Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 8 of 8
  1. #1
    New Bodybuilder Cloe's Avatar
    Join Date
    10-02-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    4

    Default Καινουργιο μελος με πολλες ερωτησεις!!!

    Γεια σας!
    Με λενε Χλόη και ειμαι τελειως αρχαρια σε ολο αυτο το θεμα γυμναστικης, διατροφης κτλ., δλδ πιο αρχαρια δε γινεται, τι να σας πω δηλαδη, σημερα εμαθα ποιοι ειναι οι υδατανθρακες! Τρατζικ ξερω.
    Γραφτηκα εδω γιατι θα ηθελα καποιες συμβουλες αν γινεται σε καποιους προβληματισμους μου.
    Διαβασα ηδη καποια αρθρα που προτεινετε στο φορουμ εδω αλλα μεχρι να τα μαθω με ψιλομπερδευουνε.
    Θα μπω σε οσες περισσοτερες λεπτομερειες πιστευω πως θα σας βοηθησουν να καταλαβετε τι βοηθεια ψαχνω. Ετοιμαστητε για σεντονι, παρτε ποπ κορν ή δε ξερω τι αλλο, εγω εχω ενα μπολ με ωμο σπανακι μπροστα μου, να με ξεγελασω μηπως και δεν λουταρω το ντουλαπι.

    Ειμαι 35 ετων, 1.70 και ειμαι -τωρα- περιπου 95 κιλα. Και λεω περιπου γιατι δε ξερω αν φταιει το υπερτελειο πατωμα του σπιτιου μου αλλα σε καθε διαφορετικη θεση που το βαζω λεει και αλλο νουμερο -δε φταιει η ζυγαρια γιατι οταν την αφηνω στην ιδια θεση λεει το ιδιο-. Οποτε συν πλυν 95. AI ζυγαρια, μονο εγω.

    Απο παιδι ημουν γεματουλα, παντα μου αρεσε το ωραιο φαγητο και ποτε δεν μπορεσα να το ξεπερασω και...δε νομιζω να ξεπερασω.
    Γενικα στο σπιτι τρωγαμε πολυ υγιεινα, σχεδον ποτε junk food κτλ. Απλα ετρωγα πολυ. Στα 16 εκανα διαιτα μονη μου (με τη βοηθεια της μητερας μου δλδ) και εχασα 20 κιλα σε μια σχολικη χρονια.
    Η διατροφη μου ητανε ενα ελαφρυ πρωινο το πρωι (συνηθως ενα γιαουρτι με μελι), μετα το μεσημερι σαλατα με ενα πιατο φαγητο που θα ειχε φτιαξει η μητερα μου και το βραδυ φρουτα, οσα ηθελα. Ολα σε συγκεκριμενες ωρες. Αυτο το κρατησα μερικα χρονια, αν και επειδη τα 55 κιλα ητανε πολυ λιγα και πεινουσα διαρκως, στα 22 μου χρονια περιπου, ανεβηκα στα 60. Γενικα ετρωγα τα παντα. Απλα προσεχα την ποσοτητα και να μην τρωω το βραδυ. Και εκει κρατηθηκα για μερικα χρονια ακομα, μεχρι περιπου τα 26 μου. Να συμπληρωσω πως μεσα σε αυτα τα χρονια ειχα ξαναπαρει καποια κιλα αλλα τα ξαναεχασα, 2-3 φορες. Μετα εμπλεξα σε σχεση στο σπιτι και τα κιλα μου ανεβηκαν παλι στα 80 περιπου. Καταφερα να χασω καποια παλι, στα 29 μου χρονια, και να φτασω στα 69-70. Δε μπορουσα να πεσω κατω απο αυτα τα κιλα με τιποτα μετα. Ειχα κουραστει ηδη απο τις πολλες διαιτες και αρνιομουν να κανω αυτο που εκανα παλια. Ειμαι και πολυ λιγουριαρα και επειδη θεωρω το φαγητο την μεγαλυτερη ηδονη απ ολες, καταλαβαινετε για τι προβλημα μιλαμε! Το ονειρο μου ειναι να ζω σε ενα συμπαν που θα τρωω ολα αυτα τα σουπερνοστιμα παχυντικα πραγματα και να μην παχαινω καθολου!
    Αααχ... λοιπον.

    Τουλαχιστον περπατουσα πολυ, οχι επιτηδες, απλα ειχα δουλειες και ειχα και παρεες και μου αρεσε κι ολας το περπατημα. Μετα στα 32 μπηκα παλι σε σχεση που αγαπαμε -ακομα- και οι δυο το φαγητο, και σε συνδυασμο με το οτι εκοψα το καπνισμα και η δουλεια μου πλεον ειναι απο το σπιτι, καταλαβαινετε τι εχει γινει! Εφτασα τα 95+! Καημος και δυστυχια και χωραω μονο στις φορμες μου!

    Μεσα σε ολα αυτα τα 20 χρονια διαιτας, ειχα προσπαθησει πολλες φορες να αρχισω γυμναστηριο, και ολες οι φορες φυσικα πεσανε στο κενο, καθως αρχιζα για λιγο καιρο και μετα βαριομουν και δεν ξαναπηγαινα. Ναι, εχω χασει πολλα λεφτα σε συνδρομες...

    Αυτη τη φορα εχω γραφτει σε ενα πολυ καλο γυμναστηριο, φυσικα και εχω χασει παλι μηνες που δεν εχω παει αλλα το κραταω μηπως και τελικα καταφερω να μπω σε ενα προγραμμα, η ελπιδα πεθαινει παντα προτελευταια!

    Απλα αυτη τη φορα ΠΡΕΠΕΙ να γινει, τα κιλα μου πλεον εχουν φτασει σε πολυ κακο σημειο, δεν εχω ξαναφτασει τοσο ψηλα, και αν δεν κανω κατι τωρα θα ξεφυγει ακομα περισσοτερο.
    Σκεφτηκα να αρχισω συγκεκριμενη διατροφη ως πιεση στον εαυτο μου να βαλει προγραμμα, οσο και αν σιχαινομαι τα προγραμματα και τις συγκεκριμενες διατροφες, με διατροφολογο του γυμναστηριου αλλα δυστυχως θελει πολλα λεφτα που δεν εχω, 160 ευρω για 2 μηνες ειναι το μικροτερο πακετο τους που ενταξει....δεν υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να το πληρωσω.
    Αυτο+παραπανω χρηματα για τα υλικα της διατροφης+ συμπληρωματα που μου προτεινε ενας φιλος γυμναστης = ως αστεγη ισως καταφερω να τα χασω τελικα!

    Πρεπει λοιπον να φτιαξω εγω ενα αλλα θελω τη βοηθεια σας γιατι ειμαι τοσο ασχετη που μπορει και να γελατε για παντα μαζι μου!

    Τωρα ερωτησεις πιο συγκεκριμενα... Τι θελω εγω ακριβως να κανω. Θελω να χασω τα 25-30 κιλα που εχω παρει και να γυρισω στα 70 με 70κατιλιγοακομα κιλα. Δε με ενδιαφερει να θεωρουμαι αδυνατη ή ακομα και κανονικη. Γεματουλα που αρεσει περισσοτερο αλλα να ειναι γυμνασμενο «γεματουλικο» σωμα. Δεν θελω να εχω σωμα σουπερ μυωδες οπως οι body builders, απλα ενα fit γυμνασμενο, ισως ακομα και μυωδες κανονικα, σωμα.
    Και οι ερωτησεις μου ειναι.
    Ποσες φορες την εβδομαδα πρεπει να πηγαινω στο τζιμ, και τι σε τι ασκησεις πρεπει να δωσω βαρος;
    Φανταζομαι θα αλλαζει αυτο καθε 2 μηνες αλλα πως θα το ξερω και πως θα ξερω τι ασκησεις να βαλω και τι να βγαλω;
    Θεωρειτε πως για την περιπτωση μου ειναι καλος ενας personal trainer ή μπορω να το αποφυγω; -οικονομικο θεμα-
    Ναι, υπαρχουν γυμναστες εκει που μπορω να ρωτησω αλλα μου εχουν δωσει ηδη προγραμμα και...εμ..ντρεπομαι να ρωταω συνεχεια

    Θα προτιμουσα να φτιαξω μια διατροφη χωρις ζυγισματα στο γραμμαριο γιατι ειναι κατι που με εκνευριζει αλλα αν πρεπει θα το κανω. Πως θα υπολογισω ποσο πρεπει να τρωω απο την καθε τροφη, σε καθε γευμα;

    Πρεπει να παω να μετρησω λιπος και μυικη μαζα ή δε χρειαζεται;
    Θα προτιμουσα να κανω διατροφη χωρις κρεας ?ουτε ψαρι-, αυγα και γαλα. Γινεται αυτο; Δεν ειμαι vegan αλλα τον τελευταιο χρονο εχω αρχισει να τα σιχαινομαι τα κρεατα (απο ηθικης αποψης περισσοτερο), και το γαλα και τα αυγα τα εχω κοψει πανω απο 2 χρονια, και μονο που τα σκεφτομαι μπλιαχ δλδ. Μπορει να φαω κρεας σε σουβλακι ή σε πιτσα -αλλαντικα- 2 με 3 φορες το μηνα αλλα να αγορασω να μαγειρεψω κομματι κρεας/ψαρι ή κιμα δεν παιζει. Τρωω ομως το τυρι πολυ, ειτε φετα ειτε κιτρινο. Και θα φαω και πιο ευκολα σολωμο ειτε καπνιστο ειτε κομματι ψητο, και τονο απο κονσερβα, απλα προσπαθω να μην ειναι πολυ συχνα.

    Οποτε στην ουσια θα ηθελα να κανω vegan/vegetarian διατροφη με εξαιρεσεις καποιες ημερες. Ειναι δυνατον; Γιατι μια διατροφη βασισμενη σε κρεας/αυγα/γαλα δε θα μπορεσω να την κανω με τιποτα, το σκεφτομαι και με πιανει το στομαχι μου.
    Ενας γνωστος μου γυμναστης μου εχει προτεινει μια μαρκα για whey πρωτεινη και κατι για αδυνατισμα. Εχετε εσεις να μου προτεινετε μια μαρκα καλη αλλα και και με καλο κοστος;

    Ελπιζω να μη σας επρηξα πολυ!!! Αν κατι απο ολα αυτα ειναι κατι που μπορω να διαβασω σε παλιο ποστ συγνωμη που δεν το εκανα αλλα ειναι τοσα τα ποστ και δε ξερω που να πρωτοψαξω! Οποιος μπορει να μου το στειλει και θα το διαβασω!
    Επισης δε ξερω αν ειναι το σωστο σημειο να τα γραψω ολα αυτα. Αν δεν ειναι μπορει καποιος αρμοδιος να το μετακινησει αλλου το θεμα!

    Επειδη εγραψα πολλα σταματαω -μου τελειωσε και το σπανακι/ποπκορν- και οποιος μου απαντησει εστω και σε ενα απο αυτα τον/την ευχαριστω πολυ απο τωρα!
    Last edited by Cloe; 11-02-17 at 01:51.

  2. #2
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Καλημέρα και καλώς όρισες. Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει να φτιάξεις μια διατροφή στα μέτρα σου πρέπει να συνδυάσεις όλη την προσπάθεια με το γυμναστήριο (βαρη-αεροβια) . Μην ντρέπεσαι να ρωτάς τους γυμναστες αυτή είναι η δουλειά τους να σου δείχνουν και να εξηγούν. Αερόβια θα μπορούσες να ξεκινήσεις για αρχή γρήγορο περπάτημα σε κλίση. Για πόσα λεπτά δεν ξέρω ακριβώς επειδή είσαι και αρχάρια. Ισως να ξεκινούσες την πρώτη εβδομάδα με 3χ 15-20 λεπτά ανάλογα και τις αντοχές σου.Βαρη στην αρχή θα μπορούσες να κάνεις 3 μέρες ανάλογα και με το πρόγραμμα που σου έχει βγάλει ο γυμναστης. Όσο αφορά την διατροφή διάβασε στο γυναικείο κομμάτι του φόρουμ και φτιάξε μια διατροφή και στην συνέχεια ποσταρε την έδω για διορθώσεις. Τέλος ξέχασα να αναφέρω ότι πρέπει να υπολογίζεις το bmr σου. Δυστυχώς είμαι από κινητό και δεν μπορώ να δώσω Λίνκ.Το bmr θα σου δείξει πόσο πρέπει να τρως ώστε να χάνεις τα κιλά που επιθυμείς. Μην έχεις στο μυαλό σου ότι θα τρως 800 θερμίδες όπως έτρωγες παλιά στις δίαιτες και πεθαινες στην πείνα :P τώρα θα τρως πιο πολύ αλλά πιο σωστά. Α και μην κάνεις απότομες αλλαγές στις θερμίδες σου.

    Υ.Γ καλή επιτυχία στον στόχο σου. Με πειθαρχία και υπομονή θα τα καταφέρεις.

  3. #3
    Forum Team Kardoula's Avatar
    Join Date
    10-11-04
    Posts
    34,856

    Default

    Kαλώς όρισες στην παρέα μας!!
    Στην γυναικεία ενότητα και στην ενότητα των άρθρων (υπάρχει κουμπάκι πάνω αριστερά) θα βρεις απαντήσεις σχεδόν σε όλες τις απορίες σου. Για να σου απαντήσω σε όλα αυτά που ρωτάς κοριτσάρα μου πρέπει να γράφω μια ώρα συνεχόμενα
    Πάρε τα πράγματα με τη σειρά, βάλε σωστές βάσεις, άσε τη ζυγαριά για λίγο στην άκρη και απέκτησε γνώση για το πως μπορείς να αγαπήσεις το σώμα σου και να το αλλάξεις.

  4. #4
    New Member Elena94's Avatar
    Join Date
    06-12-16
    Location
    Athens
    Posts
    24

    Default

    Γεια σου Χλοη!

    Σου γραφω γιατι μου θύμισες πολύ τον εαυτό μου σε πολλά πράγματα από αυτα που έγραψες και ηθέλα να σου πω την γνώμη μου.

    Για μένα όλα είναι δυνατά, αρκεί να μπεις στον χορό που λένε.
    Η αρχή θα είναι λίγο δύσκολη γιατί θα σου φανεί πολύ έντονη η διαφορά που από κει που έτρωγες πιτσές μακαρονάδες και σουβλάκια να πρέπει να φας ρυζι με κοτόπουλο πχ αλλα στην πορεία συνηθίζεις.

    Αυτό που θα σε κρατήσει και θα σε κανει να θες να συνεχισεις ειναι το αποτελεσμα που θα δεις οτι θα ερθει κι αυτο θα συμβει μονο οταν αποφασισεις να αξιοποιησεις την συνδρομη σου στο γυμναστηριο γιατι αυτο ειναι το κλειδι της υποθεσης.

    Η διατροφη υποστηρίζει την γυμναστική και το αντιθετο.

    Και σουπερ τελειος να σαι στο γυμναστηριο αν γυρισεις σπιτι και φας ενα καρο σαβουρες δεν θα δεις τιποτα συγκεκριμενο, το ιδιο ισχυει και με την διατροφη.
    Και 100% προσεγμενη να ναι, ναι μεν θα χασεις καποια κιλα αλλα δεν θα δεις αυτην την αλλαγη που θες, πχ να σφιξει το σώμα σου, αν δεν κανεις βαρη.

    Και στα λεει ενα ατομο που ειχε φτασει 130 κιλα στα 20 του, του ειχαν δημιουργηθει ενα καρο προβληματα υγειας, δεν μπορουσε να αναπνευσει και να περπατησει απο το παχος και ελεγε δεν μπορω να ζησω χωρις να τρωω σαβουρο φαγητο!

    Και ομως εγινε, καθισα, το εψαξα, και το ψαχνω ακομα δηλαδη και εχω κανει μια πολυ καλη αρχη πλεον.

    Αυτο θα σε συμβουλευα και σενα!

    Να κατσεις να ψαξεις το καθε τι, τι πρεπει να τρως, για ποιο λογο πρεπει να τρως 4-5 γευματα, τι τροφες πρεπει να συνδυασεις, τα παντα ολα δηλαδη!
    Για καποιο περιεργο λογο αν μπορουσαμε να τρωμε καθε μερα πιτσες και σουβλακια δεν θα ειχαμε προβλημα, μονο την καθαρη τροφη βαριομαστε πανευκολα, αυτο ομως ειναι ενα challenge για μενα, το να κατσεις να ψαξεις δηλαδη, φαγητα και συνδυασμους ωστε και να νιωθεις ικανοποιημενη αλλα και να μην παίρνεις 10.000 θερμιδες στην καθισια σου.

    Στην περιπτωση την δικη σου χρειαζεται 2 φορες ψαξιμο απο την στιγμη που εχεις αποκλεισει σημαντικες ομαδες τροφιμων, αρα πρεπει να ψαξεις παραπανω για το πως θα αντικαταστησεις την πρωτεινη που χανεις απο το κρεας.

    Προσπαθησε να ενταξεις καθημερινα ψαρακι στα γευματα σου και πιστευω θα εισαι πολυ καλυτερα.

    Ευχομαι καλη επιτυχια!

  5. #5
    New Bodybuilder Cloe's Avatar
    Join Date
    10-02-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    4

    Default

    Για αρχη θελω να σας ευχαριστω ολους πολυ για τις απαντησεις σας!!

    Πανο, ειναι ενα θεμα ο διαδρομος, οταν πηγα στο γυμναστηριο τους ειπα "βαλτε μου ο,τι θελετε!!! Βαλτε μου να τραβαω 5 καρα μαζι αν θελετε! Μη μου βαλετε ομως ποτε διαδρομο" Χαχαχχαχα!! Ειναι τοσο....μα τοσο...μα ΤΟΣΟ βαρετος! Το ποδηλατο ή το στεπ δεν κανουν την ιδια δουλεια;
    Το bmr δε ξερω τι ειναι αλλα θα το ψαξω στον γουγλη, ευχαριστω που μου το ειπες. :)
    Ποτε στις παλιες μου διαιτες δεν υπολογιζα με θερμιδες και γραμμαρια και για αυτο θα μου κακοφανει αν το κανω και τωρα! Απλα ημουν πολυ αυστηρη με το τι θα φαω. Φαντασου ξεπλενα το δαχτυλο μου απο μια σταγονα μελι πχ αν επεφτε , δεν το εγλυφα. Τοσο αυστηρη ημουν. Αλλα ενταξει, κουραζεσαι απο τετοιες υπερβολες μετα απο καποιο καιρο.
    Πειθαρχια! Μαλιστα... τα τελευταια 20 χρονια προσπαθουμε να τα βρουμε μεταξυ μας (η πειθαρχια κι εγω) αλλα παντα κατι μας τη σπαει και ξαναχωριζουμε Εχεις δικιο ομως, πρεπει να τα βρουμε μια και καλη αν θελω να καταφερω τιποτα.

    Καρδουλα, γιατι εγω ποση ωρα εγραφα νομιζεις; Ευχαριστω! Θα αρχισω το διαβασμα απο εκει και στην πορεια ρωταω αυτα που δεν καταλαβαινω ^_^ Συμφωνω με τις σωστες βασεις, ειναι το πιο σημαντικο σε πολλα πραγματα, οχι μονο στη γυμναστικη. Ευτυχως βλεπω πολλα κατατοπιστικα αρθρα και πιστευω σιγα σιγα θα βγαλω ακρη! :)

    Ελενα, η αρχη ειναι πολυ δυσκολη!!! Ξερω πως να κανω διαιτα να χασω κιλα, το θεμα ειναι πως πια δεν εχω το κουραγιο να το κανω, μετα απο τοσες προσπαθειες, τοσα χρονια. Ακορντεον εχω γινει! Εχω κουραστει παρα πολυ και αποφασισα να αφεθω και να ευχαριστηθω τη ζωη μου. Και παρε τωρα αυτη την κατασταση που εφτασα. Ε ενταξει. Τουλαχιστον το ευχαριστηθηκα εως εδω :Ρ
    Θα το ψαξω ναι, δε γινεται διαφορετικα.
    Μπραβο σου παντως και σε σενα, ξερω ποσο δυσκολο ειναι αυτο που εκανες και πρεπει να το εχεις παρει πραγματικα αποφαση και να παλεψεις με ο,τι δαιμονες εχεις μεσα σου για να τα καταφερεις! Ελπιζω να σου πανε ολα οπως θελεις! Ειναι πολυ σημαντικο αυτο που καταφερνεις ^_^

    Να σας ρωτησω και κατι αλλο βρε παιδια... Τι πρεπει να νιωθω οταν κανω γυμναστικη; Το εχω απορια. Δλδ...ποτε πρεπει να σταματαω να κανω διαλλειμα και ποτε να επιμενω;
    Πολλες φορες με πιανει πονοκεφαλος οταν ζοριζομαι και ειναι κατι που με ενοχλει και με χαλαει απιστευτα, και λαχανιαζω πολυ. Ειχα διαβασει οτι μπορει να συνδεεται με προβλημα στην καρδια αλλα εκανα εξετασεις και ειμαι καλα σε αυτο το θεμα.
    Μηπως ειναι απο τα πολλα κιλα, πλεον;
    Δηλαδη, τι ειναι φυσιολογικο να νιωθω και τι οχι;
    Πηγα πριν μια εβδομαδα να κανω ομαδικο μαθημα, το οποιο κατα την αποψη μου ητανε οκ, απαιτητικο αλλα οχι τοσο ωστε να μη μπορω να κανω ουτε τα 1/3 απο ολες τις ασκησεις, να λαχανιαζω σε σημειο που ανακατευοταν το στομαχι μου και να ζαλιζομαι πολυ. Πολλες φορες σταματησα και απλα εκατσα κατω. Ειναι λογικο αυτο;
    Καλα και το οτι εκανα 3 ολοκληρες μερες να συνελθω απο το πιασιμο ειναι αλλο θεμα, παιδια αληθεια σας λεω, ευτχως ητανε π/σ/κ και εμεινε μαζι μου η σχεση μου και με βοηθουσε να σηκωνομαι και να καθομαι, τρατζιιιιιιιιικ χαχχαχαχαχαχ!!
    Last edited by Cloe; 11-02-17 at 21:04.

  6. #6
    New Member Elena94's Avatar
    Join Date
    06-12-16
    Location
    Athens
    Posts
    24

    Default

    Σε ευχαριστω παρα πολυ!

    Δεν ειχα αλλη επιλογη βασικα, ειδα οτι κατι επρεπε να κανω γιατι ειχα ξεφυγει παρα πολυ!
    Ετσι μια μερα αφου με παρακαλουσε ο αδερφος μου να γυμναστω πηγα μαζι του στο αλσος της νεας σμυρνης για τρεξιμο και λιγο στα οργανα που εχει και ειδα οτι δεν ηταν και τοσο ασχημα τελικα και ετσι πηρα και την αποφαση για την εγγραφη στο γυμναστηριο και αυτο ειναι που με κραταει και δεν τα εχω παρατησει ακομα γιατι δεν θελω να πηγαινω εκει περα να κανω δουλεια και να κουραζομαι και να χαλαω ολη την προσπαθεια σπιτι με το να τρωω βλακειες, καταλαβαινεις οτι δεν εχει νοημα!

    Απλα μην το βλεπεις σαν διαιτα!
    Διαιτα ειναι κατι που το κρατας για λιγο μεχρι να δεις αποτελεσμα, δες το σαν μια αλλαγη στη ζωη σου, να μαθεις δλδ να τρως σωστα, να ευχαριστιεσαι το φαγητο που τρως και να μην το κανεις σαν αγγαρεια γιατι θα ξανα κουραστεις και θα τα ξανα παρατησεις!

    Το Bmr που λες θα το βρεις σε αυτο το αρθρο στο φορουμ, δεν μπορω να σου ποσταρω λινκ , δεν με αφηνει το συστημα => Οδηγος Διατροφης/Υπολογισμος θερμιδων&Θρεπτικων Συστατικων
    Διαβασε το όλο κανε τους υπολογισμους και θα βρεις ποσες θερμιδες πρεπει να τρως ημερησίως συμφωνα με υψος και τα κιλα σου.
    Μετα πέρνα σε ενα προγραμμα υπολογισμου θερμιδων πχ myfitness pal η σε καποια εφαρμογη στο κινητο το φαγητο μιας τυπικης ημερας σου και μετα αν δεν τρομαξεις με το ποσο πολυ παραπανω τρως εμενα να μου τρυπησεις την μυτη :P

    Αν και για αρχη καλο θα ηταν απλα να καθαρισεις την διατροφη σου απο σαβουρες και να εχεις σταθερα 5 γευματα την ημερα, σιγα σιγα θα πας και στο μετρημα, κατα πασα πιθανοτητα θα μπερδευτεις οπως και εγω :P

    Οσο για το αλλο που λες πρεπει να αισθανεσαι μια κουραση αλλα να μην σε εμποδιζει να εκτελεσεις σωστα την ασκηση, τωρα αν ζαλιζεσαι και δεν ειναι παθολογικο τοτε ειναι απο τα κιλα, μολις φυγουν θα γινεις περδικι :P

  7. #7
    Junior Bodybuilder
    Join Date
    08-06-16
    Posts
    123

    Default

    Ναι βρε και το στεπ/ποδήλατο μια χαρά είναι από την στιγμή που θα ανεβάζεις παλμους :P συγνώμη που πρότεινα μόνο τον διάδρομο απλά όταν κάνω αερόβια προτιμάω μόνο αυτόν, δεν σημαίνει όμως πως και με τα άλλα δεν θα έχεις εξίσου σωστό αποτέλεσμα.

  8. #8
    New Bodybuilder Cloe's Avatar
    Join Date
    10-02-17
    Location
    Athens, Greece
    Posts
    4

    Default

    Ελενα, ακριβως αυτο δεν εχεις επιλογη, και το ξεκινας. Α το αλσος της Ν.Σμυρνης ειναι ωραιο :) Εχω περασει κι εγω μια δυο φορες και εβλεπα να το ευχαριστιουνται ^^
    Ναι βεβαια, δεν εχει κανενα νοημα. Αυτη την εβδομαδα θα κατσω να "μελετησω" εδω τα πραγματα και βλεπουμε! :) Προς το παρων εχω καταφερει να ξεκινησω να τρωω καποια φρουτα (και το λεω γιατι τα βαριεμαι και δεν τα τρωω σχεδον ποτε), μανταρινια, μπανανες, ανανα και ακτινιδια. Ε και βλεπουμε.
    Θα τα δω ολα νι ^^
    Ευχαριστω πολυ πολυ! Ειμαι περιεργη για να δουμε! :)

    Πανο, α ενταξει :) Προτιμω το "φυσικο" διαδρομο η αληθεια ειναι, σκεφτομαι να πηγαινω με τα ποδια μεχρι εκει, ειναι μια καποια διαδρομη, Κουκακι-Συνταγμα, με γρηγορο περπατημα οποτε ισως κανει αυτο καπως; Απλα τις μερες που θα εχει κρυο δε ξερω αν θα το καταφερνω.

    Να ρωτησω τωρα και κατι αλλο;
    Εχει και πισινα στο τζιμ. Και σκεφτομαι οτι θα ητανε γαματο να κανω τις ασκησεις που πρεπει (οργανων και μη) εκει. Γινεται αυτο; Ή γινεται μονο για καποιες;


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Καινούργιο Μέλος Με Πολλές Απορίες
    By ogamer in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 6
    Last Post: 19-02-13, 22:57
  2. Καινούργια Και Με Πολλές Ερωτήσεις!
    By natasoulini in forum Βάρη & Αερόβια Άσκηση Για Γυναίκες
    Replies: 7
    Last Post: 14-09-12, 17:44
  3. Καινούργιο μέλος με πολλές απορίες!
    By Dimis9 in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 13
    Last Post: 28-06-11, 19:47
  4. Είμαι νέος και έχω πόλλες ερωτήσεις
    By RJAdonis in forum Γενικά Θέματα Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 13-04-06, 06:35

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •