε εβδομαδα +200 θερμιδες κυριως υδατανθρακα και να δω πως θα παει.Δεν λεω να αυξανω καθε εβδομαδα μεχρι να παω 3000 προς θεου οχι.Αρχικος στοχος να παω απο 2000 που βρισκομαι τωρα σε 2400-2600 (με 50-30-20 Υ/Π/Λ)να δω εκει το σωματικο μου βαρος τι μεταβολες θα εχει σε συνδυασμο με αυτη την φορα 4χ20 λεπτα αεροβιο η 3χ30 λεπτα (?) .Για πειτε τι θα κανατε εσεις λοιπον αν ησασταν στην θεση μου? Θελω να ακουσω καποιες γνωμες ωστε να καταληξω σε κατι που θα δουλεψει θετικα πανω μου :)


 
Page 3 of 3 FirstFirst 123

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Έφαγα Σαβούρες, Τώρα Τι Κάνω;;
    By korina in forum Διατροφή & Συμπληρώματα Για Γυναίκες
    Replies: 64
    Last Post: 20-11-16, 12:35
  2. Αποτελέσματα Λιπομέτρησης - Και Τώρα Τι Κάνω;
    By Theone26 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 4
    Last Post: 02-09-13, 16:32
  3. Αξίζει Να Κάνω Γράμμωση Τώρα?
    By Giorgos96 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 21-04-13, 10:13
  4. Τώρα Εγώ Κάνω Διατροφή;
    By ΔΕΝΤΡΟ in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 25
    Last Post: 17-11-12, 16:01
  5. το προγραμμα ογκου που κανω τωρα
    By gianagnostou in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 32
    Last Post: 05-11-07, 01:41

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •