Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 3 of 3
  1. #1

    Default Μέγιστη Μυϊκή Υπερτροφία

    Καλησπέρα !! θα ήθελα να ρωτήσω την ομάδα και κατά προτίμηση έμπειρους αθλητές πώς μπορούμε να επιτυγχάνουμε την μέγιστη μυϊκή υπερτροφία μέσα από την προπόνησή μας..μέσα από πολλα βιντεακια αλλά και προσωπικές δοκιμές υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τρόποι εκγύμνασης..καποιοι λένε πολλά κιλά και λίγες επαναλήψεις...άλλοι ότι δεν έχουν σημασία τα κιλά αλλά ο χρόνος που βρίσκεται υπό ένταση ο μυς..Επίσης υπάρχουν πολλές διαφορές στο εύρος του διαλείμματος σε κάθε σετ , στις επαναλήψεις αλλά και στον συνολικό αριθμό των σετ.. αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον ειδικό επί του θέματος είναι το , ποιος είναι ο πιο αποτελεσματικος τρόπος γ την μεγιστη μυϊκή υπερτροφία και το μπαλαρισμα των μυών του σώματος..Ευχαριστώ εκ των προτέρων
    Last edited by dim151096; 09-02-17 at 18:15.

  2. #2
    New Member
    Join Date
    04-12-15
    Location
    ΑΘΗΝΑ
    Posts
    87

    Default

    Σύμφωνα με αυτά που ανακαλύψει εγώ προσωπκά, όσο πιο πολλά κιλά σηκώσεις, ΜΕ ΑΥΣΤΗΡΟ ΤΡΟΠΟ, στις βασικές ασκήσεις, τόσο πιο ογκώδης θα γίνεις. Τα διαλλείματα σε λογικά πλαίσια, όχι πεντάλεπτα. Την διατροφή δεν την αναφέρω, την θεωρώ δεδομένη, αλλά καλού - κακού ξεκίνησε από εκεί κάνοντας έναν έλεγχο για να σιγουρέψεις ότι παίρνεις τα απαραίτητα διατροφικά στοιχεία.
    Από εκεί και πέρα, πρέπει να κάνεις αυτό που σχεδόν κανείς, από όσο έχω δει εγώ δεν αναφέρει. ΝΑ ΔΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΩΜΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΑΝΑΡΡΩΣΕΙ. Αυτό σημαίνει προπόνηση ως 1 ώρα την φορά (ο διάδρομος δεν μετράει), όχι 30 ή και 40 σετ ανά μυική ομάδα και να περιμένεις να δεις φως.
    Ξέρω ότι πολλά, για να μην πω όλα τα βιντεάκια στο youtube πάνε έτσι, αλλά αυτοί που τα κάνουν είναι συστηματικοί βαριοί χρήστες απαγορευμένων ουσιών (αναβολικά και όχι μόνο).
    Ένα πρόγραμμα βασικών ασκήσεων, με σωστή διατροφή και τα αποτελέσματα έρχονται.
    Απλά μην αφήσεις να σε νικήσει ο εγωισμός σου. Θα ξεκινήσεις με λίγα κιλά και θα ανεβαίνεις σταδιακά, δεν θα ασχολείσαι με το τι λένε οι άλλοι, ότι κάνεις λίγα κιλά, ή να πουλήσεις μαγκιά "εγώ σηκώνω τόσα".

  3. #3
    Pumping Iron mjf's Avatar
    Join Date
    25-08-12
    Location
    Athens
    Posts
    337

    Default

    Αν επιτρέπεται, ανεβάζω μια φωτογραφία από σεμινάρια γυμναστικής που είχα παρακολουθήσει.
    Είναι απόσπασμα από ένα ολόκληρο αρχείο σε pdf που έχω και αφορά την μυϊκή υπερτροφία.

    Πηγη: Kraemer W.J and Ratamess N.A. 2004

    ''εν οίδα ότι ουδέν οίδα​''


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Μυϊκή Υπερτροφία Πρόγραμμα 2015
    By apostolis94 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 19-01-15, 02:00
  2. Πλεόνασμα θερμίδων και μυική υπερτροφία
    By Cpted93 in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 7
    Last Post: 03-12-13, 17:52
  3. Μυική Υπερτροφία
    By Painless in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 19
    Last Post: 19-11-13, 22:41
  4. Μυική Υπερτροφία: Μέγιστη Εκμετάλλευση Πρωτεϊνης!
    By Musclemar in forum Επιστημονική Και Ερευνητική Προσέγγιση Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 26-12-10, 21:42

Tags for this Thread

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •