Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Αμινιξέα BCAA

    Καλησπερα εχω μια απορια σχετικα με τα αμινοξεα και ποιο συγκεκριμενα τα bcaa αμινοξεα..
    Εχω ακουσει και εχω διαβασει πολλα γιαυτα τα αμινοξεα αυτο που θελω να ρωτισω ειναι το τι ακριβως κανουνε? ξερω οτι ειναι καλο να τα απιρνεις κατα την διαρκεια της προπονησης γτ και καλα σε βοηθανε σε θεματα με τους μυς οποως να μην πιανεσαι να μην τραυματιζεσαι κλπ.. μπορει να μου εξηγησει καποιος τι ακριβως ισχυει και τι οχι και που βοηθανε φυσικα γτ αν βοηθανε σε αυτο που γραφω παραπανω ισως χρειαστει να παρω...

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Tα BCAA είναι αμινοξέα διακλαδισμένης αλύσου. Με απλά λόγια ειναι τα 3 βασικά αμινοξέα λευκίνη, ισολευκίνη, βαλίνη και αποτελούν δομικό συστατικό της πρωτείνης.
    Για κάποιον αρχάριο ή μέσο αθλούμενο που ακολουθεί μια ισοθερμιδική ή υπερ θερμιδική διατροφή και παίρνει συμπλήρωμα πρωτεινης δεν του είναι απαραίτητο καθως καλυπτεται μεσω της τροφής και του συμπληρώματος.
    Βοηθούν στην ανάρρωση, αναδόμηση των μυών, δίνουν ενέργεια (οχι με την έννοια που δίνει ένα διεγερτικό). Για κάποιον που ακολουθεί μια πολύ αυστηρή διατροφή, κάνει απαιτητικές προπονήσεις και αερόβιες είναι από τα συμπληρώματα που δεν πρέπει να λείπουν.

    Αν καλύπτεσαι με τη διατροφή σου τότε κράτα τα χρήματα σου για να πάρεις κατι αλλο σύμφωνα με το στόχο και το επίπεδό σου. Για παράδειγμα μια πολυβιταμίνη, πρωτεινη ορού γάλακτος ή και φαγητό!

  3. #3

    Default

    Ευχαριστώ πολύ με κάλυψες πλήρως


    Sent from my iPhone using Tapatalk


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. PRO BCAA της ΟΝ
    By lamprini in forum Αξιολογήσεις Για Συμπληρώματα Διατροφής
    Replies: 5
    Last Post: 10-01-17, 21:23
  2. Bcaa 4-1-1 vs Bcaa
    By muaythaispirit in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 10
    Last Post: 17-04-11, 15:43
  3. EAA ή BCAA
    By lpapggia in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 07-04-06, 15:38
  4. BCAA
    By frankie in forum Συμπληρώματα Διατροφής Bodybuilding
    Replies: 0
    Last Post: 07-01-05, 21:15

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •