Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 6 of 6
  1. #1

    Default Ταξίδια - εμπόδιο στην πρόοδο

    Καλησπέρα παιδιά, αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα εδώ και αρκετό καιρό και νομίζω είναι ώρα να ζητήσω και την συμβουλή σας.
    Ενώ η προπόνηση με τα βάρη ,η διατροφή και η αερόβια είναι προγραμματισμένα και σταδιακά με βοηθούν στον στόχο μου, αναγκάζομαι λόγω σπουδών στο εξωτερικό να φεύγω για 2 βδομάδες ανα τρείς μήνες.
    Επειδή δεν το κάνω χρόνια όλο αυτό, συχνά πέφτω στην παγίδα και σαβουριάζω έχοντας δικαιολογία την εξεταστική ή τα απαιτητικά έξοδα όταν είσαι σε ξένη πόλη και δεν μπορείς να τραφείς και να γυμναστείς το ίδιο όπως όταν είσαι στην βάση σου.Αυτό λοιπόν με πάει συνεχώς πίσω και μέχρι στιγμής δεν ξέρω πως να το περιορίσω.
    Ταυτόχρονα, το ίδιο παθαίνω με τα σαββατοκύριακα που τα έχω off απο γυμναστήριο.Ένω είμαι απόλυτα αυστηρή μέσα στην βδομάδα ,όταν δεν έχω πρόγραμμα να ακολουθήσω είμαι επιρρεπής.
    Όποια συμβουλή καλοδεχούμενη....

  2. #2
    Advanced Bodybuilder Labros13's Avatar
    Join Date
    07-01-13
    Location
    Keratsini
    Posts
    1,039

    Default

    Α)Φροντισε να τρως υποθερμιδικα οταν εισαι εξω(δεν θελει τον τρομερο προγραμματισμο και εξοδα θα σου γλιτωσει)
    Β)Δημιουργησε ενα προγραμμα ακομα και τα ΣΚ ,το οποιο ετσι θα σε βοηθησει να πειθαρχησεις και να μην ξεφευγεις.Οντως οταν νιωθουμε χαλαροι και χωρις προγραμμα,ειμαστε πιο επιρρεπεις στο να ξεφυγουμε.

  3. #3
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πειθαρχία, έλεγχος και πρόγραμμα!!!

    Δες αν εκεί στο εξωτερικό υπαρχεο γυμναστήριο στο campus, ή κάτι ανάλογο, ωστε να κανεις 1 ώρα προπόνηση κάποιες ημέρες.

    Επίσης ψάξε μέρη που μπορείς να βρεις καθαρό φαγητό (πχ. Κινέζικα με ρΰζι και κοτόπουλο ατμού) συν κάποια ψώνια με καθαρό φαγητό όπως γιαούρτια, μπάρες πρωτεΐνης, έτοιμες σαλάτες.

    Victory loves preparation!!!

    Για τα ΣΚ βάλε κάποια δραστηριότητα που να μοιάζει αθλητική, όπως ένας περίπατος, μια ποδηλατάδα, κάποιο ομαδικό τμήμα yoga ή stretching, ακόμη και ετοιμασία γευμάτων για μέσα στην εβδομάδα, για να μένεις on track!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  4. #4

    Default

    Σας ευχαριστώ και τους δυο!!Θα δοκιμάσω να συμπεριλάβω άσκηση το ΣΚ μηπως και έτσι μείνω πιστή στο πρόγραμμα μου!
    Κάτι επιπρόσθετο, θα φύγω μια βδομάδα στην Κρήτη σε λιγότερο απο ένα μήνα (έχουν πέσει πολλά ταξίδια ) και θα μένω σε φιλικό σπίτι, όπου οι περισσότεροι είναι κυρίως αυτο που λέμε skinny fat, θα παραγγείλουν θα φάνε έξω 2-3 φορές την βδομάδα κτλ.Εγώ δυστυχώς ή ευτυχώς χάνω εύκολα αλλά παίρνω και εύκολα όποτε το lifestyle αυτο δεν με βολεύει.
    Καμια ιδέα για τα γεύματα ,έχοντας υπόψην οτι συμπληρώνω την διατροφή μου με πρωτεινη (μετα την άσκηση).Ίσως να τα χρησιμοποιήσω ως γευματα ?

  5. #5
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Εσύ παρρήγγειλε ή τρωγε καλαμάκια κοτόπουλου ή φιλέτα κοτόπουλου!!!

    Μάλιστα και σε Χανιά (επειδή μένω εδώ) και σε Ηράκλειο μπορώ να σου πω πού να φας φαγητό καθαρό!!!
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  6. #6
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Θέσε έναν ορατό στόχο. Έτσι γενικά και αόριστα όταν κάνεις διατροφή και άσκηση ειναι πολύ πιο εύκολο να βρίσκεις δικαιολογίες.
    Έχοντας συγκεκριμένο στόχο, για παράδειγμα "1η Αυγούστου θελω να είμαι στην καλύτερη σωματική κατάσταση" θα έχεις μια προθεσμία κι αυτό θα σε κάνει συνεπή στην προσπάθειά σου.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια Με Πρόγραμμα & Πρόοδο
    By nikos_cisse in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 12
    Last Post: 28-02-16, 15:59
  2. Φαγητό σε επαγγελματικά ταξίδια
    By DimitrisK in forum Bodybuilders.gr Over 35
    Replies: 11
    Last Post: 19-11-13, 21:44
  3. Συμβουλές Για Την Πρόοδό Μου
    By thanos4 in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 3
    Last Post: 03-07-13, 19:46
  4. Ταξίδια...
    By lambros3000 in forum Off Topic
    Replies: 16
    Last Post: 07-01-13, 10:46
  5. Αποψεις για την προοδο μου!
    By deathrash in forum Φωτογραφίες & Video Μελών
    Replies: 5
    Last Post: 05-05-12, 14:11

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •