Hello and welcome to our community! Is this your first visit?
Register

Results 1 to 9 of 9
  1. #1
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-16
    Posts
    4

    Default Συμβουλές Για Τη Διατροφή Μου!

    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.Είμαι 23 χρονών 1,77 και 69 κιλά.Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ μετά απο πολλούς μήνες που διαβάζω ποστ και συμβουλές που με βοήθησαν πολύ. Από φέτος αποφάσισα να το πάρω λίγο πιο ζεστά με την γυμναστική μετά απο δύο χρόνια που έκανα πολύ ανοργάνωτα και χωρίς διάρκεια γυμναστήριο.Από τον σεπτέμβρη που ξεκίνησα εχω κανει πολλές δοκιμές στη διατροφή μου και ήθελα να ρωτήσω τι αλλαγές θα μπορούσα να κάνω.Είμαι αρκετά αδύνατος αλλά όσο λίπος εχω πάνω μου το έχω στην κοιλιά.Εως λύκειο ήμουν πολλά κιλά εως ότου πήρα την απόφαση να τα χάσω.Ήμουν γύρω στα 82 και έπεσα στα 70 ουσιαστικά χωρις να τρώω ιδιαίτερα και χωρις πολύ γυμναστική.Ότι χειρότερο δηλαδή.Στόχος μου τώρα είναι να χασω όσο λίπος γίνεται μέχρι το καλοκαίρι και μετά να ξεκινήσω απο την νέα χρονια το χτίσιμο.Παραθέτω και την διατροφή μου:

    Θερμίδες συντήρησης : 2600

    1ο Γεύμα(πρωϊνο) :
    80γρ βρώμη
    250γρ αριάνι
    1 κγ μέλι
    κρανμπερι

    2ο Γεύμα(συνήθως πριν τη προπόνηση)

    2 φέτες ψωμί ολικής(καραμολεγκος γέννημα θρέμα)
    2 φέτες κασέρι 5%
    80γρ cottage

    3ο Γεύμα(μεσημερινό)
    150γρ στήθος κοτόπουλο(ή ψάρι ή μοσχάρι) ή κάποιο όσπιο(2-3 φορές, χωρίς τα μακαρόνια)
    150γρ μακαρόνια(άβραστα)
    200γρ στραγγιστό 2%
    1κγ λάδι

    4ο Γεύμα(τα κολλάω όπου βολέυει)
    2 μανταρίνια
    1 μπανάνα

    5ο Γεύμα
    2 φέτες ψωμί ολικής(καραμολεγκος γέννημα θρέμα)
    2 αυγά

    6ο Γεύμα(βραδινό)
    200γρ στραγγιστό 2%
    20γρ ταχίνι ολικής

    Μακρος : Υ 300, Π 145, Λ 65 (χρησιμοποιώ το fitnesspal)

    Γένικά συμπληρώματα δεν σκοπέυω να πάρω αυτή τη στιγμή.Από πρόγραμμα ακολουθώ ένα που μου πρότεινε ένας φίλος που το βρήκε στο bodybuilding.com. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by pkonstant View Post
    Καλησπέρα σε όλα τα μέλη.Είμαι 23 χρονών 1,77 και 69 κιλά.Γράφω για πρώτη φορά στο φόρουμ μετά απο πολλούς μήνες που διαβάζω ποστ και συμβουλές που με βοήθησαν πολύ. Από φέτος αποφάσισα να το πάρω λίγο πιο ζεστά με την γυμναστική μετά απο δύο χρόνια που έκανα πολύ ανοργάνωτα και χωρίς διάρκεια γυμναστήριο.Από τον σεπτέμβρη που ξεκίνησα εχω κανει πολλές δοκιμές στη διατροφή μου και ήθελα να ρωτήσω τι αλλαγές θα μπορούσα να κάνω.Είμαι αρκετά αδύνατος αλλά όσο λίπος εχω πάνω μου το έχω στην κοιλιά.Εως λύκειο ήμουν πολλά κιλά εως ότου πήρα την απόφαση να τα χάσω.Ήμουν γύρω στα 82 και έπεσα στα 70 ουσιαστικά χωρις να τρώω ιδιαίτερα και χωρις πολύ γυμναστική.Ότι χειρότερο δηλαδή.Στόχος μου τώρα είναι να χασω όσο λίπος γίνεται μέχρι το καλοκαίρι και μετά να ξεκινήσω απο την νέα χρονια το χτίσιμο.Παραθέτω και την διατροφή μου:

    Θερμίδες συντήρησης : 2600

    1ο Γεύμα(πρωϊνο) :
    80γρ βρώμη
    250γρ αριάνι
    1 κγ μέλι
    κρανμπερι
    1 ολοκληρο αυγο+4 ασπραδια

    2ο Γεύμα(συνήθως πριν τη προπόνηση)
    2 φέτες ψωμί ολικής(καραμολεγκος γέννημα θρέμα)
    2 φέτες κασέρι 5%
    80γρ cottage

    Αμεσως Μετα την προπονηση
    1-2 μπανανες + 1 scoop whey(αμα θες)


    3ο Γεύμα(30-45 λεπτα)
    100γρ στήθος κοτόπουλο(ή ψάρι ή μοσχάρι) ή κάποιο όσπιο
    80γρ μακαρόνια(άβραστα)
    100γρ στραγγιστό 2%

    4ο Γεύμα
    100γρ στήθος κοτόπουλο(ή ψάρι ή μοσχάρι) ή κάποιο όσπιο
    80γρ μακαρόνια(άβραστα)
    100γρ στραγγιστό 2%


    5ο Γεύμα
    2 φέτες ψωμί ολικής(καραμολεγκος γέννημα θρέμα)
    1 αυγο + 3 ασπραδια

    6ο Γεύμα(βραδινό)
    200γρ στραγγιστό 2%
    20γρ ταχίνι ολικής (μπορεις να ανεβασεις λιγο την ταχινι ή να βαλεις κανα καρυδακι,αμυγδαλο)

    Μακρος : Υ 300, Π 145, Λ 65 (χρησιμοποιώ το fitnesspal)

    Γένικά συμπληρώματα δεν σκοπέυω να πάρω αυτή τη στιγμή.Από πρόγραμμα ακολουθώ ένα που μου πρότεινε ένας φίλος που το βρήκε στο bodybuilding.com. Συγγνώμη για το μεγάλο ποστ.Οποιαδήποτε συμβουλή ευπρόσδεκτη. Ευχαριστώ πολύ!
    Εγω καπως ετσι θα το εκανα αμα ημουν στην θεση σου. Απο εκει και περα αυτα ειναι ενδεικτηκα. Δουλεψε το για 2-3 εβδομαδες να δεις πως θα πανε τα κιλα σου και αναλογα το τι αποτελεσμα θες,αυξομειωνεις τις ποσοτητες(Υδατανθρακα)
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  3. #3
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-16
    Posts
    4

    Default

    Ειχα προσπαθησει παλαιοτερα να σπασω το ενα μεγαλο γευμα σε δυο απλα δεν μου εβγαινε απο αποψη χρονου λογω σχολης..Ειναι μεγαλο μειον το να εχεις ενα μεγαλο γευμα?Οσον αφορα τα υπολοιπα θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω.Απλα ειναι θεμα λιγο και το οικονομικο γιατι ετσι θα χρειαζομαι 56 αυγα την βδομαδα.

  4. #4
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by pkonstant View Post
    Ειχα προσπαθησει παλαιοτερα να σπασω το ενα μεγαλο γευμα σε δυο απλα δεν μου εβγαινε απο αποψη χρονου λογω σχολης..Ειναι μεγαλο μειον το να εχεις ενα μεγαλο γευμα?Οσον αφορα τα υπολοιπα θα προσπαθησω να τα εφαρμοσω.Απλα ειναι θεμα λιγο και το οικονομικο γιατι ετσι θα χρειαζομαι 56 αυγα την βδομαδα.
    Τότε βγάλε τα αυγά από το πρωινό και βάλε ένα scoop. Δεν είναι μεγάλο μείον. Απλά είναι καλύτερα σε θέμα απορρόφησεις
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  5. #5
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-16
    Posts
    4

    Default

    Αυτο το διαστημα δεν πιστευω να παρω πρωτεϊνη αλλα αν παρω καποια στιγμη θα το εφαρμοσω.Για την ωρα θα προσπαθησω να κουμπωσω περισσοτερα αυγα στη διατροφη.Καπου ειχα δει οτι δεν παιζει πολυ ρολο στην απορροφηση για αυτο το αλλαξα για ευκολια.Ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση.Ενα τελευταιο.Αυτη την περιοδο παω 4 φορες γυμναστηριο χωρις αεροβιο.Ποσο θα προτεινες να κανω για καψιμο λιπους?

  6. #6
    Pumping Iron MikeSar's Avatar
    Join Date
    24-11-15
    Location
    Καβάλα-Λαμία
    Posts
    631

    Default

    Quote Originally Posted by pkonstant View Post
    Αυτο το διαστημα δεν πιστευω να παρω πρωτεϊνη αλλα αν παρω καποια στιγμη θα το εφαρμοσω.Για την ωρα θα προσπαθησω να κουμπωσω περισσοτερα αυγα στη διατροφη.Καπου ειχα δει οτι δεν παιζει πολυ ρολο στην απορροφηση για αυτο το αλλαξα για ευκολια.Ευχαριστω πολυ παντως για την απαντηση.Ενα τελευταιο.Αυτη την περιοδο παω 4 φορες γυμναστηριο χωρις αεροβιο.Ποσο θα προτεινες να κανω για καψιμο λιπους?
    Ξεκίνα όγκο και άσε την γράμμωση. Είσαι λίγα κιλά για να γραμμωσεις. Βάλε μυικα και για του χρόνου βλέπεις

    Στάλθηκε από το MX5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    Sometimes a new beginning
    is even better
    than a Happy Ending!

  7. #7
    Forum Team Mazda 6's Avatar
    Join Date
    18-02-06
    Location
    Chania, Crete, Greece.
    Posts
    19,309

    Default

    Πάντως γενικά σαν οδηγία να ξέρεις ότι καλύτερο είναι να βάζουμε μια μορφή πρωτεΐνης ανα γεύμα και να μην ανακατεύουμε 2.

    Οπότε στο πρωινό ας μείνουν μόνο τα αυγά ή μετέπειτα μόνο το κοτόπουλο ή το γιαούρτι, ένα από τα δυο, όχι και τα δυο.
    Άχι και χιόνι να 'μουνα στα όρη του Αλικάμπου,
    να λιώνω να ποτίζουνται τα λούλουδα του κάμπου...

    Αλίκαμπος, Αποκόρωνας, Χανιά, Κρήτη!!!

  8. #8
    Junior Bodybuilder Fitpal's Avatar
    Join Date
    22-12-16
    Location
    θεσσαλονικη
    Posts
    168

    Default

    Quote Originally Posted by Mazda 6 View Post
    Πάντως γενικά σαν οδηγία να ξέρεις ότι καλύτερο είναι να βάζουμε μια μορφή πρωτεΐνης ανα γεύμα και να μην ανακατεύουμε 2.

    Οπότε στο πρωινό ας μείνουν μόνο τα αυγά ή μετέπειτα μόνο το κοτόπουλο ή το γιαούρτι, ένα από τα δυο, όχι και τα δυο.
    Να ρωτησω γιατι?
    Εχω δει διατροφολογο να βαζει σε γευμα τονο και αυγα...γιαυτο ρωταω

  9. #9
    New Bodybuilder
    Join Date
    04-08-16
    Posts
    4

    Default

    Οποτε καλυτερα θα ηταν να τρωω το μεσημερι μονο κοτοπουλο και θα τρωω απλα το βραδυ περισσοτερο γιαουρτι το οποιο θα συνδιασω και με μερικα φυστικια(ειμαι αλλεργικος στα υπολοιπα).Και θα προσθεσω τα ασπραδια αυγων στο 5ο γευμα.Απλα το γιαουρτι το ειχα για να γλιστραει το υπολοιπο γτ τα μακαρονια και το κοτοπουλο ειναι πολυ στεγνα και τα δυο Θα μπορουσα να τα τρωω με καμια σως(μουσταρδα,κετσαπ)βεβαια αλλα ολες εχουν ζαχαρη για αυτο τις αποφευγω.


 

Thread Information

Users Browsing this Thread

There are currently 1 users browsing this thread. (0 members and 1 guests)

Similar Threads

  1. Συμβουλές για τη Διατροφή μου
    By Mix Van Mark in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 17
    Last Post: 26-01-14, 13:40
  2. Συμβουλές Για Τη Διατροφή Μου.
    By mjf in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 6
    Last Post: 07-04-13, 16:25
  3. Συμβουλες για την διατροφη μου
    By kotika in forum Συμβουλές Για Νέους Με Το Bodybuilding
    Replies: 5
    Last Post: 09-03-13, 15:03
  4. η διατροφη+συμβουλες
    By green_D in forum Διατροφή Για Bodybuilding & Fitness
    Replies: 0
    Last Post: 19-02-06, 00:52

Bookmarks

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •