Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-02-17
    Posts
    3

    Default Νέο Μέλος Και Εγώ!

    Καλησπερα σας!!! Νεο μελος στην παρεα!! Χρειαζομαι τα φωτα σας και υποστηρηξη!! Ειμαι αρχαρια....
    Αποφασισα να αλλαξω τελειως τροπο ζωης. Ξεκινωντας απο τη διατροδη και την ασκηση. Ειμαι 27 χρονων... 1,62 υψος και 72 κιλα ( απο 86 που ημουν...) εχω ασχοληθει στο παρελθον περιστασιακα με τη γυμναστικη αλλα προσπαθω να καταληξω πια σε κατι που μου αρεσει και που μου ταιριαζει.
    Μονιμο προβλημα στην περιφερεια...
    Αυτο που κανω ειναι squats. Κανω καθε μερα πενηντα με εκατο και τρεις φορες την εβδομαδα συμπληρωνω ασκησεις γλουτων με λαστιχα και βαρη. Πιστευετε οτι αρκει; δεν εχω καθολου χρονο και χρημα για παραπανω...
    Ευχαριστω εκ των προτερων...!!!

  2. #2
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Καλως ορισες. Εκανες την αρχη μπαινοντας στο φορουμ, καλη συνεχεια σου ευχομαι. Οσο για το χρονο και το χρημα ειναι δικαιολογιες, αν θες να πετυχεις το στοχο που εχεις βρισκεις χρονο, χρημα δε χρειαζεται...με πολυ λιγα μεσα μπορεις να κανεις θαυματα! Θεληση να υπαρχει.Ξεκινα φτιαξε τη διατροφη σου, και ενα συγκεκριμενο προγραμμα που θα ακολουθεις πιστα και θα δεις αποτελεσματα.

  3. #3
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Καλημέρα SeliniR και καλώς όρισες στο Forum.
    Στο Γυμναστήριο που πηγαίνω βλέπω ένα ζευγάρι το οποίο έρχετε κάνει 3-4 Σετ με squats και μετά φεύγουν, ο άνδρας είναι πάνω από 140 κιλά σίγουρα και σε καμία περίπτωση δεν τον λες γυμνασμένο.

    Να σε ρωτήσω κάτι στο οποίο θέλω να μου απαντήσεις.
    Για ποιον λόγο κάνεις μόνο
    squats ?
    Και τι στόχο έχεις με το σώα σου ?

    Θα σου δώσω ένα απλό παράδειγμα
    Σκέψου να πηγαίνω στο γυμναστήριο και να προπονώ μόνο τους δικέφαλους Γυμνάζομαι ? Δεν νομίζω...
    Εαν λοιπόν θέλεις πραμγατικά να αλλάξεις την ζωή σου ας ξεκινήσουμε από τον τρόπο σκέψεις (από εκεί αρχίζει η πραγματική αλλάγή)
    Για να αλλάξει το σώμα σου θα πρέπει να κάνεις ένα ολοκληρομένο πρόγραμμα γυμναστικής για όλο σου το Σώμα.

    Για το πρόβλημα στην περιφέρια που γράφεις σε συνδιασμό με τα βάρη είναι απαρέτητο και αδιαπραγμαύτετο να κάνεις αερόβια προπόνηση.
    Αυτή είναι η λύση στο πρόβλημα που έχεις Διάδρομος
    ελλειπτικό Στεπ κλπ.

    Μέσα στο Forum μπορείς να βρεις αρκετά και πολύ ενδοαφέοντα προγράμματα Γυμναστικής για γυναίκες
    Καλή επιτυχία στους στόχους σου.

  4. #4
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-02-17
    Posts
    3

    Default

    Quote Originally Posted by cano View Post
    Καλως ορισες. Εκανες την αρχη μπαινοντας στο φορουμ, καλη συνεχεια σου ευχομαι. Οσο για το χρονο και το χρημα ειναι δικαιολογιες, αν θες να πετυχεις το στοχο που εχεις βρισκεις χρονο, χρημα δε χρειαζεται...με πολυ λιγα μεσα μπορεις να κανεις θαυματα! Θεληση να υπαρχει.Ξεκινα φτιαξε τη διατροφη σου, και ενα συγκεκριμενο προγραμμα που θα ακολουθεις πιστα και θα δεις αποτελεσματα.
    Κααθολου δικαιολογιες δεν ειναι. Αν ηταν δικαιολογιες δε θα εκανα τιποτα. Εχω ενα παιδακι ενος χρονου και φυσικα κανω και πολλα αλλα δημιουργικα πραγματα με αποτελεσμα, οταν πια ερθει το βραδυ, να ειμαι πολυ κουρασμενη. Αν ειχα αναγκη απο δικαιολογιες δε θα εμπαινα καν στον κοπο να γραψω εδω.τη διατροφη μου την εχω διορθωσει αλλα χρονος δεν υπαχει για γυμναστηριι η μεγαλα προγραμματα στο σπιτι καθως δεν εχω βοηθεια και πρεπει να περιμενω να κοιμηθει ο μικρος.
    Γι αυτο ρωταω εσας που κερε αν με τα καθισματα μπορω σιγα σιγα να απομτησω μια μετρια φυσικη κατασταση!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    09-02-17
    Posts
    3

    Default

    Καλημερα. Στοχο εχω να γυμνασω την περιφερεια και τα ποδια. Ομως, τα καθισματα δεν ειναι μια οποιαδηππτε ασκηση αλλα η μοναδικη ασκηση που γυμναζει μεγαλο μερος του σωματος ταυτοχρονα. Επισης εγραψα οτι τρεις φορες τη βδομαδα κανω κι αλλες ασκησεις εκτος απο καθισματα.
    Οσο για τον αντρα που λες οτι ειναι 140 κιλα και κανει καθισματα.... φανταζομαι δεν το κανει χρονια και δε βρισκω το λογο να με συγκρινεις με εκεινον...!! :)
    Αν μου προτεινετε κατι αλλο που μπορω να κανω σπιτι ειμαι ολη αφτια!
    Δεν καταλαβαινω γιατι μπορει να ειναι τοσο λαθος αυτο που κανω εστω κι αν ειναι λιγο, τη στιγμη που πριν απο αυτο καθομουν σε εναν καναπε....
    Τα μονα εργαλεια που εχω και χρησιμοποιω ειναι βαρακια των δυο κιλων, μπαλα και λαστιχα (αντιστασεις).

  6. #6
    Advanced Bodybuilder
    Join Date
    24-07-15
    Posts
    1,027

    Default

    Δεν σε συγκρίνω με κανέναν απλά σου είπα τι βλέπω και ότι φυσικά δεν δουλεύει.
    Αναφέρεσε για Γυμναστική στο σπίτι, προσωπικά δεν είμαι ο κατάλληλος για να σε βοηθήσει σε αυτόν τον τομέα μιας και ασχολούμε με το γυμναστήριο 100%.

    Αν και δεν υποστηρίζω την Γυμναστική στο σπίτι εφόσον είσαι μαμά και είσαι συνέχεια με το μωρώ θα σου γράψω 2-3 Tips.

    Έχεις άπειρες επιλογές στο να γυμνάζεσε στο σπίτι.
    Μπορείς να πάρεις ένα Roller κοιλιακών το οποίο κάνει φοβερή δουλειά και ένα σχοινάκι, την στιγμή που δεν μπορείς να βγεις έξω για τρέξιμο θα σε βοηθήσει πάρα πολύ και στο να δυναμώσεις όλο το κάτω μέρος και στην φυσική σου κατάσταση αλλά και στο να καις πάρα πολλές θερμίδες.

    Διάβασα και αυτό που έγραψες σχετικά με τα χρήματα, για όλους μας ισχύει πίστεψε με.
    Το καλύτερο μηχάνημα γυμναστικής το οποίο είχα πριν αρκετά χρόνια και μου άρεσε πάρα πολύ ήταν το Total Gym το οποίο δουλεύει όλο το σώμα.
    Πιστεύω είναι ένα ολοκληρομένο μηχάνημα γυμναστικής για όλο το σώμα.
    Το οποίο είναι πολύ πρακτικό γιατί διπλώνει και μπορείς να το αποθηκεύσεις άνετα χωρίς να ποιάνει πολύ χώρο.

  7. #7
    Senior Bodybuilder
    Join Date
    23-03-14
    Posts
    3,552

    Default

    Μπορεις να κανεις γυμναστικη στο σπιτι που να ειναι αποτελεσματικη.Ομως, ενα λαστιχο ή βαρακια θα πρεπει να τα αγορασεις γιατι θα ανοιξουν το πεδιο για πολλες ασκησεις και για το πανω και για το κατω σωμα.

    Για κατω σωμα μπορεις εκτος απο Squats να κανεις

    Προβολες(Lunges) με παραλλαγες (πλαγιες, στατικες, σταυρωτες, κλπ)
    Γεφυρες γλουτων(glute bridges)
    Εκτασεις για γλουτους στο πατωμα(δες glute kickbacks)

    Με βαρακια ή λαστιχο μπορεις να αυξησεις τη δυσκολια στις ασκησεις, αλλα και να κανεις ενα σωρο ασκησεις για το πανω σωμα!Να γυμνασεις στηθος χερια ωμους πλατη.

    Φυσικα μην ξεχναμε κοιλιακους και ραχιαιους που ειναι και αυτοι ευκολοι να γινουν στο σπιτι.


    Θα κλεισω ομως λεγοντας οτι το λιπος που εχεις συσσωρευμενο στην περιφερεια, θα χασει σε συνδυασμο με σωστη διατροφη και γυμναστικη.Οποτε το τι τρως ειναι εξισου σημαντικο.
    "Everyone works hard when they want to, when they get quick results, when it’s convenient to put forth effort. The best work hard when they don’t want to, when it’s inconvenient to give it that little extra effort... and that extra effort might be just what they need to place them on top." -Peter Vidmar

  8. #8
    Pumping Iron cano's Avatar
    Join Date
    30-08-06
    Location
    athens.
    Posts
    538

    Default

    Quote Originally Posted by SeliniR View Post
    Κααθολου δικαιολογιες δεν ειναι. Αν ηταν δικαιολογιες δε θα εκανα τιποτα. Εχω ενα παιδακι ενος χρονου και φυσικα κανω και πολλα αλλα δημιουργικα πραγματα με αποτελεσμα, οταν πια ερθει το βραδυ, να ειμαι πολυ κουρασμενη. Αν ειχα αναγκη απο δικαιολογιες δε θα εμπαινα καν στον κοπο να γραψω εδω.τη διατροφη μου την εχω διορθωσει αλλα χρονος δεν υπαχει για γυμναστηριι η μεγαλα προγραμματα στο σπιτι καθως δεν εχω βοηθεια και πρεπει να περιμενω να κοιμηθει ο μικρος.
    Γι αυτο ρωταω εσας που κερε αν με τα καθισματα μπορω σιγα σιγα να απομτησω μια μετρια φυσικη κατασταση!
    Μια χαρα λοιπον θα παιρνεις το μικρουλι σου στο καροτσι και θα νγαινεις για μια μεγαλη βολτα (45-60 λεπτα) με γρηγορο ρυθμο 3-4 φορες την εβδομαδα, θα φτιαξεις τη διατροφη σου (πληροφοριες θα βρεις στο φορουμ) και δε χρειαζεται να περιμενεις να κοιμηθει ο μικρος, καντε μαζι προπονηση! Ιδεες θα βρεις πολλες! ΘΕΛΗΣΗ να υπαρχει.

    https://www.youtube.com/watch?v=t_x6Ph_Du_M

  9. #9

    Default

    Αεροβιο, ασκησεις στο σμιθ και πολλες παρα πολλες διατασεις στο τελος !


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •