Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 13 of 13
  1. #1

    Join Date
    31-01-17
    Posts
    4

    Default Απορίες για Συμπληρωμα Πρωτείνης Και Μυικότητα

    Καλησπερα,καλως σας βρηκα.
    Εδω και 4 βδομαδες εχω ξεκινησει προπονηση,με σκοπο το να χασω το περιττο μου λιπος.
    Πηγαινω στο γυμναστηριο 4-5 φορες τη βδομαδα και το προγραμμα περιλαμβανει κλασικα στηθος δικεφαλα,πλατη τρικεφαλα,ποδια ωμους,κοιλιακους και 40 λεπτα διαδρομο τρεξιμο-περπατημα καθε φορα.
    Η διατροφη μου ηταν απροσεκτη πριν ξεκινησω το γυμναστηριο μιας και ειμαι φοιτητης..
    Δεν εχω κανει λιπομετρηση αλλα το λιπος υπαρχει κυριως στην μεση στα "ψωμακια"..
    Απο τοτε λοιπον που εχω ξεκινησει κανω προπονηση που με εξαντλει και λιωνω στον διαδρομο με σκοπο να χασω το λιπος.Παραλληλα παιρνω και whey protein μετα το τελος της προπονησης,με σκοπο αυτα που θα χασω να ειναι λιπος και οχι μυικη μαζα αφου "ταιζω" αρκετα τους μυς(ή μυες ή οπως λεγεται στον πληθυντικο :P ) μου και με την πρωτεινη και με την διατροφη μου.
    Κανω καλα που παιρνω την πρωτεινη για τον λογο αυτο ή δεν εχει καμια απολυτως λογικη αυτο που λεω;
    Ευχαριστω για τον χρονο σας,Βαγγελης.

  2. #2
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Αδερφε,το οτι παιρνεις μια πρωτεινη μετα την προπονηση δεν σου εξασφαλιζει οτι δεν θα χασεις μυικα κιλα. Αμα η διατροφη σου δεν ειναι σωστη οτι και να παρεις...
    Και εγω φοιτητής ειμαι και ξερω τι παιζεται. Πανε αγορασε ζυγαρια(για φαγητα),βρες τις θερμιδες συντηρησης σου,ριξτες καμια 10-15% και ξεκινα να υπολογιζεις το τι τρως.
    Αμα δεν το κανεις,η ερωτηση σου ειναι ανουσια νομιζω.
    Last edited by MikeSar; 31-01-17 at 23:49.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  3. #3

    Join Date
    31-01-17
    Posts
    4

    Default

    Η διατροφη που κανω δεν ειναι καποια συγκεκριμενη,απλα εχω κοψει τα λιπη τα φαστ φουντ τα τηγανητα φαγητα,και εχω βαλει αρκετη πρωτεινη(αυγα,κοτοπουλο) , βρωμη,φρουτα και σαλατες και 5 γευματα τη μερα.Τρωω κανονικα οτι ετρωγα αλλα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες και δεν τρωω μετα τις 9 το βραδυ..Δηλαδη μου λες οτι με κατι τετοιο δεν μπορω να χασω λιπος;Αν λες αυτο,δεν μου ακουγεται καθολου λογικο,καθως με την αλλαγη στις διατροφικες μου συνηθειες αλλα και με το γεγονος οτι γυμναζομαι πολυ περισσοτερο απο πριν περιμενω να δω αποτελεσματα..

  4. #4
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Αν δεν αρχισεις να κανεις συγκεκριμενα πραγματα μην περιμενεις συγκεκριμενα αποτελεσματα!

  5. #5
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by mental View Post
    Η διατροφη που κανω δεν ειναι καποια συγκεκριμενη,απλα εχω κοψει τα λιπη τα φαστ φουντ τα τηγανητα φαγητα,και εχω βαλει αρκετη πρωτεινη(αυγα,κοτοπουλο) , βρωμη,φρουτα και σαλατες και 5 γευματα τη μερα.Τρωω κανονικα οτι ετρωγα αλλα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες και δεν τρωω μετα τις 9 το βραδυ..Δηλαδη μου λες οτι με κατι τετοιο δεν μπορω να χασω λιπος;Αν λες αυτο,δεν μου ακουγεται καθολου λογικο,καθως με την αλλαγη στις διατροφικες μου συνηθειες αλλα και με το γεγονος οτι γυμναζομαι πολυ περισσοτερο απο πριν περιμενω να δω αποτελεσματα..
    Δεν ειπα αυτο. Φυσικα και θα δεις βελτιωσει. Απλα οπως ειπε και ο 'Cano' μην περιμενεις συγκεκριμενα αποτελεσματα,αμα δεν κανεις συγκεκριμενα πραγματα.
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  6. #6
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mental View Post
    Η διατροφη που κανω δεν ειναι καποια συγκεκριμενη,απλα εχω κοψει τα λιπη τα φαστ φουντ τα τηγανητα φαγητα,και εχω βαλει αρκετη πρωτεινη(αυγα,κοτοπουλο) , βρωμη,φρουτα και σαλατες και 5 γευματα τη μερα.Τρωω κανονικα οτι ετρωγα αλλα σε πολυ μικροτερες ποσοτητες και δεν τρωω μετα τις 9 το βραδυ..Δηλαδη μου λες οτι με κατι τετοιο δεν μπορω να χασω λιπος;Αν λες αυτο,δεν μου ακουγεται καθολου λογικο,καθως με την αλλαγη στις διατροφικες μου συνηθειες αλλα και με το γεγονος οτι γυμναζομαι πολυ περισσοτερο απο πριν περιμενω να δω αποτελεσματα..
    Εαν ημερησιως χρειαζεσαι 2500 θερμιδες,και εσυ απο τη ''βρωμη,τα φρουτα και τισ σαλατες'' στα 5 γευματα σου παιρνεις 3000 θερμιδες,θα χανεις λιπος?Γιατι εμενα παλι δεν μου φαινεται το συγκεκριμενο που λες λογικο.

  7. #7

    Join Date
    31-01-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Εαν ημερησιως χρειαζεσαι 2500 θερμιδες,και εσυ απο τη ''βρωμη,τα φρουτα και τισ σαλατες'' στα 5 γευματα σου παιρνεις 3000 θερμιδες,θα χανεις λιπος?Γιατι εμενα παλι δεν μου φαινεται το συγκεκριμενο που λες λογικο.
    Λες να ετρωγα πολυ παραπανω απο τις θερμιδες που χρειαζομαι και να περιμενα να χασω;Τρωω γυρω στο 10% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου,και η ερωτηση ηταν αν βοηθησουν οι πρωτεινες στην διατηρηση ή/και την αυξηση της μυικης μαζας ενω παραλληλα θα χανω λιπος,και οχι η διατροφη μου η οποια καλως ή κακως ειναι αυτη και δεν μπορω να την αλλαξω και λογω χρηματων και χρονου αφου ειμαι φοιτητης.Οποτε αν θα μπορουσατε να απαντησετε στην ερωτηση μου θα ηταν καλο.Ευχαριστω.

  8. #8
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by mental View Post
    Λες να ετρωγα πολυ παραπανω απο τις θερμιδες που χρειαζομαι και να περιμενα να χασω;Τρωω γυρω στο 10% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου,και η ερωτηση ηταν αν βοηθησουν οι πρωτεινες στην διατηρηση ή/και την αυξηση της μυικης μαζας ενω παραλληλα θα χανω λιπος,και οχι η διατροφη μου η οποια καλως ή κακως ειναι αυτη και δεν μπορω να την αλλαξω και λογω χρηματων και χρονου αφου ειμαι φοιτητης.Οποτε αν θα μπορουσατε να απαντησετε στην ερωτηση μου θα ηταν καλο.Ευχαριστω.

    Πως γινεται 2 ποστ πιο πανω να λες οτι δεν κανω κατι συγκεκριμενο απο διατροφη αλλα τωρα να λες τρωω 10% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης δεν ξερω.Μαλλον εχεις βρει καποιον μαγικο τροπο να μετρας θερμιδες χωρις να ζυγιζεις τροφες,τον οποιον πιστευω οτι αξιζει να μοιραστεις μαζι μας.

    Στην ερωτηση σου,ΟΧΙ η σκονη πρωτεινης δεν συμβαλλει καπου.Αυτο που συμβαλλει ειναι η συνολικη ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα απο οποιαδηποτε πηγη,μαζι με 10-15 ακομα παραγοντες.Καλη συνεχεια και καλη τυχη στο στοχο σου.

  9. #9
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by mental View Post
    Λες να ετρωγα πολυ παραπανω απο τις θερμιδες που χρειαζομαι και να περιμενα να χασω;Τρωω γυρω στο 10% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου,και η ερωτηση ηταν αν βοηθησουν οι πρωτεινες στην διατηρηση ή/και την αυξηση της μυικης μαζας ενω παραλληλα θα χανω λιπος,και οχι η διατροφη μου η οποια καλως ή κακως ειναι αυτη και δεν μπορω να την αλλαξω και λογω χρηματων και χρονου αφου ειμαι φοιτητης.Οποτε αν θα μπορουσατε να απαντησετε στην ερωτηση μου θα ηταν καλο.Ευχαριστω.
    Λοιπον,επειδη αυτο το λογο χρηματων μου εκανε το μυαλο κωλοτουμπες. Ποσα λεφτα σου δινουν αν επιτρεπεται; (ειμαι 1ο ετης) BTW
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  10. #10

    Join Date
    31-01-17
    Posts
    4

    Default

    Quote Originally Posted by Labros13 View Post
    Πως γινεται 2 ποστ πιο πανω να λες οτι δεν κανω κατι συγκεκριμενο απο διατροφη αλλα τωρα να λες τρωω 10% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης δεν ξερω.Μαλλον εχεις βρει καποιον μαγικο τροπο να μετρας θερμιδες χωρις να ζυγιζεις τροφες,τον οποιον πιστευω οτι αξιζει να μοιραστεις μαζι μας.

    Στην ερωτηση σου,ΟΧΙ η σκονη πρωτεινης δεν συμβαλλει καπου.Αυτο που συμβαλλει ειναι η συνολικη ποσοτητα πρωτεινης μεσα στην ημερα απο οποιαδηποτε πηγη,μαζι με 10-15 ακομα παραγοντες.Καλη συνεχεια και καλη τυχη στο στοχο σου.
    Να υποθεσω οτι μιλαω με καποιο αμυαλο ον ωστε να συνεχισω τη "συζητηση";Χρειαζομαι ζυγαρια για να μου πει οτι αν φαω μια μερα ενα μπολ βρωμη,2 μηλα,1 μικρο πιατο φαι+1 σαλατα,1 πρωτεινοσεικ/1 γιαουρτι θα ειμαι αν οχι 10% τουλαχιστον 5% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου;Επιπλεον μου λες οτι μετραει το ποση πρωτεινη θα παρω την ημερα αλλα δεν μετραει το συμπληρωμα πρωτεινης παρολο που αυξανει την ημερησια προσληψη μου σε πρωτεινες,την απαντηση αυτη πρεπει να την σκεφτηκε μεγαλο μυαλο.Αυτες οι απαντησεις με επιθετικοτητα ηταν ο λογος που δισταζα να μπω στο φορουμ.Τα αναβολικα σας εχουν καψει καθε εγκεφαλικο κυτταρο,αλλα τουλαχιστον περιμενα μια ικανοποιητικη συζητηση.


    PS.Φιλε MikeSar ευχαριστω για τις απαντησεις σου,θα ηθελα πολυ να συνεχισω την συζητηση μιας και φαινεται οτι θες να βοηθησεις,οχι σαν τον αλλο απο πανω που ζηταω βοηθεια και πουλαει ειρωνεια,αλλα δεν θα ξαναμπω στο φορουμ αυτο.Cheers!

  11. #11
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by mental View Post
    Να υποθεσω οτι μιλαω με καποιο αμυαλο ον ωστε να συνεχισω τη "συζητηση";Χρειαζομαι ζυγαρια για να μου πει οτι αν φαω μια μερα ενα μπολ βρωμη,2 μηλα,1 μικρο πιατο φαι+1 σαλατα,1 πρωτεινοσεικ/1 γιαουρτι θα ειμαι αν οχι 10% τουλαχιστον 5% κατω απο τις θερμιδες συντηρησης μου;Επιπλεον μου λες οτι μετραει το ποση πρωτεινη θα παρω την ημερα αλλα δεν μετραει το συμπληρωμα πρωτεινης παρολο που αυξανει την ημερησια προσληψη μου σε πρωτεινες,την απαντηση αυτη πρεπει να την σκεφτηκε μεγαλο μυαλο.Αυτες οι απαντησεις με επιθετικοτητα ηταν ο λογος που δισταζα να μπω στο φορουμ.Τα αναβολικα σας εχουν καψει καθε εγκεφαλικο κυτταρο,αλλα τουλαχιστον περιμενα μια ικανοποιητικη συζητηση.


    PS.Φιλε MikeSar ευχαριστω για τις απαντησεις σου,θα ηθελα πολυ να συνεχισω την συζητηση μιας και φαινεται οτι θες να βοηθησεις,οχι σαν τον αλλο απο πανω που ζηταω βοηθεια και πουλαει ειρωνεια,αλλα δεν θα ξαναμπω στο φορουμ αυτο.Cheers!
    Όταν προσπαθούν να σε βοηθήσουν και εσύ μιλάς έτσι είσαι το λιγότερο ασεβής.
    Κατάλαβε ότι είναι συμπλήρωμα. Δηλαδή συμπληρώνει κάτι το οποίο ήδη έχεις. Από την στιγμή που δεν μετράς θερμίδες για πιο λόγο να πάρεις συμπλήρωμα; Να συμπληρώσεις τι; Αυτό που σου λέει ο Λάμπρος είναι ότι πρώτα πρέπει να φτιάξεις την διατροφή και αυτό σημαίνει να αρχίσεις να μετράς και μετά ΑΜΑ χρειάζεται να πάρεις και κάποιο συμπλήρωμα.
    Αλλά τζάμπα τα γράφω αφού λες ότι δεν θα ξαναμπεις
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  12. #12
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Quote Originally Posted by MikeSar View Post
    Όταν προσπαθούν να σε βοηθήσουν και εσύ μιλάς έτσι είσαι το λιγότερο ασεβής.
    Κατάλαβε ότι είναι συμπλήρωμα. Δηλαδή συμπληρώνει κάτι το οποίο ήδη έχεις. Από την στιγμή που δεν μετράς θερμίδες για πιο λόγο να πάρεις συμπλήρωμα; Να συμπληρώσεις τι; Αυτό που σου λέει ο Λάμπρος είναι ότι πρώτα πρέπει να φτιάξεις την διατροφή και αυτό σημαίνει να αρχίσεις να μετράς και μετά ΑΜΑ χρειάζεται να πάρεις και κάποιο συμπλήρωμα.
    Αλλά τζάμπα τα γράφω αφού λες ότι δεν θα ξαναμπεις

    Φιλε Μικε δεν αξιζει να ασχολεισαι πραγματικα.Ας επεξεργαστει την πρωτη προταση που του ειπες.Κλασικος τυπος ''ελληναρα'' που ακομα και για θεματα που ζηταει βοηθεια το παιζει ξερολας.Κραζει εναν ανθρωπο που δεν γνωριζει,με χαρακτηρισμους και ισχυρισμους για τους οποιους δεν εχει ιδεα.Αυτη ειναι η νεα γενια,τετοια ατομα θα εχουν την τυχη της χωρα αυριο-μεθαυριο.Κατα τ αλλα κραζουμε τις παλαιοτερες γενιες οτι μας εφεραν εδω που μας εφεραν,και δεν κοιταμε την ''καμπουρα'' μας.

    Ο Ελληνας ειναι τα παντα.Προπονητης,διαιτητης,πολιτικος,πρωταθλητης,γιατρος κτλ κτλ.Εχει την απαντηση προτου καν ακουσει τι εχει να του πει ο αλλος.Πολυ καλοι ομιλητες,πολυ κακοι ακροατες.Αλλα ας μην βγουμε αλλο off,δεν εχει νοημα.

  13. #13
    Senior Bodybuilder anna_lou's Avatar
    Join Date
    01-02-11
    Location
    Φραπεδούπολη
    Posts
    4,283

    Default

    Ωραιος, μπηκαν τα παιδια να σε βοηθουσουν με 5 απλα πραγματα κ τους κραζεις γιατι θεωρεις πως εχεις δικιο...δεν σου ειπαν κατι περιεργο, αλλα αυτο που πρεπει να κανεις για αρχη...
    Επιτρέπεται να πέσεις αλλά επιβάλλεται να σηκωθεις! Σήκω καλέ!!!
    Άθελα σου με έβαλες να σου ορκιστώ πως θα τα καταφέρω και πισωγύρισμα δεν θα κάνω...άθελα σου με πείσμωσες ακόμη ποιο πολύ! Το χαμόγελο σου δεν θα το σβήσω ποτέ από τη καρδιά μου!!!


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Σύγκριση Διατροφής IF με Κανονική Διατροφή Σε Απώλεια Λίπους & Μυϊκότητα
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 3
    Last Post: 25-08-16, 08:06
  2. Μικρότερη Έμφαση Στη Μυικότητα Ζητά Η IFBB
    By Musclemar in forum Νέα Bodybuilding Εξωτερικού
    Replies: 13
    Last Post: 01-12-15, 01:55
  3. Αποριες και γνωμες για προεξασκητικο συμπληρωμα
    By aggelos92 in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 24-11-13, 23:13

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •