Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1

    Default Ερωτηση για macros/διατροφη!

    Καλησπερα παιδια και καλη χρονια!

    Παρακολουθω εδω και πολυ καιρο το φορουμ, και ομολογω οτι μαθαινω πολλα απο τα ποστ στο bb! Ωστοσο, δεν συμμετειχα στις συζητησεις..

    Λοιπον, θελω να φτιαξω ενα νεο προγραμμα διατροφης.
    Παμε στα δεδομενα τωρα: 1,82cm, 94kg (74 lean mass συμφωνα με μετρητη TANITA). 3 προπονησεις τη βδομαδα full body με ελευθερα βαρη κυριως, και αγωνες διαιτησιας το Σ/Κ (απο 1 εως 3-4). (η δουλεια μου ειναι κυριως καθιστικη)

    Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Τι αναλογια macros προτεινετε να εχω, με στοχο την σταδιακη απωλεια λιπους; Αν δε κανω λαθος, μειωμενοι υδατ/κες και αυξημενα λιπη θα ηταν ιδανικο.. Αλλα σε τι κλιμακα δεν ειμαι σιγουρος.. Σκεφτομαι επισης, ενα -10% το πολυ, στο συνολο θερμιδων συντηρησης..

    Ευχαριστω εκ των προτερων! :)
    Last edited by The_Phenom; 07-02-17 at 18:55.

  2. #2
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Καλησπέρα,

    θα ξεκινήσεις όσο πιο συντηρητικά γίνεται. Το λάθος θα ήταν να κάνεις ένα πλάνο με μειωμένο υδατάνθρακα. Όταν θα φτάσεις σε σημείο να κάνεις αλλαγές, δεν θα έχεις περιθώρια να κόψεις. Γι αυτο, αρχικά θα κάνεις μια διατροφή με ένα ελλειμμα των 200 περίπου θερμίδων με αναλογιες 35Υ/35Π/30Λ (μην αγχωθεις αν δεν βγει λιγο πανω λιγο κατω). Από τη στιγμή που θα τρως υποθερμιδικά και θα κάνεις αερόβιες (κάνεις;) θα χάνεις βάρος.
    Αλλά παίζει ρόλο τι έτρωγες και σε τι θερμίδες κινούσουν μέχρι τώρα!

  3. #3
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Ξεκινα με μια αναλογια 40/40/20 και βλεπεις πως σε παει και αναλογως προσαρμοζεις, γενικα κοιτα να κρατας τις θερμιδες σου εκει που πρεπει για να πετυχεις το στοχο και τα μακρος τα βλεπεις πως σε παει(θεματα ενεργειας, κουραση κλπ)

  4. #4
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by Kardoula View Post
    Καλησπέρα,

    θα ξεκινήσεις όσο πιο συντηρητικά γίνεται. Το λάθος θα ήταν να κάνεις ένα πλάνο με μειωμένο υδατάνθρακα. Όταν θα φτάσεις σε σημείο να κάνεις αλλαγές, δεν θα έχεις περιθώρια να κόψεις. Γι αυτο, αρχικά θα κάνεις μια διατροφή με ένα ελλειμμα των 200 περίπου θερμίδων με αναλογιες 35Υ/35Π/30Λ (μην αγχωθεις αν δεν βγει λιγο πανω λιγο κατω). Από τη στιγμή που θα τρως υποθερμιδικά και θα κάνεις αερόβιες (κάνεις;) θα χάνεις βάρος.
    Αλλά παίζει ρόλο τι έτρωγες και σε τι θερμίδες κινούσουν μέχρι τώρα!
    Δε σε προλαβαινουμε ρε παιδακι μου

  5. #5
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Δε σε προλαβαινουμε ρε παιδακι μου

  6. #6

    Default

    Γνωστη για τη ταχυτητα της η Kardoula! :P

    Λοιπον, αεροβια δε κανω προς το παρον. Ισως θεωρουνται καποιας μορφης αεροβια οι αγωνες διαιτησιας που εχω το Σ/Κ (ή ισως καποια μορφη HIIT, με τις αυξομειωσεις στην ενταση των τρεξιματων)
    Δεν ειναι αυτοσκοπος το να χασω βαρος, οσο το να χασω λιπος. Αλλα δυστυχως, αν δε χασω βαρος, δε γινεται αυτο.. Με καιει ομως να διατηρησω οσο το δυνατον πιο ακεραια τη μυικη μαζα! :)

  7. #7
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Στα κιλα αυτα που εχεις, το τελευταιο που εχεις να ανυσηχεις ειναι να χασεις μυς. Για να γινει αυτο πρεπει να τρως σαν σπουργιτι, να μην γυμναζεσαι καθολου, να τρεχεις σαν το χαμστερακι στον διαδρομο και να μην κοιμασαι καλα.
    Ως διαιτητης, δεν κανεις καθολου προπονησεις για να εχεις καλη φυσικη κατασταση και αντοχη; Το λεω γιατι εχω πελατη διαιτητη και κανει συγκεκριμενο προγραμμα.
    Αεροβια θα ξεκινήσεις άμεσα, γιατι ειναι ενα καλο εργαλειο να χασεις λιπος , παντα σε συνδιασμο με τη διατροφή. Αν δεν κανεις καθολου, ξεκινα με 3 φορες μετα τα βαρη, απο 25 λεπτά γρήγορο περπάτημα στον διάδρομο ή ελλειπτικό.

  8. #8

    Default

    Ο υπνος ειναι ενα θεματακι, γιατι οι βαρδιες ειναι περιεργες, και κανω και νυχτες..
    Σαν διαιτητης ξεκινησα φετος, οποτε ειμαι σε ερασιτεχνικο επιπεδο, με ελαχιστες απαιτησεις. Εχω βασεις φυσικης καταστασης, σαν παλιος ποδοσφαιριστης ;)

    Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες, μαλλον θα καταληξω σε 40/30/30 και προσαρμοζουμε αναλογα!

  9. #9
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,861

    Default

    Να σαι καλά!
    Ξεκίνα με μια βάση, κάνε αξιολόγηση ανα 10ήμερο και μετά κάνε αλλαγές αν χρειαστούν.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Βοήθεια με Βmr και Macros...!!!
    By mike88 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 5
    Last Post: 18-12-14, 10:31
  2. Ερώτηση Για Macros Carb Cycling
    By daskalos198 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 13-07-14, 21:28
  3. Βοήθεια σε υπολογισμό macros για διατροφή γράμμωσης.
    By noname15 in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 2
    Last Post: 27-11-13, 20:24
  4. Macros
    By adiPREME in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 04-04-13, 00:03
  5. Ισοθερμιδική Διατροφή - Macros και Πρωτεϊνη
    By korte in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 13
    Last Post: 20-01-12, 11:01

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •